|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė: Bordi i Drejtorėve tė Administratės Komunale, konstaton se situata nė komunė, ka filluar tė stabilizohet 

 
 

 
Mitrovicė, 25 mars 2004 / TN / H. SYLA -  - Bordi i Drejtorėve tė Administratės Komunale, nė mbledhjen e mbajtur tė enjtėn, mė 25.03.2004, kryesuar nga Mustafė Pllana, kryeshef, ka shqyrtuar situatėn e pėrgjithshme nė komunė dhe disa ēėshtje nga fushėveprimi i vet. Bordi i Drejtorėve, ka konstatuar se situata nė komunė, pas trazirave tė javės sė kaluar, ka filluar tė stabilizohet  dhe se qytetarėt po i  kthehen jetės normale.
 
Bordi i Drejtorėve, poashtu, ka konstatuar se janė konsoliduar tė gjitha institucionet e pushtetit lokal dhe ato po i kryejnė punėt dhe pėrgjegjėsitė e parashtruara, me pėrjashtim tė Qerdhės sė Fėmijve, Qendrės sė Kulturės dhe Palestrės Sportive, tė cilat gjenden nė “zonėn e besimit” dhe pėr tė cilat akoma nuk ėshtė dhėnė leja pėr fillimin e punės nga KFOR-i.
 
U vlerėsua se administrata lokale ėshtė duke  ofruar ashtu si duhet shėrbime pėr qytetarėt. Sektori i gjendjes civile ėshtė duke funksionuar me sukses dhe kėrkesat e qytetarėve pėr dokumentacion tė nevojshėm dhe shėrbime tė tjera, kryhen nė afatin optimal.
 
Poashtu, qė nga data 24.03.2004, ėshtė aktivizuar edhe administrata komunale e UNMIK-ut pėr dhėnjen e dokumentave personale dhe tė udhėtimit pėr qytetarė. Anėtarėt e Bordit konstatuan se pėr shkak tė problemeve nė identifikimin e shtėpive dhe tė disa problemeve tjera pėrcjellėse, ende nuk ėshtė saktėsuar numri i shtėpive serbe tė shkatėrruara nė Frashėr, por kjo pritet tė bėhet gjatė ditės sė sotme.
 
Anėtarėt e Bordit u njoftuan se   nė organet e administratės sė Kuvendit tė Komunės, deri tash janė paraqitur 21 familje shqiptare qė kanė qenė tė detyruara nga ekstremistėt serbė tė zhvendosen nga pjesa veriore e qytetit, nė ate jugore.
 
Kėto familje kryesisht janė zhvendosur nga lagja “7 Shtatori” dhe nga ndėrtesat e matanė Ibrit, karshi Palestrės sė Sporteve. Nė Bord u konstatua se nė lagjen “Kodra e Minatorėve”, ku jetojnė 85 familje shqiptare, nuk ka patur tė zhvendosur.
 
Nė mbledhejn e sotme, Bordi i Drejtorėve ka formuar komisionet pėrkatėse pėr identifikimin, kategorizimin dhe vlerėsimin e dėmeve nė kishėn ortodokse dhe nė shtėpitė e shkatėrruara nė trazirat e fundit, si tė sėrbėve nė pjesėn jugore, ashtu edhe tė shqiptarėve nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Anėtarėt e Bordit tė Drejtorėve, u njoftuan nga drejtori i Drejtorisė pėr Shėndetėsi dhe Mirėqenje Sociale, se ka filluar shpėrndarja e ndihmave nė artikuj ushqimorė pėr banorėt e lagjes “Kodra e Minatorėve” dhe  pėr tetė familje nė lagjen “7 Shtatori”.
 
Ndėrkaq, nė fshatin Vidimriq, ėshtė duke u bėrė identifikimi i familjeve me gjendje tė rėndė ekonomiko-sociale, nė mėnyrė qė t’u dėrgohen ndihmat e nevojshme. Drejtorira pėrkatėse e Administratės Komunale ka bėrė edhe koordinimin e ndihmave dhe tė pėrkujdesjes shėndetėsore pėr banorėt e tri fshatarve shqiptare nė komunėn e Albanikut.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.