|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Analizė

 
 

Manipulimet me shpirtėrat e traumatizuar nė Kosovė

 
 

 
25 mars 2004 / TN

Abedi MALIQI, Lubjanė (SLLOVENI), psikolog i dipl. universitar

Nė prag tė pesėvjetorit tė intervenimit tė forcave tė NATO-s mbi forcat Jugosllave, tė cilat po zbatonin planet mė tė tmerrshme tė spastrimit etnik tė Kosovės ndodhi njė pjesė e revoltuar e popullit tė Kosovės e cila bėri tė gjitha ato qė ndodhėn e qė trazuan shpirtra anė e kėnd botės.
 
Nga pikpamja psikologjike kėto ngjarje paraqesin vetėm se njė simptom tė sindromit postraumatik tė njė pjese tė popullit tė traumatizuar pas ngjarjeve tė tmerrshme tė pėrfunduara me nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Kumanovės. Traumat nga tmerret e luftės kanė ngelur tė regjistruara nė trurin e tė traumatizuarėve e qė nuk kanė qenė aktive, menjėherė pas luftės, sepse tė gjithė ata kanė qenė nė njė gjendje shoku.
 
Situatat e ndryshme tė luftės mė shfarosėse tė shekullit, qė po zbatonin forca tė mėdha shkatėrruese mbi popullatėn e pambrojtur kosovare shkaktuan trauma tė mėdha me pasoja, qė do tė zgjasin e tek  njė pjesė e madhe e popullit janė edhe tė pėrjetshme. Edhe pse nė shiqim tė parė tė gjithė kėta njerėz duken tė jenė normal (e them kushtimisht), me rastin e provokimeve intensive ato ndikojnė qė traumat e memorizuara tė manifestohėn ashtu siē ndodhi me ngjarjet e fundit me epiqendėr nė Mitrovicė. Shkencėtaret qė merren me studimin e kėtyre ēėshtjeve i sqarojnė kėto manifestime me njė mbėshtetje shkencore (psikologjike) si nė vijim.
 
Pika qendrore e jetės sė tėrėsishme emocionale (si lindin emocionet, si edukohėn, ku deponohėn – memorizohėn, si kontrollohėn, si mund tė jenė tė dobishme e si tė dėmshme pėr vet personin dhe shoqėrinė etj.) gjendėt nė njė bėrthamė tė vogėl tė trurit, e cila quhet amygdale (bajame) e qė gjendet brenda sistemit limbik. Dhe kjo ėshtė qendra e jetės emocionale tė njeriut. Krijimet e jetės emocionale dhe pėrvojat e deponuara nė amygdale funksionojnė nė lidhshmėri tė amygdales me pjesėt tjera tė trurit, me qendrat kortikale, tė cilat pėrmes proceseve psikokortikale u japin kuptim tė arsyeshėm manifestimeve emocionale.
 
Pėrjetimet traumatike, tė cilat janė deponuara nė amygdale dhe kanė krijuar sindromin e ashtuquajtur stres postraumatik, janė tė njė intensiteti jashtzakonisht tė lartė dhe paraqiten nė situatat, tė cilat ju gjasojnė apo e evokojnė situatėn nė tė cilėn janė krijuar. Nga intensiteti i impulseve ngacmuese tė kėtyre pėrjetimeve varet edhe mėnyra dhe intensiteti i regimeve me ē’rast nuk vihet lidhja midis amygdales dhe qendrave kortikale, pėr tė kaluar pėrmes proceseve psikokortikale, qė nė fakt do tė thotė njė konsultim, i cili do tė “arsyetonte” apo jo mėnyrėn dhe intensitetin e reagimeve.
 
Pėr kėtė edhe zakonisht thuhet: “kanė dominuar emocionet e jo arsyeja”, edhe pse kėto tė dyja janė tė kushtėzuara ngusht njėra me tjetrėn. Ndėrprerja e lidhjes midis amygdales dhe pjesėve tjera tė trurit (qendrave kortikale) mund tė ketė pėr pasojė paaftėsinė e pabesueshme tė rėndėsisė emoconale tė ngjarjeve tė caktuara e qė zakonisht quhet “verbėsi emocionale”. Amygdalja ėshtė qendėr memoriale emocionale dhe luan rolin e njė rojtari emocional tė qendrave pėr alarmimin e strukturave tė tjera tė trurit, tė cilat reagojnė nė ujdi me ndjenjat tė cilat edhe e sfidojnė shqetėsimin. 
 
Njė pjesė e ngacmimeve sfiduese shkojnė pėrmes thalamusit nė neokorteks, pjesa mė e pėrbėrė e trurit, e cila mendon, rezonon dhe njė pjesė tjetėr shkon nga thalamusi drejt nė amygdale. Kjo ndarje dhe pėrcjellje e impulseve, tė cilat janė pasojė e intensitetit tė memorizimit, si trauma paraprake dhe intensitetit tė shkaktarėve sfidues, ngacmimeve dhe bėjnė qė amygdalja tė reagojė para neokorteksit (pėrpunimit tė impulseve dhe kuptimit racional tė tyre pėr njė organizim tė reagimeve nė mėnyrė tė dėshiruar sociale), i cili bėnė filtrimin dhe pėrpunimin e informatave para se tė ndėrmirret aksioni pėr njė reagim. Pra, amygdalja mund tė inicojė njė reaksion emocional para se tė kuptojnė qendrat kortikale se ē’po ndodhė!
 
Rasti i fundit, me mbytjen mizore tė tre fėmijve Shqiptarė nė lumin e Ibrit, ėshtė njė shembull tipik i kėtillė. Me kėtė rast, informacionet e arritura nė amygdale kanė qenė tė intensitetit dhe natyrės asisoji, qė kanė gjasuar me kohėrat e memorizimit tė traumave dhe nga shpejtėsia  e madhe nuk kanė kaluar fare nė neokorteks, i cili do tė bėnte mbikėqyerjen e informatave, t’i pėrpunonte dhe qė tė drejtonte rekasione tjetėrfare. Kėshtu edhe  u shkaktuan reaksione, tė cilat bėren qė nė kėto kushte tė shprehet tėrė ajo qė e pamė ne dhe tėrė bota. Pėrfundimi tragjik i tre fėmijve shqiptarė nė lumin e Ibrit ėshtė kushtėzimi i cili e ka ngjallur tėrė tmerrin traumatik e qė ėshtė i njohur si sindrom i streseve postraumatike. Pra, u aktivizua ajo ana e errėt e trurit tė traumatizuar veprimet e tė cilėve ju gjasojnė tė gjitha simptomave tė fenomenit psikologjik tė njohur si identifikim me agresorin
 
Pra, ngjarjet nė Kosovė, pa marrė parasysh se kush do ta merr pėrsipėr pėrgjegjėsinė lidhur me organizimin e tyre, nėse janė fare tė organizuara, atėherė ato janė tė skenuara nga forca destruktive me njė qėllim pėrfundimtar tė pėrfitimit nė dėm tė Shqiptarėve dhe tė Kosovės nė pėrgjithėsi. Edhe ate duke u bazuar nė njohjen e mirė tė paaftėsisė politiko – strategjike tė politikės dhe strategjisė ushtarake tė Kosovės si dhe njohės tė mire tė psikologjisė sė Shqiptarėve dhe funksionimit emocional tė lartėshėnuar, e qė nuk mund tė gjenden nė mesin e Shqiptarėve. Kjo nga se nė Kosovė nuk kemi traditė tė arsimit as politik as psikologjik. Asnjėren shkollė, qė janė dy shtylla kryesore tė qėndrimit vertikal tė njė ekzistence politike, nuk e kemi ose janė nė embrion. Dhe kjo qė ndodhi ėshtė, pėr tė gjithė ata pjesėmarrės, nė tė gjitha ato veprime dramatike, “normale”. Normale nė thojza. Pra, nuk janė jo-normale. 
 
Se ngjarjet janė tė kėsaj natyre, pra tė njė sfidimi, qė ngjalli njė sjellje afektive, tregon edhe ndėrprerja e tyre pas njė intervenimi tė forcave politike kosovare, tė cilėt siē dihet nuk paten kurrė (nė pesė vitet e fundit) kompetenca e qė nė kėtė rast u thirrėn nė ndihmė dhe pėrgjegėsi. Dhe ata ndikuan qė shqetėsimi i provokuar tė qetėsohet pas dy ditėsh. Ata e luajtėn disi rolin psikokortikal tė proceseve tė sfiduara. Po tė ishin tė organizuara e tė vetdijėsuara, nga ēfarėdo qoftė force politike shqiptare - kosovare, bazuar nė faktin se kishin dalur nga kontrolli, ato nuk do tė ndaleshin deri nė realizimin e qėllimit tė organizimit tė tyre. E nuk besoj qė qėllimi i kėtyre ngjarjeve tė ketė qenė nė krijimin e njė gjendjeje tė anarkisė nė Kosovė pėrmes shkatėrrimeve brutale qė u bėnė e qė e kishin kthyer njė pjesė tė popullit kosovarė nė njė gjendje tė trazuar traumatike, nė tė cilėn ata e bėnė ate qė do ta bėnin dikur, sikur tė kishin mundėsi, qė ta bėnin, pėr t’i shprehur tė tėra frustracionet e bllokuara dhe shkaktuara nga trysnia afatgjete e regjimit diskriminue paraprak.  
 
Institucionet shtetėrore Kosovare pėrballė politikės sė UNMIK-ut dhe KFOR-it ishin tėrė kohėn vetėm se nė luajtjen e rolit tė njė politike shtetėrore por jo edhe politikė zyrtare e Kosovės, ngase nuk e njeh askush nė botė e pėr ēka ēmimin mė tė shtrenjtė po e paguajnė qytetarėt e Kosovės (lexo: apatridėt), qė punojnė dhe veprojnė anė e kėnd botės.  Megjithate, ato ia dolėn qė t’i qetėsojnė shpirtrat e shqetėsuar postraumatik. Bota akoma bėnė eksperimente me durimin e Shqiptarėve duke aplikuar standarde tė dyfishta.  
 
Ndėrkohė qė dikush i bllokon arteriet kryesore tė qarkullimit pėr njė funksionimi normal tė jetės nė Kosovė dhe me ditė tė tėra e paralizon jetėn normale tė popullatės sė pafajshme kosovare, me arsyetime tė inskenuara nga qarqe destruktive, tė cilat nuk e duan Kosovėn me ktė pėrbėrje etnike, Kosovarėve (lexo: Shqiptarėve) ju mohohet e drejta elementare njerėzore – e drejta e lėvizjes sė lirė dhe nuk gjenden forca tė cilat do t’i zhbllokonin kėto, dhe kur masat e revoltuara e humbin kontrollin dhe e marrin nė duar tė veta zgjedhjen e kėtyre nyjeve, fėt e fėt mobilizohet tėrė bota dhe i tėrė populli Shqiptarė akuzohet nė stilin e vjetėr “Cezari ėshtė lakuriq”.  
 
E kryeadministratori i Kosovės, z. Harri Hollkeri (lexo: Hari Poter), e ndėrron rolin e administratorit tė OKB dhe kalon nė kryefotoreporter tė mediave serbe nė kohėn kur pa rreshtur apelohėt nė qetėsimin e gjendjes sė krijuar. Kėso bllokimesh ndodhėn me qindra herė nė vende tė ndryshme tė Kosovės, duke mos pėrfshirė kėtu njė pjesė tė Kosovės, e cila mbeti e ndarė dhe ėshtė akoma strehimore e forcave mė destruktive serbe tė udhėhequra nga Haga, nė ndėrkohė qė revolta e sfiduar postraumatike e njė pjese tė kosovarėve ndodhi pėr herė tė parė dhe erdhi nė vehte fare shpejt.  Ishte vetėm se njė shkėndi qė doli si rrjedhojė e shkaqeve tė paraqitura mė lartė.  
 
Tė gjitha kėto ndodhėn dhe po zhvillohen pas rikthimit tė politikės ekstremiste antishqiptare tė Beogradit e udhėhequr nga Haga, e cila edhe nė ktė gjendje kome nga tė gjitha fushat – ekonomike, sociale, politike e nė kohėn e mbizotėrimit tė krimit tė organizuar, edhe njė herė po shėrbehet me Jokerin e quajtur Kosmet dhe tė ashtuquajturėn 'zemėr serbe', vetėm e vetėm se pėr t’ju hedhur pluhur syve shtetasve tė vet. Dhe nėse Kosova ėshtė zemėr e Serbisė atėherė kjo ėshtė ndoshta edhe e vetmja kreauturė ēoroditėse nė rruzullin tokėsor, e cila nuk ka zemėr.
 
Populli i pėrvuajtur kosovarė nuk ka ēka tė turpėrohet pas kėtyre ngjarjeve. Kėto i bėnė vetėm se njė pjesė e provokuar e masave tė traumatizuara dhe tė sfiduara nga forcat destruktive qė po e mbajnė peng Kosovėn, njė pjesė e masave tė cilat u lindėn dhe u rritėn nė gjendje lufte, nė rrethana tė jashtzakonshme e tė pėrcjellura me dhunė e terror shtetėror i cili ka predendime tė internacionalizohet e pėr tė cilat veprime duhet tė japin pėrgjegjėsi pikrisht ata tė cilėt i provokuan ose shkaktuan njė shqetėsim kėsisoji pėrballė tė gjitha kompetencave qė i patėn.  
 
Ėshtė “normale” tė kesh njė tė sėmur nė shtėpi aq mė tepėr kur pėr kėtė ėshtė fajtor dikush i cili pa rreshtur tė qėndron mbi kokė dhe tė kėrcnohėt, nė stilin: »Po mos tė kishe ombrellėn time, t’i do lagėshe«. Kėtė e pėrseritėn aq herė sa qė, tė shtyrė nga kjo trysni, u hodhėn nė ujė. U lagėn deri nė palcė. Dhe i mori lumi tri jetėra tė reja. Qė sapo lulėzonin. Dhe thanė: »Vallė, a thua do tė lagesha mė shumė pa ombrellėn tėnde«. Dhe pasuan reaksionet e sfiduara konform pėrshkrimit tė lartėshėnuar e qė shkaktoj edhe pushimin e shumė jetėrave tė tjera dhe shkatėrrimeve tė pakuptimta. E dikush tani po e bėnė bilancėn.  Prap nė kurriz dhe nė dėm tė Shqiptarėve. Nė dėm tė Kosovės.
 
Dhe e pyes vetėn: A thua duhet qė tė turpėrohemi dhe tė kemi ndėrgjegje tė vrarė se ishim tė maltretuar, tė dhunuar, tė ēnjerėzuar, tė masakruar, tė ndjekur, tė djegur, tė shkretėruar… ? Dhe, me tėrė atė bagazh traumatik, qė e bartė njė pjesė e popullatės kosovare, e cila nuk u rehabilitua kurrė, por pėr kundrazi u provokua dhe sfidua pa rreshtur e qė nė njė prag absolut u thy dhe bėri ate qė do ta bėnte po tė kishte mundėsi, dhe rastėsisht pati mundėsi. Njerėzit e traumatizuar duhėt tė rehabilitohėn dhe tė inkuadrohen nė jetė normale, duke ua pranuar tė drejtėn pėr njė jetė dinjitoze e jo tė sanksionohen e tė thirren pa rreshtur nė pėrgjegjėsi, qė tė jenė tė kujdesshėm ndaj agresorit, ndaj atyre qė gjatė tėrė historisė e kishin pėrbuzur popullin Shqiptar. Sepse tani janė pakicė. Dhe pėr njė ēast ata u identifikuan me te. Me agresorin. Pėr kėtė arsye e them, se kjo ėshtė “normale”. Nė suaza tė normave pėrbrėnda grupit tė caktuar. Ashtu i bėri dikush tjetėr dhe pikrisht me te u identifikuan kur iu dha rasti. U bėnė  “jo normal”. Pra, tė traumatizuarit duhet tė rehabilitohėn e jo tė sanksionohėn.
 
Fajtorėt, tė cilėt manipuluan me njė gjendje shpirtėrore kėsisoji tė njė pjese tė popullatės kosovare, qė vuan nga sindrom postraumatik, e cila nė trazirat e krijuara shkaktoj edhe mė shumė trauma dhe e animoj spiralėn e dhunės, duhet tė identifikohėn dhe tė dėnohen.
 
Ngjarjet treguan se njė pjesė e konsiderueshme e popullit jeton me trauma, sepse ėshtė thellė i traumatizuar dhe ka nevojė pėr ndihmė tė domosdoshme profesionale, pėr rehabilitim dhe pranim nga ana e atyre, tė cilėt e quajnė veten normal dhe asesi tė mos provokohėn. E nė ballė tė kėsaj detyre, psikoterapeutike, duhet tė vihen ekspertė tė mbėshtetur nga politika zyrtare. Pa diskriminime.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.