|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kuvendi shprehu keqardhje pėr atė qė ndodhi mė 17 e 18 mars

 
 

 
Gjilan, 23 mars 2004 /TN / Ilmi MUSLIU -  Kuvendi i Komunės sė Gjilanit ka mbajtur tė marten seancė tė jashtėzakonshme, ku kėshilltarėt janė njoftuar me protestat e 17 e 18 marsit, nga kryetari i komunės, Lutfi Haziri, komandanti i KFOR-it, koloneli Richard Jonson si dhe komandanti i policisė, Izet Azizi. Kuvendi miratoi edhe njė deklaratė pėr kėto ngjarje.
 
Edhe nė komunėn tonė, mė 17 e 18 mars 2004, u mbajtėn protesta, tė cilat u organizuan si reagim ndaj rastit tragjik tė tre fėmijėve nė Ēabėr tė Mitrovicės, fillimisht nga disa nxėnės tė dy shkollave tė mesme, ndėrsa mė vonė atyre iu bashkangjit njė numėr mė i madh i qytetarėve dhe ky manifestim pėrshkallėzoi nė dhunė, tha fillimisht Lutfi Haziri.
 
Si pasojė e kėtyre protestave, humbi jetėn njė qytetar (Sllobodan Periq), ndėrsa u lėnduan rėndė e lehtė 63 tė tjerė, nga tė cilėt 59 ishin shqiptarė dhe 4 serbė. Disa prej tyre ndodhen ende nė spitalin e Gjilanit dhe tė Prishtinės.
 
Gjatė protestave dyditėshe janė lėnduar edhe 15 policė (njė prej tyre mė rėndė), janė djegur 18 shtėpi dhe 19 automjete, nga tė cilat 3 vetura tė UNMIK-ut dhe njė ėshtė dėmtuar.
 
Komiteti pėr siguri dhe emergjencė ngriti menjėherė shkallėn e gatishmėrisė dhe u angazhua vazhdimisht qė ta qetėsojė situatėn. Me vendimin e kėtij Komiteti, mė datėn 19 mars, u pezullua mėsimi nė shkollat e mesme dhe u anulua dita e tregut, mė 20 mars.
 
Masat e ndėrmarra si dhe paraqitja e udhėheqėsve komunalė e politikė nė mediat qendrore dhe lokale ndihmuan qė situata tė qetėsohet gradualisht dhe tė mos ndodhin incidente gjatė ditėve vijuese.
 
Haziri vlerėsoi se kontribut tė jashtėzakonshėm nė qetėsimin e situatės kanė dhėnė KFOR-i, SHPK-ja, policia e UNMIK-ut si dhe TMK-ja, e cila u angazhua nė ruajtjen e disa pronave.
 
Ai tha se ka kontaktuar me liderėt e komunitetit serb, pėrmes telefonit dhe ka kėrkuar prej tyre qė tė kthehen nėpėr shtėpitė e veta dhe tė kontribuojnė edhe ata nė rikthimin e besimit dhe tė tolerancės, pėr ēka Gjilani ishte
shembulli mė i mirė deri tani nė Kosovė.
 
Haziri e vlerėsoi inkurajues faktin se disa nga serbėt e zhvendosur janė tė gatshėm tė kthehen nėpėr shtėpitė e tyre nė qytet, sikundėr edhe punėtorėt e shėrbimit civil komunal, por ata kėrkojnė t`iu garantohet siguria.
 
Nga kėshilltarėt komunalė, por edhe nga qytetarėt u kėrkua qė tė ndihmonjnė nė qetėsimin e gjendjes dhe kthimin e normalitetit. Eshtė interes yni i pėrbashkėt qė sa mė parė t`i kthehemi jetės normale dhe tė ardhmes sonė, tha Haziri.
 
Koloneli Richard Jonson nga kampi “Montith” nė Gjilan, fjalimi i tė cilit ėshtė pėrkthyer nė gjuhėt shqip e serbisht, pavarėsisht se munguan kėshilltarėt serbė, tha se ai dėshiron nė kėtė mėnyrė tė pėrcjellė mesazhin se pėr KFOR-in janė tė njėjtė dhe tė barabartė tė gjithė qytetarėt dhe tė gjithė ata duhet tė kuptojnė se ēka ėshtė folur kėtu.
 
Pas kėsaj qė ndodhi mė 17 e 18 mars, KFOR-i ka rritur numrin e ushtarėve dhe tė teknikės nė terren dhe nuk do tė lejojė tė pėrsėriten aktet e dhunės. Tani, sė bashku me SHPK-nė po punohet nė identifikimin dhe arrestimin e keqbėrėsve. “Ne po punojmė qė t`i arrestojmė ata qė manifestuan dhunė si dhe tė tjerėt qė qėndruan pas tyre”, ka thenė Jonson.
 
Ky zyrtar i lartė ushtarak amerikan tha se ngjarjet e javės sė kaluar do tė mbeten gjatė nė mendjet e qytetarėve, por ėshtė e domosdoshme tani qė njerėzit kėtu tė kthehen nga e ardhmja dhe ardhmėria. KFOR- i do t`i vėshtrojė lėvijzet nė qytet dhe nuk do tė lejojė grupime mė tė mėdha se dhjetė persona. “Pėr fat tė keq, ne duhet ta bėjmė kėtė”, ka pohuar koloneli Jonson.
 
Ngjarjet e 17 e 18 marsit, nga kapiteni Izet Azizi, u vlerėsuan sfida mė e madhe pėr Shėrbimin Policor tė Kosovės, qė nga formimi i tij. Ne po kryenin detyrat tona rutinore dhe nuk kishim pritur se mund tė ndodhte njė pėrshkallėzim i kėtillė i dhunės, tha komandanti i stacionit policor nė Gjilan.
 
Megjithkėtė ai beson se SHPK-ja ka arritur tė mobilizohet shpejt dhe tė orientohet nė mbrojtjen e objekteve vitale nga protestuesit, pėrkundėr faktit se pjesėtarėve tė SHPK-sė u mungojnė pajimet e nevojshme pėr situata tė kėtilla. Ai tha se policia po punon nė zbulimin dhe kapjen e keqbėrėsve dhe ishte kategorik se ēdo kush qė ka kryer dhunė, do tė sillet para drejtėsisė.
 
Nė fund, Kuvendi ka miratuar edhe njė deklaratė, pėrmes sė cilės shprehet shqetėsimi pėr ngjarjet e 17 e 18 marsit, tė cilat filluan si reagim ndaj rastit tė mbytjes sė tre fėmijėve nė Ēabėr dhe mė vonė u pėrshkallėzuan nė njė manifestim tė dhunshėm, me ē`rast u humb jeta e njė qytetari, u lėnduan dhjetra tė tjerė, u dėmtua prona private dhe publike si dhe u sulmuan organet e rendit dhe tė sigurisė.
 
Deklarata u plotėsua mė vėrejtet e Qemajl Mustafės (PDK) se “protestat kanė qenė spontane dhe tė ligjshme” dhe tė Shaban Rexhepit (AAK) se “duhet tė hulumtohen shkaqet e protestave”.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.