|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Pjesė nga intervista e Presidentit Rugova dhėnė BBC-sė

 
 

 
Londėr, 24 mars 2004 - Presidenti Rugova u ka bėrė thirrje shqiptarėve tė Kosovės qė tė garantojnė sigurinė e serbėve dhe tė pakicave tė tjera, ndėrsa serbėve u ka bėrė thirrje qė tė integrohen mė shumė nė shoqėrinė kosovare. "Ne, si shumicė, shqiptarėt e Kosovės, duhet tė pranojmė pakicat dhe tė garantojmė sigurinė e tyre fizike dhe psikologjike", tha presidenti Rugova nė njė intervistė dhėnė BBC-sė.

Ai u bėri thirrje serbėve tė Kosovės qė tė integrohen mė shumė nė shoqėrinė e gjerė dhe tė tregojnė vullnet tė mirė, edhe nėse ka probleme. Pėrsa i pėrket ēėshtjes sė pavarėsisė, presidenti Rugova tha se vetėm njė Kosovė e pavarur do t'i sjellė stabilitet rajonit.

Presidenti tha se kėrkon mirėkuptim nga Perėndimi, nga Bashkimi Evropian, SHBA sepse nė Kosovė ėshtė bėrė njė progres shumė tė madh dhe trazirat qė ndodhėn kėto ditė duhet tė qetėsohen dhe tė vazhdohet me rrugėn e progresit tė Kosovės. "Prandaj, mendoj se ka ardhur momenti qė tė gjithė tė mendojmė, si Perėndimi, ashtu edhe ne, qė tė bėhet njohja normale e pavarėsisė sė Kosovės, sepse ajo do tė stabilizonte Kosovėn, rajonin.
 
Edhe pėr Evropėn do tė ishte shumė mė mirė dhe pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po ashtu. Kjo do tė qetėsonte popullin e Kosovės. NATO do tė vazhdonte prezencėn, UNMIK-u do tė kishte njė rol monitorues dhe kjo do tė ishte mė mirė sepse kemi bėrė progres shumė tė madh", tha Rugova. Ai tha se trazirat e fundit ishin shenjė se mund tė degjenerohen gjėrat.

Duke folur pėr pozitėn e serbėve nė Kosovė Presidenti Rugova tha se gjatė gati pesė vjetėve, serbėt janė integruar nė planin administrativ, janė nė Parlament, nė Qeveri kanė dy ministra, marrin pjesė nė pushtetin komunal dhe nė disa komuna ku janė shumicė ata udhėheqin dhe shqiptarėt nuk u bėjnė probleme.
 
"Ėshtė ēėshtje qė kėrkon pak mė shumė kohė edhe pėr komunikim mes shumicės shqiptare dhe serbėve, prandaj ne u kemi ofruar, por pėr fat tė keq ende nuk e kanė pranuar, pjesa mė e madhe e tyre. Njė pjesė ende mendon me logjikėn e vjetėr, me Beogradin, e tė tjera, dhe derigjon nga Beogradi, pėr fat tė keq, ndėrsa me njohjen e pavarėsisė, edhe integrimi i tyre do tė ishte mė i shpejtė", theksoi Rugova.

"Ata (serbėt) kanė vende tė rezervuara nė parlament. Kanė fituar me vota, pastaj ne nėpėr vendbanimet e tyre kemi buxhet special. Policėt kosovarė-serbė janė prezentė, ambulancat, shkollat, tė gjitha i kanė. Edhe gjuha e tyre ėshtė gjuhė zyrtare. Don tė thotė, janė tė drejta qė janė tė pranuara nė botė, nė Evropė, ndoshta edhe mė shumė. Prandaj, ata duhet t'i ushtrojnė kėto tė drejta dhe tė tregojnė vullnet pėr integrim nė Kosovė", tha Presiebnti Rugova.

Duke komentuar spekulimet pėr kantonizimin apo ndarjen e Kosovės, Presidenti Rugova tha se sė pari Beogradit duhet t'i thuhet jo! Qėllimi i Beogradit tash ėshtė tė destabilizojė Kosovėn e pastaj nesėr edhe fqinjėt e tjerė. Beogradi ėshtė duke zhvilluar njė politikė tė intensitetit tė ulėt tė konflikteve, ta mbajė krejt rajonin nė tension. "Unė s'dėshiroj t'i pėrmendi kėto fjalė, nuk vjen nė konsiderim njė kantonizim i Kosovės e tė tjera, sepse kėtu ėshtė njė shumicė e madhe shqiptare dhe pakicat".
 
"Serbėt qė janė pakica mė e madhe, pastaj boshnjakėt, turqit, romėt e tė tjerė dhe nėse fillojmė nė krejt rajonin tonė, tė fillojmė me vija etnike, atėherė do tė kemi ērregullime tė reja dhe lufta tė reja. Unė prandaj kėrkoj nga Bashkimi Evropian dhe nga Shtetet e Bashkuara tė mos e lejojnė kėtė. Pra, Kosova tė njihet nė kufijtė e sotėm dhe ne do tė sigurojmė tė drejta pėr tė gjithė".

Nė mesazhin drejtuar pėr serbėt e Kosovės, Presidenti tha se ata (serbėt) pėrkundėr tė gjithave, duhet tė pranojnė tė integrohen nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės, tė tregojnė vullnet edhe nganjėherė kur kanė probleme dhe tė mos vetizolohen, tė mos i dėgjojnė ekstremistėt e Beogradit. "Sepse ata nuk janė tė interesuar pėr serbėt e Kosovės, janė tė interesuar pėr njė destabilizimim total. Beogradi ka tė drejtė tė interesohet pėr serbėt e Kosovės, por nuk ka tė drejtė ta destabilizojė Kosovėn dhe ne nuk duhet ta lejojmė kėtė", tha ai.

Ndėrkaq nė mesazhin drejtuar shqiptarėve, ai tha se "ne si shumicė shqiptare e popullit tė Kosovės duhet t'i pranojmė minoritetet, grupet etnike dhe t'ju ofrojmė atyre siguri qytetare, psikologjike dhe publike. Ne, si shumicė duhet tė kemi pėrgjegjėsi pėr minoritetet, por edhe minoritetet duhet tė tregojnė vullnet pėr t'u integruar dhe pėr tė ndėrtuar Kosovėn sė bashku", tha nė kėtė intervistė pėr BBC-nė Presidenti Rugova.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.