|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (38, 39, 40)

 
 

 

24 mars 2004 / TN

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (38)

Dr. Zydi Dervishi

VII.2.4. Logjikė e racionalizuar dhe flukse emocionale negative

Transfuzioni (marrja) e gjakut dhe pėrdorimi  i shiringave (ageve) tė pasterilizuara, tė pėrdorura nga njė person i infektuar me HIV / AIDS pothuajse nė ēdo rast e pėrēojnė virusin te personi i shėndetshėm. Rreth 98  pėr qind e tė rejave dhe tė rinjve tė anketuar janė tė vetėdijshėm pėr mundėsi tė tilla infektimi nga sėmundja vdekjeprurėse, hija e rėndė e tė  cilės u shkakton mjaft prej tyre edhe frikė tė pajustifikuar.  Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Kėshtu 77.31  pėr qind e femrave dhe 77.95  pėr qind e meshkujve e konsiderojnė si kėrcėnim infektimi me virusin HIV / AIDS pėrdorimin e banjove  publike. Studimet mjekėsore kanė provuar se ėshtė shumė i ulėt probabiliteti pėr t’u pėrhapur nė njė rrugė tė tillė kjo sėmundje vdekjeprurėse.

Kėto njohuri qė qarkullojnė shpesh ndėr tė rinjtė e tė rejat, nuk vihen nė dyshim me arsyetime logjike prej tyre. Por, gjithsesi pėrfytyrimet e tė rinjve dhe tė rejave pėr sėmundjen AIDS, pėrshkohen mė shumė se nga logjika e racionalizuar, nga flukse emocionale negative. Pėrvoja tregon se diskutimet e tė rinjve pėr kėtė sėmundje janė tė kontraktuara, mė sė shumti fare tė shkurtra dhe rrallėherė tė stėrholluara. Kur njė i ri ose e re nis njė diskutim pėr sėmundjen AIDS shpesh gjendet njė shok ose shoqe nė grup qė pėrpiqet ta mbyllė me frazėn: “Mos flisni pėr vdekjen, na lini tė jetojmė jetėn”. Ndėrsa bisedat e stėrholluara krijojnė njė gjendje psikologjike mė tė stresuar ndėr diskutantėt. Njė student i kursit tė tretė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Tiranės, gjatė njė bisede tė lirė nė tetor 2002, ndėr tė tjera, theksoi: “Bisedat e hollėsishme pėr infeksionin HIV / AIDS na krijojnė neuroza edhe ne studentėve tė mjeksisė. Kėto biseda sikur tė infektojnė me hijen e rėndė tė vdekjes”.

VII.3. Agjencitė kryesore tė informimit pėr infeksionin HIV-AIDS

Sikurse nė vendet e tjera edhe nė Republikėn e Shqipėrisė aktualisht funksionon njė rrjet i tėrė “arteriesh” komunikimi qė pėrēojnė edhe informacione e dije pėr infeksionin HIV / AIDS. Natyrshėm shtrohen pyetjet: Cilėt nga arterie tė tilla luajnė rol mė tė rėndėsishėm? A e harmonizojnė veprimtarinė e tyre informuese kėto arterie komunikimi? A ka defekte nė funksionimin e kėtyre arterieve? etj.

Tė dhėna kryesore tė  anketimit pėr tre burime kryesore nga kanė marrė mė shumė informacion pėr infeksionin HIV / AIDS tė rejat dhe tė rinjtė jepen nė tabelėn qė vijon. (Pėr lehtėsi analizash pėrllogaritjet janė realizuar me 300 pėr qind, duke qenė se njėri nga tre burimet pėrfaqėson 100 pėr qind).

Siē shihet ėshtė fare e vogėl pesha specifike e tė anketuarve (rreth 4.72 pėr  qind), tė cilėt bisedat me miqtė ose kolegėt i cilėsojnė si njė nga burimet kryesore tė informacionit pėr sėmundjen AIDS. Ndėr tė tjera, ky fakt dėshmon se shoqėria shqiptare po largohet nga njė prirje e traditės sipas sė cilės shqiptarėt problemet mė tė rėnda i diskutonin ndėrmjet miqve. Edhe nė shoqėrinė shqiptare tė dhjetėvjeēarit tė fundit procesi i atomizimit, i rritjes sė shkallės sė individualizmit tė mėnyrės sė jetesės po realizohet me ritme tė shpejta.

VII.3.1. Radio dhe posterat sfidojnė televizionin

Pėrvoja tregon se nė shumė aspekte tė komunikimit me auditorin televizioni e konkuron radion. Por nė informacionet e programet pėr sėmundjen AIDS raportet ndėrmjet kėtyre mediave shpėrfaqjen, si tė thuash, tė pėrmbysura. Ėshtė rreth 2 herė mė e lartė se ajo e tė anketuarve qė parapėlqejnė televizionet si burim kryesor informacioni pesha specifike e tė rinjve dhe tė rejave qė pėrmes valėve tė radios thithin mė shumė informacion pėr infektimin HIV / AIDS. Madje edhe posterat e fletėpalosjet e konkurojnė ekranin e televizorit. Natyrshėm shtrohen pyetjet: Cilėt janė faktorėt kryesorė qė pėrcaktojnė njė paradoks tė tillė? Janė fletėpalosjet dhe posterat cilėsorė apo programet e televizioneve janė tė sipėrfaqshme? etj.

Nga vėzhgimet, bisedat me tė reja e tė rinj dhe sidomos me punonjės tė sektorit tė shėndetėsisė, pėrvijohet pėrfundimi se fletėpalosjet e posterat, duke qėndruar mė gjatė tė afishuara nė vende publike, si nė mjedise tė shkollave, tė institucioneve shėndetėsore etj. shihen mė dendur, e gati pa dashur prej mė shumė njerėzve qė presin dikė ose pėr tė kryer njė shėrbim tė caktuar. Si tė thuash, duke u mbirė nė sy, posterat e fletėpalosjet u ngulisin mė mirė nė mendje njerėzve sė paku disa njohuri elementare pėr infeksionin HIV / AIDS. Ndėrsa qendrat televizive shqiptare emėtojnė programe tė posaēme pėr kėtė sėmundje me fushata, sidomos me rastin e 1 dhjetorit, ditės ndėrkombėtare  tė luftės kundėr saj.

Pėrgjithėsisht programe tė tilla janė biseda nė studio, nė tė cilat ftohen mjekė, sociologė, psikologė, pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare dhe tė reja  e tė rinj. Kėto biseda, si rregull, ilustrohen me ndonjė grafik ose tabelė shifrash pėr tregues sasiorė tė pėrhapjes sė  infeksionit HIV /AIDS nė Shqipėri e nė vende tė tjera dhe me disa intervista tė realizuara me njerėz tė grup-moshave e profesioneve tė ndryshme. Por, gjithsesi  kėta programe janė bėrė monotone, pak tėrheqėse pėr shumicėn e teleshikuesve. Mendojmė se pėr t’u bėrė mė informuese e instruktive programe tė tilla lipset tė shfrytėzohet mė mirė gama e mjeteve shprehėse tė teknikave televizive, tė pėrgatiten ose tė pėrkthehen filma shkencorė qė trajtojnė rrezikshmėrinė e kėsaj sėmundjeje jo vetėm nė anėn biologjike, por edhe nė atė psikologjike, sociale etj.

Ekranet e televizioneve konkurohen nga radiot, veēanėrisht nga ato tė autoveturave. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Ėshtė rreth 4.1  herė mė e lartė se e djemve qė  sigurojnė mė shumė informacione nga televizionet  pesha specifike e tė rinjve (26.22 pėr qind) , tė cilėt parapėlqejnė valėt e radiove pėr tė zgjeruar njohuritė e tyre rreth sėmundjes sė shekullit. Pėrgjithėsisht kėta janė djem tė rinj qė kalojnė njė pjesė tė konsiderueshme tė kohės nė aventurė, ose siē  thuhet shpesh, e kanė autoveturėn si njė shtėpi tė dytė.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (39)

Dr. Zydi Dervishi

VII.3.2. Vajzat: bisedat edhe si forcim i solidaritetit kundėr virusit “arkivol”

Ėshtė mjaft e vogėl pesha specifike e tė anketuarve (vetėm 5.9 pėr qind) qė janė shprehur se kanė plotėsuar njohuritė pėr sėmundjen AIDS pėrmes bisedave me miqtė dhe kolegėt e punės. Ėshtė rreth 2 herė mė e lartė se e meshkujve pesha specifike e femrave qė i ēmojnė shumė bisedat si burim informacioni . Pėrgjithėsisht nė vendin tonė vajzat dhe gratė janė mė tė prirura se meshkujt tė bisedojnė me njėra – tjetrėn pėr rreziqe vdekjeprurėse. Gjatė njė bisedė tė lirė nė shtator 2002 njė mėsuese gjeografie e sapodiplomuar, ndėr tė tjera, veēoi: “Duke biseduar me njėra – tjetrėn pėr SIDA-n ne femrave na duket sikur forcojmė solidaritetin kundėr kėsaj murtaje”. Ndėrsa meshkujt pėrgjithėsisht pėr vdekjen dhe sėmundjet vdekjeprurėse mė shumė parapėlqejnė tė heshtin se tė diskutojnė. 

Tė  dhėnat e anketimit tregojnė se janė mė tė shumta nga djemtė vajzat  qė i bisedojnė me anėtarėt e familjes informacionet pėr infeksionin HIV / AIDS. Ndodh kėshtu, jo vetėm ngaqė tė rejat janė pėrgjithėsisht mė tė lidhura me familjen, por edhe  sepse ato kalojnė njė pjesė mė tė madhe tė kohės nė mjediset e banesės familjare. Jo rrallė nė biseda tė tilla ndėrmjet miqsh, kolegėsh tė punės ose anėtarėve tė familjes qarkullojnė e shumėfishohen edhe informacione tė gabuara pėr kėtė sėmundje. Dhe pėr tė shmangur situata tė tilla mendojmė se ėshtė e nevojshme qė organizatat joqeveritare mė tė angazhuara nė luftėn kundėr infeksionit HIV / AIDS dhe veēanėrisht institucionet e shėndetit publik tė ndihmojnė  pėr tė pėrgatitur libra me njohuri mė tė plota tė  divulguara, tė cilat tė pėrvetėsohen pa vėshtirėsi edhe nga tė rejat e tė rinjtė me formim arsimor mesatar.

VII.3.3. Bisedat me mjekun tė tjetėrsuara: shqetėsimet vetjake nė vetė tė tretė

Ėshtė e konsiderueshme pesha specifike e tė anketuarve qė ēmojnė si burim  tė rėndėsishėm   informacioni  pėr infeksionin  HIV / AIDS  mjekėt (50.86 pėr qind) dhe punonjėsit e sektorit tė shėndetit publik (51.18 pėr qind). Personeli shėndetėsor  njohuritė pėr kėtė sėmundje  pėrgjithėsisht i pėrhap jo nėpėrmjet komunikimit tė drejtpėrdrejt gojor, por nėpėrmjet bisedave nė radio, nė televizione ose nė konferenca e seminare tė ndryshme.

Ende shumica e tė rinjve dhe tė rejave ngurojnė tė kėshillohen me mjekėt specialistė kur dyshojnė se janė infektuar me virusin e kėsaj sėmundjeje. Madje edhe kur i drejtohen mjekut shqetėsimin e tyre e pėrshkruajnė, si tė thuash, nė vetėn e tretė, si rastin  e njė kushėrire ose shoqe tė afėrt, sė cilės i vjen turp tė konsultohet pėr ēėshtje tė tilla. Nė maj 2002  kam zhvilluar njė bisedė tė gjatė me  njė mjek pediatėr tė specializuar nė Francė e Zvicėr dhe njėherazi pedagog nė Fakultetin e Mjekėsisė. Nga biseda e tij, ndėr tė tjera, po veēojmė: “Njė ditė rreth orės 11, pasi kisha pėrfunduar vizitat e tė sėmurėve nė dhomėn time tė mjekut nė spital troket   njė vajzė rreth 23 – 24 vjeē. Dukej mjaft e tronditur. Me njė zė tė dridhur mė tha: “Kam shumė besim  te ju si mjek e si njeri. Prandaj desha tė bisedoj diēka intime  kur tė keni ju kohėn  e pėrshtatshme se mbase biseda zgjat”.

Pasi e sigurova se do ta dėgjoja  me vėmendje nga fillimi nė fund  dhe se kjo bisedė do tė ngelej vetėm ndėrmjet nesh, ajo filloi tė fliste. Ishte krejt e shpėrqėndruar. Lėvizja e supeve dhe e duarve nuk i akordoheshin fare me fjalėt qė thoshte. Pasi foli pėr disa shqetėsime tė shoqes sė saj mė tė afėrt, si e trembur e me bebėzat e syve qė i zmadhoheshin mė tha: “Doktor, a nuk do tė mė pyesni pėr emrin, ose tė paktėn pėr emrin e shoqes  time”. Kėmbėngula se detyra ime si mjek ėshtė tė shėroj sėmundjet, t’u pakėsoj njerėzve shqetėsimet, pavarėsisht nga emrat qė kanė. Sikur u ndje disi mė e lehtėsuar dhe u pėrpoq ta kapte pėrsėri fillimin e bisedės aty ku e kishte lėnė: “Shoqja ime ka qenė  nė Stamboll pėr kurim, ka bėrė disa analiza tė gjakut. Njė natė, ndoshta nė kulmin e dėshpėrimit  ajo ka kaluar pak ēaste me njė burrė tė panjohur. Gati tre vjet mė vonė asaj  i kanė filluar shqetėsimet dhe  mallkon e mallkon papushim agiet a analizave, por ndoshta mė shumė  pėrjetimet me burrin e panjohur”. Pasi e pėrfundoi pėrshkrimin mori frymė thellė, sikur shkuli diēka qė e rėndonte nė thellėsi tė shpirtit. Fytyra iu la nė djersė dhe buzėt i dukeshin tė thara. 

U pėrpoqa jo vetėm t’i shpjegoj me hollėsi gjithēka qė i duhet tė dijė njė i infektuar me virusin e sėmundjes AIDS, por edhe ta qetėsoja. Dėgjonte shumė e pėrqėndruar. Ndryshimet e befta, tė  skajshme tė gjendjes emocionale i lexoheshin qartė nė sytė qė herė pas here i shformoheshin nga lotėt. Sapo pėrfundova, ajo u ngrit dhe me njė zė krejt tė ndryshuar mė tha: “Doktor, ju kėrkoj ndjesė pėr shqetėsimin. Ndoshta nga emocionet nė ato qė  thashė ka edhe pasaktėsi. Ju u sollėt me mua ashtu siē e kisha pėrfytyruar. Nuk desha tė konsultohem me mjekėt qė merren posaēėrisht me kėtė ēėshtje. Ai pavion sikur ta ngjit sėmundjen, ose sė paku hijen e dyshimit”.

I thashė se shoqja e saj ose ajo mund tė mė merrnin nė telefon nė numrin e shtėpisė ēdo pasdite, pa asnjė  kufizim. Ajo buzėqeshi hidhur aq sa fytyra e brishtė iu kontraktua,  iu shformua nė pamjen mė tė trishtueshme. Gjatė njėzet viteve tė punės si mjek kam parė shumė fytyra nė ēastin mė tė dhimbshėm tė ndėrrimit tė jetėve. Por trishtimi nė fytyrėn e  asaj vajze se ē’kishte diēka tė veēantė, shumė mė tragjike. Ajo as nuk mė mori nė telefon, as nuk mė takoi mė nė spital. Si mjek kisha dėshirė ta takoja pėr ta ndihmuar me diēka, sė paku me fjalėn e ngrohtė. Por edhe kisha njėfarė druajtje ta takoja: nuk isha i sigurtė nėse do ta pėrballoja trishtimin nė fytyrėn e saj”.

Nė pėrgjithėsi tė infektuarit me HIV / AIDS nė vendin tonė ose ata qė dyshojnė se janė tė infektuar komunikojnė me mjekėt sipas kėtij modeli tė tjetėrsuar, nė emėr tė njė tė treti.  Madje meshkujt janė mė tė prirur tė mbyllen ne vetvete, tė ndikuar ndoshta edhe nga njė mendėsi tradicionale sipas sė cilės “burri duhet ta mbajė vetė peshėn e gjėmės qė e ka zėnė, nuk ka pėrse i shqetėson tė tjerėt, qofshin kėta edhe njerėzit mė tė afėrt”. Nėn trysninė e kėsaj mendėsie ndodh shpesh qė nė vendin tonė burrat me sėmundje kanceroze tė pėrpiqen tė ruajnė “sekretin” e fatkeqėsisė deri nė ēastet e fundit ose ta marrin atė me vete nė varr. Pėrgjithėsisht njė model i tillė sjelljeje konsiderohet si shprehje e burrėrisė, si pėrpjekje humane pėr tė mos shqetėsuar tė afėrmit, miqtė e shokėt.

 Ndryshe nga kanceret sėmundja AIDS ėshtė infektive. Trajtimi i saj si “sekret” personal paraqet rrezikshmėri tė lartė. Personi i infektuar me kėtė virus dhe i paekzaminuar, si tė thuash, shndėrrohet nė varr tė hapur qė gllabėron bashkėshortin ose bashkėshorten, partnerėt ose partneret, me tė cilėt kryen marrėdhėnie seksuale pa masa mbrojtėse, madje edhe tė personave tė tjerė  qė pėrdorin agiet e infektuara tė pasterilizuara sa e si duhet etj. Nė rrethana tė tilla mendojmė se ėshtė e domosdoshme tė merren masa energjike, tė shumėllojshme pėr tė vetėdijėsuar tė gjithė njerėzit qė edhe pėr dyshimin mė tė vogėl tė kėshillohen me mjekėt, tė bėjnė analizat pėrkatėse pėr tė zbuluar sa mė shpejt infektimin me virusin HIV / AIDS. Kėsisoj personeli shėndetėsor ka mė shumė mundėsi jo vetėm tė luftojė mė me efektivitet pėr tė kufizuar pėrhapjen e kėtij virusi vdekjeprurės, t’i zgjasė jetėn pacientėve, por edhe tė parandalojė pėrhapjen e kėsaj sėmundje nga ēdo i infektuar qė pėrbėn njė vatėr infeksioni.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (40)

Dr. Zydi Dervishi

VII.3.4. Mė intim komunikimi me gazetat

Disa studime - anketime kanė provuar se,  sidomos gjatė 7-8 viteve tė fundit, tė rejat dhe tė rinjtė janė ftohur e gati janė “divorcuar” me gazetat e revistat. Sipas njė anketimi tė realizuar nė mars 2001 tė rinjtė e Tiranės shpenzojnė mesatarisht 3.83 orė pėrballė ekranit tė televizionit gjatė njė ditė - nate. Ndėrsa pėr leximin e gazetave tė rinjtė shqiptarė “konsumojnė” mesatarisht vetėm 2.84 orė nė javė (vetėm 0.4 orė nė ditė) ose 9.6 herė mė pak se koha qė qėndrojnė nė shoqėrinė e “ekranit tė vogėl” (Dervishi, Z., 2001:107). Nė ēėshtjen e informimit pėr infeksion HIV / AIDS gazetat i konkurojnė tė gjithė mediat dhe burimet e tjera. Pse ndosh kėshtu?

Pėrgjithėsisht pėr shqiptarėt sėmundja AIDS ėshtė sa e tmerrshme, aq edhe turpėruese. Prandaj ata priren tė konsultohen me burime informacioni, tė cilat, si tė thuash, e ruajnė nė mėnyrė tė plotė konfidencialitetin, nuk e dekonspirojnė shqetėsimin e tyre. Gjithashtu nė artikujt e profilizuar tė gazetave ose revistave tė rejat e tė rinjtė mund tė kėshillohen nė vetmi  tė plotė dhe aq herė sa e quajnė tė arsyeshme. Nė rrethana tė tilla mendojmė se ėshtė e nevojshme tė botohen mė shumė artikuj pėr infeksionin HIV / AIDS, tė cilėt tė trajtojnė me nivel shkencor, por dhe me gjuhė divulguese tė pėrshtatshme pėr masat e gjera tė tė rinjve problematikėn mjekėsore dhe psikosociale tė kėsaj sėmundje vdekjepėrurėse. Edhe organizatat joqeveritare mė tė angazhuara nė luftėn kundėr pėrhapjes sė virusit AIDS, mundet e lipset tė japin ndihmesė tė shumanshme pėr pėrgatitjen e botimin e artikujve tė tillė.

VII.3.5. Edukimi nė shkolla – mbizotėruese fjala e mėsuesit

Ėshtė e vogėl pesha specifike e tė anketuarve (vetėm 21.03 pėr qind), tė cilėt konsiderojnė shkollėn si burim tė rėndėsishėm informacioni pėr sėmundjen e shekullit. Nė tabelėn e poshtėshėnuar pasqyrohen tė dhėna tė detajuara rreth informacionit qė jepet nė shkolla nga pėrbėrėse tė rėndėsishme tė procesit mėsimor pėr sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, nė tė cilat pėrfshihet edhe ajo e AIDS-it.

Nga shqyrtimi i kujdesshėm i shifrave tė kėsaj tabele del se ėshtė afro dy herė mė e  lartė  pesha specifike e tė rejave dhe tė rinjve qė vlerėsojnė si mė tė arrirė nivelin e shpjegimit tė mėsuesve nė krahasim me ata qė vlerėsojnė tri pėrbėrėset e tjera tė procesit mėsimor. Veē tė tjerash, kjo do tė thotė se pėr problematikėn e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme  shpjegimi i mėsuesve qėndron  mė lart se niveli i teksteve mėsimore, mė lart se niveli i informacionit dhe shkalla e pajisjes sė shkollave me mjetet e nevojshme didaktike e laboratorike. Aktualisht gjithė veprimtaria mėsimore – socializuese nėpėr shkolla  pėr tė pėrhapur njohuritė rreth infeksionit HIV / AIDS dhe pėrgjithėsisht sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme bazohet kryesisht nė fjalėn e gjallė tė mėsuesit, nė punėn e tij pasionante, tė pėrkushtuar, ēka nėnkupton edhe njėfarė subjektivizmi.

Mendojmė se ėshtė e domosdoshme qė edukimi  shėndetėsor i nxėnėsve, veēanėrisht nė shkollėn e mesme, tė pėrmirėsohet rrėnjėsisht. Pėr kėtė ėshtė e nevojshme tė zgjerohen ndjeshėm njohuritė mjekėsore pėr organizmin e njeriut dhe disa nga patologjitė mė problematike, mė tė pėrhapura. Dhe kėsisoj informacionet pėr sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, sidomos pėr infeksionin AIDS, do tė integrohen natyrshėm nė strukturat konceptuale mjekėsore. Pėrgatitja e teksteve cilėsore, tė cilat tė studiohen nė tė gjithė shkollat e mesme tė vendit tonė si dhe pėrgatitja e pajisjeve didaktike pėrkatėse do tė pėrbėnin hapat e parė pėr tė zhvendosur formimin e  nxėnėsve me njohuritė biologjike  nga bota e kafshėve te bota e njeriut. 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.