|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kryesia e FR tė LDK-sė u prit nė SHP tė TMK-sė

 
 

 
     Prishtinė, 25 mars 2004 / TN - Dje, nė mesditė njė delegacion i Kryesisė Qendrore tė Forumit tė Rinisė tė LDK-ė, i kryesuar nga nėnkryetari Sejdė Tolaj ka vizituar Shtabin e Pėrgjithshėm tė Trupave Mrojtėse tė Kosovės. Ata u pritėn nga kolonel Arif Muēolli – shef i Departamentit pėr marrėdhėnie ushtarako-civile, me bashkėpunėtorė. “Kjo ėshtė njė ditė e veēantė pėr tėrė Kosovėn.
   
Prandaj, ju falenderoj qė na e bėni kėtė vizitė”, tha fillimisht z.Muēolli, i cili mė pastaj shpalosi para delegacionit tė FR tė LDK-sė punėn qė ėshtė duke e bėrė TMK-ja. Pėr tė, tha se ėshtė njė vazhdimėsi e UĒK-sė, e cila sot nė liri ka pėr qėllim ndėrtimin dhe mbrojtjen e vendit. Ne jemi neutral nė politikė, por se ėshtė e nevojshme tė pėrkrahim ēdo qendrim politik tė popullit.
 
Ndėrsa Sejdė Tolaj, nėnkryetar i FR tė LDK-sė, tha se kjo vizitė ėshtė pjesė e agjendės, qė ne e kemi pėrcaktuar pėr kėtė ditė. “Ne kemi respekt tė veēantė pėr TMK dhe institucionet tjera tė Kosovės”, shtoi z.Tolaj.”Meqė kjo ėshtė vazhdimėsi e UĒK-sė, ne jemi tė interesuar qė tė avancohet, dhe se rinia dėshiron qė kėtė ta shoh si ushtri tė pėrgatitur pėr ta mbrojtur integritetin territorial dhe kufijtė e Kosovės”- nėnvizoi z.Tolaj.
 
Nė vazhdim, potencoi se si FR i LDK-sė e vizitojmė TMK-nė pėr arsye se e ēmojnė pėr tė gjitha pėrpjekjet e saj nė ndėrtimin e Kosovės. Nėnkryetari Tolaj porositi TMK-nė qė tė ruaj neutralitetin e vet politik.
 
Gjeneral Ēeku: 24 marsi ėshtė dita e bashkėpunimit tė mirė me NATO-n
 
Kah pėrfundimi i kėtij takimi, erdhi edhe generallejtnant Agim Ēeku, i cili u pėrshėndet ngrohtėsisht me delegacionin e tė rinjve tė LDK-sė. Pasi u tregoi kėtyre se ishte nė njė vizitė nė familjet e fėmijėve nė Ēabėr, dhe se pėr kėtė nuk kishte mundur tė vinte me kohė nė kėtė takim, gjeneral Ēeku tha se ėshtė i nderuar me kėtė vizitė qė po ia bėjnė tė rinjtė e LDK-sė. Ai u shfaqi kėtyre edhe shqetėsimin e vet pėr ngjarjet e fundit qė kanė ndodhur nė Kosovė.
 
“24 marsi ėshtė dita e bashkėpunimit tė mirė me NATO-n, dhe kėtė bashkėpunim duhet ta ruajmė edhe nė tė ardhmen”, u tha atyre gjeneral Ēeku. Delegacioni, pas pėrfundimit tė takimit, u shpėrndau lule ushtarėve tė TMK-sė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>