|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 
   
 

Mesazh i Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė 5-vjetorin e fushatės ajorore tė NATO-s pėr Kosovėn

 
 

 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, u ka drejtuar njė mesazh qytetarėve tė Kosovės me rastin e 5-vjetorit tė fushatės ajrore tė NATO-s pėr Kosovėn, qė nisi mė 24 mars 2004 1999. Mė poshtė po e japim tekstin e plotė tė mesazhit tė Presidentit Rugova.

- Me rastin e 5-vjetorit tė Ditės sė fushatės ajrore tė NATO-s pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės, ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Nė kėtė vit jubilar do thėnė se 24 mars 2004i i vitit 1999 ka hyrė nė historinė moderne tė Kosovės si njėra ndėr datat mė tė rėndėsishme. Tashmė kjo ditė konsiderohet si ditė historike pėr vendin tonė.

Nė kėtė 5-vjetor do theksuar se Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. Institucionet e Kosovės janė tė pėrqėndruara dhe po punojnė nė realizimin e objektivave tė zhvillimit ekonomik dhe demokratik, tė krijimit tė vendeve tė reja tė punės, tė stabilitetit politik si dhe tė integrimit tė grupeve etnike nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės.

Nė rrugėn tonė tė progresit, ne kėto ditė patėm trazira ku u pėrdor dhuna e papranueshme pėr ne, dhe po bėjmė pėrpjekje tė pėrbashkėta pėr tejkalimin e gjendjes.

Jemi optimistė se kėtė gjendje do ta pėrmirėsojmė sė shpejti dhe do tė fuqizojmė progresin e vendit tonė tė shtrenjtė.

Gjithsesi objektiv madhor pėr gjithė popullin dhe qytetarėt ėshtė njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt, ēfarė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės. Kėtė do ta realizojmė sė bashku me miqtė e Kosovės.

Nė kėtė ditė feste, urime tė pėrzemėrta u shprehim ushtarėve dhe komandantėve tė zonave tė NATO-s/KFOR-it si dhe gjeneralit Kamerhof, qė po bėjnė mbrojtjen dhe sigurinė e Kosovės.

Urime tė sinqerta i shprehim UNMIK-ut dhe OSBE-sė.

Njėkohėsisht urimet tona ua drejtojmė dhe pėrfaqėsive diplomatike nė kryeqytetin e Kosovės, nė Pishtinė.

Nė kėtė ditė feste pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Blair, Presidentin Shirak, Kancelarin Shreder dhe Kryeministrin Berluskoni, qė po e pėrkrahin vendin tonė nė rrugėn e zhvillimit dhe tė prosperitetit.

Si gjithmonė, pėrshėndetje tė veēantė i drejtojmė Papa Gjon Pali II, qė gjithnjė kujdeset dhe lutet pėr Kosovėn.

Zoti e bekoftė NATO-n! Zoti e bekoftė KFOR-in! Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė dashur! Gėzuar 24 mars 2004i jubilar!, - thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit Rugova.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>