|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Bashkimi Evropian nuk do tė tolerojė dhunėn nė Kosovė

 
 

 

25 mars 2004 / TN

"Zėri i Amerikės"24 mars 2004

Shefi i politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian, Javier Solana tha se ėshtė tepėr i indinjuar nga brutaliteti i trazirave tė javės sė kaluar nė Kosovė.

Zoti Solana tha se komuniteti ndėrkombėtar nuk do tė bėjė lėshime ndaj veprimeve tė tilla si dhuna e javės sė kaluar nė Kosovė qė u kushtoi jetėn 28 vetave dhe la shkolla dhe kisha tė shkatėrruara.

Zoti Solana vizitoi sot Fushė Kosovėn, ku u prit me protesta nga banorėt sėrbė, tė cilėt shprehėn kėshtu zemėrim ndaj valės sė fundit tė dhunės.

Rusia i quan trazirat "spastrim etnik"

Rusia dėnoi atė qė e quajti spastrim etnik tė jo shqiptarėve nė Kosovė dhe bėri thirrje qė tė merren tė gjitha masat e mundshme pėr tė ndalur dhunėn pasi pėrleshjet mes serbėve dhe shqiptarėve, shkaktuan vdekjen e 28 personave.

Ministria e Jashtme, nė njė deklaratė lėshuar sot, akuzoi paqeruajtėsit e NATO-s se nuk kishin arritur parandalonin atė qė cilėsohej si “barbarizėm mesjetar” nė Kosovė, e cila siē thuhej nė deklaratė mbetet njė plagė e hapur nė Ballkan.

Avionė ushtarakė rusė po dėrgojnė sot ndihma nė Kosovė. Autoritetet ruse thonė se do tė ngrenė kampe me tenda pėr tė ndihmuar ata qė janė plagosur, apo kanė mbetur pa strehė nga dhuna.

Ministri rus i Mbrojtjes Civile, Sergei Shoigu nodhet nė Beograd pėr tė diskutuar pėr pėrpjekjet e ndihmės.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.