|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kuvendarėt e Vushtrrisė vizituan Kuvendin e Komunės nė Mitrovicė

 
 

 
Mitrovicė, 24 mars 2004 / TN / H. Syla - Udhėheqėsit e Kuvendit tė Komunės sė Vushtrrisė, Shemsi Hajrizi, zėvendėskryetar i Kuvendit tė Komunės dhe Esret Uka, kryeshef i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, kanė vizituar Kuvendin e Komunės nė Mitrovicė, ku janė pritur nga zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibarhimi.
 
Udhėheqėsit mė tė lartė tė Kuvendit tė Komunės sė Vushtrrisė, me kėtė rast, nė emėr tė komunės sė Vushtrrisė dhe qytetarėve tė saj, u kanė shprehur ngushllime pėr katėr martirėt e vrarė nė trazirat e javės sė kaluar nė Mitrovicė, familjeve tė martirėve, qytetarėve tė Mitrovicės dhe zėvendėskryetarit Ibrahimi.
 
Udhėheqėja e komunės sė Vushtrrisė ka thėnė se qytetarėt e Vushtrrisė kanė ndarė me qytetarėt mitrovicas dhembjen pėr martirėt e rėnė dhe se janė interesuar shumė pėr ngjarjet nė Mitrovicė, tė cilat kanė refleėtim tė drejtėpėrdrejtė edhe nė komunėn e tyre, dhe, pėrveq ndihmės morale, kanė ofruar  edhe ndihmė tjetėr, aq sa kanė lejuar mundėsitė, si bie fjala ndihma e  shėrbimeve mjeksore nė spitalin e tyre, dėrgimi i automjeteve tė zjarrėfikėsve etj.
 
Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi ka falendėruar mysafirėt pėr gjestin e shprehjes sė ngushllimeve pėr martirėt e vrarė gjatė javės sė kaluar dhe pėr ndihmėn qė kanė ofruar nė momentet mė tė rėnda pėr qytetitn.
 
Zėvendėskryetari Ibrahimi ka ēmuar lartė bashkėpunimin e mirė dhe tė ngushtė midis dy komunave fqinje dhe ka premtuar intensifikimin e kėtij bashkėpunimi nė tė mirė tė qytetarėve tė tė dyja komunave.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.