|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Viti: KFOR-i amerikan nuk do tė lejojė askend qė tė marrė nė duart e veta ligjin

 
 

 
Viti, 23 mars 2004 - Nė njė takim e gazetarė, udhėheqja komunale dhe komandanti i KFOR-it pėr Viti, vlerėsuan situatėn e sigurisė nė komunėn e Vitisė tė qetė, pas trazirave tė fundit qė pėrfshinė edhe kėtė komunė. Kryetari i Kuvendit komunal Musa Misini, tha se ngjarjet e javės sė kaluar kanė qenė tė dėmshme pėr tė gjithė.

Mbi tė gjitha nuk mund tė kuptohet se si njeriu me gjykim tė shėndoshė mund tė dėmtojė apo tė djegė monumentet fetare. "Imazhin e zbehur tė Vitisė dhe Kosovės, nė bashkėpunim me forcat e KFOR-it amerikan, pjesėtarėt e TMK-sė, SHPK-sė udhėheqjes komunale, por edhe banorėve tė kėsaj komune tė cilėt kanė treguar gatishmėri tė ofrojnė ndihma, do ta rikthejmė", tha Misini dhe shtoi se nga buxheti i komunės pėr tė dėmtuarit janė siguruar ndihma ushqimore por edhe mjete me tė cilat do tė meremetohen dhe adaptohen objektete e banimit.
 
Njė pjesė e serbėve kėto ndihma i kanė pranuar, por pėr fat tė keq ata tė cilėt ende mbeten tė instrumentalizuar nė duar tė Beogradit, kėto ndihma nuk i kanė pranuar, tha Misini.

Misini tha se janė djegur 10 shtėpi tė minoritarėve serbė dhe 16 tė tjera janė demoluar, nė mesin e tė cilave 3 shtėpi tė pronarėve shqiptarė. Protestuesit kanė djegur 6 automjete tė serbėve, 1 kombibus i cili ishte pronjė e Kuvendit tė Vitisė me tė cilin transportoheshin nxėnėsit serb nėpėr shkolla, si dhe 1 motokultivator.

Komandanti i KFOR-it amerikan koloneli Poll Zimerman tha se ushtria dhe KFOR-i amerikan e kanė vėnė ligjin dhe sigurinė nė komunėn e Vitisė. Qė nga e marta nė kėtė komunė mbetet nė fuqi vetėm ora policore duke filluar nga ora 21 e deri 06, si dhe nuk lejohet mbajtja e asnjė lloj tubimi.
 
Koloneli Zimerman, pasi dėnoi protestat dhe i vlerėsoi si tė dėmshme pėr vetė komunėn e Vitisė dhe Kosovėn, pėrkujtoi se KFOR-i amerikan nuk do tė lejojė askend qė tė marrė nė duart e veta ligjin. Tė gjithė ata tė cilėt nxitėn dhe i organizuan kėto protesta do tė arrestohen, tha ai, duke njoftuar se nė kėtė komunė tani mė janė arrestuar personat e parė, duke mos saktėsuar numrin e tyre.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.