|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (35, 36, 37)

 
 

 

23 mars 2004 / TN

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (35)

Dr. Zydi Dervishi

VI.5. Kontraceptivėt: “artificialitete” nė marrėdhėniet intime apo thjesht seksuale?

“Klima” psikologjike qė paraprin dhe passhoqėron pėrdorimin e prezervativit plotėsohet dhe konkretizohet mė tej edhe nga tė dhėnat e anketimit qė pasqyrohen nė tabelėn e poshtėshėnuar rreth shkallės sė pėrputhshmėrisė dhe mospėrputhshmėrisė  sė opinionit tė pėrgjigjdhėnėsve me 4 nga pohimet mė pėrfaqėsuese qė kanė tė bėjnė me kėtė problematikė.

Nga shqyrtimi analitik i tė dhėnave tė kėsaj tabele rezulton se ėshtė dukshėm mė e lartė se e meshkujve pesha specifike e femrave qė janė tė lėkundura ndėrmjet pėrgjigjjeve pohuese dhe mohuese. Ndėr tė tjera, kjo tregon se vajzat e gratė janė pėrgjithėsisht mė dyshuese ndaj pėrdorimit dhe mospėrdorimit tė prezervativit. Ndėr mjaft vajza e gra janė pėrhapur gjerėsisht opinionet se “plastikat janė tė dėmshme po tė prekin nė lėkurė, bėhen mė tė rrezikshme po tė prekin nė organet gjenitale qė janė mjaft delikate”, se “prezervativėt qė shiten nė Shqipėri bėhen mė tė rrezikshėm ngaqė janė tė skaduar, sikurse shumė ilaēe ose pajisje tė tjera mjekėsore”, se “duke qenė tė skaduar prezervativėt mund tė mos kryejnė funksionet kryesore, por mund tė kenė mė shumė efekte anėsore” etj. Mjaft fakte provojnė se edhe mendėsi tė tilla ndikojnė qė femrat tė jenė shumė mė tė rezervuara se meshkujt nė marrėdhėniet seksuale paramartesore, veēanėrisht me partnerėt e rastit.

VI.5.1. Dashuri e grryer nga mola e dyshimit,  altruizėm mė shumė se egoizėm

Sikurse nė mjaft shoqėri tė tjera bashkėkohore  dhe ndėr mjaft tė rinj e tė reja tė vendit tonė diskutohet ēėshtja e  ndikimit tė prezervativit nė “diagramėn” e kėnaqėsisė sė marrėdhėnieve seksuale. Nga intervistat dhe sidomos nga bisedat e lira me mjaft djem tė rinj rezulton qė shumica e tyre mendojnė se “pėrdorimi i prezervativit e zbeh shumė kėnaqėsinė e marrėdhėnieve seksuale”, se “prezervativi i shndėrron marrėdhėniet seksuale nga diēka intime, tė natyrshme nė marrėdhėnie artificiale tė denatyruara”, se “plastika e prezervativit ka vrarė romantizmin e marrėdhėnieve intime”, se “plastika e prezervativit i pengon dy zemra tė dashuruara tė bashkohen plotėsisht me njėra – tjetrėn”, se “prezervativi i shndėrron marrėdhėniet seksuale nga marrėdhėniet mė intime nė procese industriale tė robotizuara” etj. Ndėr mjaft tė rinj shqiptarė ėshtė bėrė gati proverbiale thėnia, e cila nė kontekste tė caktuara psikosubkulturore rilevohet me ngjyresa kuptimore serioze, humoristike e deri ironike: “tė kryesh marrėdhėnie seksuale me prezervativ ėshtė njėlloj si t’i marrėsh erė luleve me kundėrgaz”. Nė kėtė pohim shprehen nė mėnyrė sintetike mendėsitė e shumicės sė meshkujve shqiptarė, tė cilėt e konsiderojnė prezervativin si “ amortizues” tė kėnaqėsive tė marrėdhėnieve seksuale.

Ndėrkohė shumica e femrave (53.97 pėr qind e tė anketuarave), duke qėnė dyfish tė kėrcėnuara nga mospėrdorimi i prezervativit shpėrfaqen tė lėkundura pėr ndikimin e kėsaj pajisje nė intensitetin dhe cilėsinė e kėnaqėsisė seksuale. Vetėm 18.87  pėr qind e femrave mendojnė se pėrdorimi i prezervativit nuk ndikon nė kėnaqėsinė e kontakteve seksuale. Ndoshta njė pjesė e kėsaj kategorie vajzash janė mė tė frikėsuarat nga rrjedhojat e shtatzėnisė sė parakohėshme e tė padėshiruar ose tė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme. Ndėrsa rreth 27.16  pėr qind e femrave tė anketuara janė shprehur se pėrdorimi i prezervativėve i pakėson kėnaqėsitė e marrėdhėnieve seksuale. Pėrgjithėsisht ky grupim femrash janė mė tė ndjeshme, kanė pėrfytyrime mė romantike pėr dashurinė.

 Pėrhapja e konsiderueshme e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, veēanėrisht e infektimit HIV / AIDS edhe nė vendin tonė, si tė thuash, ka dendėsuar mjegullėn e dyshimit tė ndėrsjellė ndėrmjet tė dashuruarve, tė fejuarve, madje edhe ndėr tė martuarit. Gjatė njė bisede tė lirė nė maj 2002 njė studente e kursit tė katėrt tė Degės sė Stomatologjisė, ndėr tė tjera,theksoi: “Brezi ynė jeton mė mirė se tė mėparshmit, kemi shtėpi mė komode, veshje mė tė modės etj. Por nė dashuri jemi mė fatkeqe, dashurinė e kemi mė tė shqetėsuar. Jam fejuar qė prej njė viti me njė inxhinier elektronik, i cili i ka mbaruar studimet para dy vitesh nė Romė. Ėshtė njė djalė mjaft i ekuilibruar dhe korrekt. Deri tani shkojmė shumė mirė. Nuk ėshtė stabilizuar me punė pasi dėshiron tė vazhdojė kualifikimin pasuniversitar nė Itali dhe tė rregullohet me punė atje. Herė pas here punon nė njė servis televizorėsh tė njė mikut tė tij. Duke qėnė pak i rrėmbyer ai jo rrallė i gėrvisht gishtėrinjtė. Kur vonohet sadopak shėrimi i kėtyre mikroplagėve mua mė ngrihet “temperatura” e shqetėsimit, e dyshimit. Mijėra herė mė vjen nė mendje idea torturuese se imuniteti i tij mund tė jetė dobėsuar nga virusi i infeksionit HIV- AIDS. Kjo ide mė turbullon shpesh aq shumė sa hutohem fare pėr pak ēaste edhe nė sytė e tė fejuarit tim”. Strese tė tilla, me intensitete e kohėzgjatje tė ndryshme, pėrjetojnė shumė tė rinj e tė reja.

Dyshimi i ndėrsjellė, dashur pa dashur, i nxit partnerėt tė pėrdorin prezervativin gjatė marrėdhėnieve seksuale. A ėshtė fyese pėr partneren apo partnerin t’i kėrkosh pėrdorimin e prezervativit? Kjo kėrkesė shpreh dyshim tek partneri / partnerja apo edhe te vetvetja? Njė kėrkesė e tillė ėshtė shpėrfaqje e shpirtit altruist apo dhe egoizmit? etj.

Rreth 18.54  pėr qind e femrave dhe 27.74  pėr qind e meshkujve tė anketuar janė shprehur se pėrdorimi i prezervativit ėshtė fyes  pėr partnerin ose partneren e rregullt, pėr bashkėshortin ose bashkėshorten. Natyrisht, pėr aq sa partnerėt ose bashkėshortėt dyshojnė te tjetri pėr infektim me sėmundjet seksualisht te transmetueshme nėpėrmjet marrėdhėnieve seksuale me persona tė tjerė, pėrdorimi i prezervativit nuk mund tė mos mbartė njė dozė tė konsiderueshme fyerjeje. Mirėpo disa sėmundje tė tilla, sidomos infeksioni HIV / AIDS pėrhapet edhe me rrugė tė tjera si nėpėrmjet gjakut e pėrbėrėsve tė tij, ageve ose pajisjeve kirurgjikale tė pasterilizuara si duhet etj. Kėshtu, nė masėn qė bie dyshimi pėr tradhėti tė ndėrsjellė tė marrėdhėnieve intime ndėrmjet partnerėve ose bashkėshortėve, kėrkesa pėr tė pėrdorur prezervativin mė shumė se egoizėm shpreh altruizėm, pėrkushtim pėr tė  mbrojtur nga sėmundjet seksualisht te transmetueshme, sidomos nga infeksioni vdekjeprurės HIV / AIDS tė dashurėn ose tė dashurin, qoftė edhe thjesht personin me tė cilin ndahen kėnaqėsitė seksuale.

VI.5.2. I nevojshėm vetėm nė flirte me partnerė(e) tė rastit

 Ėshtė rreth 12.04 pėrqind mė e lartė se e femrave ( 28.81  pėr qind ) pesha specifike e meshkujve ( 40.85  pėr qind ) qė mendojnė se prezervativi ėshtė i nevojshėm vetėm nė marrėdhėniet seksuale me partnerė ose partnere tė rastit. Ky grupim tė rejash dhe tė rinjsh mund tė konsiderohen si mė besues ndaj partnerit ose partneres sė pėrhershme, si njerėz qė janė tė gatshėm tė riskojnė nė emėr tė respektit tė ndėrsjellė. Nė tetor 2002, gjatė njė bisede tė lirė njė i ri i sapodiplomuar nė Shkollėn e Lartė tė Infermierisė, ndėr tė tjera, theksoi: “Nė marrėdhėnie me prostituatat ose nė flirtet me partnere tė rastit prezervativi ėshtė absolutisht i domosdoshėm. Por me tė dashurėn e zemrės qė pret tė bėhet e fejuar, bashkėshorte ose me bashkėshorten  pėrdorimi i prezervativit sikur hedh njė hije tė keqe dyshimi, shpėrfilljeje. Unė e di qė infeksioni i HIV / AIDS  pėrhapet jo vetėm nėpėrmjet marrėdhėnieve seksuale me tė sėmurė. Por, gjithsesi ėshtė mė mirė tė marrėsh rrezikun nė sy, se tė gėrryesh me helmin e dyshimit shpirtin tėnd dhe tė tė dashurės ose tė gruas.

Ndoshta sfida mė e rėndė qė duhet tė pėrballojė brezi ynė nė dashuri ėshtė tė flakė hijen e dyshimit dhe prezervativin nga marrėdhėniet intime me atė qė pėrzgjedh shoqe tė jetės, pėrndryshe ne nuk do tė pėrjetojmė marrėdhėnie intime tė vėrteta, por vetėm kėnaqėsinė vulgare tė seksit”. Shumica e shqiptarėve sot e pėrdorin prezervativin pėr tė shmangur shtatzėni tė parakohėshme  ose tė padėshiruara dhe jo pėr t’u mbrojtur nga sėmundje seksualisht tė transmetueshme, qoftė edhe nga infeksioni vdekjeprurės HIV / AIDS. Veēanėrisht pėrhapja e kėtij virusi vdekjeprurės i nxit mjaft tė rinj e tė reja t’i shmangen flirteve me partnere ose partnerė tė rastit.  Nė njė bisedė tė lirė nė maj 2002 njė studente e kursit tė dytė nė Fakultetin e Mjekėsisė, ndėr tė tjera, veēoi: “Virusi AIDS ėshtė bėrė njė mur i pakapėrcyeshėm ndėrmjet tė rinjve dhe tė rejave. Edhe vajzat mė ēapkėne i shmangen jo vetėm flirteve tė rastit me partnerė tė panjohur, por  ngurrojnė t’u afrohen edhe shokėve tė kursit”.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (36)

Dr. Zydi Dervishi

VI.6. Pse blerėsit e pajisjeve kontraceptive hiqen si tė martuar 

Sidomos nė vėndet e urbanizuara tė Perėndimit, pėrdorimi i kontraceptivėve ėshtė masivizuar kohė mė parė, veēanėrisht pas Luftės sė Dytė Botėrore. Ndėrsa shumica e shqiptarėve kanė pėrvojė tė pakėt, gati dhjetėvjeēare nė pėrdorimin e pajisjeve tė tilla. Veēanėrisht nė kėta kushte natyrshėm shtrohen pyetjet: Ku i kėrkojnė dhe i gjejnė tė rinjtė shqiptarė prezervativėt? Ēfarė pėrjetojnė ata kur kryejnė veprime tė tilla? Cilat janė reagimet kryesore tė shitėsve tė kėtyre pajisjeve? etj. Nė tabelėn e poshtėshėnuar jepen tė dhėnat e anketimit pėr njėsitė kryesore ku i blejnė tė rinjtė e tė rejat prezervativėt.

Njė “deshifrim” i kujdesshėm me kodin psikoemocional i shifrave tė tilla provon se ende tė rinjtė e tė rejat pėrjetojnė ndjenjėn e turpit kur kėrkojnė dhe blejnė prezervativėt. Veē tė tjerash, kėtė e dėshmon dhe fakti se ėshtė mė e lartė pesha specifike e tė rejave (19.87  pėr qind) dhe veēanėrisht e tė rinjve ( 48.17  pėr qind) qė e blejnė kėtė pajisje nė farmaci. Nga bisedat me farmacistėt mėsohet se nė pėrgjithėsi tė rinjtė dhe tė rejat qė kėrkojnė prezervativė futen nė farmaci nė ēastet kur nuk ka blerės tė tjerė dhe pėrpiqen ta justifikojnė njė kėrkesė tė tillė kryesisht me arsye shėndetsore ose ekonomike.

Shumica e tė rinjve dhe tė rejave, edhe kur janė beqarė, i prezantohen farmacistėve si tė martuar. Nė komunikimet me farmacistėt, blerėsit e prezervativėve, pėrgjithėsisht pak tė skuqur ose tė turbulluar, mė sė shpeshti shqiptojnė frazat: “ jemi pa shtėpi dhe njė fėmi tani do tė na shkatėrronte psikologjikisht”, “po bėhemi gati tė emigrojmė dhe derisa tė krijojmė njėfarė ekonomie nuk dėshirojmė tė kemi fėmijė”, “jemi tė pastabilizuar me punė dhe njė fėmijė do tė ishte fatkeq, do tė na shkatėrronte ekonomikisht dhe shpirtėrisht”, “nuk jam mirė me shėndet dhe tani nuk do ta pėrballoja lindjen e njė fėmije”, “ndjehem e stresuar nga puna dhe e pamundur pėr tė lindur fėmijė” etj.

Gjithashtu mjaft tė rinj e tė reja parapėlqejnė t’i blejnė prezervativėt nė farmaci pasi mendojnė se punonjėsit e shėndetėsisė janė mė tė familjarizuar me kėto probleme dhe nė pėrgjithėsi nuk i pėrqeshin blerėsit e kėsaj pajisjeje. Njė farmacist i ri qė punonte nė njė farmaci nė periferi tė Tiranės njė ditė fund shtatori 2002 mė tregoi kėtė episod: “Si nė ēdo punė tjetėr edhe nė farmaci ėshtė shumė i rėndėsishėm komunikimi me njerėzit. Nė farmacinė ku punoj unė hyjnė njerėz nga tė katėr anėt e Shqipėrisė, tė cilėt kanė ndėrtuar shtėpitė nė atė lagje periferike gjatė viteve tė fundit. Gjatė tre viteve tė punės kam vėnė re se duhet tė jesh mė i kujdesshėm nė komunikimet me njerėz qė blejnė ilaēe pėr tė afėrm me sėmundje tė pashėrueshme dhe me ata qė blejnė prezervativė.

Tė afėrmit e fatkeqve preken nga ēdo fjalė e pakujdesshme dhe jo rrallė herė i mbushin sytė me lot. Ndėrsa ata qė blejnė prezervativė tė ndjekin me vėmendje nė ēdo ndryshim tė mimikės sė fytyrės. Nėse konstatojnė se diēka nuk shkon largohen pa blerė. Njė ditė nė farmaci erdhi njė djalė rreth tė njėzetave, shtatlartė, biond me flokė pak tė rralluara,tė qethura shkurt. Pasi i dhashė prezervativėt ai u ēel nė fytyrė. Duke mė falenderuar pėrzemėrsisht, mė tha: “Ju jeni farmacisti qė mė keni kuptuar mė mirė. Kam shkuar pėr kėtė punė edhe nė njė organizatė joqeveritare. Aty m’i ofruan pa para, por pėrqeshja qė lexohej nė fytyrat e dy punonjėsve mė fyeu dhe mė nervozoi. U largova pa i marrė. Sa herė bėhem tė blej prezervativė, mimika e shformuar e atyre dy fytyrave cinike ma prish gjakun”. Pas asaj dite, ai ēdo lloj ilaēi e blen nė farmacinė ku punoj unė, megjithėse nuk banon nė atė lagje, por diku nga fillimi i rrugės sė Dibrės”.

Rasti i sapopėrshkruar dhe tė tjerė tė kėsaj natyre e bėjnė gjithnjė e mė tė domosdoshėm shtimin e pėrpjekjeve tė specialistėve qė shpėrndajnė kontraceptivėt, jo vetėm pėr tė pėrhapur njohuritė shėndetėsore tė lidhura me to, por edhe pėr tė pėrsosur artin e komunikimit me tė rejat e tė rinjtė, tė cilėt i blejnė dhe pėrdorin pajisje tė tilla.

Gjithashtu mendojmė se ėshtė e mundur dhe e pėrshtatshme pėr veēoritė e formimit psikokulturor tė shqiptarėve qė prezervativėt tė shėrbehen nga distributorė automatikė. Do tė ishte e kėshillueshme qė kėta pajisje tė viheshin nė mjedise tė tilla, nė tė cilat njerėzit, veēanėrisht tė rinjtė, tė afroheshin natyrshėm, si tė thuash, pa dekonspiruar qėllimin e blerjes sė kontraceptivėve.

Vajzat janė mė pak tė prirura se djemtė tė kėrkojnė pajisjet kontraceptive nė qėndrat rinore. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Ėshtė rreth tre herė mė e lartė se e femrave (1.66 pėr qind) pesha specifike e meshkujve (4.88 pėr qind), tė cilėt i kanė siguruar prezervativėt nė qėndrat rinore. Vajzat e reja pėrgjithėsisht i shmangen qėndrave rinore pasi frikėsohen se “duke kėrkuar pajisje kontraceptive nė to, mund tė viktimizohen nga agjencia e thashethemeve”. Nė mjedise tė ndryshme tė tė rinjve dhe veēanėrisht tė tė rejave ėshtė pėrhapur gjerėsisht mendėsia se: “tė punėsuarit me kohė tė plotė ose tė pjesshme nė organizatat joqeveritare, duke e ndjerė veten tė pėrkoshėm nė funksione tė tilla, janė pėrgjithsisht mė pak korrektė se farmacistėt nė ruajtjen e sekreteve profesionale”. Kapėrcimi i mendėsive tė tilla ėshtė domosdoshmėri pėr rritjen cilėsore tė tė gjithė veprimtarisė sė organizatave joqeveritare, veēanėrisht tė atyre qė angazhohen me pėrparėsi nė fushėn  e planifikimit familjar.

Nė disa vende tė urbanizuara tė Perėndimit praktikohet edhe servirja e disa pajisjeve kontraceptive nė pjatėn e filxhanit tė kafesė, tė ēajit etj. Pajisje tė tilla ambalazhohen me kujdes dhe u ofrohen klientėve kryesisht nė pub-e dhe diskoteka, tė cilat frekuentohen kryesisht nga tė rinj. Kjo pėrvojė mund tė zbatohet edhe nė vendin tonė, por me shumė kujdes, me qėllim qė tė mos krijohen keqkuptime ndėrmjet kameriereve dhe klientėve dhe situata tė mos degjenerojė nė ngacmime tė ndėrsjella, qoftė dhe me shaka ndėrmjet tyre.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (37)

Dr. Zydi Dervishi

VII

AIDS nė “skenėn” shqiptare: Njerėz me fat tragjik dhe hije e rėndė tragjedie pa fund

Qė nga fillimi i viteve ‘90 tė shekullit XX edhe nė Republikėn e Shqipėrisė filloi tė trajtohej problematika mjekėsore, sociale e psikokulturore e provokuar nga sėmundja AIDS. Filluan tė botohen artikuj nė shtypin e pėrditshėm dhe nė revista tė specializuara pėrgatiten broshura, tė realizohen studime e depistime, tė organizohen diskutime e seminare, tė emetohen programe tė specializuara nga qėndrat radiofonike e ato televizive etj. Veprimtari tė tilla kanė synuar informimin dhe vetėdijėsimin e masave tė gjera popullore, veēanėrisht tė tė rinjėve pėr rrezikshmėrinė e infektimit me virusin  HIV / AIDS dhe masat pėr parandalimin e kėsaj sėmundje vdekjeprurėse. Natyrshėm shtrohen pyetjet: sa profesionale janė informacionet e emetuara nga masmediat e ndryshme pėr infeksionin HIV / AIDS? A duhen divulguar kėta informacione me qėllim qė tė bėhen mė tė kuptueshme pėr masat e gjera tė tė rinjve me nivel arsimor jo tė mjaftueshėm? Sa dhe si i ēmojnė tė rinjtė njohuritė e tyre pėr “murtajėn e shekullit”? etj. Nė grafikun e mėposhtėm jepen tė dhėnat pėr shkallėn e vetėvlerėsimit tė informacionit pėr sėmundjen AIDS qė zotėrojnė tė rejat dhe tė rinjtė e anketuar.                                                                

VII.1. Inflacion nė vetėvlerėsim, kuptime tė thjeshtėsuara

Siē shihet ėshtė gati e papėrfillshme pesha specifike e tė rejave dhe tė rinjėve tė anketuar, tė cilėt kanė pohuar se nuk kanė informacion pėr sėmundjen AIDS. Pėrgjithėsisht kėta kanė formim arsimor tė pamjaftueshėm dhe banojnė nė zonat rurale mė tė izoluara, ku pėrgjithėsisht dhe valėt e emetuara nga qėndrat televizive kombėtare depėrtojnė me vėshtirėsi. Pėr tė karakterizuar dikė qė ka njohuri tė cekėta pėr kėtė murtajė tė shekullit ndėr mjaft studentė tė shkollave tė larta tė Tiranės pėrdoret shprehja ironike: “Ai ose ajo e di AIDS-in organizatė joqeveritare qė shpėrndan ndihma nė malėsi”. Ky grupim tė rinjsh si dhe ata qė janė shprehur se zotėrojnė pak njohuri pėr kėtė sėmundje jo rrallė vihen nė pozitė qesharake nė mjedise tė ndryshme ku diskutohet pėr problemet e marrėdhėnieve seksuale dhe sėmundjet qė transmetohen nėpėrmjet tyre. Veēanėrisht nė zonat rurale kėto ēėshtje diskutohen mė shumė nė grupet e shoqeve dhe shokėve tė afėrt se sa nė familje. Diskutime tė tilla, siē thuhet shpesh, “pėrtypin e ripėrtypin miellin e njohurive te vjetėruara”.

Eshtė e lartė pesha specifke e tė anketuarve ( rreth 72.75  pėr qind ), tė cilėt kanė pohuar se zotėrojnė shumė informacion pėr sėmundjen AIDS. Mendojmė se njė vetėvlerėsim i tillė duhet trajtuar me rezerva, sepse pėr mjaft tė rinj e tė reja pohimi “kam shumė informacion”, ka kuptimin e thjeshtėsuar “kam dėgjuar shpesh pėr tė”. Nga bisedat me tė rinjtė konstatohet se pėrgjithėsisht njohuritė e tyre pėr kėtė sėmundje vdekjeprurėse janė fragmentare, tė sipėrfaqėshme, tė krahasueshme me ato tė posterave dhe tė fletpalosjeve.

Njė student nė kursin e dytė tė Fakultetit tė Ekonomisė nė njė bisedė tė lirė nė maj 2002, ndėr tė tjera, theksoi: “Nė gjimnaz bisedonim shpesh pėr SIDĖ-n. Nė fillim biseda tė tilla na dukeshin interesante. Por shpejt u bėnė tė mėrzitshme sepse nuk shtonim asnjė informacion tė ri. Kishte edhe njė farė ngurrimi sidomos pėr tė nisur biseda tė tilla. Shpesh ai qė ia bėnte “ēak” bisedės ironizohej nga shokėt: “Paske rėnė nė kurthin e SIDĖ-s, konsultohu me mjekun mė mirė se muhabetet tona nuk tė bėjnė punė”. Dhe shpesh ai shok ose shoqe e klasės time qė niste me qėllim ose spontanisht njė bisedė pėr SIDĖ-n thumbohej me shaka pėr disa ditė me shprehjet: “mos iu afroni atij ose asaj se ėshtė rrezik vdekje”, “largohuni nga ai ose ajo se ėshtė SIDĖ e gjallė”etj.

Pėrgjithėsisht shqiptarėt, si tė thuash, janė dorėlėshuar nė vlerėsimin e njohurive vetjake. Shumica e tyre kanė turp tė pohojnė, qoftė edhe nė mėnyrė anonime pėrmes anketės, se nuk kanė njohuri rreth ēėshtjeve pėr tė cilat pyeten. Vitet e fundit janė kristalizuar mendėsitė se “gazetat dhe sidomos radiot e televizionet kanė dėrguar nė ēdo mjedis informacione pėr gjithēka”, se “edhe kur udhėton me makinė ose ndodhesh nė bar-kafe je i bombarduar nga informacione pėr gjithēka qė ndodh nė botė nga radiot” etj. Nė kushte tė tilla tė thuash “nuk di” pėr diēka ėshtė njėsoj si tė thuash jeton jashtė shoqėrisė si eremit. Njė miku im pedagog nė Fakultetin e Mjekėsisė pėrsėrit shpesh me ironi: “ Nė kohėn tonė mjafton tė mėsosh anglishten dhe kompjuterin se tė tjerat quhen tė ditura. Mjafton t’i kesh dėgjuar emrin njė sėmundjeje dhe mund tė quhesh doktor pėr tė. Kėshtu ndodh edhe me infeksionin  HIV / AIDS” .

VII.2. Duke iu afruar nivelit real tė njohurive pėr infeksionin HIV / AIDS

Njė pėrfytyrim mė i plotė pėr nivelin e njohurive tė tė  rinjve rreth sėmundjes AIDS mund tė krijohet nga shqyrtimi i tė dhėnave tė anketimit mbi rrugėt e pėrhapjes sė kėsaj sėmundjeje, tė cilat parashtrohen nė tabelėn e poshtėshėnuar.

Nga shqyrtimi analitik i tė dhėnave tė kėsaj tabele pėrvijohet pėrfundimi se pėrgjithėsisht  vajzat e  reja janė mė tė mirinformuara se djemtė pėr rrugėt kryesore tė pėrhapjes sė infeksionit tė kėsaj sėmundjeje vdekjeprurėse.

VII.2.1. A ėshtė e pėrligjur frika e infektimit nga shtėrngimi i duarve dhe puthja me viktimat e “murtajės sė shekullit”?

Ėshtė 11.53 pėr qind  mė e lartė se e vajzave pesha specifike e djemėve (37.19 pėr qind),tė cilėt mendojnė se gjithėsesi paraqet rrezik infektimi shtrėngimi i duarve me njė tė sėmurė me AIDS. Pėrgjithėsisht kėta tė rinj ose tė reja mund tė konsiderohen me njohuri fare tė pakėta ose tė sipėrfaqshme pėr kėtė sėmundje. Studimet mjekėsore kanė provuar se infeksioni HIV / AIDS ka pothuajse probabilitet zero tė pėrhapet nėpėrmjet shtrėngimit tė duarve. Vetėm nėse personi i infektuar me virusin HIV / AIDS dhe personi i painfektuar  kanė plagė qė kullojnė gjak dhe nė momentin e shtrėngimit tė duarve plagėt e gjakosura kontaktojnė me njėra - tjetrėn. Vetėkuptohet qė raste tė tilla nuk mund tė jenė veēse shumė tė rralla, ose tė pamundura.

Vitet e fundit nė disa mjedise sociale tė vendit tonė ėshtė pėrhapur  gjerėsisht mendėsia se “tė sėmurėt me AIDS janė kufoma tė pakallura nė dhe, tė cilat tėrheqin nė gropėn e varrit kėdo qė i jep dorėn, kėdo qė prekin”. Nė fillim tė tetorit 2002 nė njė bisedė tė rastėsishme me njė grup tė vogėl studentėsh tė kursit tė tretė tė Fakultetit tė Ekonomisė njė vajzė, ndėr tė tjera theksoi: “Nė jetė fatet e njerėzve janė tė ndarė. Njeriu lind vetėm dhe vdes vetėm. Unė kur jam me grip vetėveēohem edhe nga shoqet mė tė afėrta. Mė duket mjaft cinike qė pėr hir tė njė shoqėrimi nė kinema ose bar-kafe unė t’i bėj “dhuratė” shoqes time virusin e gripit, qė vetėm e mundon, por nuk ia merr jetėn.

Po tė isha bartėse e virusit tė SIDĖ – s unė do tė vetėburgosesha nė njė mjedis pa dashur tė takohem drejtpėrdrejt me askėnd. Kėshtu do tė dėshiroja tė silleshin me mua kushdo i prekur nga kjo sėmundje e keqe. Jam e bindur se po t’i  shtrėngoj dorėn njė tė sėmuri me SIDĖ nuk infektohem. Megjithatė kam fobi tė prek njerėz me kėtė sėmundje, pasi mė duket se prek vdekjen”. Nė rrethana tė tilla sociopsikologjike ėshtė vėshtirė tė diferencosh qartė tė rinjtė qė vėrtetė besojnė se mund tė infektohen nga virusi HIV / AIDS nėpėrmjet shtrėngimit  tė duarve prej atyre qė thjeshtė kanė fobi psikologjike.

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare femrat dhe sidomos meshkujt e rritur putheshin rrallė ose nuk putheshin me njėri-tjetrin. Burrat si rregull i  shtrėngonin dorėn njėri-tjetrit dhe nė shenjė afrimiteti takonin anėt e ballit dy ose mė shumė herė. Madje sa mė shumė shtrėngonin duart  dhe sa mė shpesh takonin anėt e ballit aq mė tė afėrt ose miqėsor konsideroheshin pėr njėri-tjetrin. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, dhe sidomos pas vitit 1960, mė sė shpeshti specialistėt e arsimuar nė shkollat e larta tė vendeve tė tjera tė lindjes pėrhapėn edhe nė Shqipėri tė puthurėn  ndėrmjet meshkujve qė simbolizonte afrimitet dhe respekt tė thellė pėr njėri-tjetrin. Si tė thuash, ky model sjelljeje u importua nga jashtė.

Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit po nėn ndikimin e kulturave tė vendeve tė tjera, dhe sidomos tė sėmundjeve qė janė importuar, edhe ndėr  shqiptarėt po rrallohen tė puthurat. Infeksioni HIV /AIDS ėshtė njė ndėr faktorėt kryesorė nė kufizimin e kėtij modeli sjelljeje. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Rreth 76.15 pėr qind e tė rejave dhe rreth 74.08  pėr qind e tė rinjve janė shprehur se paraqet rrezik shumė tė madh ose qoftė edhe tė vogėl puthja me njė person tė infektuar me AIDS. Kėsisoj tre ndėr katėr tė rinj, edhe nėn trysninė e rrezikut tė infektimit me virusin HIV / AIDS janė tė prirur  t’u shmangen puthjeve me tė tjerėt, veēanėrisht me emigrantėt. Studimet mjekėsore kanė provuar se mundėsia pėr t’u pėrhapur kjo sėmundje nėpėrmjet tė puthurės ėshtė shumė e vogėl, vetėm nėse i  infektuari dhe i painfektuari kanė plagė nė gojė ose nė rastet kur ata realizojnė puthje tė thella. Mendojmė se nė rrethanat e lėvizjeve intensive tė njerėzve brenda dhe jashtė vendit, tė pakėsimit tė masave depistuese e profilaktike  etj. ėshtė e nevojshme tė shmangen sa mė shumė puthjet ndėrmjet personave jo shumė tė afėrt si masė mbrojtėse pėr shumė sėmundje infektive.

VII.2.2. Mosbesim te pajisjet kontraceptive apo te cilėsia e tyre?

Ėshtė mjaft e lartė pesha specifike e tė rejave (89.24 pėr qind ) dhe tė rinjėve (85.37 pėr qind) qė kanė pohuar se  edhe pėrdorimi i prezervativit gjatė marrėdhėnieve seksuale nuk  tė mbron nga infeksioni HIV / AIDS i partnerit ose partneres. Studimet mjekėsore kanė provuar se nė marrėdhėnie tė tilla prezervativi ėshtė njė masė mbrojtėse mjaft efektive. Natyrshėm shtrohen pyetjet: A do tė thonė kėto tė dhėna tė anketimit se tė rinjtė e vendit tonė nuk njohin funksionet mbrojtėse tė prezervativit? Se nuk kanė besim te dijet mjekėsore? etj.

Mendojmė se afėrsisht nėntė ndėr dhjetė tė reja e tė rinj tė anketuar, mė shumė se te shkenca, nuk kanė besim te cilėsia e prezervativėve qė tregtohen nė Shqipėri. Gjatė 7-8 viteve tė fundit nė vendin tonė ėshtė pėrhapur gjerėsisht mendėsia se disa firma private tė vendeve tė tjera prodhojnė shumė lloje mallrash deri edhe ilaēe me cilėsi tė dobėt tė paracaktuara pėr tregun shqiptar. Sipas kėsaj mendėsie edhe nėse nuk janė prodhuar enkas pėr Shqipėrinė  jo pak ilaēe vijnė nė vendin tonė nė pragun e afat skadencės ose tė skaduara. Ndėr tė rinjtė, nė motėrzime tė ndryshme, pėrsėritet shpesh e mė shpesh mendėsia: “Nė njė vend ku ilaēet dhe pajisjet mjekėsore vijnė tė skaduara vetėm rastėsisht ose gabimisht mund tė vijnė  prezervativė me cilėsinė e duhur”.

Gjithashtu  ėshtė e lartė pesha specifike e tė rejave (73.84  pėr qind ) dhe tė rinjve  (66.16  pėr qind ) qė mendojnė se prezervativi nuk tė mbron as nė marrėdhėniet seksuale orale. Vetėkuptohet se ky grupim tė rejash e tė rinjsh  nuk do tė pėrfshiheshin nė marrrdhėnie seksuale orale, si marrėdhėnie perverse, jo vetėm pa prezervativ, por as edhe me prezervativ.

VII.2.3. AIDS pėrforcon fobinė nga partnerėt (et) e panjohur dhe prostitutat

Rreth 28.51  pėr qind e femrave dhe afro 95.42  pėr qind e meshkujve ndjehen tė rrezikuar shumė a pak nga marrėdhėniet seksuale me njė partner ose partnere tė saponjohur. Edhe nėn  trysninė e njė rreziku tė tillė, shumica dėrrmuese e tė rinjve dhe tė rejave do tė priren tė shmangin marrėdhėniet seksuale me dikė pak tė njohur. Ndėrkohė qė shoqėria shqiptare ėshtė pėrfshirė nė shtjellėn e lėvizjeve intensive tė pakontrolluara, kjo lloj fobie realizon funksione nė dy drejtime kryesore: Sė pari, i mbron tė rejat e tė rinjtė jo vetėm nga infeksioni HIV / AIDS, por  edhe nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, tė cilat gjatė 7-8 viteve tė fundit janė bėrė mė problematike edhe nė vendin tonė. Sė dyti, nga marrėdhėniet seksuale ndėrmjet personave tė saponjohur shpesh janė provokuar konflikte tė ashpra ndėrmjet tė afėrmve tė tyre, tė cilat janė shoqėruar me veprime tė dhunshme si rrahje, plagosje ose vrasje. Kufizimi dhe mundėsisht shmangia e marrėdhenieve seksuale tė tilla do tė ndikonte pėr tė zbutur disi tensionimet konfliktuese nė shoqėri.

Studimet ndėrdisiplinore tregojnė se nė shoqėrinė tradicionale shqiptare dukuria e  prostitucionit ėshtė frenuar si rrjedhojė e bashkėndikimit tė njė vargu faktorėsh shoqėrorė e psikokulturorė dhe sidomos e funksionimit aktiv tė lidhjeve fisnore e shoqėrore, e konceptimit tė nderit tė femrės jo si ēėshtje vetjake, por tė gjithė fisit. Nė paragrafin 1888 dhe 1890 tė “Kanuni i Skėnderbegut”, ndėr tė tjera, thuhet: “Gruaja shqiptare asht ndera e prindve dhe e shtėpisė sė burrit  tė vet….Ē’ka thuhet pėr gruan nė pėrgjithėsi, ose nė rrethana tė caktueme vlen edhe  pėr vajzė, nė moshė tė pjekun: 14 vjeē e sipėr kur fillon mosha pėr martesė” (1993 : 127). Norma kulturore tė tilla nuk lejonin pothuajse asnjė hapėsirė pėr pėrhapjen e dukurisė sė prostitucionit. Kėtė e kanė vėrejtur edhe studiues  tė huaj. Pėr gjendjen e Shqipėrisė nė vitin 1924 N.E. Haigh, veē tė tjerash, ka shkruar: “Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare konsideroheshin turp, paburrėsi marrėdhėniet seksuale tė njė mashkulli me prostitutat , tė cilat mė sė shumti ishin me pėrkatėsi etnike ose kombėtare joshqiptare”.

Gjatė periudhės sė regjimit totalitar socialist jo vetėm prostitucioni, por edhe marrėdhėniet seksuale jashtėmartesore ishin ligjėrisht tė ndaluara. Nė nenin 135 tė kodit Penal tė Republikės Popullore Socialiste tė Shqipėrisė, tė miratuar nga Kuvendi Popullor mė datė 15.06.1977 dhe qė ka qenė nė fuqi deri nė vitin 1990, thuhet: “Ushtrimi i kurvėrisė, shtytja ose ndėrmjetėsimi pėr kurvėri, si dhe dhėnia e shpėrblimit dėnohet : me heqje tė lirisė gjer nė pesė vjet” (Byroja Juridike pranė Kėshillit tė Ministrave, 1982: 453). Njė traditė e tillė, jozyrtare ose e zyrtarizuar e frenonte pėrhapjen e dukurisė sė prostitucionit nė Shqipėri.

Por, ndoshta  aktualisht dhe pėr tė ardhmen, sė paku tė afėrt, njė faktor kryesor qė pengon ose do tė pengojė ushtrimin e prostitucionit nė vendin  tonė ėshtė edhe  frika e infektimit me virusin HIV / AIDS nga marrėdhėniet seksuale me prostitutat. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Vetėm 0.66  pėr qind e femrave dhe 1.52  pėr qind e meshkujve janė shprehur  se nuk pėrbėjnė rrezik infektimi me sėmundjen vdekjeprurėse, kontaktet seksuale me prostitutat pa pėrdorur prezervativin. Ndėrkohė rreth 92.88  pėr qind e tė rejave dhe 88.72  pėr qind e tė rinjve i konsiderojnė rrezik tė madh ose shumė tė madh pėr t’u infektuar me virusin HIV / AIDS marrėdhėniet seksuale me prostitutat pa pėrdorimin e masave mbrojtėse.

Pėrgjithėsisht nė Shqipėri tė rinjtė dhe tė rejat kanė fare pak besim te kontraceptivėt, tė cilėt konsiderohen jashtė standardeve. Nė rrethana tė tilla shumica dėrrmuese e femrave dhe meshkujve tė rinj nė vendin tonė janė tė prirur t’i shmangen ose tė shmangin dukurinė e prostitucionit, kėtė plagė sociale qė traumatizon mė shumė shoqėritė mė rurale, gjysmėtradicionale e gjysmė tė urbanizuara, sikurse ėshtė shoqėria shqiptare.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.