|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dega e LDK-sė nė Gjermani: Dėnojmė tė gjitha ato forca dhe individė qė gjatė trazirave tė fundit nė Kosovė vepruan kundėr interesave tė popullit shqiptar

 
 

 

Frankfurt (GJERMANI), 22 mars 2004 - Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani nė mbledhjen e saj tė mbajtur nė Frankfurt, mė 20 mars 2003, ku morėn pjesė edhe kryetarėt e nėndegėve tė LDK-sė dhe disa aktivistė tė tjerė, lidhur me situatėn e krijuar nė Kosovė lėshon kėtė:

Deklaratė

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani me kohė ka tėrhequr vėmendjen pėr veprimtarinė e dyshimtė tė grupeve e grupacioneve tė caktuara nė Kosovė, qė qėllim kanė pasur gjithmonė destabilizimin e Kosovės dhe zhagitjen e proceseve, qė Kosovėn e ēojnė kah pavarėsia e plotė.

Kryesia e Degės sė LDK-sė, qė nga largimi i forcave okupuese serbe nga Kosova dhe zgjedhja e organeve tė para legjitime nė Kosovė me votėn e popullit, i ka pėrkrahur ato dhe fuqishėm i ka mbeshtetur, sepse ka besuar se ato janė tė vetmet organe qė mund tė ēojnė pėrpara proceset pozitive nė Kosovė, sepse ato vet janė shprehja e vullnetit tė popullit.

Prandaj edhe Kryesia e Degės sė LDK-sė ka pėrkrahur rrugėn e zgjedhur nga Presidenca, Kuvendi e Qeveria e Kosovės pėr pavarėsinė e saj.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani ka dėnuar ēdo akt antikushtetues dhe antiinstitucional qė ka ndodhur nė Kosovė.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani ka dėnuar dhe ka shprehur reagimin e saj tė ashpėr pėr sulmin qė ėshtė bėrė ndaj rezidencės sė presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova, duke e cilėsuar atė si njė nga veprat mė tė shėmtuara kriminale tė forcave antishqiptare qė veprojnė nė Kosovė.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani ka pėrkrahur mbajtjen e protestės gjithpopullore tė organizuar nga Kryesia qendrore e LDK-sė, nė shenjė tė dėnimit tė sulmit kriminal ndaj objektit tė presidencės sė Kosovės dhe kryetarit tė saj, dr. Ibrahim Rugova.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani ka dėnuar dhe dėnon sjelljet vandaliste tė serbėve tė Kosovės, qė sa herė tė shkaktohen ekcese, edhepse tė pa ndriēuara bllokojnė rrugėt dhe veprojnė nė kundėrshtim me ēdo rregull, tė njė shteti demokratik.

Kryesia e Degės sė LDK-sė ka dėnuar shtyrjen pėr vrasje tė tre tė miturve nė fshatin Ēabėr tė Mitrovicės dhe ka kėrkuar nga organet pėrgjegjėse qė tė dėnohen autorėt e kėtij krimi makabėr qė ka marrė jetėn e tre fėmijėve shqiptarė.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani ka pėrkrahur edhe protestėn e qytetarėve shqiptarė ndaj detyrimit pėr vrasje tė tre fėmijėve shqiptarė nė Mitrovicė, por njėkohėsisht ka shpreh mospajtimin me mėnyrėn e tė demostruarit tė disa grupeve qė si pasojė e sjelljes sė tyre tė papėrgjegjshme humben jetėn dhjetėra shqiptarė.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani nuk pajtohet dhe asnjėherė nuk ėshtė pajtuar qė tė sulmohet pasuria e Kosovės e aq mė pak pjesėtarėt e insitucioneve qė janė tė thirrura pėr mbajtjen e rendit dhe tė qetėsisė nė Kosovė. Nuk mund tė pajtohemi qė tė sulmohen pjesėtarėt e policisė sė UNMIK-ut apo ushtarėt e KFOR-it si dhe pasuria e tyre e sjellė nė Kosovė pėr tė mirėn e popullit qė jeton aty. Ata qė bėjnė vepra tė tilla nuk ia duan tė mirėn Kosovės e as popullit shqiptar, porse kryejnė vetėm atė pjesė tė punės qė nuk arritėn dhe nuk do tė arrijnė kurrė ta kryejnė forcat kriminale serbe.

Dėnojmė tė gjitha ato forca dhe individė qė gjatė trazirave tė fundit nė Kosovė vepruan kundėr interesave tė popullit shqiptar dhe janė fajtorėt kryesor pėr humbjen e jetės sė 28 personave, pėr ēka duhet tė pėrgjigjen para organeve tė drejtėsisė.

Kryesia e Degės sė LDK-sė ndjen dhimbje tė madhe pėr viktimat, qė kryesisht janė tė rinj. U shpreh ngushllime familjeve tė tyre dhe poashtu u dėshiron shėrim atyre qė pėsuan lėndime.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani mendon se njė kontribut tė keq nė eskalimin e dhunės nė kėto protesat e kanė bėrė mjetet e informimit nė Kosovė e sidmos RTK dhe Radio Kosova. Ato duhet tė pėrgjigjen pėr rolin e tyre destruktiv dhe nxitjen e protestuesve ne pėrdorimin e dhunės.
Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani kėrkon nga populli shqiptar i Kosovės qė tė ruajė gjakftohtėsinė dhe t“u bindet urdhėrave tė udhėheqėsve tė tyre legjitimė dhe tė subjektėve ndėrkombėtarė qė deri mė sot kanė kontribuar pėr paqen dhe rehatinė nė Kosovė.

Populli i Kosovės duhet tė jetė i vetdijshėm se pa ndihmėn e UNMIK-ut e tė KFOR-it qė pėrbėhen nga policė e ushtarė tė vendeve tė ndryshme tė botės tė udhėhequra nga NATO dhe SHBA-tė, Kosova nuk do tė kishte kėtė zhvillim qė e ka sot, prandaj ata duhet t“u jenė mirėnjohės atyre e jo tė rrezikojnė jetėn e tyre dhe tė asgjėsojnė pasurinė e tyre. Sepse jemi nė rrezik qė tė humbim pėrkrahjen e aleatėve qė i kemi fituar me shumė mund e sakrifica.

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjermani, ėshtė e bindur se grupet e tilla qė nuk ia duan tė mirėn Kosovės janė nė zvogėlim dhe se shumė shpejt Kosova, me ndihmen e miqėve tė saj, nė radhė tė parė SHBA-ve, do tė jetė shtet i pavarur, pėr ēka dhanė jetėn shumė shqiptarė.

Pa dyshim se kėto ngjarje do tė ndikojnė nė aspekte shumėdimenzionale dhe do tė ngadalsojnė proceset e filluara nė Kosovė, qė ēojnė drejt konsolidimit, zhvillimit dhe pavarėsisė. Ėshtė mė se e domosdoshme tė tregohet toleranca, dija, orientimi pėr demokraci dhe prosperitet, sepse nė tė kundėrtėn rrezikohet tė dėshtojmė nė ēėshtjen tonė dhe pasojat do tė jenė tė pakalueshme pėr gjenerata tė tėra.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.