|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Rusia dhe interesat e saj nė Ballkan

 
 

 

25 mars 2004 / Intervistoi Laura Konda / "Zėri i Amerikės"

Pas trazirave tė fundit nė Kosovė, Rusia u shpreh se nuk mund tė qėndrojė pasive. Analisti Paul Goble, specialist pėr Rusinė, thote se njė nga arsyet e kėtij qėndrimi, ėshtė ngjashmėria qė sheh Moska midis Serbisė dhe Rusisė.

Zėri i Amerikės: Duket se Rusia po zhvillon njė diplomaci aktive nė Ballkan. Ajo ėshtė shprehur hapur pro serbėve gjatė konfliktit tė fundit nė Kosovė. A mendoni se Rusia po e rishikon mundėsinė e shtimit tė rolit tė saj nė Ballkan?

Paul Goble: Mendoj se qeveria ruse ka folur hapur pėr dy arsye: Nga njėra anė, rusėt shohin njė mundėsi pėr tė patur ndikim nė Evropė, ata e shohin qė Perėndimi ėshtė i ndarė, prandaj Moska do tė luajė njė rol. Pėr kėtė arėsye, nga kėndvėshtrimi i Rusisė, ėshtė e rėndėsishme qė Moska tė japė pikėpamjen e saj, sepse ekzistojnė mendime, sipas tė cilave, roli i Rusisė nuk ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe kjo nuk u pėlqen rusėve.

Nė tė njėjtėn kohė, ajo qė po bėn Rusia me ēėshtjen e Kosovės, ėshtė se ajo po luan tė njėjtin njė rol qė ka luajtur pėr vite me radhė nė rajon, duke e parė Ballkanin si njė pasqyrė tė largėt tė realitetit rus, duke e konsideruar se ajo qė po ndodh me serbėt, mund t’u ndodhė rusėve nė vendin e tyre; pra, nė rastin e qėndrimit pro-serb dhe kundėr shqiptarėve, kemi tė bėjmė me njė politikė zgjuar nga ana e Rusisė. Si zakonisht, edhe kėtė herė, zoti Putin po e kombinon politikėn e brendshme me atė tė jashtme.

Zėri i Amerikės: Nė politikėn aktuale qė po ndjek Rusia, nė qėndrimin e saj ndaj krizės aktuale nė Ballkan, a ju duket se ajo po ndikohet gjithashtu nga aleanca tradicionale qė ka patur me Serbinė?

Paul Goble: Mendoj se pėr kėtė ēėshtje ėshtė folur mė tepėr se duhet, duke e mbivlerėsuar aleancėn tradicionale tė Rusisė me Serbinė. Shumė komente emocionale janė bėrė lidhur me tė ashtuqujturėn dashuri midis vendeve sllave. Por ėshtė fakt, qė politika ruse gjatė 50 vjetėve tė fundit shpeshherė ėshtė larguar nga pozicioni pro-serb, kur kjo u ka shėrbyer interesave tė Moskės. Nga ana emocionale, mund tė them se rusėt mbajnė anėn e serbėve, por pėrsa i pėrket politikės sė Rusisė nė praktikė, shpesh ka qenė ndryshe.

Nė rastin konkret, mendoj se Moska sheh njė pėrfitim nė politikėn brenda vendit dhe po ashtu edhe nė aspektin ndėrkombėtar, kur mbėshtet idenė e qėndrueshmėrisė, nė Ballkan dhe ėshtė kundėr ndryshimeve. Ky ėshtė njė pozicion, me tė cilin Perėndimi ndihet mirė; ky qėndrim i jep njėkohėsisht mundėsinė Moskės tė mbajė qėndrim ndaj njė popullsie myslimane, gjė qė u shkon shumė pėr shtat evropianėve. Pra, nuk ėshtė pėr t’u ēuditur qė Rusia flet hapur pėr kėto probleme, por nuk do tė shkoja mė tej, duke thėnė se Moska nė rastin e konfliktit tė Kosovės, do tė ndikohej nga qėndrimi i saj tradicional pro Serbisė.

Zėri i Amerikės: Moska po mbėshtet poltikėn e Koshtunicės pėr kantonizimin e Kosovės. A ka ndjekur ajo tė njėjtėn politikė edhe brenda vendit tė saj?

Paul Goble: Nė shumicėn e rasteve, Rusia nuk zbaton tė njėjtėn politikė brenda vendit ashtu sikurse shprehet pėr ēėshtjet ndėrkombėtare, por disa njerėz shqetėsohen se kjo mund tė ndodhė. Gjendja demografike nė Rusi ėshtė shumė mė negative, sipas pikėpamjes ruse, se sa gjendja demografike nė Serbi. Popullsia islamike nė ish-republikat sovjetike po rritet me shpejtėsi.

Rusėt po shohin se qytetet e tyre nuk do tė jenė mė etnikisht ruse, por me njė numėr nė rritje tė pakicės myslimane. Pra kur ndodhin fenomene tė ngjashme jashtė vendit, rusėt i shohin ato me emocione tė veēanta. Ata do tė mbrojnė me sa tė munden idenė e qėndrueshmėrisė, ngaqė qeveria ruse frikėsohet se e njėjta gjė mund tė ndodhė edhe nė vendin e tyre. Ky ėshtė edhe njė rast, qė rusėt duan tė tingėllojnė tė mirė pėr popullsinė ruse dhe gjithashtu, pėr tė pėrēarė Perėndimin; kjo ka qenė gjithmonė politika e Moskės nė Ballkan.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.