|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Haziri takoi tė marten liderėt lokalė tė serbėve nė Kufcė

 
 

 
Gjilan, 23 mars 2004 / TN  / Ilmi MUSLIU - Lutfi Haziri, kryetar i komunės sė Gjilanit, i shoqėruar edhe nga Ismail Kurteshi, kryetar i Degės sė PDK-sė nė Gjilan dhe deputet nė Parlementin e Kosovės si dhe Hazir Mustafa, drejtor pėr siguri civile dhe emergjencė, ėshtė takuar sot me liderėt e komunitetit serbė nė fshatin Kufcė dhe i ka njoftuar ata me angazhimet e Kuvendit pėr normalizimin e gjendjes.

Pas kėtij takimi, z. Haziri i tha zyrės pėr informim se nė emėr tė Kuvendit Komunal dhe nė bashkėpunim me pėrfaqėsuesin e UNMIK-ut pėr Gjilan, z. Charles Messier si dhe prezencėn e KFOR-it, nė zyrėn lokale tė komuniteteve nė fshatin Kufcė ėshtė takuar sot me Millorad Todoroviq, koordinator ndėrministror, Lubomir Stanojkoviq, deputet nė Parlamentin e Kosovės, Dragan Petkoviq, kėshilltar komunal, Radovan Deniq, drejtor i zyrės lokale si dhe me zyrtarė tjerė komunalė serbė.

Ne i njoftuam pėrfaqėsuesit e komunitetit serb me angazhimin tonė pėr normalizimin e gjendjes, masat e Kuvendit Komunal gjatė dhe pas protestave dhe shprehėm keqardhje pėr humbjen e jetės sė njė qytetari dhe pėr tė lėnduarit tjerė si dhe i parashtruam masat e pėrbashkėta pėr normalizim tė gjendjes, ka thenė Haziri.

Komuna premton se do tė angazhohet pėr kthimin e pronave tė dėmtuara nė gjendje tė shfytėzueshme, pėr kthimin e tė gjithė tė zhvendosurve nėpėr shtėpitė e veta dhe pėr mbėshtetje materiale tė tyre si dhe pėr normalizimin e shkollimit nė gjuhėn serbe.

Tė gjithė aktorėt e involvuar nė akte tė dhunshme, do tė jenė pėrgjegjės para drejtėsisė.

Jemi dakorduar qė tė kemi takime tė vazhdueshme pune dhe ne shpresojmė se gjendja do tė normalizohet sa mė shpejt dhe komuniteti serb do t`i kthehet jetės dhe punės normale, ka thenė Lutfi Haziri.

Kryetari i komunės sė Gjilanit, kėtė vizitė nė fshatin serb Kufcė e bėri menjėherė pas seancės sė sotme tė jashtėzakonshme tė Kuvendit, ku u dha informata pėr protestat e 17 e 18 marsit. Dje, ai ėshtė takuar edhe me komunitetin rom, i cili jeton nė dy lagje tė qytetit.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.