|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dhuna nė Kosovė

 
 

 

25 mars 2004 / TN

"Zėri i Amerikės" mė 24 mars 2004

Veprime tė rėnda dhune shpėrthyen ditėt e fundit nė Kosovė. 28 njerėz u vranė dhe mė shumė se 600 u plagosėn. Qindra shtėpi tė sėrbėve dhe dhjetra kisha u shkatėrruan. Nė Sėrbi demostruesit ushtruan dhunė dhe u vėnė zjarrin dy xhamive para se policia tė rivendoste rendin.

Luftimet, mė tė rėndat qė nga viti 1999, ndodhėn pas plagosjes sė njė tė riu sėrb nė Ēagllavisė mė 15 mars dhe mbytjes sė tre fėmijėve shqiptarė nė lumin Ibėr nė Mitrovicė mė 16 mars. Qarkulluan fjalė se sėrbėt i kishin ndjekur fėmijėt deri sa ata u hodhėn nė lumė. Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė po bėn hetime.

Zėvendėsi i zėdhėnėsit tė Departamentit amerikan tė Shtetit, Adam Ereli, kėrkoi nga udhėheqėsit e Kosovės qė t’u bėjnė thirrje banorėve tė mos ushtrojnė dhunė. “Tė gjitha palėt”, tha ai, “kanė pėrgjegjėsinė pėr t’i dhėnė fund dhunės si mėnyrė pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve ”.

Qė prej fillimit, K-Fori dhe forca ndėrkombėtare nėn komandėn e NATO-s qė mbajnė pėrgjegjėsinė pėr ruajten e sigurisė nė Kosovė ka punuar pėr stabilizimin e gjendjes. Mė shumė se 3 mijė trupa nga Shtetet e Bashkuara dhe vende tė tjera anėtare tė NATO-s janė bashkuar me rreth 18 mijė trupat qė gjenden nė teren pėr tė garantuar mospėrhapjen e dhunės.

Ditėt e fundit, zyrtarėt nė Prishtinė dhe Beograd kanė bėrė thirrje pėr vendosjen e rendit dhe qetėsisė.

Ndėrkohė qė po zhvillohen hetime pėr tė kapur personat pėrgjegjės pėr dhunėn, disa njrėz janė arrestuar. Udhėheqėsit e shqiptarėve tė Kosovės janė zotuar se do tė ndihmojnė pėr rindėrtimin e objekteve tė shktėrruara gjatė dhunės. Mursel Ibrahimi i asamblesė bashkiake tė Mitrovicės tha se e ardhmja e Kosovės u pėrket atyre qė falin dhe jo atyre qė urrejnė”.

Ka ardhur koha qė populli i Kosovės tė mendohet mirė se ēfarė tė ardhme do tė zgjedhi, njė tė ardhme tė mbushur me urrejtje dhe dhunė, apo njė tė ardhme qė pranon standarded moderne evropiane dhe qė ēon nė integrimin me pjesėn tjetėr tė Evropės.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.