|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Pėrkujtohen Latif Berisha dhe veprimtarėt e tjerė tė LDK-sė nė Mitrovicė

 
 

 

Mitrovicė, 24 mars 2004 - Dega e LDK-sė nė Mitrovicė, bashkė me Forumin e Rinisė dhe Forumin e Gruas, me rastin e 5-vjetorit tė vrasjes sė prof. Latif Berishės, kryetar shumėvjeēar i Degės, Agim Hajrizit ish-kryetar i Kuvendit tė BSPK-sė, Luan Muratit ish-anėtar i Kryesisė sė Degės sė FR dhe Sadat Pecit, kryetar i Nėndegės nė Vllahi, organizoi njė veprimtari pėrkujtimore, vizituan familjet e tyre dhe vunė kurora mbi varret e tyre.

Kurora nuk ėshtė mundur tė vehet te varri i Agim Hajrizit, i cili gjendet nė pjesėn veriore tė qytetit, pėr shkaqe tė rrethanave tė krijuar nė Mitrovicė.

Ka qenė e planifikuar qė tė organizohet akademi pėrkujtimore pėr kėta veprimtarė tė lartė, por pėr shkaqe tė ngjarjeve tė ditėve tė fundit i tėrė ky aktivitet ėshtė ndėrprerė.

Me gjithė kėtė kėshilltarėt politikė tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, Sali Cacaj e Halit Muharremi kanė vėnė kurora mbi varrin e prof. Latif Berishės nė varrezat e Smrekonices.

___________

Latif Berisha - Emri i tij – Personifikim i urtėsisė


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>