|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė: Caktohen komisionet shqiptaro-serbe, pėr vlerėsimin e dėmeve, nė pronat e serbėve dhe tė shqiptarėve

 
 

 
   
Mitrovicė, 25 mars 2004 /TN/ H. SYLA - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi  dhe kryeshefi i Ekzekutitvit tė Kuvendit tė Komunės, me bashkėpunėtorė, tė shoqėruar nga administratori rajonal i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Davide Michales, komandanti i BSHVL-sė, gjenerali Xavier Michel dhe komandanti i policisė rajonale tė UNMIK-ut nė Mitrovicė, Barry Pollyn, kanė vizituar fshatin Frashėr dhe kishėn ortodokse serbe nė qytet, pėr tė parė pėr sė afėrmi shkatėrrimet dhe dėmet qė janė bėrė gjatė trazirave mė 17.03.2004.
 
Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, nė emėr tė Kuvendit tė Komunės, ka shprehur keqardhje nė Frashėr pėr shkatėrrimet e shtėpive tė serbėve nė kėtė fshat dhe u ka thėnė pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė se aktet e kėtilla janė tė papranueshme dhe se Kuvendi i Komunės i dėnon ato dhe ēarėdo akti tjetėr tė dhunės.
 
Ai i ka njoftuar  ndėrkombėtarėt se Bordi i Drejtorėve ka caktuar komisionet pėrkatėse, nė tė cilat do tė angazhohen edhe pjestarėt e minoritetit serb, pėr vlerėsimin e dėmeve, si  nė pronat e serbėve, ashtu edhe nė ato tė shqiptarėve dhe propozimin e masave pėr tejkalimin e gjendjes.
 
Zėvendėsėryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, ka falendėruar administratorin Michales, komandantin e BSHVL-sė, Michel dhe komandantin e policisė, Pollyn, pėr bashkėpunim tė sinqertė dhe ndihmėn e dhėnė pėr tė qetėsuar situatėn dhe stabilizimin e gjendjes nė komunė.
 
Komandanti i BSHVL-sė, Xavier Michel, duke parė se ēarė shkatėrrimesh janė bėrė nė shtėpitė e serbėve nė Frashėr, ėshtė shprehur se njė gjė e tillė ėshtė shumė e keqe. Ai ka thėnė se tek udhėheqėja komunale po sheh vullnet tė mirė pėr rindėrtimin e shtėpive tė djegura, me qėllim qė banorėt e zhvendosur tė kthehen nė to.
 
Mirėpo, gjenerali Michel ka shtuar se duhet tė bėhet edhe mė shumė pėr tė krijuar ambient tė sigurtė pėr kthimin e serbėve dhe se pėrgjegjėsia kryesore pėr kėtė bie mbi pėrfaqėsuesit e popullatės dhe tė vetė banorėve qė jetojnė aty.
 
Administratori rajonal i UNMIK-ut, Davide Michales, pasi ka thėnė se shkatėrrimet janė plotėsisht tė papranueshme dhe se vėshtirė ėshtė tė paramendosh se ndokush mund tė bėjė diē tė tillė, ėshtė shprehur tė jetė i impresionuar me pėrpjekjet dhe vendosmėrinė e udhėheqėjes sė pushtetit lokal pėr tė krijuar kushte pėr rindėrtimin e shtėpive tė djegura dhe pėr kthimin e serbėve pėr tė jetuar nė to.
 
Michaels ka patur mirėkuptim pėr mundėsitė materiale tė komunės, por ka sygjeruar qė mjetet tė gjenden tek Qeveria e Kosovės, e cila ka premtuar se do tė krijojė njė fond pėr kėtė qėllim.
 
Ndėrkaq, kryeshefi i Ekzekutivit, Mustafė Pllana, ua ka paraqitur pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė edhe njėherė kėrkesat pėr kthim nė banesat e tyre tė banorėve shqiptarė tė zhvendosur me dhunė kėto ditė nga pjesa veriore e qytetit.  
 
Gjenerali Michel ka shprehur gadishmėrinė tė ndihmojė nė kėtė drejtim dhe ėshtė pajtuar qė nesėr tė organizohet njė takim me kta banorė, ku do tė merrnin pjesė, pėrveq struktuarve komunale, edhe pėrfaqėsuesit e  KFOR-it, nė tė cilėn do tė bisedohej pėr realizimin e kėrkesave tė paraqitura.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.