|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kadare: E veēanta e Ballkanit, ēmenduria

 
 

 

23 mars 2004 / TN / Marrė nga Avvenire.it

Nga shtėpia e thjeshtė nė bulevardin “Saint Michel”, shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare nuk demonstron asnjė lloj dobėsie pėr atdheun e largėt; pėrkundrazi, shprehet me shqetėsim. Publikimi i veprave tė Kadaresė ndjek diagramėn e etheve ballkanike. Gjatė luftės sė Kosovės nė vitin 1999, Ismail Kadare publikon librin misterioz “Tre kėngė zie pėr Kosovėn”, leximi i tė cilit nuk ėshtė dhe aq i thjeshtė. Edhe pse ėshtė njė shkrimtar qė nuk joshet nga historia e konsumuar taze, aq mė pak nga kronika, ka njerėz qė e kanė paditur si njė nacionalist shqiptar.

PYETJE: Le ta fillojmė me “Tre kėngė zie pėr Kosovėn”: Nė “Ultėsirėn e Mėllenjave” (fusha e Kosovės), fantazma e sulltan Muratit, i cili gjeti vdekjen nė betejėn e vitit 1389 midis tė krishterėve e otomanėve, shfaqet e flet nė kohėn e tashme pėr luftėn. Anėn e kujt merr?

KADARE: “Ndėrsa shkruan letėrsi, ligji mė i mirė, tė cilit duhet t’i bindesh, ėshtė vetė letėrsia. Letėrsia nuk ka pėr mision tė rregullojė gjėrat e kėsaj bote. Fantazma e Muratit duhet tė fliste bash nė atė mėnyrė, dhe mua as qė mė intereson fare “mesazhi”. Sidoqoftė, meqėnėse me kėtė rast jam akuzuar si njė nacionalist shqiptar, duhet t’ju them se nė libėr gjendet njė mesazh i qėllimshėm, dhe ky mesazh ėshtė miqėsia e popujve tė Ballkanit. Sė bashku jetojmė atje nėn tė njėjtin kob, qė varet mbi kokat tona. E kemi pėsuar sė toku kėtė mėnxyrė e duhet t’i ikim sė bashku asaj. Sulltan Murati ėshtė njė i huaj, dhe ėshtė pikėrisht ai qė thotė “ju jeni tė mallkuar!”. E pranoj kėtė lloj nėme, por duke bėrė objeksionin: “jemi tė mallkuar nėse nuk bėhemi miq”. Besoj qė nė faqet e kėtij libri nuk gjendet urrejtje e njė pale ndaj tjetrės. Unė jam pėrpjekur t’i pranoj qė tė gjithė, serbė, bullgarė, shqiptarė, turq, bizantinė. Nuk ka nė tė nėnkuptime, dhelpėrira, mesazhe dykuptimėshe. Nuk bėhem me palėn shqiptare kundėr serbėve, as me vllehėt kundėr bullgarėve; madje, edhe turqit janė trajtuar aty si protagonistė tė njė fati tragjik”.

PYETJE:Le tė vijmė nė ditėt tona. Ē’mendoni pėr rishpėrthimin e konfliktit midis shqiptarėve e serbėve nė Kosovė?

KADARE: “I dėnoj ekstremistėt kosovarė; i dėnoj shqiptarėt e Kosovės. I kam mbrojtur kur kishin arsye, por sulmet qė kanė bėrė dhe bėjnė kundėr kishave serbe, kundėr shtėpive serbe, ajo qė bėjnė kundėr ushtarėve tė NATO-s, duhet tė dėnohen. Probleme ka sa tė duash, por ajo qė po ndodh nuk mund tė justifikohet nė asnjė mėnyrė”.

PYETJE:Dhe kėshtu, kemi Ballkanin gjithmonė nė luftė e mes gjakut?

KADARE: “Kur jam nė Ballkan, i qortoj kėta popuj; por kur jam jashtė, i marr nė mbrojtje. Njoh tė gjitha tė metat e ballkanasve, njoh tė gjithė tė keqen qė kanė prodhuar, tė gjitha idiotėsitė e ēmenduritė e tyre. Ēmenduria ėshtė karakteristikė e Ballkanit, por nuk jam dakord megjithatė me pėrēmimin sistematik, objekt i tė cilit ėshtė shpesh ky gadishull. Ballkanasit janė tė aftė pėr tė bėrė ēdo kafshėri, por nė tė njėjtėn kohė janė po aq tė aftė tė sillen si fisnikė tė vėrtetė. Nuk po bėj retorikė, ky ėshtė realiteti. Janė pjesė e Europės”.

PYETJE: Mirė, mirė, por nė Kosovė…

KADARE: “Nė Kosovė, lufta ka pėrfunduar prej pesė vitesh. Kėto kohė, komuniteti ndėrkombėtar – ndėrhyrjen e tė cilit e kam miratuar dhe e miratoj – nuk ka marrė asnjėherė njė qėndrim tė qartė, nuk ka folur asnjėherė me njė gjuhė tė kuptueshme. Kjo pavendosmėri ka bėrė qė nga njėra anė tė marrin zemėr forcat ekstremiste, dhe nga ana tjetėr tė tėrhiqen forcat e arsyeshme”.

PYETJE:Ndėr njerėzit e arsyeshėm bėn pjesė vetėm Ibrahim Rugova, apo jo?

KADARE: “E ēmoj Rugovėn dhe politikėn e tij. Por sot ai ėshtė i izoluar prej ekstremistėve”.

Njė proces qė duket i bllokuar…

“Kosovarėt nuk kanė tė drejta; ose mė saktė, jetojnė mes njė tollovie tė drejtash. Ja, shihni procesin e privatizimit (ndarjen e tokave, tė trojeve, tė shtėpive, tė fabrikave), i cili ėshtė i bllokuar nga serbėt. Kjo gjė e acaron gjendjen. Serbėt nuk dėshirojnė qė kosovarėt tė bėhen pronarė tė tė mirave tė tyre”.

PYETJE:Ē’mendoni mbi rastin konkret, qė bėri tė shpėrthente Kosova nga Mitrovica nė Prizren?

KADARE: “Nuk e di, nuk kam lajme tė sigurta mbi historinė e fėmijėve tė mbytur e tė qenve qė iu ndėrsyen nga prapa. Mė duket njė ngjarje jo fort e ndriēuar. Sidoqoftė, ēėshtja e ndriēimit tė kėsaj ngjarjeje ėshtė nė kompetencėn e forcave paqeruajtėse tė NATO-s, tė cilat janė atje. Edhe ploja e Prekazit nė vitin 1999, e cila ėshtė nė origjinė tė zhvillimeve tė mėtejshme, nuk ėshtė zbardhur kurrė. Ndėrsa flas pėr bllokim, e kam fjalėn edhe pėr bllokimin e informacionit e tė ndėshkimit tė fajtorėve”.

PYETJE:Ē’mendoni pėr ndarjen e Kosovės? Veriu do t’i shkojė Serbisė, dhe pjesa tjetėr… kujt?

KADARE: “Nuk ėshtė dinjitoze, nuk ėshtė njerėzore kjo qė shqiptarėt nė Kosovė po bėjnė nė dėm tė pakicės serbe, tė simboleve tė saj e tė monumenteve historiko-fetare. Ndarja e Kosovės mė duket njė hipotezė kobzezė, por nėse nuk mbetet asgjė tjetėr pėr tė bėrė…”

PYETJE:Tė ndahet Kosova e t’i jepet jetė “Shqipėrisė sė Madhe”?

KADARE: “Shiko! Ideja e “Shqipėrisė sė Madhe”, nė fund tė fundit, nuk ėshtė autoktone, por e njė origjine fashiste. Eshtė njė hipotezė gjeopolitike e pėrqafuar nga fashizmi dhe e importuar gjatė pushtimit italian. Nė ēdo rast, mendoj se shumica dėrrmuese e kosovarėve janė kundėr bashkimit me Shqipėrinė. Midis dy popujve ka patur historikisht – ka edhe sot e kėsaj dite – shumė pika konflikti”.

PYETJE:Pėr ta mbyllur?

KADARE: “Situata ėshtė pėrkeqėsuar. Nė Serbi janė pėrsėri nė pushtet nacionalistėt; pėrveē kėsaj, shėrbimet sekrete tė ish-Jugosllavisė janė gjithmonė tė gatshėm e aktivė nė provokimet e tyre. Nė Ballkanin Perėndimor, shqiptarėt e serbėt janė dy popuj njėsoj tė rėndėsishėm. Klisheja e pėrhapur ėshtė qė shqiptarėt janė njė popull i vogėl. Eshtė njė gabim: Shqipėria, Kosova, njė e treta e Maqedonisė janė tė banuara nga shqiptarė. Duhet tė gjendet njė ekuilibėr. Nuk mund tė privilegjohet njė popull nė dėm tė tjetrit. Ky ėshtė ēelėsi i gjithēkaje.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.