|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Pėr nder tė 24 marsit, nė Gjilan zbulohet murali qė simbolizon paqe pėr tė gjithė nė Kosovė

 
 

 
Gjilan, 24 mars 2004 / TN / Ilmi MUSLIU - Pesėvjetori i fillimit tė bombardimeve tė NATO-s ndaj Serbisė, pėr ta detyruar pushtetin e Millosheviqit qė t`i jepte fund dhunės ushtarake dhe policore ndaj popullit tė Kosovės, sivjet, pėr shkak tė ngjarjeve qė ndodhen mė 17 e 18 mars, nuk ėshtė shėnuar me ndonjė manifestim tė veēantė as nė komunėn e Gjilanit, e cila i pėrket sektorit tė KFOR-it amerikan.
 
Megjithatė, dita e 24 marsit nuk kaloi pa asnjė aktivitet nė kėtė qytet. Nė objektin e shkollės fillore “Thimi Mitko” u zbulua murali qė simbolizon paqe pėr tė gjithė nė Kosovė.
 
Kryetari i komunės, Lutfi Haziri, komandanti i KFOR-it, koloneli Richard Jonson, kėshilltari i UNMIK-ut pėr Gjilan, Charles Messier, kryetari Degės sė LDK, Xhemajl Hyseni, kryetari i AAK, Fadil Gashi si dhe pėrfaqėsuesi i komunitetit turk, Kemal Shahin kanė tėrhequr bashkarisht pėlhurėn e gjerė nga murali dhe para tyre ėshtė shfaqur njė dritare e hapur, harta e Kosovės me njė libėr nė mes tė saj si dhe dy pėllumba nga tė dy anėt e pikturės.
 
Parashkollorėt e “Thimi Mitko” u kanė dhuruar lule ushtarėve tė KFOR-it amerikan dhe i kanė pėrfaquar ata.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.