|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Serwer: Dhuna nė Kosovė, humbje pėr tė gjithė

 
 

 

24 mars 2004 / TN

Intervistoi: Ilir Ikonomi / "Zėri i Amerikės" 23 mars 2004

 
Zėri i Amerikės:
Zoti Serwer, shumė njerėz mendojnė se dhuna e ditėve tė fundit ishte e planifikuar. Ē’mendoni ju?

Daniel Serwer: Unė nuk e di por do tė varet nga strukturat e rendit, pra nga UNMIK-u dhe nga policia pėr ta sqaruar kėtė.

Zėri i Amerikės: Megjithatė, ka disa shkaqe themelore qė i shtynė shqiptarėt tė pėrdorin dhunėn. Cilat janė ato sipas mendimit tuaj?

Daniel Serwer: Nuk e di por mė duket se kemi tė bėjmė mė tepėr me veprimtari kriminale. E di se ka njerėz qė ia hedhin fajin mungesės sė statusit pėrfundimtar, por le ta themi hapur: kjo ishte sjellje kriminale ashtu siē kemi parė edhe mė pėrpara nė Ballkan dhe njerėzit qė mbajnė pėrgjegjėsi pėr kėtė duhet tė vihen para pėrgjegjėsisė.

Zėri i Amerikės: Ndėrhyrja e Beogradit nė pjesėn veriore tė Mitrovicės i ka shqetėsuar shumė shqiptarė tė cilėt ndjejnė pasiguri pėr tė ardhmen e tyre. A nuk duhet tė ishte shtruar ky problem mė me forcė mė parė?

Daniel Serwer: Mendoj se problemi i Mitrovicės dhe i strukturave paralele duhet tė ishte zgjidhur kohė mė parė, por nė fund tė fundit mendoj se kjo nuk nuk duhet tė ishte justifikim pėr sjelljen kriminale ose arėsye e fortė pėr njė sjellje tė tillė. Ėshtė fakt se nė Mitrovicėn veriore ka struktura qė nuk duhet tė ekzistonin, atje nuk ka kontroll tė plotė tė Kombeve tė Bashkuara. Pėr mendimin tim, disa nga kėto struktura nuk pėrputhen me rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit. Ky ėshtė njė problem real por nuk mund tė shėrbejė si justifikim pėr sjellje kriminale.

Zėri i Amerikės: Dhe, ē’mendoni pėr UNMIK-un, si ka qenė puna e tij gjatė viteve tė fundit?

Daniel Serwer: UNMIK-u mė duket se ka bėrė njė punė tė mirė nė shumė drejtime, por ky rebelim, ose kėto trazira, nėse mund t’i quajmė kėshtu, padyshim qė e kapėn UNMIK-un dhe K-FOR-in tė papėrgatitur. Kjo ėshtė pėr tė ardhur keq dhe e kritikueshme.

Zėri i Amerikės: Nėqoftėse UNMIK-u u gjet i papėrgatitur, kjo do tė thotė se ai nuk arriti tė vlerėsonte dot tensionet e fshehura qė ekzistonin midis shqiptarėve dhe serbėve apo jo?

Daniel Serwer: Po. Dhe kjo flet pėr mangėsi serioze. Por unė nuk do tė flisja pėr tensione midis tė gjithė serbėve dhe tė gjithė shqiptarėve. Ka shumė serbė dhe shumė shqiptarė qė nuk do tė kishin marrė pjesė nė kėto veprime kriminale dhe ne duhet tė shikojmė se kėto janė veprime tė njė pakice shumė tė vogėl, qofshin edhe disa qindra njerėz.

Edhe nėse do tė ishin disa mijra, pėrsėri kėta do tė ishin pak po tė krahasoheshin me tė gjithė popullatėn. Ajo qė nevojitet ėshtė njė forcė policore dhe njė KFOR qė janė nė gjendje tė kontrollojnė sjellje tė tilla kriminale. Gjėra tė tilla nuk duhet tė kalojnė pa pėrgjigje dhe mė duket se megjithė se ka patur disa arrestime, ne ende nuk e dimė me siguri se cila ishte origjina e trazirave, pra nėse ishin tė organizuara apo jo dhe kjo duhet sqaruar.

Zėri i Amerikės: Siē mund ta dini, dhuna e kėtyre ditėve u ka dhėnė mė shumė argumente atyre qė kėrkojnė ndarjen ose kantonizimin e Kosovės. Cili ėshtė mendimi juaj?

Daniel Serwer: Mendoj se ajo i ka forcuar pozitat e atyre qė janė pėr ndarjen midis shqiptarėve dhe serbėve dhe kjo ėshtė pėr tė ardhur keq. Mendoj se kjo lloj ndarjeje nuk ėshtė rezultat i dėshirueshėm. Nuk e di dhe mė vjen ēudi se pėrse disa njerėz e nxisin njė ide tė tillė. Por situata qė u krijua ėshtė njė humbje shumė e madhe pėr tė gjithė: shqiptarėt e Kosovės humbėn sepse ata bėnė njė hap prapa pėrsa i pėrket pėrmbushjes sė standardeve.

Serbėt e Kosovės humbėn sepse humbėn shtėpitė, kishat dhe pasuritė. Beogradi humbi sepse ekstremistėt e atjeshėm i forcuan pozitat e tyre dhe komuniteti ndėrkombėtar pėsoi humbje sepse rruga qė kishte hartuar pėr Kosovėn ka hasur nė pengesė tani pėr tani. Pra rezultati ėshtė mjaft negativ.

Zėri i Amerikės: Dhe, sipas mendimit tuaj, sa ka humbur koncepti i bashkėjetesės midis serbėve dhe shqiptarėve. A mund tė themi se ky koncept ka dėshtuar pas asaj qė ndodhi?

Daniel Serwer: Nuk do tė thosha se ka dėshtuar por do tė jetė shumė mė e vėshtirė pėr tė bindur serbėt qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre pėr tė jetuar krahas shqiptarėve. Kisha kohė qė mendoja se po arrihej nė njė pikė ku do tė ishte e mundur ringjallja e komuniteteve tė pėrbashkėta dhe qė njė numėr relativisht i madh serbėsh tė mund tė ktheheshin nė Kosovė.

Kjo do tė ishte mjaft e dėshirueshme nga pikpamja e kosovarėve sepse do tė ndihmonte pėr plotėsimin e standardeve, por edhe nga pikpamja e serbėve sepse do tė ndihmonte qė ata tė ktheheshin nė shtėpitė e tyre. Tani do tė jetė shumė e vėshtirė tė bindėsh serbėt se ata do tė jenė tė sigurt nėse duan tė kthehen. Dhe ky ėshtė problem jo vetėm pėr serbėt por edhe pėr shqiptarėt e Kosovės.

Zėri i Amerikės: Ēfarė do tė ndodhė tani me standardet? A ka ardhur koha t’u bėhet trysni shqiptarėve qė tė angazhohen mė shumė pėr zbatimin e standardeve dhe pėr serbėt qė ata t’i pranojnė standardet?

Daniel Serwer: Mendoj se rregulli i standardeve do tė duhet tė mbetet ashtu siē ėshtė. Ne nuk mund t’i bėjmė lėshim dhunės dhe tė themi se nėse kemi tė bėjmė me njė alternativė midis standardeve dhe statusit, atėhere le tė zgjedhim statusin. Por edhe nėse zgjedhim statusin, rezultati do tė ishte ndarja, njė rezultat qė mendoj se nuk do tė ishte i dėshirueshėm.

Pra mė duket se komuniteti ndėrkombėtar do tė ngulė kėmbė tek parimi standardet pėrpara statusit. Si shqiptarėt ashtu edhe serbėt duhet tė kenė tė gjitha arėsyet qė t’i zbatojnė kėto standarde. Mendoj se ishte shumė pėr tė ardhur keq qė serbėt nuk kanė marrė pjesė mė parė nė procesin e standardeve dhe mendoj se tani do tė jetė akoma mė e vėshtirė qė tė binden ata pėr ta bėrė kėtė. Por ky ėshtė pikėrisht procesi qė do tė ēonte nė shtimin e numrit tė serbėve qė kthehen. Mendoj se ky ėshtė njė proces i drejtė dhe duhet tė vazhdojė.

Zėri i Amerikės: Zoti Serwer, a duhet qė Perėndimi ta rishikojė strategjinė e tij pėr tėrheqjen graduale tė trupave nga Ballkani. Siē e pamė, Natoja pati nevojė pėr trupa shtesė pėr tė kontrolluar situatėn.

Daniel Serwer: Mendoj se ka patur njėfarė mungese tė vemendjes nga ana e Natos, e cila i kishte pakėsuar trupat mė shumė se duhej. Por njė ditė kėto trupa do tė largohen sepse nuk ka arėsye qė, kur nė Kosovė tė ketė njė marrėveshje paqeje, trupat amerikane dhe evropiane tė qendrojnė atje. Ndoshta evropianėt mund tė qendojnė sa tė duan, por amerikanėt nuk do tė qendojnė pėrgjithmonė.

Ka ardhur koha qė shqiptarėt tė kuptojnė se periudha e qendrimit tė trupave amerikane nė Kosovė ėshtė e kufizuar dhe nėse shqiptarėt duan ta shfrytėzojnė mirė kėtė periudhė, ata duhet tė zbatojnė standardet. Dhuna vetėm sa e shpejton ditėn kur amerikanėt tė thonė: ”le t’ja lemė kėtė evropianėve, ėshtė problem i tyre.” Nuk mendoj se kosovarėt do ta dėshironin njė gjė tė tillė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.