|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Zėvendėsi i PSSP, Francesko Bastali vizitoi Gjilanin

 
 

 
Gjilan, 25 mars 2004/TN/ Ilmi MUSLIU - Francesko Bastagli, zėvendės i pėrfaqėsuesit special tė sekretarit tė pėrgjithshėm e vizitoi tė enjten Gjilanin dhe nė njė takim tė pėrbashkėt me udhėheqjen komunale, KFOR-in, SHPK-nė dhe tė tjerė, ka biseduar pėr gjendjen pas protestave tė javės sė kaluar.
 
Lutfi Haziri, kryetar i komunės e njohu z. Bastagli me masat qė ka ndėrmarrė komuna pėr qetėsimin e situatės dhe me kėtė rast falėnderoi KFOR-in, SHPK-nė, TMK-nė, liderėt lokalė dhe tė tjerėt qė ndihmuan nė uljen e tensioneve dhe qetėsimin e situatės.
 
Komuna ka pėrcaktuar masat qė do t`i ndėrmarrė pėr kthimin e normalitetit dhe nė bashkėpunim me Qeverinė e Kosovės, e cila tashmė ka ndarė 5 milionė €uro pėr sanimin e pasojave, do tė fillojė qė nga nesėr vlerėsimin e dėmeve dhe riparimin e tyre, nė mėnyrė qė tė zhvendosurit tė mund tė kthehen sa mė parė nėpėr shtėpitė e veta.
 
Si mbėshtetje momentale pėr tė zhvendosurit, komuna ka ndarė nga buxheti i saj 10 mijė €uro, ka thenė Haziri.
 
Duke shprehur keqardhje pėr atė qė ndodhi nė Kosovė, ku humben jetėn disa qytetarė dhe u lėnduan shumė tė tjerė, z. Bastagli tha se ėshtė e domosdoshme qė tė kthehet mirėbesimi dhe tė krijohen kushte pėr jetė normale tė tė gjithėve nė Kosovė.
 
Ngjarjet e 17 e 18 marsit ishin njė fatkeqėsi qė duhet tė tejkalohet me angazhim tė tė gjithėve, ndėrsa ata qė kanė kryer akte tė dhunės, duhet tė pėrballen me drejtėsinė, ka thenė ai.
 
Gjatė vizitės nė Gjilan, zėvendėsi i pėrfaqėsuesit tė sekretarit tė pėrgjithshėm ėshtė shoqėruar edhe nga Marsel Qintelan, kėshilltar rajonal dhe Charles Messier, kėshilltar komunalė tė UNMIK-ut.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.