|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Liderėt komunalė tė Gjilanit vizituan sot kishėn ortodokse nė qytet

 
 

 
Gjilan, 24 mars 2004 /TN/ Ilmi MUSLIU - Pas vizitės sė djeshme nė fshatin Kufcė tė Epėrme tė komunės sė Gjilanit, liderėt komunalė tė kėsaj komune, Lutfi Haziri, kryetar, Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar dhe kryetar i Degės sė LDK, Ismail Kurteshi, deputet nė Parlamentin e Kosovės dhe kryetar i Degės sė PDK si dhe Enver Muja, kryeshef ekzekutiv, kanė vizituar sot kishėn ortodokse nė qytet si dhe disa nga shtėpitė e dėmtuara serbe, gjatė protestave tė 17 e 18 marsit dhe nė bisedė me serbėt lokalė i kanė njoftuar ata me masat qė janė ndėrmarrė pėr normalizimin e gjendjes si dhe kanė pėrcjellur mesazhe inkurajuare pėr serbėt e zhvendosur qė ata tė kthehen nėpėr shtėpitė e veta.
 
Duke iu drejtuar serbėve tė mbledhur nė objektin e kishės, ku ishin tė pranishėm edhe KFOR-i dhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut, kryetari Lutfi Haziri tha se komuna, nė bashkėpunim me Qeverinė e Kosovės do t`i sanojnė dėmet nė infrastrukturėn e banimit dhe atė publike, ndėrsa si mbėshtetje momentale pėr tė zhvendosurit, nga buxheti ynė kemi ndarė 10 mijė €uro, tha ai.
 
Liderėt komunalė kanė kėrkuar prej serbėve qė edhe ata tė japin kontributin e tyre nė normalizimin e gjendjes, pas atyre dy ditėve tė liga qė i pėrjetoi Kosova dhe qytetarėt e saj. Dhuna nuk ėshtė e ardhmja e kėtij vendi dhe, deshi apo nuk deshi ndokush, ne do ta imponojmė paqen pėr tė gjithė kėtu, kanė pohuar ata.
 
Edhe koloneli Richard Jonson iu ka thėnė serbėve lokalė se KFOR-i ėshtė kėtu pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe do tė garantojė siguri tė njėjtė pėr ta.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.