|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Komisioni pėr vlerėsimin e dėmeve fillon punėn nesėr, Periq thotė se gjendja momentale e siguriė ėshtė stabile nė vendbanimet serbe

 
 

 
Gjilan, 25 mars 2004 /TN/ Ilmi MUSLIU -  Komiteti pėr Siguri dhe Emergjencė, nė takimin e sotėm ku mori pjesė edhe zėvendėskryetari i dytė i komunės Bozhidar Periq, ka vlerėsuar se gjendja e sigurisė ėshtė dukshėm mė e mirė dhe tash duhet tė punohet nė saninimin e pasojave.
 
Lutfi Haziri, kryetar i komunės, i cili sė bashku me liderėt tjerė lokalė ka vizituar gjatė dy ditėve tė kaluara serbėt nė Kufcė si dhe kishėn ortodokse nė qytet, duke shprehur kėnaqėsinė qė edhe z. Periq ėshtė kthyer nė Komitet,
tha se shpresoj qė bashkarisht do tė punojmė nė normalizimin e gjendjes.
 
Koloneli Richard Jonson nga KFOR-i tha se me vendim tė Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, nė kėtė sektor do tė jetė nė fuqi edhe mė tutje ora policore, nga 21:00 deri nė 6:00 tė mėngjesit dhe nė rivendosja e kėsaj mase ėshtė bėrė dje pas vrasjes sė dy policėve nė veri tė Prishtinės.
 
Edhe pėr SHPK-nė, nata e mbrėmshme ka qenė e qetė, ka thenė kapiteni Izet Azizi. Ndoshta pėr shkak tė ndryshimit tė kohėzgjatjes sė orės policore, qytetarėt nuk kanė mundur tė informohen me kohė dhe nė katėr raste ėshtė thyer ndalesa e lėvizjes, tha Azizi.
 
Zėvendėskryetari i dytė i komunės, Bozhidar Periq e vlerėsoi si mjaft stabile situatėn momentale nė vendbanimet serbe, por kėtė nuk e tha edhe pėr fshatrat e pėrziera, ku kėrkoi nga KFOR-i dhe policia qė t`i shtojnė patrullimet. Periq tha se ende nuk ka filluar mėsimi nė shkollat serbe dhe, sipas tij kjo nuk mund tė bėhet nėse KFOR-i dhe policia nuk bėjnė sigurimin e shkollave dhe nuk garantojnė pėrcjellje pėr nxėnėsit.
 
Askush nga ne nuk ka guxim tė marrė pėrgjegjėsinė pėr vazhdimin e mėsimit, nėse nuk plotėsohet kjo kėrkesė e drejtuesve tė shkollave dhe prindėrve, ka thenė Periq.
 
Enver Muja ka njoftuar se ėshtė formuar komisioni profesional pėr vlerėsimin e dėmeve nė objekte dhe qė nga nesėr do tė fillojė punėn, prandaj duhet tė jenė prezentė pronarėt e shtėpive nė momentin e vizitės.
 
Lutfi Haziri ka prezentuar nė fund edhe planin aksional pėr veprim i cili parashehė kthimin e tė zhvendosurve nė shtėpitė e padėmtuara, mbėshtetje financiare pėr ta, biseda me fqinjtė pėr tė siguruar ambient tė qėndrueshėm pėr kthim, regjistrimin e dėmeve dhe sanimin e pasojave si dhe ofrimin e sigurisė nga KFOR-i dhe SHPK-ja.
 
Nuk ka ushtar e as polic qė mund tė kthejė ndjenjėn e sigurisė mė shumė se sa vetė fqinjėt dhe duke qenė tė vetėdijshėm pėr kėtė, ne do tė punojmė mė shumė nė kėtė drejtim qė tė sigurojmė njė ambient tė sigurtė pėr tė gjithė, tha Haziri.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.