|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E enjte, 25 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova dėnon fuqishėm vrasjen e policėve

 • Moisiu i ka dėrguar njė mesazh Rugovės nė pesėvjetorin e bombardimeve tė NATO-s

 • Kofi Anan dėnon vrasjen e dy policėve nė Kosovė

 • Shtefan Feler thotė se vrasja e dy policėve nuk duhet tė lidhet me trazirat e fundit nė Kosovė

 • Holkeri pranon se misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ka bėrė gabime

 • Kryeparlamentari Daci priti kryeadministratorin Holkeri

 • Solana: BE do tė vazhdojė ta ndihmojė zhvillimin e Kosovės, por pakicat duhet tė mbrohen

 • Holkeri takoi Dacin dhe Rexhepin

 • Kuvendi i Kosovės: Nuk do tė ketė sukses asnjė tendencė e ndarjes, kantonizimit apo e copėtimit tė Kosovės

 • Bastali nė Gjilan: Ngjarjet e 17 e 18 marsit ishin njė fatkeqėsi qė duhet tė tejkalohet

 • Komisioni pėr vlerėsimin e dėmeve fillon punėn nesėr

 • Dega e LDK-sė nė Viti u shpreh pėrkrahje tė paluhatshme institucioneve tė Kosovės

 • Mbrėmė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės njė serb ka plagosur me granatė dy pjėstarė tė KFOR-it

 • Ombudspersoni i Kosovės korrigjon deklaratėn e djeshme pėr ngjarjet e fundit nė Mitrovicėn veriore

 • F.Hartman: Tribunali i Hagės nuk ėshtė kompetent pėr krimet e ditėve tė fundit nė Kosovė

 • Administrata komunale e Prishtinės u bėjnė thirrje qytetarėve tė pajisen me dokumente udhėtimi

 • Zhbllokohet rruga Prishtinė-Gjilan

 • NATO-ja ndėrpret pėrpilimin e planeve pėr reduktimin e Misionit tė KFOR-it nė Kosovė

 • Presidenti Bush falėnderon kancelarin gjerman pėr dergimin e 600 trupave nė Kosovė

 • Komandanti i KFOR-it u ka dhėnė pėrgjegjėsi trupave paqeruajtėse qė tė imponojnė orė policore

 • Data e 24 marsit tė vitit 1999 ishte njė ditė e shpresės pėr qytetarėt e Kosovės

 • Situata nė Mitrovicė ka filluar tė stabilizohet

 • Njė delegacion i FR tė LDK-sė vizitoi dje SHP tė TMK-sė

 • Milosheviq ka vazhduar tė mos pranojė ndėrrimin e kryegjykatėsit tė Tribunalit tė Hagės

 • Ministri i jashtėm slloven thotė se vendi i tij ėshtė i gatshėm ta ndihmojė Kosovėn

 • Gjykata komunale nė Gjilan u ka shpallur masėn e paraburgimit prej 30 ditėsh 26 protestuesve

 • Ndihmėssekretari i OKB-sė thotė se mospėrcaktimi i statusit final tė Kosovės ka penguar zhvillimin ekonomik

 • Departamenti amerikan i Shtetit dėnon dhunėn e ditėve tė fundit nė Kosovė

 • Pentagoni mund tė tėrheqė gjysmėn e 71 mijė trupave tė veta nga bazat nė Gjermani

 • Tri pikturat nė hollin e Kuvendit tė e Kosovės janė mbuluar me perde

 • Interpretime kundėrthėnėse pėr shkarkimin e zėdhėnėsve Izabela Karlovic dhe Derek Ēapell

 • Ftohen tė rinjtė shqiptarė nė Zvicėr tė zbulojnė talentin e tyre nė muzikė dhe nė art

 • Nė njė sulm nė veri tė Bagdadit, ėshtė vrarė njė ushtar amerikan

 • Dėshmi publike pėr sulmet e 11 shtatorit

 • KS dėnont vrasjen e sheikut Ahmed Jasin

 • Pol Bremer: Iraku ka filluar rrugėn e demokracisė nė paqe me fqinjėt e tij

 • Bler shkon nė Libi

 • Nė Pakistan janė vrarė mbi 50 militantė tė Al Kaidės

 • Forcat e sigurimit kanė vrarė 11 demonstrues nė Bregun e Fildishtė

 
  
Presidenti Rugova dėnon fuqishėm vrasjen e policėve
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e dėnoi dje fuqishėm vrasjen e dy policėve dhe plagosjen e pėrkthyesit tė tyre, qė ndodhi tė martėn mbrėma nė rrugėn Prishtinė-Podujevė.

Presidenti Rugova thekson se ky ėshtė akt i rėndė kriminal i drejtuar kundėr policisė sė Kosovės dhe policisė ndėrkombėtare. Ky krim duhet tė hetohet dhe pėrgjegjėsit tė nxirren para drejtėsisė.

Vėnia nė shėnjestėr e cilitdo nė Kosovė, e sidomos e organeve pėr zbatim tė ligjit, tė rendit dhe tė sigurisė, ėshtė kundėr rendit demokratik dhe perspektivės sė vendit tonė, Kosovės, nėnvizoi Presidenti Rugova.

Presidenti i Kosovės ngushėllon familjet e policėve tė vrarė, ndėrsa i uron shėrim tė shpejtė pėrkthyesit tė plagosur.
 
 
Moisiu i ka dėrguar njė mesazh Rugovės nė pesėvjetorin e bombardimeve tė NATO-s
 
Tiranė, 25 mars 2004 - Nė njė mesazh dėrguar Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova me rastin e pesėvjetorit tė bombardimeve tė NATO-s, Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, pos tjerash ka thėnė se NATO-ja me aktin e vet historik i dha goditjen pėrfundimtare njėrit prej regjimeve kriminale nė botė, ndali gjenocidin ndaj shqiptarėve dhe parandaloi katastrofėn humanitare mė tė madhe qė ka njohur Evropa nga Lufta e Dytė Botėrore.

Nė kėtė mesazh tė presidentit Moisiu, mėtutje thuhet, se respekti i thellė dhe mirėnjohja e lartė e tė gjithė shqiptarėve i adresohet NATO-s, Shteteve tė Bashkuara dhe vendeve tė tjera anėtare.
 
Nė fund tė kėtij mesazhi tė presidentit Moisiu, dėrguar presidentit Rugova theksohet se ngjarjet e fundit tregojnė edhe njėherė se sa i rėndėsishėm dhe i nevojshėm ėshtė pėrshpejtimi i procesit pėr pėrcaktimin e statusit tė ardhshėm tė Kosovės.
 
 
Kofi Anan dėnon vrasjen e dy policėve nė Kosovė
 
Nju Jork, 25 mars 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan ka dėnuar vrasjen e dy policėve nė Kosovė.
Anani sulmet kundėr nėpunėsve tė policisė i ka dėnuar me termet mė tė ashpra tė mundshme. "Dhuna mė e re dhe jostabiliteti nė Kosovė nuk guxon tė tolerohet", ka thėnė Anani nė Nju Jork.
 
 
Shtefan Feler thotė se vrasja e dy policėve nuk duhet tė lidhet me trazirat e fundit nė Kosovė
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Policia e Misionit tė OKB-sė nuk dėshiron qė tė lidhė vrasjen e dy policėve me trazirat e javės sė kaluar. Zyrtarėt e policisė thanė se sulmuesit kanė ikur nga vendi i ngjarjes, pasi qė policia kishte shtėnė nė drejtim tė tyre me armė.
 
Megjithatė, nė ikje e sipėr njėri nga tė dyshimtit ėshtė plagosur dhe mė vonė policia e ka gjetur tė vdekur nė njė fshat afėr Podujevės. Identiteti i tė vrarėve nuk ėshtė bėrė i ditur ende.

Komesioneri i policisė ndėrkombėtare nė Kosovė, Shtefan Feller ka thėnė se vrasja e dy policėve nuk duhet tė lidhet me trazirat e fundit nė Kosovė.
 
Ai ka shtuar se pėrpjekja e njė grupi tė caktuar pėr ta ērregulluar rendin dhe ligjin nė ditėt e kaluara kanė kontribuar nė krijimin e njė ambienti ku inkurajohen aktivitetet kriminale. Feler ka theksuar se vdekja e dy policėve duhet tė jetė njė thirrje pėr popullin e Kosovės.
 
 
Holkeri pranon se misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ka bėrė gabime
 
Paris, 25 mars 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri nė njė deklaratė pėr agjencinė franceze tė lajmeve AFP ka thėnė se misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ka bėrė gabime. Megjithatė, ai ka kėrkuar nga tė dyja komunitetet mė tė mėdha nė Kosovė qė tė pėrpiqen tė jetojnė sė bashku nė mėnyrė paqėsore.

Nė tė njėjtėn deklaratė, Holkeri ka theksuar se ėshtė i vetėdijshėm pėr fustrimin dhe pėr pėrparimin e ngadalshėm qė ėshtė bėrė nė Kosovė.

"Misioni i UNMIK-ut ka bėrė gabime, por ne do tė reflektojmė nė mėnyrė qė t'i pėrmirėsojmė ato", ka thėnė shefi i UNMIK-ut.
 
 
Kryeparlamentari Daci priti kryeadministratorin Holkeri
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Nė takimin e sotėm tė PSSP tė OKB-sė nė Kosovė, Harri Holkeri, me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci ėshtė shqyrtuar bashkėpunimi ndėrmjet institucioneve tė vendit dhe mekanizmave ndėrkombėtarė, nė funksion tė sanimit tė pasojave dhe mbarėvajtjes sė aktiviteteve pėr qytetarėt.

Kryeparlamentari Daci e ka njoftuar zotin Holkeri me programin e Kuvendit tė Kosovės pėr mbėshtetje tė Qeveerisė lidhur me meremetimet e shtėpive dhe tė objekteve tė djegura tė kultit dhe pėr vizitat kuvendeve komunale, pėr tė nxitur mbėshtetjen gjithpėrfėshirėse tė aftėsimit tė objekteve tė dėmtuara.
 
Profesor Daci ka kėrkuar qė tė luftohet kriminaliteti dhe tė veprojė drejtėsia. Ai njėkohėsisht ka kėrkuar qė tė mbyllen kufinjtė e Kosovės pėr kriminelėt dhe tė mos lejohet tė veprojnė njerėz tė uniformuar dhe tė armatosur nė pjesėn veriore tė Kosovės.

Numri njė i legjislativit tė Kosovės e ka lutur kryeadministratorin e Kosovės qė mekanizmat ndėrkombėtarė tė vendosur nė Kosovė, tė respektojnė institucionet legjitime tė vendit dhe tė bėjnė dallimin ndėrmjet liderėve politikė dhe tė zgjedhurve nga vota e popullit.

PSSP tė OKB-sė nė Kosovė, Hari Holkeri ėshtė pajtuar qė nė funksion tė sanimit tė sukseshėm tė gjendjes sė krijuar dhe tė avancimit tė proceseve nė Kosovė, duhet tė krijohet partneriteti i vėrtetė ndėrmjet ndėrkombėtarėve dhe institucioneve tė vendit, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.
 
 
Solana: BE do tė vazhdojė ta ndihmojė zhvillimin e Kosovės, por pakicat duhet tė mbrohen
 
Bruksel, 25 mars 2004 - Shefi i diplomacisė sė BE Havier Solana tha sot nė Bruksel se ngjarjet e javės sė kaluar nė Kosovė kanė qenė tė organizuara, duke kėrkuar nga liderėt e Kosovės qė tė thonė qartė se kush qėndron pas akteve tė dhunės dhe autorėt e dhunės tė nxirren para drejtėsiė.

Solana para gazetarėve ka theksuar se 15 evropiane mbėshtet politikėn "standardet para statusit", por ai shtoi se aktet e dhunės nuk janė standarde tė Bashkimit Evcropian.

Gjithashtu Solana ka thėnė se Bashkimi Evropian do tė vazhdojė ta ndihmojė zhvillimin e Kosovės, por se pakicat, tha ai, duhet tė mbrohen. Askush sa BE nuk ka dhėnė para pėr kokė banori nė Kosovė, tha ai.

Nė pyetjen se kush qendron pas dhunės sė javės sė kaluar nė Kosova, Solana ka thėnė se ajo nuk ka qenė spontane duke shtuar se "kjo ka qenė dhunė e orkestruar".

I pyetur nėse BE ėshtė fajtor pėr ngjarjet tragjike, ai e mohoi kėtė, duke thėnė se UNMIK-u dhe KFOR-ia janė tė ngarkuar pėr sigurinė nė Kosovė, ndėrkaq BE jep pėrkrahje ekonomike dhe tė tjera, ka thėnė Solana.
 
 
Holkeri takoi Dacin dhe Rexhepin
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ka takuar sot kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe kryeministrin Bajram Rexhepi. Nė qendėr tė bisedave kanė qenė ngarjet nė vend pas trazirave tė javės sė kaluar.
Holkeri pas takimit me Dacin tha se se "kanė pasur njė takim konstruktiv".
 
 
Kuvendi i Kosovės: Nuk do tė ketė sukses asnjė tendencė e ndarjes, kantonizimit apo e copėtimit tė Kosovės
 
  
Prishtinė, 25 mars 2004 - Kuvendi i Kosovės nė seancėn e sotme diskutoi pėr rrjedhat aktuale nė Kosovė dhe dėnoi dhunėn nė trazirat e ditėve tė kaluara, ndėrkohė qė nuk miratoi asnjė vendim. Kuvendi njėherit kėrkoi edhe analizėn e rrethanave tė cilat bėnė qė protestat e ligjshme tė shndėrrohen nė ato tė dhunshme.

Fillimisht kryeparlamentari Nexhat Daci tha par deputetėve se nga vlerėsimet qė i bėn ky kuvend ngjarjeve "ne do tė dalim mė shpejt apo mė ngadalė nga kjo gjendje dhe tė mund t'i kthehemi normalitetit dhe partnerizmit tė njėmend me bashkėsinė ndėrkombėtare nė realizimin e qėllimeve tona".
 
Edhe pse kemi tėrhequr vėrejtjen tash sa kohė, - tha Daci - demosratat e 17 e 18 marsit na zunė nė befasi - edhe neve si institucione kosovare edhe institucionet ndėrkomėbtare.

Ai tha se hetimet do tė tregojnė se si njė demostratė me norma demokratike, krejtishit tė ligjshme, me njė motiv krejt tė qartė, pėr tė protestuar kundėr mbytjes nė lumin Ibėr tė tre fėmijėve dhe kundėr bllokimit tė magjistrales Prishtinė-Shkup, u shndėrrua nė demostratė tė dhunshme me pasoja shumė tė rėnda.

Sipas Dacit, kėto ngjarje sa tė rėnda qė janė "nuk do tė na largojnė nga rruga jonė e trasuar sa kohė, nga qėllimet tona nė interes tė popullit tė Kosovės, tė rajonit dhe tė Evropės".

"Nuk do tė ketė sukses asnjė tendencė pėrēarėse, asnjė tendencė e ndarjes sė Kosovės, e enklavizimit, kantonizimit apo e copėtimit tė saj", tha Daci duke shtuar se "Kosova mbetet njė dhe e tėrė dhe tė drejtat dhe liritė do t'i realizojnė tė gjithė qytetarėt e saj pa dallim". Ai tha se Kuvendi do tė vazhdojė me punėn e rregullt pėr miratimin e ligjeve.

Daci bėri tė ditur se nė kryesi dhe nė bisedė me shefat e grupeve parlamentare ėshtė ndėrtuar njė plan operativ pėr tė vizituar disa komuna pėr tė sanuar gjendjen dhe pėr tė marrė vėrejtje dhe propozime konkrete.
Alush Gashi, nė emėr tė deputetėve tė LDK-sė, tha se "duke e riafirmuar tė drejtėn pėr protestė e kundėrshtojmė dhunėn".
Ai theksoi se dhuna nuk ėshtė pėrcaktim i shumicės sė qytetarėve tė Kosovės dhe se "pėrcaktim yni ėshtė paqja, barazia dhe shansa e njetė pėr tė gjithė".

"Jemi pėrfaqėsues tė shumicės, andaj shprehim gatishmėrinė dhe angazhimin tonė pėr mbrojtje tė pakicave dhe pronės se tyre", tha ai, duke shtuar se nevojitet edhe vullneti i pakicės qė tė angazhohet nė tė mirė tė Kosovės e jo kundėr saj.

Nė vazhdim deputeti Gashi, pasi konstatoi se sot po diskutohet pėr gjendje nė nė Kosovė pa analizė, kėrkoi tė formohet njė komision parlamentar Ad-Hoc pėr hulumtimin e shkaqeve pėr tragjedinė e ditėve tė shkuara.
Ai tha se njollosja e tėrė popullit tė Kosovės nga qarqe tė ndryshme ėshtė e papranueshme dhe kontraproduktive.
"Paqja dhe demokracia ėshtė shansa jonė. Ne e riafirmojme pėrcaktimin pėr bashkėpunim vendor dhe ndėrkombėtar nė tė mirė tė paqes dhe prosperitetit pėr tė gjithė qytetaret e Kosovės...nė tė mirė tė pėrcaktimit tonė tė fuqishėm politik pėr njė Kosovė tė pavarurė dhe demokratike sipas vlerave euro-atlantike", tha nė fund Alush Gashi.
Sabri Hamiti, shef i Grupit parlamentar tė LDK-sė, tha se protestat nė fillim ishin spontane, por nė vazhdim morėn karakter organizimi. Ai tha se nuk ėshtė mirė tė krijohet efekti i dhunės pėr kėrkesa politike dhe pėr kėtė tė derdhet pėrsėri gjak.

Deputeti Hamiti kritikoi deklaratat e disa politikanėve evropianė qė ditėve tė fundit qėndruan nė Kosovė. "Personalietet e mėdha politike kanė ardhur nė Kosovė dhe kanė diktuar qysh do tė sillen institucionet e Kosovės", duke i quajtur ato diktat.

"Nėse institucionet e Kosovės pranojnė diktat nuk janė tė pjekura ta kryejnė punėn e vet", tha ai, duke shtuar: "Bashkėpunim po, por diktat jo"!

Sipas tij nuk mundet kurrfarė figure politike evropiane tė vijė t'i mbledhė pesė vetė, qė e quajnė veten udhėheqės tė Kosovės dhe t'u diktojė si duhet tė sillen publikisht. Ai tha se fuqia e institucioneve tė Kosovės ėshtė tė marrin qėndrime tė veta, duke bashkėpunuar edhe me tė tjerėt, por jo tė sillen sipas diktatit.

Deputeti i PDK-sė Hashim Thaēi kėrkoi qė pėr ngjarjet e fundit tė bėhet njė analizė e hollėsishme, bashkarisht me UNMMIK-un. Ai kėrkoi nga qytetarėt qė tė mos pėrsėriten ato qė u kanė ndodhur vetė shqiptarėve pesė vjet mė parė. Thaēi tha se qytetarėt e Kosovės nuk do tė pajtohen me ndarjen e Kosovės apo me kantonizimin e saj. Aktet e dhunės nė mesin e protestuesve, tha ai, kanė qenė individuale dhe i quajti tė papranueshme.

Bajram Kosumi, deputet i AAK-sė tha se nuk mund tė jipet kurrfarė vlerėsimi pėr ngjarjet e kaluara pėr mengesė tė njė informacioni zyrtar nga pėrgjegjėsit pėr siguri nė Kosovė. Ai tha se nuk ka asnjė informacion zyrtar dhe vetėm di nga mediat pėr ato qė kanė ndodhur. Kosumi theksoi se administrata e UNMIK-ut ka bėrė gabime tė mėdha, duke toleruar funksionimin luftėnxitės tė infrastrukurės sė qeverisė serbe nė Kosovė.

Ndonėse qė mė herėt Kuvendi kishte ftuar shefin e UNMIK-ut Hari Holkeri, shefin e policisė sė UNMIK-ut Shtefan Feler dhe komandantin e KFOR-it Holger Kamerhof pėr tė raportuar nė kėtė senacė pėr situatėn e sigurisė, por tė gjitha ata kanė injoruar ftesėn e Kuvendit tė Kosovės.
 
 
Bastali nė Gjilan: Ngjarjet e 17 e 18 marsit ishin njė fatkeqėsi qė duhet tė tejkalohet
 
Gjilan, 25 mars 2004 - Franēesko Bastali, ndihmės i pėrfaqėsuesit special tė sekretarit tė pėrgjithshėm, vizitoi sot Gjilanin dhe nė njė takim tė pėrbashkėt me udhėheqjen komunale, KFOR-in, SHPK-nė dhe tė tjerė, ka biseduar pėr gjendjen pas protestave tė javės sė kaluar.

Lutfi Haziri, kryetar i komunės, e njohu z. Bastali me masat qė ka ndėrmarrė komuna pėr qetėsimin e situatės.

Komuna ka pėrcaktuar masat qė do t`i ndėrmarrė pėr kthimin e normalitetit dhe nė bashkėpunim me Qeverinė e Kosovės, e cila tashmė ka ndarė 5 milionė euro pėr sanimin e pasojave, do tė fillojė qė nga nesėr vlerėsimin e dėmeve dhe riparimin e tyre, nė mėnyrė qė tė zhvendosurit tė mund tė kthehen sa mė parė nėpėr shtėpitė e veta.

Si mbėshtetje momentale pėr tė zhvendosurit, komuna ka ndarė nga buxheti i saj 10 mijė euro, ka thėnė Haziri.
Duke shprehur keqardhje pėr atė qė ndodhi nė Kosovė, ku humben jetėn disa qytetarė dhe u lėnduan shumė tė tjerė, z. Bastali tha se ėshtė e domosdoshme qė tė kthehet mirėbesimi dhe tė krijohen kushte pėr jetė normale tė tė gjithėve nė Kosovė.

Ngjarjet e 17 e 18 marsit ishin njė fatkeqėsi qė duhet tė tejkalohet me angazhim tė tė gjithėve, ndėrsa ata qė kanė kryer akte tė dhunės, duhet tė pėrballen me drejtėsinė, ka thenė Bastali.
 
 
Gjilan: Komisioni pėr vlerėsimin e dėmeve fillon punėn nesėr
 
Gjilan, 25 mars 2004 - Komiteti pėr Siguri dhe Emergjencė, nė takimin e sotėm ku mori pjesė edhe zėvendėskryetari i dytė i komunės Bozhidar Periq, ka vlerėsuar se gjendja e sigurisė ėshtė dukshėm mė e mirė dhe tash duhet tė punohet nė saninimin e pasojave.

Lutfi Haziri, kryetar i komunės, shprehu kėnaqėsinė qė edhe z. Periq ėshtė kthyer nė Komitet, tha se shpreson qė bashkarisht do tė punojnė nė normalizimin e gjendjes.

Koloneli Riēard Xhonson nga KFOR-i tha se me vendim tė Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, nė kėtė sektor do tė jetė nė fuqi edhe mė tutje ora policore, nga 21:00 deri nė 6:00 tė mėngjesit dhe nė rivendosja e kėsaj mase ėshtė bėrė dje pas vrasjes sė dy policėve nė veri tė Prishtinės.

Edhe pėr SHPK-nė, nata e mbrėmshme ka qenė e qetė, ka thenė kapiteni Izet Azizi. Ndoshta pėr shkak tė ndryshimit tė kohėzgjatjes sė orės policore, qytetarėt nuk kanė mundur tė informohen me kohė dhe nė katėr raste ėshtė thyer ndalesa e lėvizjes, tha Azizi.

Zėvendėskryetari i dytė i komunės, Bozhidar Periq e vlerėsoi si mjaft stabile situatėn momentale nė vendbanimet serbe, por kėtė nuk e tha edhe pėr fshatrat e pėrziera, ku kėrkoi nga KFOR-i dhe policia qė t`i shtojnė patrullimet.
 
Periq tha se ende nuk ka filluar mėsimi nė shkollat serbe dhe, sipas tij kjo nuk mund tė bėhet nėse KFOR-i dhe policia nuk bėjnė sigurimin e shkollave dhe nuk garantojnė pėrcjellje pėr nxėnėsit.

Enver Muja ka njoftuar se ėshtė formuar komisioni profesional pėr vlerėsimin e dėmeve nė objekte dhe qė nga nesėr do tė fillojė punėn, prandaj duhet tė jenė prezentė pronarėt e shtėpive nė momentin e vizitės.

Lutfi Haziri ka prezentuar nė fund edhe planin aksional pėr veprim i cili parashehė kthimin e tė zhvendosurve nė shtėpitė e padėmtuara, mbėshtetje financiare pėr ta, biseda me fqinjtė pėr tė siguruar ambient tė qėndrueshėm pėr kthim, regjistrimin e dėmeve dhe sanimin e pasojave si dhe ofrimin e sigurisė nga KFOR-i dhe SHPK-ja.
 
 
Dega e LDK-sė nė Viti u shpreh pėrkrahje tė paluhatshme institucioneve tė Kosovės
 
Viti, 25 mars 2004 - Ngjarjet e fundit nė Kosovė, tė cilat pėrfshinė edhe komunėn e Vitisė rrezikuan paqen dhe lirine e Kosovės, ato kėrcėnuan rendin demokratik, degraduan proceset pozitive dhe progresin e arritur, dėmtuan raportet me miqtė tanė dhe si tė tilla ndikuan qė tė zbehet imazhi pozitiv per Kosoven dhe qytetarėt e saj, thuhet nė njė komunikatė tė degės sė LDK-sė nė Viti.

- Megjithė mirėkuptimin dhe solidarizimin tonė me revoltėn spontane dhe tė aresyeshme dhe konsideratėn pėr pakėnaqėsitė e qytetarėve, - thuhet mė tutje nė komunikatė - jemi te tronditur me eskalimin e dhunės dhe dėnojme ashper aktet kriminale qė u manifestuan gjatė kėtyre protestave.

Dega e LDK-se nė Viti shpreh pėrkrahjen e vendosur dhe tė paluhatshme ndaj institucioneve tė Kosovės dhe fton qytetarėt qė me veprimet, aktivitetet dhe angazhimet e tyre te kontribuojne ne kthimin e normalitetit dhe stabilizimin sa mė tė shpejtė tė situates, duke u shprehur ngusheėlimet e thella familjeve tė femijėve tė mbytur nė mėnyrė mizore nė lumin Ibėr si dhe tė gjithė atyre qe humben mė tė dashurit e tyre gjate trazirave nė Kosove.
 
 
Mbrėmė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės njė serb ka plagosur me granatė dy pjėstarė tė KFOR-it
 
Mitrovicė, 25 mars 2004 - Njė serb ka plagosur mbrėmė dy pjesėtarė francezė tė KFOR-it nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, kanė njoftuar burimet e policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė. Njoftohet se sulmuesi ėshtė arrestuar dhe bėhet fjalė pėr njė serb nga Prishtina, i cili kishte ikur nga burgu i Kurshumlisė dhe fshihej nė Mitrovicė.
 
 
Ombudspersoni i Kosovės korrigjon deklaratėn e djeshme pėr ngjarjet e fundit nė Mitrovicėn veriore
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Ombudspersoni nėpėrmjet njė njoftimi pėr media informon opinionin nė Kosovė qė informatat nė tė cilat ai e bazoi deklaratėn e tij tė djeshme rreth largimit me forcė nga ana e serbėve tė njė numri tė madh tė familjeve shqiptare, boshnjake dhe turke qė jetojnė nė Mitrovicėn veriore, kishin qenė tė pasakta.

Edhe pse gjatė ditėve tė fundit mund tė ketė pasur incidente tė vetmuara ku individėt janė larguar nga shtėpitė e tyre, nuk kishte pasur largim tė shkallės sė madhe tė organizuar nga pjesėtarėt e bashkėsisė serbe nė Mitrovicėn veriore.

Nė kėto rrethana, nuk ėshtė e vendit tė flitet pėr "pastrim etnik" apo ēfarėdo lloji tė ngjashėm tė ngjarjeve nė Mitrovicėn veriore, thuhet nė kėtė njoftim tė Ombudspersonit tė Kosovės.
 
 
F.Hartman: Tribunali i Hagės nuk ėshtė kompetent pėr krimet e ditėve tė fundit nė Kosovė
 
Hagė, 25 mars 2004 - Prokuroria e Tribunalit tė Hagės nuk ėshtė kompetente tė bėjė hetime dhe tė ndjekė penalisht pėrgjegjėsit pėr krimet qė ditėve tė fundit janė bėrė nė Kosovė, ka deklaruar pėrgfaqėsuesja pėr shtyp e prokurorisė Florans Hartman.
 
Me pėrjashtim tė gjenocidit, thotė Hartman, tė gjitha krimet e tjera tė cilat janė nė kompetencė tė Tribunalit janė tė kushtėzuara me ekzistimin e "konfliktit tė armatosur", i cili nė Kosovė ka pushuar me nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Kumanovės, me vendosjen e trupave tė NATO-s dhe me vendosjen e administratės sė OKB-sė.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i Tribunalit Xhim Lendejl ka thėnė se pas ndėrprerjes sė konflikteve tė armatosura nė Kosovė pėr hetimet dhe ndjekjen penale kompetentė janė gjykatat e UNMIK-ut dhe ato lokale.
 
 
Administrata komunale e Prishtinės u bėjnė thirrje qytetarėve tė pajisen me dokumente udhėtimi
 
Prishtine, 25 mars 2004 - Pajisja e qytetarėve me dokumente udhėtimi tė UNMIK-ut tashmė ėshtė bėrė njė problem jo i thjeshtė. E para, sepse numri i atyre qė aplikojnė nė administratėn e shėrbimit civil pėr kėto dokumente ėshtė tepėr i madh dhe nga ana tjetėr pengesė tepėr e vėshtirė pėr tė kapėrcyer aplikuesit ėshtė Urdhėresa administrative qė pat lėshuar ish administratori i Kosovės vitin e kaluar e ku thuhej se qytetarėt duhet tė sjellin bashkė me aplikacionin edhe njė dokument me fotografi tė lėshuar mė parė nga ish-pushteti serb nė Kosovė pėr tė dėshmuar se aplikuesi ka qenė banor i Kosovės edhe para luftės.

Andaj, udhėheqėsit e kėtij shėrbimi, ndėrkombėtarė dhe vendorė, u bėjnė thirrje qytetarėve qė ende nuk janė pajisur me kėto dokumente ta bėjnė kėtė sa mė parė gjatė ditėve vijuese, sepse gjatė muajve tė verės do tė jetė shumė mė vėshtirė, pėr faktin se numri i aplikuesve do tė jetė shumė mė i madh se deri mė tani, thuhet nė njė njoftim tė administratės sė komunės sė Prishtinės.
 
 
Zhbllokohet rruga Prishtinė-Gjilan
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Prej sot ėshtė e hapur rruga Prishtinė-Gjilan pėr tė gjitha llojet e automjeteve pėrveē autobusėve qė nga ora 6.00 e mėngjesit e deri nė orėn 20.00, bėri tė ditut zėdhėnėsi i SHPK-sė Refki Morina.
Prej disa ditėsh kjo rrugė ka qenė e bllokuar nga serbėt lokalė nė Graēanicė, fshat i banuar me serbė, nėpėr tė cilin kalon kjo rrugė qė ēon nė Gjilan.
 
 
NATO-ja ndėrpret pėrpilimin e planeve pėr reduktimin e Misionit tė KFOR-it nė Kosovė
 
Bruksel, 25 mars 2004 - Pėr shkak tė dhunės nė javėn e kaluar nė Kosovė, NATO-ja tash ėshtė detyruar jo vetėm tė dėrgojė forcime ushtarake qė mbėrrijnė nė tre mijė ushtarė shtesė nga rezervat speciale, por edhe tė ndėrpresė pėrpilimin e planeve pėr racionalizimin dhe transformimin e misionit tė KFOR-it nė Kosovė qė ishte paraparė tė ndodhte nė kėtė verė, thanė zyrtarėt e NATO-s nė Bruksel pas takimit tė Kėshillit tė Aleancės.
 
"Tash pėr momentin i kemi ndėrprerė ato plane dhe do tė presim e tė shohim rrjedhėn e situatės nė ditėt qė vijnė pėr tė parė kah duhet tė vazhdojmė, tha njė zyrtar i NATO-s". Fokusi i NATO-s nė Kosovė tash ėshtė tė identifikojė, tė arrestojė dhe tė dėnojė nxitėsit dhe organizatorėt e dhunės sė javės sė shkuar dhe tė krijojė kushte pėr kthimin e tė zhvendosurėve, u tha gazetarėve nė selinė e NATO-s njė zyrtar ushtarak i kėsaj Aleance.
 
 
Presidenti Bush falėnderon kancelarin gjerman pėr dergimin e 600 trupave nė Kosovė
 
Berlin, 25 mars 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush nė njė bisedė telefonike mbrėmė vonė e falėnderoi kancelarin gjerman Shrėder pėr pozicionimin e tij tė qartė nė luftėn e pėrbashkėt kundėr terrorizmit.

Siē njofton agjencia gjermane DPA nė bisedėn telefonike qė zgjati 15 minuta, presidenti Bush e falėnderoi kancelarin gjerman pėr dėrgimin e 600 trupave paqeruajtėse shtesė nė Kosovė, duke e ngritur numrin e trupave gjermane kėtu nė 3800.
 
 
Komandanti i KFOR-it u ka dhėnė pėrgjegjėsi trupave paqeruajtėse qė tė imponojnė orė policore
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Nė kuadėr tė masave shtesė qė janė ndėrmarrė nga KFOR-i komandanti i KFOR-it Holger Kamerhof u ka dhėnė pėrgjegjėsi komandandantėve tė brigadave shumėkombėshe qė tė imponojnė orė policore nė zonat ku ata operojnė, aty ku duhet pėr aq gjatė sa ata e ndjejnė se ekziston kėrcėnimi, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i KFOR-it Xhim Moran.
 
 
Data e 24 marsit tė vitit 1999 ishte njė ditė e shpresės pėr qytetarėt e Kosovės
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Nė manifestimin e Forumit Rinor tė LDK-sė "Ditėt e shpresės" me rastin e shėnimit tė pesėvjetorit tė bombardimeve tė NATO-s, tė mbajtur nė hotelin "Grand" nė Prishtinė, kryetari i kėtij forumi, Lulzim Zeneli tha se 24 marsi i vitit 1999 ishte njė ditė e shpresės pėr qytetarėt e Kosovės.

"Jemi kėtu pėr tė dėshmuar mė shumė se kurrė kjo gjendje aktuale dhe kjo moto ėshtė mė se domosdoshme edhe nė kėtė manifestim tradicidonal, sepse kjo ditė, 'Dita e shpresės' ėshtė pėr tė gjithė ata qė pėrjetuan tmerr, hiē mė larg se para pesė vitesh", tha Zeneli.

Tė gjithė pjesėmarrėsit e manifestimit, shprehėn mirėnjohjen e falėnderimin e thellė pėr Aleancėn Veriatlantike, e cila e kishte marrė nė mbrojtje popullin e Kosovės.

Fatmir Sejdiu, deputet nė Parlamentin e Kosovės, tha se kjo ėshtė njė datė shumė e rėndėsishme pėr popullin e Kosovės. Ai tha se populli i Kosovės do tė kujtojė jo vetėm kėtė pesėvjetor, por edhe gjithė pėrvjetorėt e ardhshėm, pėr njė ndėrhyrje tė mrekullueshme tė forcave ndėrkombėtare pėr tė shpėtuar popullin e Kosovės nga gjenocidi qė i kanosej.

Nė manifestimin "Dita e shpresės" morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė partive tė tjera politike tė Kosovės dhe pėrfaqėsues tė zyrave tė huaja diplomatike nė Prishtinė.

Nė kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm, pjesėtarėve tė KFOR-it dhe tė policisė ndėrkombėtare nė shumė mjedise tė Kosovės iu dhuruan lule.
 
 
Situata nė Mitrovicė ka filluar tė stabilizohet
 
Mitrovicė, 25 mars 2004 - Bordi i Drejtorėve tė administratės komunale, nė mbledhjen e sotme tė kryesuar nga Mustafė Pllana, kryeshef, ka shqyrtuar situatėn e pėrgjithshme nė komunė dhe disa ēėshtje nga fushėveprimi i vet.

Bordi i Drejtorėve ka konstatuar se situata nė komunė, pas trazirave tė javės sė kaluar, ka filluar tė stabilizohet dhe se qytetarėt po i kthehen jetės normale. Bordi i Drejtorėve, poashtu ka konstatuar se janė konsoliduar tė gjitha institucionet e pushtetit lokal dhe ato po i kryejnė punėt dhe pėrgjegjėsitė e parashtruara, me pėrjashtim tė Ēerdhės sė Fėmijėve, Qendrės sė Kulturės dhe Palestrės Sportive, tė cilat gjenden nė "zonėn e mirėbesimit" dhe pėr tė cilat akoma nuk ėshtė dhėnė leja pėr fillimin e punės nga KFOR-i.

U vlerėsua se administrata lokale ėshtė duke ofruar ashtu si duhet shėrbime pėr qytetarėt. Sektori i gjendjes civile ėshtė duke funksionuar me sukses dhe kėrkesat e qytetarėve pėr dokumentacion tė nevojshėm dhe shėrbime tė tjera, kryhen nė afatin optimal.

Poashtu, qė nga data 24 marsi ėshtė aktivizuar edhe administrata komunale e UNMIK-ut pėr dhėnjen e dokumentave personale dhe tė udhėtimit pėr qytetarė.

Anėtarėt e Bordit konstatuan se pėr shkak tė problemeve nė identifikimin e shtėpive dhe tė disa problemeve tjera pėrcjellėse, ende nuk ėshtė saktėsuar numri i shtėpive serbe tė shkatėrruara nė Frashėr, por kjo pritet tė bėhet gjatė ditės sė sotme.

Anėtarėt e Bordit u njoftuan se nė organet e administratės sė Kuvendit tė Komunės, deri tash janė paraqitur 21 familje shqiptare qė kanė qenė tė detyruara nga ekstremistėt serbė tė zhvendosen nga pjesa veriore e qytetit, nė ate jugore.
 
 
Njė delegacion i FR tė LDK-sė vizitoi dje SHP tė TMK-sė
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Njė delegacion i Kryesisė qendrore tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, i kryesuar nga nėnkryetari Sejdė Tolaj, gjatė ditės sė djeshme, ka vizituar Shtabin e Pėrgjithshėm tė Trupave Mrojtėse tė Kosovės.
 
Ata u pritėn nga kolonel Arif Muēolli - shef i Departamentit pėr marrėdhėnie ushtarako-civile, me bashkėpunėtorė. "Kjo ėshtė njė ditė e veēantė pėr tėrė Kosovėn. Prandaj, ju falenderoj qė na e bėni kėtė vizitė", tha z.Muēolli, i cili mė pastaj shpalosi para delegacionit tė FR tė LDK-sė punėn qė ėshtė duke e bėrė TMK-ja. Ai tha se TMK-ja ėshtė njė vazhdimėsi e UĒK-sė, e cila sot nė liri ka pėr qėllim ndėrtimin dhe mbrojtjen e vendit.
 
"Ne jemi neutral nė politikė, por se ėshtė e nevojshme tė pėrkrahim ēdo qėndrim politik tė popullit", tha ai.
Ndėrsa Sejdė Tolaj, nėnkryetar i FR tė LDK-sė, tha se kjo vizitė ėshtė pjesė e agjendės, qė ėshtė pėrcaktuar pėr kėtė ditė. "Ne kemi respekt tė veēantė pėr TMK dhe institucionet tjera tė Kosovės", shtoi z.Tolaj.
 
"Meqė kjo ėshtė vazhdimėsi e UĒK-sė, ne jemi tė interesuar qė tė avancohet, dhe se rinia dėshiron qė kėtė ta shohė si ushtri tė pėrgatitur pėr ta mbrojtur integritetin territorial dhe kufijtė e Kosovės"- nėnvizoi z.Tolaj.

Nė vazhdim, ai potencoi se si FR i LDK-sė e viziton TMK-nė pėr arsye se e ēmon pėr tė gjitha pėrpjekjet e saj nė ndėrtimin e Kosovės. Nėnkryetari Tolaj porositi TMK-nė qė tė ruajė neutralitetin e vet politik.

Kah pėrfundimi i kėtij takimi, erdhi edhe gjenerallejtnant Agim Ēeku, i cili u pėrshėndet ngrohtėsisht me delegacionin e tė rinjve tė LDK-sė. Pasi u tregoi kėtyre se ishte nė njė vizitė nė familjet e fėmijėve nė Ēabėr, dhe se pėr kėtė nuk kishte mundur tė vinte me kohė nė kėtė takim, gjeneral Ēeku tha se ėshtė i nderuar me kėtė vizitė qė po ia bėjnė tė rinjtė e LDK-sė. Ai u shfaqi atyre edhe shqetėsimin e vet pėr ngjarjet e fundit qė kanė ndodhur nė Kosovė.

"24 marsi ėshtė dita e bashkėpunimit tė mirė me NATO-n, dhe kėtė bashkėpunim duhet ta ruajmė edhe nė tė ardhmen", u tha tė rinjve tė LDK-sė gjeneral Ēeku. Delegacioni, pas pėrfundimit tė takimit, u dhuroi lule pjesėtarėve tė TMK-sė.
 
 
Milosheviq ka vazhduar tė mos pranojė ndėrrimin e kryegjykatėsit tė Tribunalit tė Hagės
 
Hagė, 25 mars 2004 - Ish-presidenti jugosllav, Slobodan Milosheviq, ka vazhduar tė kundėrshtojė tė pranojė ndėrrimin e kryegjykatėsit tė Tribunalit tė Hagės, ku po gjykohet pėr krime lufte kundėr njerėzimit, njofton BBCnews. Riēard Mej, i cili e ka udhėhequr Tribunalin qėkur e ka filluar punėn nė shkurt 2002, e ka lėnė postin pėr shkaqe shėndetėsore.
 
Tash, dy gjykatėsit e mbetur tė Tribunalit, Patrik Robinson nga Xhamajka dhe O-gon Kuon nga Koreja e Jugut, duhet tė marrin vendim pėr tė zėvendėsuar gjykatėsin Mej dhe tė vazhdojnė gjykimin. Rekomandimi i tyre duhet tė aprovohet nga Kombet e Bashkluara.
 
 
Ministri i jashtėm slloven thotė se vendi i tij ėshtė i gatshėm ta ndihmojė Kosovėn
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Ministri i jashtėm slloven, Dimitrije Rupel tha se vendi i tij ėshtė i gatshėm ta ndihmojė Kosovėn nė forma tė ndryshme, nė veēanti pėr tejkalimin e situatės sė krijuar kohėt e fundit. Gjatė qėndrimit nė Prishtinė, Rupel pati takime tė ndara me kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkeri dhe me kryeministrin Bajram Rexhepi.

Rupel ka thėnė se Qeveria sllovene do tė bashkėpunojė ngushtė me me Qeverinė e Kosovės. Ndėrkaq kryeministri Rexhepi ēmoi gatishmėrinė e Qeverisė sllovene pėr ta ndihmuar Kosovėn pas situatės sė krijuar.
 
 
Gjykata komunale nė Gjilan u ka shpallur masėn e paraburgimit prej 30 ditėsh 26 protestuesve
 
Gjilan, 25 mars 2004 - Gjykata komunale nė Gjilan u ka shpallur masėn e paraburgimit prej 30 ditėsh 26 protestuesve tė arrestuar nga 17 marsi pėr shkak tė manifestimit tė akteve tė dhunshme gjatė protestave tė 17 dhe 18 marsit, ka konfirmuar gjykatėsi hetues nė kėtė gjykatė Abdullah Ahmeti.
 
Ai tha se gjatė fazės sė paraburgimit ndaj tyre do tė zhvillohen hetimet nė bazė tė dyshimit tė bazuar dhe kjo nė bazė tė kėrkesės nga Prokuroria publike komunale. Sipas kėtij gjykatėsi, njė tė mituri tė arrestuar i ėshtė caktuar paraburgimi prej 8 ditėsh.
 
 
Ndihmėssekretari i OKB-sė thotė se mospėrcaktimi i statusit final tė Kosovės ka penguar zhvillimin ekonomik
 
Tiranė, 25 mars 2004 - Ndihmėssekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė dhe drejtori i Zyrės rajonale pėr Evropėn Kalman Mishel, gjatė vizitės nė Tiranė, ka deklaruar se mungesa e pėrcaktimit tė qartė tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės ka penguar edhe zhvillimin ekonomik tė saj.
 
Kjo ėshtė njė nga arsyet e nivelit shumė tė lartė tė papunėsisė dhe papunėsia e lartė shėrben si lėndė zjarri pėr tė ēuar nė sjellje shoqėrore, qė nuk janė konstruktive. Ai tha se pėr tė gjithė Ballkanin duhet tė ketė paqe dhe tė gjenden zgjidhje qė tė kemi njė qetėsi, tha ndihmėssekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė.
 
 
Departamenti amerikan i Shtetit dėnon dhunėn e ditėve tė fundit nė Kosovė
 
Uashington, 25 mars 2004 - Departamenti amerikan i Shtetit e ka dėnuar dhunėn e ditėve tė fundit nė Kosovė dhe ka kėrkuar qė pėrgjegjėsit pėr kėtė tė dalin para drejtėsisė.
 
Drejtori i Zyrės pėr Ēėshtje tė Evropės Jugore dhe Qendrore nė Departamentin amerikan tė Shtetit, Ēarls Inglish tha se Shtetet e Bashkuara do tė mbetėn tė pėrkushtuara pėr njė shoqėri demokratike dhe tolerante nė Kosovės dhe se pėrpjekjet amerikane do tė vazhdojnė tė reflektojnė me pėrkushtim.
 
 
Pentagoni mund tė tėrheqė gjysmėn e 71 mijė trupave tė veta nga bazat nė Gjermani
 
Uashington, 25 mars 2004 - Pentagoni mund tė tėrheqė gjysmėn e 71 mijė trupave tė veta nga bazat nė Gjermani, siē ėshtė planifikuar me riorganizimin e forcave amerikane jashtė nė periudhėn e pasluftės sė ftohtė, bėn tė ditur nė njė shkrim tė sotėm (e enjte) "Uashington Post", duke cituar zyrtarėt amerikanė, njofton Rojter.
 
Sipas kėtij plani, baza mė tė vogla do tė vendosen nė Rumani dhe ndofta edhe nė Bullgari, kurse vendtrajnimet do tė hapen nė Poloni. Bazat nė Uzbekistan, nė Taxhikistan dhe nė Kirgizistan, qė u formuan mė 2001 pėr mbėshtetje tė luftės nė Afganistan, do tė mbesin si vende trajnimi dhe si zona qė do tė pėrdoren pėr raste emergjente.
 
 
Tri pikturat nė hollin e Kuvendit tė e Kosovės janė mbuluar me perde
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Tri pikturat nė hollin e Kuvendit tė e Kosovės janė mbuluar me perde dhe deputetėt nuk janė nė dijeni se kush e ka marrė kėtė vendim. As Kryesia e Parlamentit ende nuk e ka shfaqur qėndrimin e saj se kush e ka marrė kėtė vendim.

Ndėrkaq UNMIK-u e ka pėrshėndetur kėtė vendim, duke mohuar tė kėtė bėrė ndonjė kėrkesė tė re pėr heqjen e kėtyre pikturave.

Me heqjen e kėtyre pikturave ėshtė plotėsuar kėrkesa e deputetėve tė komunitetit serb, tė cilėt ishin ankuar te Holkeri se pikturat paraqesin nė mėnyrė tė njėanshme vetėm pjesė tė historisė shqiptare.
 
 
Interpretime kundėrthėnėse pėr shkarkimin e zėdhėnėsve Izabela Karlovic dhe Derek Ēapell
 
Prishtinė, 25 mars 2004 - Nga burimet brenda UNMIK-ut merret vesh se zėdhėnėses sė UNMIK-ut Izabela Karlovic dhe zėdhėnėsit tė policisė ndėrkombėtare Derek Ēapell janė shkarkuar nga detyra qė kanė ushtruar deri mė tash si zėdhėnės tė kėtyre dy institucioneve.
 
Thuhet se njė vendim i tillė ėshtė marrė pasi qė tė dy zėdhėnėsit kanė dhėnė deklarata tė paqarta nė mediat serbe, tė cilat sipas UNMIK-ut kanė shkaktuar konfuzion nė opinion.

Mirėpo, shefi i Zyrės pėr Informim tė UNMIK-ut Sunil Narula tha sot nė mėngjes se ėshtė shkarkuar zėdhėnėsi Derek Ēapelli.

Izabela Karlovic ka thėnė se nuk ėshtė nė dijeni pėr njė vendim tė tillė dhe ajo po e kryen detyrėn normalisht.
 
 
Ftohen tė rinjtė shqiptarė nė Zvicėr tė zbulojnė talentin e tyre nė muzikė dhe nė art
 
Cyrih, 25 mars 2004 - Forumi Rinor i LDK-sė sė bashku me personalitete tė kulturės, artit, sportit qė veprojnė nė Zvicėr ka filluar njė nismė pėr tė zbuluar talente tė reja nė lėmin e artit. Andaj i fton tė gjithė tė rinjtė shqiptarė nga tė gjitha viset shqiptare (vajza e djem nga mosha 15-vjeēare e sipėr) pa dallim orientimi politik qė kanė talent nė muzikė apo art tė shfrytėzojnė rastin dhe tė tregojnė talentin e tyre.

Nė kontakt me disa artistė dhe kompozitorė shqiptarė, si dhe institucione kulturore nė atdhe kjo nsimė ka hasur nė pėrkrahje dhe ėshtė premtuar ndihma e tyre, duke shpresuar qė kėtė projekt ta pėrkrahė edhe Ministria e Kulturės sė Kosovės sė bashku me njėrin nga TV shqiptare dhe mjetet e tjera tė informimit.

Konkurrimet do tė bėhen nė kėto fusha muzikore: nė kėngė folklorike, nė kėngė popullore, nė muzikėn e lehtė, nė pop muzikė, nė pop-rok, nė rep-muzikė, vallėzim tė tė gjitha arteve, nė aktrim, dhe humor si dhe skeēe tė shkurtra 2-3 minutshe.
 
Paraqitja mund tė bėhet deri nė fund tė prillit 2004 nė kėto adresa:
 
Talentėt e Rinj/Postfach 355/ 3072 Ostermundingen 2 (BE)
Mob.: 078/8717467 dhe 076/3492186
E-Mail: fr_zvicer@ldk-kosova.org
 
 
Nė njė sulm nė veri tė Bagdadit, ėshtė vrarė njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 25 mars 2004 - Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė nė njė sulm kundėr njė autokolone nė veri tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur sot (e enjte) ushtria amerikane, njofton Rojter. Gjeneral brigade, Mark Kimit, ndihmėsdrejtor i operacioneve tė ushtrisė amerikane nė Irak, ka thėnė se ushtari ėshtė vrarė dje afėr Taxhit. Ky sulm ngre nė 397 numrin e ushtarėve amerikanė tė vrarė nė aksione qė kur ka filluar ndėrhyrja amerikane nė Irak para njė viti.
 
 
Dėshmi publike pėr sulmet e 11 shtatorit
 
Uashington, 25 mars 2004 - Bashkėkryetarėt e komisionit qė hetoi sulmet terroriste tė 11 shtatorit kundėr Shteteve tė Bashkuara, folėn me gazetarėt nė pėrfundim tė njė seance 2-ditore dėshmish nga zyrtarė dhe ish zyrtarė amerikanė.

Ish guvernatori Thomas Keane e filloi deklaratėn pėr mjetet e informimit nė kėtė mėnyrė.

"Ne mėsuan rreth dėshtimeve sistematike. Pati komunikim tė dobėt midis agjencive tė rendit dhe atyre tė zbulimit. Madje pati komunikim tė dobėt brėnda FBI-sė".

Ish-anėtari i Kongresit amerikan, Li Hamilton, tha se Departamenti i shtetit dhe Departamenti i mbrojtjes nė administratėn e presidentit Klinton dhe nė administratėn e tanishme tė presidentit Bush morėn shumė masa kundėr terrorizmit. Megjithatė, shtoi ai, ėshtė e qartė se vemendja nuk u pėrqėndrua aty ku duhej.
 
 
KS dėnont vrasjen e sheikut Ahmed Jasin
 
Nju Jork, 25 mars 2004 - Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara pritet tė votojė sot mbi njė rezolutė qė dėnon vrasjen nga Izraeli tė udhėheqėsit shpirtėror tė grupit ekstremist Hamas, Sheikut Ahmed Jasin. Diplomatėt kanė debatuar mbi kėtė ēėshtje qė prej tė martės.

Projektrezoluta e paraqitur nga algjerianėt dėnon vrasjen e Sheikut Jasin si dhe tė gjitha sulmet terroriste kundėr civilėve. Por ajo nuk u pėrgjigjet kėrkesave tė Shteteve tė Bashkuara qė tė pėrfshijė njė masė, e cila do tė dėnonte specifikisht terrorizmin palestinez.
 
 
Pol Bremer: Iraku ka filluar rrugėn e demokracisė nė paqe me fqinjėt e tij
 
Bagdad, 25 mars 2004 - Administratori civil amerikan i Irakut, Pol Bremer, tha se ndėrsa mbetet ende shumė punė pėr t'u bėrė, Iraku ka filluar rrugėn e demokracisė nė paqe me fqinjėt e tij.

Nė njė fjalim me rastin e fillimit tė 100 ditėve tė fundit deri nė kalimin e pushtetit tek irakianėt, zoti Bremer tha se sigurimi ėshtė njė nga pėrparėsitė kryesore pėr irakianėt. Ai tha se kėtė javė do tė krijojė njė ministri mbrojtjeje dhe njė kėshill tė sigurimit kombėtar.
 
 
Bler shkon nė Libi
 
Londėr, 25 mars 2004 - Kryeministri britanik Toni Bler shkon nė Libi dhe takohet me udhėheqėsin libian, Muammar Gaddafi.
Bleri pritet t'i japė dorėn Kolonel Gadafit nė njė tendė beduine diku nė periferi tė Tripolit.

Bler, i cili po ndjek shembullin e homologėve tė tij italianė e spajollė, ėshtė udhėheqėsi i parė britanik qė viziton Libinė qė nė vitin 1943, kur kėtė gjė e bėri Uinston Ēėrēilli.

Bler e ka lavdėruar Gadafin qė ka dėnuar me kurajė terrorizmin dhe ka eliminuar kėto programe.

Si shkėmbim, Bler do ta sigurojė Gadafin se Britania do tė pėrpiqet tė bindė Shtetet e Bashkuara tė heqin sanksionet tregtare ndaj Libisė.
 
 
Nė Pakistan janė vrarė mbi 50 militantė tė Al Kaidės
 
Islamabad, Pakistan, 25 mars 2004 - Nė operacionin mė tė madh tė deritashėm kundėr luftėtarėve tė Al Kaidės, qė kanė ndėrmarrė forcat qeveritare pakistaneze nė zonėn kufitare me Afganistanin, janė vrarė mbi 50 militantė dhe simpatizantė tė forcave tė tyre, ka bėrė tė ditur sot (e enjte) njė zyrtar i lartė, njofton AP. Ai ka shtuar, gjithashtu, se ky operacion ka filluar para 10 ditėsh dhe do tė vazhdojė deri sa tė "eliminohen krejtėsisht" forcat e tyre.
 
 
Forcat e sigurimit kanė vrarė 11 demonstrues nė Bregun e Fildishtė
 
Abixhan, Bregu i Fildishtė, 25 mars  2004 - Forcat e sigurimit kanė vrarė sot (e enjte) 11 demonstrues nė Bregun e Fildishtė, njofton AP. Demonstruesit kishin organizuar njė marsh masiv pėr tė kėrkuar zbatimin e marrėveshjes paqėsore, qė ishte arritur nė Abixhan, tė mbrojtur me tanke, ka thėnė njė zėdhėnės i partisė kryesore opozitare.
 
Demonstruesit ishin vrarė nė pjesė tė ndryshme tė qytetit gjatė pėrpjekjeve pėr shpėrndarjen e tyre. Demonstruesit do tė vazhdojnė demonstrimin derisa tė plotėsohen kėrkesat, ka thėnė ai.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>