|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Lidhja e Intelektualėve Shqiptaro-Amerikan tė Miēigenit pėrmes njė deklarate i drejtohet qytetarėve tė Kosovės dhe opinionit ndėrkombėtar

 
 

 
Detroit (SHBA), 22 mars 2004 / TN

Kryesia e Lidhjes sė Intelektualeve Shqiptaro-Amerikan nė shtetin  Michigan tė SHBA-sė, nė mbledhjen qė mbajti 19 Mars 2004, nė Detroit, nėn drejtimin Dr. Marjan Demės kryetar tė LISHA-sė pasi diskutoi pėr ngjarjet e ditėve tė fundit nė Kosovė, vendosi unanimisht ti drejtohet qytetarėve tė Kosovės dhe opinionit ndėrkombetarė me njė deklaratė nė tė cilėn thuhet:

Sa me shpejt tė jetė e mundur qė qytetarėt e Kosovės, perfshirė edhe minoritetin serb, tė ndalojnė protestat e dhunėshme dhe t'i rikthehen jetės normale.

T'u jepet fund bllokimit tė rrugėve dhe tė vendoset menjėherė rendi dhe qetėsia, duke vėnė para pėrgjegjėsisė shkaktarėt. 

Tė rivendoset rendi dhe qetėsia nė tė gjitha pjesėt e Kosovės, pa nevojėn e vendosjes sė kufizimit tė lėvizjeve.

Te gjitha subjektet politike dhe jopolitike te shtrijnė ndikimin e tyre qe gjendja tė qetėsohet sa mė parė, ndėrsa institucionet demokratike tė Kosovės ti drejtohen forumeve nderkombetare per pėr tė pėrshpejtuar procesin e zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės .

Pakėnaqesitė dhe problemet e grumbullara tė zgjidhen nėpėrmjet tė institucioneve demokratike tė Kosovės.

Apelojmė posaqėrisht te tė rinjet qė tė krijojnė klimėn e pėrshtatshme dhe tė angazhohen maksimalisht nė  normalizimin e gjendjes nė Kosovė.

Organet ligjore tė nxjerrin mėsimet e duhura dhe tė jenė mė azhur nė zbatimin e ligjit.

Nga komuniteti ndėrkombėtarė kėrkojmė qė, sa mė shpejtė tė zgjidhet statusi i Kosovės, sipas pėrcaktimit tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės.

Tė bėhen pėrpjekje pėr tė evidentuar ata qė ushtrojnė dhunė me vetėdije, qė janė duke dėmtuar rėndė tė ardhmen dhe interesat e Kosovės.

Mediumet  e informimit masiv tė bėjnė pėrpjekje pėr pasqyrimin sa mė real tė gjendjes duke pėrfshirė mendimin e opinionit publik pėr tejkalimin sa mė tė shpejtė situatės ekzistuese dhe kthimin e jetės nė rrjedha normale.

Duke e perfunduar kėtė deklaratė-thirrje, Intelektualet Shqiptaro-Amerikan u shprehin ngushėllime familjarėve qė humbėn mė tė dashurit e tyre, ndėrsa tė gjithė tė lėnduarėve u dėshirojmė shėrim sa mė tė shpejt.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.