|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Matiē: ngjarjet e Kosovės kanė dėmtuar rėndė interesat e shqiptarėve

 
 

 

23 mars 2004 / TN

Elez Biberaj / "Zėri i Amerikės" 22 mars 2004

Nė njė intervistė pėr "Ditarin", Vladimir Matiē, Profesor i Shkencave Politike nė Universitetin Klemson, tė Karolinės sė Jugut, thotė se ngjarjet mė tė fundit nė Kosovė i kanė forcuar sė tepėrmi pozitat e Beogradit dhe i kanė dėmtuar rėndė interesat e shqiptarėve, ashtu siē ka dėmtuar rėndė pozitat e serbėve djegja e xhamive nė Beograd.

Zėri i Amerikės: Si e vlerėsoni ju gjendjen e tanishme nė Kosovė dhe ēfarė rėndėsie kanė ngjarjet e tanishme nė tėrėsinė e ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me tė?

Vladimir Matic: Ėshtė shumė e vėshtirė tė bėsh vlerėsime pėr ngjarjet qė po zhvillohen aktualisht, ku nė fakt gjėrat po ndryshojnė nga ora nė orė. Megjithatė, mendoj se nuk duhet qė kėto ngjarje tė ekzagjerohen. Kanė kaluar 5 vjet qė nga fushtata e NATO-s nė Kosovė dhe qė kur u vendosėn disa kushte dhe tė dy palėt kanė pritur pėr njė kohė tė gjatė njė farė zgjidhjeje politike, prandaj si sėrbėt ashtu edhe shqiptarėt, pėr arsye krejtėsisht tė ndryshme kanė mbetur tė zhgėnjyer. Ndoshta fakti qė nga shqiptarėt ėshtė kėrkuar tė plotėsojnė disa standarde para se tė shqyrtohet statusi pėrfundimtar i Kosovės e ka shtuar presionin ndaj tyre.

Zėri i Amerikės: Ngjarjet mė tė fundit nė Kosovė patėn fillimisht pamjen e shpėrthimeve spontane, por me kalimin e ditėve duket se pas tyre fshihen forca tė organizuara, qė me djegjen e kishave sėrbe dhe monumenteve kulturore sėrbe pėrpiqen tė spastrojnė pjesėn jugore tė Mitrovicės nga sėrbėt dhe pjesėn veriore tė qytetit nga shqiptarėt. A ka mundėsi qė kėto forca pėrpiqen ta bėjnė lumin Ibėr kufirin administrativ mes dy grupeve etnike?

Vladimir Matic: Ka shumė tė ngjarė qė prirja tė jetė pikėrisht kjo. Zakonisht pėshtypja e parė ėshtė mė e saktė se e dyta dhe natyrisht mė pranė sė vėrtetės. Unė do tė thosha se kėto zhvillime ka tė ngjarė tė jenė mė tepėr pėrpjekje tė organizuara pėr tė krijuar kushte pėr negociatat qė mund tė zhvillohen nė tė ardhmen.

Siē dihet lufta, spastrimi etnik dhe disintegrimi i Jugosllavisė kanė qėnė shembuj tė krijimit tė realiteteve tė reja, mund tė kenė hedhur bazat, ashtu siē tregon edhe shembulli i Bosnjes, pėr negociata politike dhe eventualisht pėr njė zgjidhje pėrfundimtare tė konfliktit. Pėr mendimin tim, pa u hyrė analizave tė hollėsishme ėshtė pikėrisht kjo qė po ndodh nė Kosovė. Do tė thosha se ngjarje tė tilla nxjerrin nė plan tė parė elementėt ekstremistė radikalė nga tė gjitha palėt, nė kėtė rast nga tė dy palėt, shqiptarėt dhe sėrbėt.

Zėri i Amerikės: Ēėshtja e Kosovės ka qėnė tradicionalisht njė konflikt pėr teritor, zgjidhjen e tė cilit tė dy palėt e shikojnė si njė rrugė pa kompromis. A ekziston ndonjė formė kompromisi pėr zgjidhjen e kėtij konflikti, apo ndonjė mundėsi pėr daljen e udhėheqėsve me ndikim tek secila palė qė tė ulen nė tryezėn e bisedimeve dhe tė bėjnė kompromis?

Vladimir Matic: Ėshtė shumė e vėshtirė qė tė dalin udhėheqės tė tillė nė njė situatė ku ekziston njė problem i pazgjidhur siē ėshtė ēėshtja e Kosovės. Me kėtė dua tėthem se Kosva ka qėnė pengesė pėr procesin e demokratizimit tė Sėrbisė dhe veēanėrisht tė Kosoėvs. Unė nuk e shikoj tė mundėshme daljen e udhėheqėsve tė tillė qė do tė uleshin nė tryezėn e bisedimeve dhe tė negocionin edhe statusin e Kosovės nė njė frymė dhe atmosferė tjetėr. Si pėrfundim do tė varej nga Bashkimi Evropian dhe Komuniteti Ndėrkombėtar pėr tė gjetur zgjidhjen e konfliktit, nė njė formė qė t’u pėrgjigjej interesave dhe kėrkesave minimale tė tė dy palėve.

Kėto ngjarje i kanė forcuar sė tepėrmi pozitat e Beogradit dhe i kanė dėmtuar rėndė interesat e shqiptarėve, ashtu siē ka dėmtuar rėndė pozitat e sėrbėve djegija e xhamive nė Beograd.

Zėri i Amerikės: Ēfarė parashikoni ju pėr rajonin nė njė tė ardhme tre mujore, dy vjeēare apo 5 vjeēare? Cila ėshtė e ardhmja e rajonit?

Vladimir Matic: Ajo qė unė do tė doja tė shikoja ėshtė diēka qė praktikisht ėshtė e parealizueshme. Megjithatė, do tė doja tė shikoja njė shoqėri demokratike shumė etnike nė Kosovė, por kjo mė duket njė mundėsi tepėr e largėt, veēanėrisht pas ngjarjeve tė ditėve tė fundit, qė nė fakt hapin pėrsėri ēėshtjen e ndarjes sė Kosovės, nėse atė do ta quanim copėtim, kantonizim apo diēka tjetėr. Por ka mundėsi qė kėto ngjarje janė njė hap tjetėr drejt zgjidhjes pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės dhe ndoshta ėshtė pikėrisht ky momenti pėr zgjidhjen pėrfundimtare.

Zėri i Amerikės: Ēfarė ndikimi kanė ngjarjet e fundit nė Kosovės pėr politikėn perėndimroe, dhe nė veēanti pėr politikėn e Shteteve tė Bashkuara nė rajonin e Ballkanit?

Vladimir Matic: Gjendja e tanishme i ve Shtetet e Bashkuara nė njė pozitė tepėr tė vėshtirė, ndėrkohė qė ato janė pėrpjekur tė largohen sa mė shumė qė tė jetė e mundur nga ēėshtjet ballkanike, pėr shkak tė pėrparėsive tė tjera qė kanė nė botė, pėrparėsi qė ishin vendosur pėrpara kėsaj admisnitrate. Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės do tė donte mė shumė pėrpjekje dhe njė prani mė tė madhe nė rajon tė komunitetit ndėrkombėtar, por ēdo pėrpjekje e Bashkimit Evropian, sado e fuqishme tė ishte ajo, nuk do tė kishte sukses pa udhėheqjen e Shteteve tė Bashkuara.

Arsyeja ėshtė se njėra palė, qė janė sėrbėt, nuk e do pjesėmarrjen e Shteteve tė Bashkuara nė kėtė proces, ndėrsa pala tjetėr, Shqiptarėt, do patjetėr pjesėmarrjen dhe udhėheqjen e Shteteve tė Bashkuara. Zgjidhja pėrfundimtare do tė arrihej nė njė ardhme mė tė largėt kur kjo zonė tė bėhet pjesė e Bashkimit Evropian dhe kufijtė do tė kishin shumė mė pak rėndėsi si pėr popujt e rajonit ashtu edhe pėr udhėheqėsit e tyre.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.