|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Solana: Dhuna kundėr serbėve tė Kosovės nuk ishte krejtėsisht spontane

 
 

 

25 mars 2004 / « Zėri i Amerikės »

Shefi i politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian, Havier Solana, tha se udhėheqėsit vendorė tė Kosovės i shfrytėzuan trazirat me dhunė tė javės sė kaluar pėr pėrfitime personale.

Zoti Solana tha tė enjten nė Bruksel se dhuna e shqiptarėve kundėr serbėve tė Kosovės nuk ishte krejtėsisht spontane. Ai tha se kishte njerėz tė organizuar pėr tė pėrfituar nga rasti. Zoti Solana nuk dha hollėsi pėr tė shpjeguar apo pėr tė mbėshtetur deklaratat e tij.

Ai hodhi poshtė akuzat se dhuna nė rajon ishte pasojė e dėshtimit tė pėrpjekjeve paqeruajtėse ndėrkombėtare.

Nė Rusi, Ministria e Jashtme kėrkoi sot ndėrmarrjen e njė fushate kundėr ekstremistėve, eliminimin e grupeve tė armatosura dhe arrestimin e pjesėmarrėsve nė pėrleshjet kundėr serbėve. Ajo tha gjithashtu se shtėpitė dhe monumentet kulturore tė dėmtuara gjatė trazirave duhen riparuar dhe refugjatėt duhet tė kthehen nė shtėpitė e tyre.

Kėshilli i Evropės dhe UNESCO-oja lėshuan tė enjten deklarata nė tė cilat dėnohet dhuna.

Dhuna e javės sė kaluar shkaktoi vdekjen e 28 vetėve dhe plagosjen e qindra tė tjerėve. Mijėra banorė, shumica serbė, mbetėn pa strehė. Trazirat shpėrthyen kur dy fėmijė shqiptarė u mbytėn pasi thuhet se ishin ndjekur nga serbėt deri nė lumė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.