|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  
   

 
                E mėrkure, 24 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Mesazh i Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė 5-vjetorin e fushatės ajorore tė NATO-s pėr Kosovėn

 • Hari Holkeri: Gjatė trazirave tė fundit nė Kosovė kanė ndodhur edhe krime kundėr njerėzimit

 • Me dhunė nuk mund tė hyhet nė BE, thotė Solana

 • Solana e paten takohen me udhėheqėsit mė tė lartė tė Kosovės

 • Pėr riparimin e dėmeve qeveria ka ndarė 5 milionė euro

 • Monitoruesi Kosovar i Helsinkit dėnon dhunėn etnike dhe vrasjen e dy policėve

 • Pėr nder tė 24 marsit, nė Gjilan zbulohet murali qė simbolizon paqe pėr tė gjithė nė Kosovė

 • Rexhepi: Pėr ne sfidat e vjetėve tė pasluftės akoma mbesin tė mėdha

 • Nė Prishtinė sot u varros Agron Ramadani

 • Solana dhe Paten mbėrritėn nė Prishtinė

 • Pjesė nga intervista e Presidentit Rugova dhėnė BBC-sė

 • Kamerhof thotė se KFOR-i do tė pėrgjigjet ashpėr ndaj ēdo pėrpjekjeje pėr tė nxitur sėrish dhunė

 • Pjesė nga intervista e Presidentit Rugova dhėnė BBC-sė

 • M.Hamiti: UNMIK-u nuk ėshtė mision pėr tė drejta tė njeriut, ka atributet themelore tė shtetit

 • Mbrėmė janė vrarė dy policė nė njė fshat tė Podujevės

 • Deklaratė e Ombudspersonit lidhur me ngjarjet e fundit nė Mitrovicėn veriore

 • Deklaratė e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė pėr zhvillimet nė Kosovė

 • Nė aeroportin e Prishtinės kanė arritur rreth 300 trupa shtesė nga shtatė shtete tė NATO-s

 • Daniel Server thotė se zhvillimet e fundit nė Kosovė janė tragjedi pėr tė gjithė

 • Pėrfaqėsuesit e opozitės gjermane kanė theksuar se qeveria duhet tė korrigjojė kursin nė Kosovė

 • Numri i tė zhvendosurve nga tė gjitha komunitetet pas trazirave nė Kosovė ėshtė mbi 4000 persona

 • Krerėt fetarė myftiu Naim Tėrnava dhe imzot Mark Sopi shprehėn keqardhje pėr djegiet e objekteve ortodokse

 • Dje nė Shipol tė Mitrovicė u varrosėn katėr shqiptėrė tė vrarė gjatė trazirave tė 17 dhe 18 marsit

 • Forcat e KFOR-it kanė arrestuar Shukri Bujėn, ish-komandant i UĒK-sė dhe veprimtar i PDK-sė

 • Xhozef dhe Moran thonė se deri mė tash janė arrestuar 196 persona lidhur me trazirat e fundit nė Kosovė

 • Ēarlls Brajshou pranon se njė pjesė tė pėrgjegjėsisė pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė e bartė edhe UNMIK-u

 • Kryesuesi i OSBE-sė tha se dhuna nė Kosovė mund ta shtyjė zgjidhjen e statusit final tė Kosovės

 • Kuvendi i Gjilanit shpreh keqardhje pėr atė qė ndodhi mė 17 e 18 mars

 • Udhėheqėsit e Kuvendit tė Komunės sė Vushtrrisė vizituan komunėn e Mitrovicės

 • Pėrkujtohen Latif Berisha dhe veprimtarėt e tjerė tė LDK-sė nė Mitrovicė

 • Zbulohet njė varr masiv nė Tiranė

 • Kryeministri serb edhe nė Bruksel kėrkoi kantonizimin e Kosovės

 • Romano Prodi i bėri thirrje Koshtunicės qė tė mosė mos pėrsėriten aktet e dhunės

 • Nė dy sulme kryengritėsit kanė vrarė 11 policė irakianė

 • Ambasada amerikane nė Emiratet e Bashkuara Arabe ka suspenduar punėn

 • Tanket izraelite kanė hyrė nė njė kamp tė refugjatėve palestinezė nė Gaza

 • Uashington: Dėshmi publike pėr sulmet e 11 shtatorit

 • Autoriteti Palestinez: Vrasja e Jasinit ėshtė krim lufte

 • Bush kundėrshton akuzat pėr Al-Kaidan

 • Gjatė njė shkėmbimi zjarri nė Falluxha janė vrarė 3 civilė

 • Nė njė kamp ushtarak nė Afganistan, aksidentalisht janė vrarė 4 ushtarė afganė

 • Njė raketė ka goditur njė hotel nė Bagdad

 • Meshė pėrkujtimore pėr 190 viktimat e sulmeve nė Madrid

 • Forcat izraelite kanė vrarė dy militantė palestinezė

 
  
Mesazh i Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė 5-vjetorin e fushatės ajorore tė NATO-s pėr Kosovėn
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, u ka drejtuar njė mesazh qytetarėve tė Kosovės me rastin e 5-vjetorit tė fushatės ajrore tė NATO-s pėr Kosovėn, qė nisi mė 24 mars 2004 1999. Mė poshtė po e japim tekstin e plotė tė mesazhit tė Presidentit Rugova.

- Me rastin e 5-vjetorit tė Ditės sė fushatės ajrore tė NATO-s pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės, ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Nė kėtė vit jubilar do thėnė se 24 mars 2004i i vitit 1999 ka hyrė nė historinė moderne tė Kosovės si njėra ndėr datat mė tė rėndėsishme. Tashmė kjo ditė konsiderohet si ditė historike pėr vendin tonė.

Nė kėtė 5-vjetor do theksuar se Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. Institucionet e Kosovės janė tė pėrqėndruara dhe po punojnė nė realizimin e objektivave tė zhvillimit ekonomik dhe demokratik, tė krijimit tė vendeve tė reja tė punės, tė stabilitetit politik si dhe tė integrimit tė grupeve etnike nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės.

Nė rrugėn tonė tė progresit, ne kėto ditė patėm trazira ku u pėrdor dhuna e papranueshme pėr ne, dhe po bėjmė pėrpjekje tė pėrbashkėta pėr tejkalimin e gjendjes.

Jemi optimistė se kėtė gjendje do ta pėrmirėsojmė sė shpejti dhe do tė fuqizojmė progresin e vendit tonė tė shtrenjtė.

Gjithsesi objektiv madhor pėr gjithė popullin dhe qytetarėt ėshtė njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt, ēfarė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės. Kėtė do ta realizojmė sė bashku me miqtė e Kosovės.

Nė kėtė ditė feste, urime tė pėrzemėrta u shprehim ushtarėve dhe komandantėve tė zonave tė NATO-s/KFOR-it si dhe gjeneralit Kamerhof, qė po bėjnė mbrojtjen dhe sigurinė e Kosovės.

Urime tė sinqerta i shprehim UNMIK-ut dhe OSBE-sė.

Njėkohėsisht urimet tona ua drejtojmė dhe pėrfaqėsive diplomatike nė kryeqytetin e Kosovės, nė Pishtinė.

Nė kėtė ditė feste pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Blair, Presidentin Shirak, Kancelarin Shreder dhe Kryeministrin Berluskoni, qė po e pėrkrahin vendin tonė nė rrugėn e zhvillimit dhe tė prosperitetit.

Si gjithmonė, pėrshėndetje tė veēantė i drejtojmė Papa Gjon Pali II, qė gjithnjė kujdeset dhe lutet pėr Kosovėn.

Zoti e bekoftė NATO-n! Zoti e bekoftė KFOR-in! Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė dashur! Gėzuar 24 mars 2004i jubilar!, - thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit Rugova.
 
 
Hari Holkeri: Gjatė trazirave tė fundit nė Kosovė kanė ndodhur edhe krime kundėr njerėzimit
 
Graēanicė - Prishtinė, 24 mars 2004 - Shefi i misionit tė OKB-sė nė Kosovė Hari Holkeri ka thėnė dje nė Graēanicė se gjatė trazirave tė fundit nė Kosovė kanė ndodhur edhe krime kundėr njerėzimit. Kėtė deklaratė z. Holkeri e ka bėrė pas takimit me peshkopin Artemije nė manastirin e Graēanicės.

"Krimi kundėr njerėzimit ka ndodhur, por nė anėn tjetėr ne e dimė se shumica absolute e njerėzve tė tė gjitha komuniteteve dėshirojnė tė jetojnė nė paqe dhe tė respektojnė tė drejtat e fqinjėve tė tyre",- ka thėnė z. Holkeri. Ai ka shtuar se autorėt e akteve tė dhunės duhet tė dalin para drejtėsisė. Ai ėshtė shprehur "kėto forca ekstremiste duhet tė izolohen, tė sjellen para gjykatave dhe tė dėnohen".
 
 
Me dhunė nuk mund tė hyhet nė BE, thotė Solana
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Shefi i diplomacisė sė Bashkimit Evropian Havier Solana, gjatė vizitės nė Prishtinė, deklaroi sot se dhuna kurrė nuk mund tė jetė rrugė e shkurtėr pėr hyrjen e Kosovės nė Bashkimin Evropian. Ai tha se e dėnon dhunėn nga thellėsia e shpirtit. "Nuk mund tė bėj asgjė mė tepėr veē ta dėnoj kėtė.
 
Sjellja e tillė ėshtė e papranueshme dhe ne nuk do ta tolerojmė", tha Solana, duke shtuar se populli i Kosovės dhe liderėt e saj duhet ta dijnė kėtė.
 
Kjo ėshtė intolerante dhe kjo nuk do tė lejohet, tha ai. Kosova do ta vazhdojė rrugėn nė fund tė sė cilės do tė ketė vend ku njerėzit do tė jetojnė bashkė, tha Solana, duke porositur shqiptarėt qė tė rėndėrtojnė tė gjitha qė gjatė ditėve tė kaluara i kanė rrėnuar dhe djegur. "Ju duhet tė paguani pėr kėtė.
 
Nuk mund tė pritni nga bashkėsia ndėrkombėtare qė tė ndajė mjete pėr rindėrtimin e asaj qė ėshtė djegur dhe shkatėrruar.... Ky ėshtė obligimi juaj.
 
Kjo pėr mua ėshtė e tmerrshme", tha Solana para gazetarėve, duke premtuar se BE do tė bėjė ēmos qė tė angazhohet pėr jetė tė pėrbashkėt e tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt. "Me dhunė nuk mund tė hyhet nė BE dhe nė bashkėsinė e shteteve evropaine", tha Solana duke shtuar se ajo qė duhet bėrė menjeherė ėshtė tė rėndėrtohen shtėpitė.

Komesioneri evropian Kris Paten tha se e di qė ka liderė shqiptarė qė punojnė pėr njė shoqėri tolerante dhe shpreson qė ata do tė punojnė rindėrtimin e shtėpive dhe objekteve tė serbėve. "Ata tė cilėt kanė bėrė akte tė tilla duhet ta kuptojnė se nuk po shkatėrrojnė vetėm tė ardhmen e tė tjerėve por edhe tė ardhmen e tyre", tha Paten.
 
 
Solana e paten takohen me udhėheqėsit mė tė lartė tė Kosovės
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Havier Solana dhe Kris Paten kanė pasur njė takim tė pėrbashkėt me udhėheqėsit mė tė lartė tė vendit Presidentin Ibrahim Rugova, Kryeministrin Bajram Rexhepi dhe kryeparlamentarin Nexhat Daci, si dhe me liderin politik tė PDK-sė Hashim Thaēi dhe nėnkryetarin e AAK-sė Bajram Kosumi.

Njė takim tė veēantė Solana e Paten e kanė pasur me pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi".

Ndėrkohė Solana dhe Paten po takohen veē e veē me Presidentin Rugova, Kryeministrin Rexhepi dhe kryeparlamentarin Daci.
 
 
Pėr riparimin e dėmeve qeveria ka ndarė 5 milionė euro
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Nė njė takim tė sotėm tė Qeverisė sė Kosovės ėshtė diskutuar pėr riparimin e tė gjitha dėmeve qė janė shkkaktuar nga trazirat e ditėve tė kaluara. Sipas ministrit tė financave Ali Sadria shuma qė ka ndarė qeveria do tė jetė 5 milionė euro.
 
Poashtu qeveria ka vendosur tė formojė njė komision qendror ndėrministror pėr koordinim dhe udhėheqje tė kėtij fondi emergjent, nė krye tė tė cilit do tė jetė ministri i kulturės Behxhet Brajshori. Poashtu pėr riparimin e ndėrtesės nė Ulpianė ku bonojnė serbėt janė ndarė 70 mijė euro.

Qeveria e Kosovės ka dėnuar sot edhe vrasjen e dy policėve mbrėbė afėr Podujevės.
 
 
Monitoruesi Kosovar i Helsinkit dėnon dhunėn etnike dhe vrasjen e dy policėve
 
Prishtine 24 mars 2004 - Monitoruesi Kosovar i Helsinkit (MKH) me seli nė Prishtinė shpreh shqetėsim dhe pikėllimin e thellė pėr viktimat e dhunes etnike qė pėrshkallezoi rrezikshem javen e kaluar ne Kosove, si dhe per vrasjen e mbremshme te policit nderkombtare te UNMIK-ut dhe policit te SHPK-se.
 
Kjo dhune, pos humbjes se jeterave te shumeta njerzore (28 + 2) dhe te plagosjeve (870), zjarrevenieve shtepive (286) dhe kishave ortodokse serbe (33), shkaktoi edhe dhembje te tjera te renda popullit dhe shoqerise kosovare.
 
Veēanerisht shqetesuese eshte vrasja e policeve qe pasoi mbreme vone kur mendohej se situate ne Kosove po stabilizohet dhe normalizohet me angazhimin e gjithembarshem tebashkesise nderkombtare dhe institucioneve vendore, thuhet nė njė komunikatė.

Kjo dhune, vazhdon komunikata, tanime fare serioze po demton seriozisht edhe procesin e filluar politik per zgjedhjen e drejte dhe stabile te statusit final te Kosoves.
 
MKH denon fuqishem kete dhune etnike, duke mbrojtur njekohesisht te drejten e fjales dhe tubimit te lire, perfshire ne kete kuader edhe te drejten e protestes e shprehjes se revoltes ndaj cfaredo zhvillimeve te padeshirueshme politike, ekonomike, sociale a tjera ne vend apo me gjere.
 
Kjo e drejte, paraqet nje te drejte themelore njerezore dhe si e tille duhet te ruhet, kultivohet dhe fuqizohet B por gjithnje ne menyre jo te dhunshme dhe ne harmoni me konceptet demokratike dhe ato te shtetit te se drejtes.

Ne kete kuptim MKH i drejtohet me kete apel opinionit publik dhe establishmentit politik dhe mediave kosovare, qe te nderrmarrin te gjitha angazhimet e duhura per tejkalimin e gjendjes se rende te krijuar nga shperthimi i kesaj dhune.
 
 
Pėr nder tė 24 marsit, nė Gjilan zbulohet murali qė simbolizon paqe pėr tė gjithė nė Kosovė
 
Gjilan, 24 mars 2004 - Pesėvjetori i fillimit tė bombardimeve tė NATO-s ndaj Serbisė, pėr ta detyruar pushtetin e Millosheviqit qė t`i jepte fund dhunės ushtarake dhe policore ndaj popullit tė Kosovės, sivjet, pėr shkak tė ngjarjeve qė ndodhen mė 17 e 18 mars, nuk ėshtė shėnuar me ndonjė manifestim tė veēantė as nė komunėn e Gjilanit, e cila i pėrket sektorit tė KFOR-it amerikan.

Megjithatė, dita e 24 marsit nuk kaloi pa asnjė aktivitet nė kėtė qytet. Nė objektin e shkollės fillore "Thimi Mitko" u zbulua murali qė simbolizon paqe pėr tė gjithė nė Kosovė.

Kryetari i komunės, Lutfi Haziri, komandanti i KFOR-it, koloneli Richard Jonson, kėshilltari i UNMIK-ut pėr Gjilan, Charles Messier, kryetari Degės sė LDK, Xhemajl Hyseni, kryetari i AAK, Fadil Gashi si dhe pėrfaqėsuesi i komunitetit turk, Kemal Shahin kanė tėrhequr bashkarisht pėlhurėn e gjerė nga murali dhe para tyre ėshtė shfaqur njė dritare e hapur, harta e Kosovės me njė libėr nė mes tė saj si dhe dy pėllumba nga tė dy anėt e pikturės.
Parashkollorėt e "Thimi Mitko" u kanė dhuruar lule ushtarėve tė KFOR-it amerikan dhe i kanė pėrfaquar ata.
 
 
Rexhepi: Pėr ne sfidat e vjetėve tė pasluftės akoma mbesin tė mėdha
 
Prishtinė, 24 mars 2004 -Organizata tė ndryshme tė shoqėrisė civile organizuan sot para Teatrit Kombėtar nė Prishtinė njė manifestim me rastin e 5 vjetorit tė fillimit tė sulmeve tė NATO-s mbi forcat serbe nė Kosovė.

Duke iu drejtuar qindra qytetarėve tė mbledhur kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi tha se "pėr ne sfidat e viteve tė pasluftės akoma mbesin tė mėdha". Qytetarėt mė pastaj iu dhuruan ushtarėve tė KFOR-it dhe policisė sė UNMIK-ut nga njė lule.
 
 
Nė Prishtinė sot u varros Agron Ramadani
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Nė Varrezat e Dėshmorėve nė Prishtinė sot u varros 30-vjeēari Agron (Hasim) Ramadani, qė tragjikisht humbi jetėn nė trazirat e 17 marsit nė fshatin Ēagllavicė.

Pas mbytjes sė tre fėmijeve nė lumin Ibėr, ai iu bashkangjit protestuesve pėr ta debllokuar rrugėn nė Graēanicė e Ēagllavicė, ku mori plagė vdekjeprurėse.
 
 
Solana dhe Paten mbėrritėn nė Prishtinė
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Pėrfaqėsuesi i lartė pėr politikė tė jashtme dhe siguri i BE-sė Havier Solana dhe komesioneri evropian pėr punėt e jashtme Kris Paten kanė mbėrritur sot nė Kosovė pėr t'u njohur me situatėn aktuale pas traziarve tė ditėve tė kaluara.
 
Solana dhe Paten fillisht kanė qėndruar nė Fushė Kosovė, ku tė shoqėruar nga shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri, vizituan disa familje serbe tė cilat ishin sulmuar gjatė ditėve tė kaluara.
 
Pas asaj qė pa nė Fushė Kosovė, Solana deklaroi se bashkėsia ndėrkombėtare nuk do tė tolerojė djegien e kishave, tė shkollave dhe objekteve tė tjera, njėherit u bėri thirrje serbėve qė tė mos braktisin shtėpitė e tyre dhe tė vazhdojnė tė punojnė nė krijimin e njė vendi ku do tė mund tė punojnė tė gjithė.

Poashtu edhe Paten tha se me shkatėrrimin e kishave dhe tė objekteve tė tjera po orvatet tė shkatėrrohet Kosova.

Nga ana e tij Holkeri tha se sulmet e 17 e 18 marsit ishin tė orekstruara dhe tė organizura. Serbėt lokalė nuk i pritėn mirė pėrfaqėsuesit e lartė tė BE-sė.

Solana dhe Paten nė mesditė do tė kenė njė takim tė pėrbashkėt me kreun e UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės, por edhe takime tė veēanta me krerėt e institucioneve vendore.
 
 
Kamerhof thotė se KFOR-i do tė pėrgjigjet ashpėr ndaj ēdo pėrpjekjeje pėr tė nxitur sėrish dhunė
 
Frankfurt, 24 mars 2004 - Komandanti i KFOR-it Holger Kamerhof ka thėnė se forcat paqeruajtėse do tė pėrgjigjen ashpėr ndaj ēdo pėrpjekjeje pėr tė nxitur sėrish dhunė nė Kosovė.

"Kush tenton tė sulmojė enklavat serbe apo tė mirat kulturore do tė bjerė nė konflikt me KFOR-in", ka deklaruar Kamerhof pėr gazetėn gjermane "Frankfurter allgemajne cajtung". Njėheri ai ka bėrė tė ditur se ėshtė e domosdoshme qė numri i pjesėtarėve tė KFOR-it tė rritet nė 40.000 ushtarė, ndėrkohė qė, sipas fjalėve tė tij, KFOR-i aktualisht ka 20.000 ushtarė.

Komandanti i KFOR-it ka mohuar vlerėsimet se esktremistėt javėn e kaluar kanė arritur sukses tė plotė.
 
"Plotėsisht apo pjesėrisht janė rrėnuar 17 kisha dhe 116 shtėpi. Nėse kjo matet nė bazė tė numrit prej 120 mijė serbėve qė kanė mbetur nė Kosovė, atėherė kjo do tė thotė se ekstremistėt shqiptarė nuk kanė realizuar as sukses tė pjesėrishėm", ka theksuar gjenerali Kemerhof.
 
 
Pjesė nga intervista e Presidentit Rugova dhėnė BBC-sė
 
Londėr, 24 mars 2004 - Presidenti Rugova u ka bėrė thirrje shqiptarėve tė Kosovės qė tė garantojnė sigurinė e serbėve dhe tė pakicave tė tjera, ndėrsa serbėve u ka bėrė thirrje qė tė integrohen mė shumė nė shoqėrinė kosovare. "Ne, si shumicė, shqiptarėt e Kosovės, duhet tė pranojmė pakicat dhe tė garantojmė sigurinė e tyre fizike dhe psikologjike", tha presidenti Rugova nė njė intervistė dhėnė BBC-sė.

Ai u bėri thirrje serbėve tė Kosovės qė tė integrohen mė shumė nė shoqėrinė e gjerė dhe tė tregojnė vullnet tė mirė, edhe nėse ka probleme. Pėrsa i pėrket ēėshtjes sė pavarėsisė, presidenti Rugova tha se vetėm njė Kosovė e pavarur do t'i sjellė stabilitet rajonit.

Presidenti tha se kėrkon mirėkuptim nga Perėndimi, nga Bashkimi Evropian, SHBA sepse nė Kosovė ėshtė bėrė njė progres shumė tė madh dhe trazirat qė ndodhėn kėto ditė duhet tė qetėsohen dhe tė vazhdohet me rrugėn e progresit tė Kosovės. "Prandaj, mendoj se ka ardhur momenti qė tė gjithė tė mendojmė, si Perėndimi, ashtu edhe ne, qė tė bėhet njohja normale e pavarėsisė sė Kosovės, sepse ajo do tė stabilizonte Kosovėn, rajonin.
 
Edhe pėr Evropėn do tė ishte shumė mė mirė dhe pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po ashtu. Kjo do tė qetėsonte popullin e Kosovės. NATO do tė vazhdonte prezencėn, UNMIK-u do tė kishte njė rol monitorues dhe kjo do tė ishte mė mirė sepse kemi bėrė progres shumė tė madh", tha Rugova. Ai tha se trazirat e fundit ishin shenjė se mund tė degjenerohen gjėrat.

Duke folur pėr pozitėn e serbėve nė Kosovė Presidenti Rugova tha se gjatė gati pesė vjetėve, serbėt janė integruar nė planin administrativ, janė nė Parlament, nė Qeveri kanė dy ministra, marrin pjesė nė pushtetin komunal dhe nė disa komuna ku janė shumicė ata udhėheqin dhe shqiptarėt nuk u bėjnė probleme.
 
"Ėshtė ēėshtje qė kėrkon pak mė shumė kohė edhe pėr komunikim mes shumicės shqiptare dhe serbėve, prandaj ne u kemi ofruar, por pėr fat tė keq ende nuk e kanė pranuar, pjesa mė e madhe e tyre. Njė pjesė ende mendon me logjikėn e vjetėr, me Beogradin, e tė tjera, dhe derigjon nga Beogradi, pėr fat tė keq, ndėrsa me njohjen e pavarėsisė, edhe integrimi i tyre do tė ishte mė i shpejtė", theksoi Rugova.

"Ata (serbėt) kanė vende tė rezervuara nė parlament. Kanė fituar me vota, pastaj ne nėpėr vendbanimet e tyre kemi buxhet special. Policėt kosovarė-serbė janė prezentė, ambulancat, shkollat, tė gjitha i kanė. Edhe gjuha e tyre ėshtė gjuhė zyrtare. Don tė thotė, janė tė drejta qė janė tė pranuara nė botė, nė Evropė, ndoshta edhe mė shumė. Prandaj, ata duhet t'i ushtrojnė kėto tė drejta dhe tė tregojnė vullnet pėr integrim nė Kosovė", tha Presiebnti Rugova.

Duke komentuar spekulimet pėr kantonizimin apo ndarjen e Kosovės, Presidenti Rugova tha se sė pari Beogradit duhet t'i thuhet jo! Qėllimi i Beogradit tash ėshtė tė destabilizojė Kosovėn e pastaj nesėr edhe fqinjėt e tjerė. Beogradi ėshtė duke zhvilluar njė politikė tė intensitetit tė ulėt tė konflikteve, ta mbajė krejt rajonin nė tension. "Unė s'dėshiroj t'i pėrmendi kėto fjalė, nuk vjen nė konsiderim njė kantonizim i Kosovės e tė tjera, sepse kėtu ėshtė njė shumicė e madhe shqiptare dhe pakicat".
 
"Serbėt qė janė pakica mė e madhe, pastaj boshnjakėt, turqit, romėt e tė tjerė dhe nėse fillojmė nė krejt rajonin tonė, tė fillojmė me vija etnike, atėherė do tė kemi ērregullime tė reja dhe lufta tė reja. Unė prandaj kėrkoj nga Bashkimi Evropian dhe nga Shtetet e Bashkuara tė mos e lejojnė kėtė. Pra, Kosova tė njihet nė kufijtė e sotėm dhe ne do tė sigurojmė tė drejta pėr tė gjithė".

Nė mesazhin drejtuar pėr serbėt e Kosovės, Presidenti tha se ata (serbėt) pėrkundėr tė gjithave, duhet tė pranojnė tė integrohen nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės, tė tregojnė vullnet edhe nganjėherė kur kanė probleme dhe tė mos vetizolohen, tė mos i dėgjojnė ekstremistėt e Beogradit. "Sepse ata nuk janė tė interesuar pėr serbėt e Kosovės, janė tė interesuar pėr njė destabilizimim total. Beogradi ka tė drejtė tė interesohet pėr serbėt e Kosovės, por nuk ka tė drejtė ta destabilizojė Kosovėn dhe ne nuk duhet ta lejojmė kėtė", tha ai.

Ndėrkaq nė mesazhin drejtuar shqiptarėve, ai tha se "ne si shumicė shqiptare e popullit tė Kosovės duhet t'i pranojmė minoritetet, grupet etnike dhe t'ju ofrojmė atyre siguri qytetare, psikologjike dhe publike. Ne, si shumicė duhet tė kemi pėrgjegjėsi pėr minoritetet, por edhe minoritetet duhet tė tregojnė vullnet pėr t'u integruar dhe pėr tė ndėrtuar Kosovėn sė bashku", tha nė kėtė intervistė pėr BBC-nė Presidenti Rugova.
 
 
M.Hamiti: UNMIK-u nuk ėshtė mision pėr tė drejta tė njeriut, ka atributet themelore tė shtetit
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Me rastin e kritikave qė hidhen mbi insitucionet e zgjedhura tė Kosovės nė lidhje me mėnyrėn si janė pėrballuar trazirat e javės qė shkoi, zėdhėnėsi i Presidentit Rugova, Muhamet Hamiti, ka pėrkujtuar se nė Kosovė ekzistojnė dy degė tė qeverisjes, UNMIK-u dhe institucionet e pėrkohshme, tė cilat ngarkohen me kompetenca tė veēanta, ndėrsa nė shumėēka pėrgjegjėsia ėshtė e pėrbashkėt.

"UNMIK-u nuk ėshtė mision pėr tė drejtat e njeriut. UNMIK-u ka atributet themelore tė asaj qė ėshtė strukturė shtetėrore nė njė vend, sidomos nė fushė tė rendit e tė sigurisė", ka thėnė zėdhėnėsi Hamiti pėr mediat.
 
"Pėr shumėēka, sidomos nė lidhje me fushat e rezervuara pushtetore pėr UNMIK-un, institucionet e Kosovės mund tė ushtrojnė autoritet moral. Dhe kėtė e kanė ushtruar e po e ushtrojnė", ka thėnė zėdhėnėsi i Presidentit Rugova, duke pėrkujtuar se udhėheqėsit e zgjedhur tė vendit e kanė dėnuar dhunėn fuqishėm.

Ai ka pėrmendur paraqitjet publike tė veēanta e tė pėrbashkėta tė Presidentit Rugova, tė Kryeministrit Rexhepi e tė kryetarit tė Kuvendit, zotit Daci.

"Imperativ tani ėshtė qetėsimi i situatės e jo shqiptimi i akuzave tė ēfarėdolloji nė mes tė institucioneve dhe UNMIK-ut. Vjen koha kur do tė shihet kush ēka ka bėrė, ku ka ngecur puna, por, dhe kjo ėshtė mė e rėndėsishmja, si do tė shkohet tutje nė ushtrimin e pushtetit nė Kosovė", ka pėrfunduar, Muhamet Hamiti, zėdhėnės i Presidentit Rugova.
 
 
Mbrėmė janė vrarė dy policė nė njė fshat tė Podujevės
 
Podujevė, 24 mars 2004 - Mbrėmė rreth 21.30 afėr fshatit Shakovicė tė Podujevės persona tė panjohur kanė sulmuar njė patrullė tė pėrzier tė policisė, duke vrarė dy policė, njė ndėrkombėtar dhe tjetri pjesėtar i SHPK-sė dhe kanė plagosur pėrkthyesin shqiptar.

Ndaj patrullės sė policisė ėshtė shtėnė me armė zjarri nga dy automjete dhe se njėri nga automjetet e sulmuesve ka mbetur nė vendin e ngjarjes.
 
 
Deklaratė e Ombudspersonit lidhur me ngjarjet e fundit nė Mitrovicėn veriore
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Gjatė dy ditėve tė fundit, njė numėr i madh i familjeve shqiptare, boshnjake dhe turke qė jetojnė nė Mitrovicėn veriore janė larguar me forcė nga shtėpitė e tyre nga ana e serbėve, shpesh herė duke pėrdorur edhe dhunėn, thuhet nė njė deklaratė tė Ombudspersonit tė Kosovės Marek Antoni Novciki.

"Ombudspersoni konsideron qė kjo ėshtė edhe njė formė e pastrimit etnik, pėrpjekjeve tė tė cilit u kemi qenė dėshmitarė javėn e kaluar nė pjesėt tjera tė Kosovės. Javėn e kaluar, kryerėsit e tij ishin shqiptarėt, kurse tani janė serbėt", thuhet nė kėtė deklaratė.

Ombudspersoni dėnon tė gjitha aktet e tilla tė mjera, pa marrė parasysh kush janė kryerėsit e tyre. Kėto incidente qė pėrfshijnė dhunėn kėrkojnė veprim tė menjėhershėm dhe adekuat si nga ana e administratės sė UNMIK-ut dhe organeve kompetente tė zbatimit tė ligjit, ashtu edhe nga udhėheqėsit politik tė bashkėsisė serbe.
 
Njė reagim i drejtė dhe i shpejtė bėhet edhe mė i nevojshėm kur tė merret parasysh vala e fundit e dhunės nė tė dy pjesėt e Mitrovicės dhe pjesėt tjera tė Kosovės. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr ta vendosur paqen dhe sundimin e ligjit nė Kosovė.
 
 
Deklaratė e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė pėr zhvillimet nė Kosovė
 
Tiranė, 24 mars 2004 - Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė pėrshėndet deklaratėn e Kėshillit pėr Ēėshtje tė Pėrgjithshme dhe Marrėdhėniet me Jashtė tė Bashkimit Evropian i cili dėnon dhe njė herė dhunėn e ushtruar nė Kosovė ditėt e fundit, mbėshtet fuqishėm nė punėn e tyre Pėrfaqėsuesin e Posaēėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, UNMIK-un dhe KFOR-in dhe kėrkon marrjen e masave emergjente pėr normalizimin sa mė parė tė situatės dhe mbrojtjen e tė drejtave tė tė gjithė komuniteteve atje.
 
Me kėtė rast Ministria e Punėve tė Jashtme shpreh besimin se ashtu sikurse deri tani liderėt politikė nė Kosovė do tė vazhdojnė tė veprojnė me maturi e pėrgjegjėsi pėr tė mos lejuar nė asnjė mėnyrė pėrsėritjen e ngjarjeve tė tilla dhe akteve provokative tė tė dy palėve si dhe pėr tė kontribuar nė vendosjen dhe forcimin e ligjit e rendit dhe daljen para drejtėsisė tė ēdokujt qė ka kryer krime apo ka nxitur dhunėn, duke dėmtuar kėshtu jo vetėm rendin publik, por edhe ecurinė e reformave tė ndėrmarra dhe aspiratat legjitime demokratike tė popullit tė Kosovės.

Ministria e Punėve tė Jashtme pėrfiton nga rasti tė pėrshėndesė vendimin e qeverisė sė Kosovės pėr riparimin e dėmeve tė shkaktuara ndaj objekteve tė kultit dhe banesave qė i pėrkasin popullsisė serbe atje, si shembull konkret i masave tė ndėrmarra pas ngjarjeve tė fundit nė kuadėr tė krijimit dhe konsolidimit tė klimės sė pėrshtatshme pėr kthim tė tė shpėrngulurve dhe bashkėjetesė multietnike nė njė Kosovė europiane.
 
 
Nė aeroportin e Prishtinės kanė arritur rreth 300 trupa shtesė nga shtatė shtete tė NATO-s
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Ka vazhduar edhe dje zbarkimi i trupave shtesė tė Aleancės Veriatlantike. Nė aeroportin e Prishtinės kanė arritur rreth 300 trupa shtesė nga shtatė shtete tė NATO-s.
 
Shefi pėr Informim i KFOR-it Holst Piper thotė se tashmė situata nė Kosovė ėshtė e qetė dhe me kėta 2000 trupa shtesė mund tė menaxhohet situata. Zbarkimi i dy mijė trupave shtesė, sipas zyrtarėve tė KFOR-it pritet tė pėrfundojė sot.
 
 
Daniel Server thotė se zhvillimet e fundit nė Kosovė janė tragjedi pėr tė gjithė
 
Uashington, 24 mars 2004 - Drejtori i Institutit amerikan pėr Paqe, Daniel Server ka thėnė se trazirat e fundit nė Kosovė nuk i interesonin askujt, veēanėrisht shqiptarėve tė cilėve u janė caktuar standardet pėr t'u pėrmbushur.
 
Ai ka nėnvizuar se kėto zhvillime janė tragjedi pėr tė gjithė dhe se bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė ngulė kėmbė tek pranimi i standardeve para statusit. Analisti Server shtoi se shqiptarėt duhet ta kuptojnė qė periudha e qėndrimit tė trupave amerikane nė Kosovė ėshtė e kufizuar dhe pėr ta shfrytėzuar mirė ata duhet tė zbatojnė standardet.

Analisti Serveri ka thėnė se problemi i Mitrovicės dhe i strukturave paralele duhej tė ishte zgjidhur kohė mė parė, por sipas tij, kjo nuk duhej tė ishte justifikim pėr sjellje kriminale ose arsye e fortė pėr njė sjellje tė tillė. "Ėshtė fakt se nė Mitrovicėn veriore ka struktura qė nuk duhet tė ekzistonin.
 
"Atje nuk ka kontroll tė plotė tė OKB-sė. Pėr mendimin tim disa nga kėto struktura nuk pėrputhen me Rezolutėn 1244 tė KS. Ky ėshtė njė problem real, por nuk mund tė shėrbejė si justifikim pėr sjellje kriminale", ka thėnė Server nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės".
 
 
Pėrfaqėsuesit e opozitės gjermane kanė theksuar se qeveria duhet tė korrigjojė kursin nė Kosovė
 
Berlin, 24 mars 2004 - Pėrfaqėsuesit e opozitės gjermane kanė theksuar se qeveria duhet tė korrigjojė kursin nė Kosovė. Sipas politikanit Kristian Rup qeveria deri mė tash ka shpenzuar mjete tė shumta pėr Kosovėn pa njė koncept tė qartė politik.
 
Ai ka shtuar se janė dhėnė shumė tė holla pėr aktivitete tė paefektshme si pėr shembull tė shėrbimit civil pėr paqe. Opozitarėt e pushtetit gjerman kėrkuan nga qeveria si njė nga donatorėt mė tė mėdhenj bilateral qė ta ndėrpresė menjėherė kėtė kaos qė gėlltit shumė para dhe tė kujdesėt qė bashkėsia shteteve tė bjerė dakord pėr njė kornizė tė realizueshme qė do tė hapte pėrsepektiva tė qarta pėr tė gjithė etnitė nė Kosovė.
 
 
Numri i tė zhvendosurve nga tė gjitha komunitetet pas trazirave nė Kosovė ėshtė mbi 4000 persona
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Zyrtarė tė administratės ndėrkombėtare thanė dje se numri i tė shpėrngulurve nga tė gjitha komunitetet pas trazirave tė fundit nė Kosovė vazhdon tė jetė mbi 4000 persona. Zėdhėnėsi i administratės ndėrkombėtare, Sunil Narula ka thėnė se organizatat humanitare UNHCR-ja dhe organizatat e huaja joqeveritare po vazhdojnė pėrkujdesjen humanitare ndaj kėtyre tė zhvendosurve, ndėrkohė qė ata po vizitohen vazhdimisht nga krerėt ndėrkombėtarė dhe vendorė.
 
Shtėpitė e tyre tė shkatėrruara gjatė trazirave do tė rindėrtohen dhe pėrpjekjet pėr t'u afruar siguri po vazhdojnė nė mėnyrė qė ata tė kthehen nė shtėpitė e tyre ku edhe u takojnė, ka thėnė Narula. Ai tha se pėrveē komunitetit serb ka edhe tė zhvendosur shqiptarė dhe ashkalinj. Deri mė tash nga Mitrovica veriore janė zhvendosur 352 persona.
 
 
Krerėt fetarė myftiu Naim Tėrnava dhe imzot Mark Sopi shprehėn keqardhje pėr djegiet e objekteve ortodokse
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Krerėt fetarė tė Kosovės myftiu Naim Tėrnava dhe imzot Mark Sopi, duke lutur Zotin qė tė mos pėrsėriten ditėt e 17 dhe 18 marsit, shprehėn keqardhje pėr djegiet e objekteve ortodokse gjatė protestave nė Kosovė. Ata thanė se kjo praktikė nuk ka qenė dhe nuk do tė jetė mė nė natyrėn e shqiptarėve.

Dy krerėt e bashkėsive fetare tė Kosovės u shprehėn ngushėllime familjarėve tė viktimave tė fundit, veēmas familjarėve tė fėmijėve tė fshatit Ēabėr, ndėrkaq tė plagosurėve u uruan shėrim tė shpejtė. Ata pėrkrahėn nismėn e Qeverisė sė Kosovės qė me njė fond tė ndarė tė sanohen dėmet e shkaktuara gjatė trazirave, ndėrkaq uruan qė kjo gjendje tė mos pėrsėritet kurrė mė.
 
 
Dje nė Shipol tė Mitrovicė u varrosėn katėr shqiptėrė tė vrarė gjatė trazirave tė 17 dhe 18 marsit
 
Mitrovicė, 24 mars 2004 - Dje nė Shipol tė Mitrovicė nė prani tė mijėra qytetarėve u varrosėn viktimat e trazirave tė 17 dhe 18 marsit nė Mitrovicė: Ferit Ēitaku, Fatmir Abdullahu, Isak Ibrahimi dhe Ajvaz Qadrolli. Nė ceremoninė e varrimit kanė marrė pjesė edhe zyrtarė vendorė tė komunės sė Mitrovicės.

Nėnkryetari i Kuvendit komuanal tė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi tha nė ceremoninė e kėtij varrimi se vdekja e tre fėmijėve bashkėkombas tė tyre nė ujėrat e lumit Ibėr, i shtyri kėta martirė qė nė mėnyrėn mė demokratike me anė tė protestės tė kėrkojnė atė qė i duhet qytetit tonė - bashkimi i tij pa dhunė.

Nė emėr tė familjeve qė humbėn mė tė dashurit tė tyre nė trazirat e Mitrovicės foli Hysen Ibrahimi. Ai bėri thirrje qė vrasje tė tilla tė mos pėrsėriten nė tė ardhmen.

Ceremonia e varrimit u pėrcoll me masa tė jashtėzakonshme tė sigurisė nga ana e KFOR-it dhe SHPK-sė.
Dje nė Ferizaj u bė varrimi i Ali Muhamet Murseli 16-vjeēar i vrarė gjatė trazirave tė fundit nė kėtė qytet.

Ndėrkaq sot nė Varrezat e Dėshmorėve tė Kombit nė Prishtinė varroset trupi i luftėtarit tė UĒK-sė Agron Hasim Ramadani, i cili mė 17 mars ėshtė goditur me armė zjarri gjatė kohės sė protestave nė Ēagllavicė.

Po sot nė orėn 13.00 nė fshatin Rezistencė, ish-Baincė e Elshanit tė Drenasit u varrosen trupat e vėllezėrve Kastriot dhe Bahri Elshanit tė vrarė mė 17 mars gjatė protestave kundėr bllokimit tė rrugės magjistrale nga rebelėt serbė nė Ēagllavicė.
 
 
Forcat e KFOR-it kanė arrestuar Shukri Bujėn, ish-komandant i UĒK-sė dhe veprimtar i PDK-sė
 
Lypjan, 24 mars 2004 - Forcat e KFOR-it kanė arrestuar dje nė Lypjan Shukri Bujėn, ish-komandant i UĒK-sė dhe anėtar i Kėshillit Drejtues tė PDK-sė. Pas luftės ka qenė komandant i Zonės VI tė TMK-sė.

Ai ishte ndaluar nga forcat e KFOR-it finlandez dhe pasi ishte bastisur vetura e tij ai ėshtė arrestuar. Tash pėr tash nuk dihen motivet e arrestimit tė tij.

Zėdhėnėsi i BSHQ, kapiteni Anders Olsen citohet tė ketė thėnė se i arrestuari ose tė arrestuarit e kanė rrezikuar Rezolutėn 1244.
 
 
Xhozef dhe Moran thonė se deri mė tash janė arrestuar 196 persona lidhur me trazirat e fundit nė Kosovė
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Zėdhėnėsja e policisė sė UBNIK-ut, Anxhela Xhozef dhe ai i KFOR-it Xhim Moran kanė njoftuar se deri mė tash janė arrestuar 196 persona qė dyshohen se kanė qenė tė pėrfshirė nė trazirat e fundit tė shkaktuara nė Kosovė. Por nuk ėshtė dhėnė asnjė detaj se kush janė kėta persona, tė cilėt ende mbahen nė paraburgim.
 
 
Ēarlls Brajshou pranon se njė pjesė tė pėrgjegjėsisė pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė e bartė edhe UNMIK-u
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Zėvendėskryeadministratori i Kosovės Ēarlls Brajshou ka pranuar se njė pjesė tė pėrgjegjėsisė pėr zhvillimet e fundit i ka edhe Misioni i UNMIK-ut. Mirėpo, ai kėrkon qė kėtė pėrgjegjėsi ta marrė mbi vete edhe populli i Kosovės dhe liderėt e tij politikė, sepse nė kėtė mėnyrė do tė mund tė rikthehej besimi, i cili ėshtė dėmtuar rėndė, ka thėnė Brajshou.
 
 
Kryesuesi i OSBE-sė tha se dhuna nė Kosovė mund ta shtyjė zgjidhjen e statusit final tė Kosovės
 
Prishtinė, 24 mars 2004 - Kryesuesi i OSBE-sė tha se dhuna nė Kosovė mund ta shtyjė zgjidhjen e statusit final tė Kosovės. Ministri i jashtėm i Bullgarisė Solomon Pasi tha se dhuna ishte planifikuar dhe e nxitur siē tha ekstremistėt shqiptarė. Ai theksoi se fajtorėt pėr dhunėn duhet tė ndėshkohen, ka deklaruar Pasti pas kthimit nga Kosova, ku u takua me sekretarin e pėrgjithshėm tė NATO-s Jap Dehoop Shefer.
 
 
Kuvendi i Gjilanit shpreh keqardhje pėr atė qė ndodhi mė 17 e 18 mars
 
Gjilan, 24 mars 2004 - Kuvendi i Komunės sė Gjilanit ka mbajtur tė martėn seancė tė jashtėzakonshme, ku kėshilltarėt janė njoftuar me protestat e 17 e 18 marsit, nga kryetari i komunės, Lutfi Haziri, komandanti i KFOR-it, koloneli Riēard Xhonson si dhe komandanti i policisė, Izet Azizi. Kuvendi miratoi edhe njė deklaratė pėr kėto ngjarje.

Lufti Haziri tha se si pasojė e protestave tė 17 e 18 marsit nė Gjilan humbi jetėn njė qytetar (Sllobodan Periq), ndėrsa u lėnduan rėndė e lehtė 63 tė tjerė, nga tė cilėt 59 ishin shqiptarė dhe 4 serbė. Disa prej tyre ndodhen ende nė spitalin e Gjilanit dhe tė Prishtinės.

Gjatė protestave dyditėshe janė lėnduar edhe 15 policė (njė prej tyre mė rėndė), janė djegur 18 shtėpi dhe 19 automjete, nga tė cilat 3 vetura tė UNMIK-ut dhe njė ėshtė dėmtuar.

Ai tha se ka kontaktuar me liderėt e komunitetit serb, pėrmes telefonit dhe ka kėrkuar prej tyre qė tė kthehen nėpėr shtėpitė e veta dhe tė kontribuojnė edhe ata nė rikthimin e besimit dhe tė tolerancės, pėr ēka Gjilani ishte shembulli mė i mirė deri tani nė Kosovė.

Haziri e vlerėsoi inkurajues faktin se disa nga serbėt e zhvendosur janė tė gatshėm tė kthehen nėpėr shtėpitė e tyre nė qytet, sikundėr edhe punėtorėt e shėrbimit civil komunal, por ata kėrkojnė t`iu garantohet siguria.

Koloneli Xhonson nga kampi "Montith" nė Gjilan, tha se pas asaj qė ndodhi mė 17 e 18 mars, KFOR-i ka rritur numrin e ushtarėve dhe tė teknikės nė terren dhe nuk do tė lejojė tė pėrsėriten aktet e dhunės. Tani, sė bashku me SHPK-nė po punohet nė identifikimin dhe arrestimin e keqbėrėsve. "Ne po punojmė qė t`i arrestojmė ata qė manifestuan dhunė si dhe tė tjerėt qė qėndruan pas tyre", ka thėnė Xhonson.

Ky zyrtar i lartė ushtarak amerikan tha se ngjarjet e javės sė kaluar do tė mbeten gjatė nė mendjet e qytetarėve, por ėshtė e domosdoshme tani qė njerėzit kėtu tė kthehen nga e ardhmja dhe ardhmėria. KFOR- i do t`i vėshtrojė lėvijzet nė qytet dhe nuk do tė lejojė grupime mė tė mėdha se dhjetė persona. "Pėr fat tė keq, ne duhet ta bėjmė kėtė", ka pohuar koloneli Xhonson.

Ngjarjet e 17 e 18 marsit, nga kapiteni Izet Azizi, u vlerėsuan sfida mė e madhe pėr Shėrbimin Policor tė Kosovės, qė nga formimi i tij. "Ne po kryenin detyrat tona rutinore dhe nuk kishim pritur se mund tė ndodhte njė pėrshkallėzim i kėtillė i dhunės", tha komandanti i stacionit policor nė Gjilan.

Nė fund, Kuvendi ka miratuar edhe njė deklaratė, pėrmes sė cilės shprehet shqetėsimi pėr ngjarjet e 17 e 18 marsit, tė cilat filluan si reagim ndaj rastit tė mbytjes sė tre fėmijėve nė Ēabėr dhe mė vonė u pėrshkallėzuan nė njė manifestim tė dhunshėm.
 
 
Udhėheqėsit e Kuvendit tė Komunės sė Vushtrrisė vizituan komunėn e Mitrovicės
 
Mitrovicė, 24 mars 2004 - Udhėheqėsit e Kuvendit tė Komunės sė Vushtrrisė, Shemsi Hajrizi, zėvendėskryetar i Kuvendit tė Komunės dhe Esret Uka, kryeshef i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, kanė vizituar Kuvendin e Komunės nė Mitrovicė, ku janė pritur nga zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi.

Udhėheqėsit e Vushtrrisė me kėtė rast, nė emėr tė komunės sė Vushtrrisė dhe qytetarėve tė saj, u kanė shprehur ngushllime pėr katėr martirėt e vrarė nė trazirat e javės sė kaluar nė Mitrovicė, familjeve tė martirėve, qytetarėve tė Mitrovicės dhe zėvendėskryetarit Ibrahimi.

Udhėheqja e komunės sė Vushtrrisė ka thėnė se qytetarėt e Vushtrrisė kanė ndarė me qytetarėt mitrovicas dhembjen pėr martirėt e rėnė dhe se janė interesuar shumė pėr ngjarjet nė Mitrovicė, tė cilat kanė reflektim tė drejtėpėrdrejtė edhe nė komunėn e tyre, dhe, pėrveq ndihmės morale, kanė ofruar edhe ndihmė tjetėr, aq sa kanė lejuar mundėsitė, si bie fjala ndihma e shėrbimeve mjekėsore nė spitalin e tyre, dėrgimi i automjeteve tė zjarrėfikėsve.

Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi, ka falendėruar mysafirėt pėr gjestin e shprehjes sė ngushėllimeve pėr martirėt e vrarė gjatė javės sė kaluar dhe pėr ndihmėn qė kanė ofruar nė momentet mė tė rėnda pėr qytetitn.

Ibrahimi ka ēmuar lart bashkėpunimin e mirė dhe tė ngushtė midis dy komunave fqinje dhe ka premtuar intensifikimin e kėtij bashėkpunimi nė tė mirė tė qytetarėve tė tė dyja komunave.
 
 
Pėrkujtohen Latif Berisha dhe veprimtarėt e tjerė tė LDK-sė nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 24 mars 2004 - Dega e LDK-sė nė Mitrovicė, bashkė me Forumin e Rinisė dhe Forumin e Gruas, me rastin e 5-vjetorit tė vrasjes sė prof. Latif Berishės, kryetar shumėvjeēar i Degės, Agim Hajrizit ish-kryetar i Kuvendit tė BSPK-sė, Luan Muratit ish-anėtar i Kryesisė sė Degės sė FR dhe Sadat Pecit, kryetar i Nėndegės nė Vllahi, organizoi njė veprimtari pėrkujtimore, vizituan familjet e tyre dhe vunė kurora mbi varret e tyre.

Kurora nuk ėshtė mundur tė vehet te varri i Agim Hajrizit, i cili gjendet nė pjesėn veriore tė qytetit, pėr shkaqe tė rrethanave tė krijuar nė Mitrovicė.

Ka qenė e planifikuar qė tė organizohet akademi pėrkujtimore pėr kėta veprimtarė tė lartė, por pėr shkaqe tė ngjarjeve tė ditėve tė fundit i tėrė ky aktivitet ėshtė ndėrprerė.

Me gjithė kėtė kėshilltarėt politikė tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, Sali Cacaj e Halit Muharremi kanė vėnė kurora mbi varrin e prof. Latif Berishės nė varrezat e Smrekonices.
 
 
Zbulohet njė varr masiv nė Tiranė
 
Tiranė, 24 mars 2004 - Njė varr masiv nė tė cilin mendohet tė jenė eshtrat e 17 kundėrshtarėve tė regjimit komunist, tė dėnuar nė prill tė vitit 1945, u zbulua nė Tiranė nga njė grup gazetarėsh tė Gazetės Shqiptare dhe tė afėrmish tė tė vrarėve. Zbulimi u bė falė dėshmive tė mbledhura nga nipi i njėrit prej tė pushkatuarve dhe njė banori tė zonės i cili tregoi se natėn e ekzekutimit kishte qenė aty pranė dhe kishte parė gjithshka.

Tė 17 tė pushkatuarait janė tė dėnuarit e gjyqit special tė zhvilluar nė vitin 1945 ndaj 60 ish funksionarėve tė lartė tė shtetit shqiptarė para dhe gjatė luftės. Mes tyre mendohet tė jenė edhe eshtrat e Bahri Omarit, kunatit tė diktatorit Enver Hoxha.

Tashmė familjarėt e tė vrarėve kanė kėrkuar bahkėpunimin e autoriteteve pėr tė bėrė edhe pėrcaktimet shkencore.

Pas vitit 1990 nė Shqipėri janė gjetur varret e shumė kundėrshtarėve tė diktatorit Hoxha, mes tė cilėve dhe ai i Mehmet Shehut, tė gjithė tė ekzekutuar dhe me pas tė varrosur nė vende tė panjohura.
 
 
Kryeministri serb edhe nė Bruksel kėrkoi kantonizimin e Kosovės
 
Bruksel, 24 mars 2004 - Shefi i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri Havier Solana pohoi dje nė Bruksel se ngjarjet e fundit nė Kosovė dėshmojnė se tė drejtat e pakicave atje nuk respektohen. Prandaj, tha ai, "jemi tė detyruar tė mendojmė se ēfarė duhet tė ndėrmarrim, ēfarė mėnyra tė tjera duhet tė gjejmė pėr tė ndryshuar kėtė gjendje".
 
Kėto komente z. Solana i bėri pas takimit me kryeministrin serb Vojisllav Koshtunica. Ky i fundit edhe me kėtė rast kėrkoi kantonizimin e Kosovės. Ai spekuloi, duke i krahasuar ngjarjet e Kosovės me 11 shtatorin e Nju-Jorkut dhe 11 marsin e Madridit! Koshtunica ka thėnė se aktulaisht nuk ėshtė koha e pėrshtatshme pėr tė biseduar pėr statusin final tė Kosovės.

Shefi i politikės evropiane theksoi me kėtė rast se gjatė vizitės sė tij tė sotme nė Kosovė do tė pėrpiqet tė gjejė mundėsinė e rifillimit tė dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit me qėllim qė tė rifitohet besimi i ndėrsjellt si dhe tė rivendosat vlerat themelore tė politikės sė BE-sė nė vendin tonė, siē ėshtė e drejta e minoriteteve pėr tė jetuar tė sigurta dhe tė lira.
 
 
Romano Prodi i bėri thirrje Koshtunicės qė tė mosė mos pėrsėriten aktet e dhunės
 
Bruksel, 24 mars 2004 - Kryeministri serb Koshtunica u takua edhe me presidentin e Komisionit Evropian Romano Prodin. Ky i fundit i bėri thirrje Koshtunicės qė tė pėrdorė autoritetin e tij pėr ndalur pėrsėritjen e akteve tė dhunės nė tė ardhmen. Prodi gjithashtu i tha kryeministrit serb se bashkėpunimi i Serbisė me Gjykatėn e Hagės ėshtė esencial dhe parakusht pėr pranimin e kėtij vendi nė organizmat evropian. Pas takimit me Prodin, Koshtunica tha se kantonizimi i Kosovės do tė ishte garancė pėr tė drejtat e serbėve dhe minoriteteve tjera.

Ema Advin, zėdhėnėse pėr ēėshtje tė jashtme e Komisionit Evropian, ka thėnė se nuk mund tė pėrkrahet kantonizimi i Kosovės qė ėshtė kundėr implementimit tė Rezolutės 1244 tė OKB-sė qė drejton statusin e Kosovės pėr momentin.
 
 
Nė dy sulme kryengritėsit kanė vrarė 11 policė irakianė
 
Bagdad, 24 mars 2004 - Kryengritėsit kanė vrarė dje nė pikė tė ditės nė dy sulme tė veēanta 11 policė irakianė, bėn tė ditur nė njė njoftim tė sotėm (e merkurė) Rojter. Incidnti i parė ka ndodhur afėr vendbanimit Hilla, nė jug tė Bagdadit kur personat e armatosur kanė shtėnė nga njė Opel i kuq nė minibusin, qė transportonte policėt, ku u vranė 9 policė dhe u plagosėn edhe dy tė tjerė, ka thėnė polocia vendore. Gati nė tė njėjtėn kohė, nė njė incident tjetėr janė vrarė edhe dy policė dhe janė plagosur dy tė tjerė afėr qytetit Kirkuk, ka thėnė policia.
 
 
Ambasada amerikane nė Emiratet e Bashkuara Arabe ka suspenduar punėn
 
Dubai, 24 mars 2004 - Ambasada amerikane nė Emiratet e Bashkuara Arabe ka thėnė tė merkurėn se ka suspenduar punėn pėr shkak tė, siē e ka quajtur, njė kėrcėnimi specifik, njofton Rojter. Ambasada nuk ka dhėnė detaje mė tė hollėsishme.
 
 
Tanket izraelite kanė hyrė nė njė kamp tė refugjatėve palestinezė nė Gaza
 
Gaza, 24 mars 2004 - Tanket izraelite kanė depėrtuar sot (e merkurė) nė njė kamp tė refugjatėve palestinezė nė Gaza, njofton Rojter. Nuk njoftohet pėr viktima. Ndėrhyrja ka ndodhur nė njė kohė kur Uashington ua ka tėrhequr vėrejtjen amerikanėve nė Lindjen e Mesme dhe nė Afrikėn veriore pėr kėrcėnimet pėr sulme pas vrasjes nga ana e Izraelit tė liderit tė Hamasit, Ahmed Jasin.
 
 
Uashington: Dėshmi publike pėr sulmet e 11 shtatorit
 
Uashington, 24 mars 2004 - Njė komision i posaēėm qė po heton sulmet e 11 shtatorit 2001, i dha fund ditės sė parė tė procesit tė marrjes nė pyetje tė zyrtarėve tė adminsitratave tė Presidentit Bush dhe ish Presidentit Klinton.

Komisioni po zhvillon seanca me pyetje pėrgjigje pėr tė mėsuar se pse shėrbimet amerikane tė zbulimit nuk arritėn tė parandalonin sulmet qė shkaktuan vdekjen e mė shumė se 3 mijė njerėzve.
 
Sekretari i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, i tha komisionit se nuk ishte i vetėdijshėm pėr ekzistencėn e ndonjė informacion zbulimi gjatė muajve para sulmeve tė 11 shtatorit se terroristėt do tė rrėmbenin avionė dhe t=i pėrdornin ata pėr tė goditur Qendrėn Botėrore tė Tregtisė dhe Pentagonin.

Ai tha se nuk ka garanci qė kapja e udhėheqėsit tė al-Kaidės, Osama bin Ladenit, do tė kishte parandaluar sulmet.
 
 
Autoriteti Palestinez: Vrasja e Jasinit ėshtė krim lufte
 
Nju Jork, 24 mars 2004 - Pėrfaqėsuesi i pėrhershėm palestinez me statusin e vėzhguesit nė Kombet e Bashkuara tha se vrasja e udhėheqėsit tė grupit Hamnas nga Izraeli ėshtė krim lufte.

Naser al-Kidva i tha tė martėn Kėshillit tė Sigurimit se ai mban Izraelin pėrgjegjės pėr pasojat qė mund tė rrjedhin nga vrasja e Sheikut Ahmed Jasin.

Nė hapjen e debatit tė Kėshillit, ambasadori i Izraelit nė OKB, Dan Gillerman, tha se ėshtė detyra e qeverisė sė tij tė mbrojė qytetarėt e saj nga kėrcėnimi terrorist. Ai tha se udhėheqja palestineze ka dhėnė prova se nuk ka nė plan tė luftojė terrorizmin.

Pritet qė mbi 40 vende tė marrin pjesė nė sesionin e Kėshillit tė Sigurimit.
 
 
Bush kundėrshton akuzat pėr Al-Kaidan
 
Uashington, 24 mars 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka kundėrshtuar me forcė akuzat se ka injoruar kėrcėnimin qė vinte nga Al-Kaida para sulmeve nė vitin 2001 nė Nju Jork e Uashington.

Ai po i pėrgjigjej pretendimeve tė bėra nga njė ish-ndihmės i tij se presidenti Bush kishte qenė tepėr i preokupuar me Irakun dhe nuk vuri re kėrcėnimin qė po rritej nga Al-Kaida.

Zoti Bush tha se, nėse do tė kishte pasur informacione, ai do tė kishte vepruar.

Ai u mbėshtet edhe nga dy pjesėtarė tė lartė tė administratės sė tij qė dhanė dėshmi para njė komisioni kongresual nė Uashington i cili po heton rrethanat e sulmeve.
 
 
Gjatė njė shkėmbimi zjarri nė Falluxha janė vrarė 3 civilė
 
Bagdad, 24 mars 2004 - Nė qytetin irakian, Falluxha, kryengritėsit kanė sulmuar sot (e merkurė) njė patrullė amerikane dhe gjatė njė shkėmbimi zjarri janė vrarė tre civilė, kurse janė plagosur edhe tre tė tjerė, kanė thėnė dėshmitarėt dhe mjekėt, njofton AP. Ky incident ka ndodhur pas dy sulmeve tė mėparshme nė jug tė Bagdadit, nė tė cilat u vranė 11 policė irakianė.
 
 
Nė njė kamp ushtarak nė Afganistan, aksidentalisht janė vrarė 4 ushtarė afganė
 
Kabul, 24 mars 2004 - Gjatė ushtrimeve me armė zjarri nė njė kamp ushtarak, afėr qytetit Gardez, nė jug tė Afganistanit, aksidentalisht janė vrarė katėr ushtarė afganė dhe janė plagosur nėntė tė tjerė, ndėr tė cilėt katėr amerikanė, ka bėrė tė ditur sot zėdhėnėsi ushtarak amerikan, njofton Rojter. Ushtarėt amerikanė nuk janė plagosur rėndė dhe janė dėrguar pėr shėrim nė spitalin ushtarak nė Bazėn e Bagramit, nė veri tė Kabulit.
 
 
Njė raketė ka goditur njė hotel nė Bagdad
 
Bagdad, 24 mars 2004 - Njė raketė ka goditur njė hotel ku banonin kontraktuesit perendimorė dhe gazetarėt nė kryeqytetin irakian, Bagdad, njofton BBCWorld. Tymi i dendur ngritej mbi hotelin Sheraton pas goditjes raketore nė katin e gjashtė, por nuk njoftohet tė ketė pasur viktima. Bagdadi javėn e kaluar ka qenė objekt sulmesh raketore dhe me bomba dhe nė kėto sulme janė vrarė 17 persona.
 
 
Meshė pėrkujtimore pėr 190 viktimat e sulmeve nė Madrid
 
Madrid, 24 mars 2004 - Njė meshė pėrkujtimore pėr 190 viktimat e identifikuara tė sulmeve me bombė tė 11 marsit nė trenat e Madridit ėshtė mbajtur sot (e merkurė) nė Katedralėn e qytetit Almudena, ku ishin tė pranishėm Mbreti i Spanjės Huan Karlos dhe liderėt shtetėrorė nga mbarė Evropa, njofton AFP.
 
Ne kėtė ceremoni ishin gjithashtu tė pranishėm edhe sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell , liderėt e Bashkimit Evropian, kryeministri britanik, Toni Bler dhe presidenti francez, Zhak Shirak, qė kishin zėnė vend prėkrah Mbretit Huan Karlos dhe Mbretėreshės Sofia.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė dy militantė palestinezė
 
Gaza, 24 mars 2004 - Forcat izraelite kanė vrarė sot (e merkurė) dy militantė palestinezė, tė cilėt po pėrpiqeshin tė infiltroheshin nė vendbanimin ebrait Morag nė Rripin e Gazės, njofton AP. Trupat gjithashtu kanė konfiskuar njė thes plot me eksplozive. Militantėt ishin tė veshur me rrobe kamuflazhi dhe tė armatosur me pushkė automatike.
 
Hamasi e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin e dėshtuar tė militantėve nė fjalė. Ndėrkaq, po nė kėtė njoftim thuhet se lideri i ri i Hamasit ka deklaruar se s'ka plane pėr sulme nė caqe amerikane.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>