|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Reagim i LDK-sė nė Austri:  Sulmet kundėr forcave tė KFOR-it  dhe institucioneve ndėrkombėtare janė kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
22 mars 2004 / TN / LDK-Austri
 
Lidhja Demokratike e Kosovės, Dega nė Austri, i pėrcolli me shqetėsim ngjarjet tragjike tė ditėve tė fundit nė Kosovė. Ishte shumė e dhėmbėshme vdekja e tre fėmijėve nė Ēabėr!
 
LDK nė Austri u shpreh ngushėllime familjeve tė tre femijėve si dhe tė gjithė tė vrarėve tė tjerė, ndėrsa tė lėnduarve u uron shėrim tė shpejtė. Eskalimi i situatės ishte shumė tragjik! U kurorėzua mė shumė tė vrarė e edhe mė shumė tė plagosur, si dhe me dėme tė mėdha materiale e pronėsore.
 
LDK-ja , dega nė Austri, i dėnon tė gjitha aktet e dhunėshme dhe ėshtė kundėr zgjidhjės sė problemeve me dhunė. Njė gjė e tillė ėshtė e papranueshme nė botėn demokratike.
 
Ngjarjet e dhunėshme i kontribuojn destabilizimit tė Kosovės, pėr tė cilėn ėshtė shumė e interesuar serbia dhe kėsaj here ne, shqiptarėt, ramė nė kurth tė tyre. Veēanėrishtė, Dega e LDK-sė pėr Austri, dėnon ashpėr sulmet ndaj ushtarėve tė KFOR-it dhe Institucioneve Ndėrkombėtare nė Kosovė.
 
Konsiderojm se sulmet e tilla janė kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės dhe i ftojm tė gjithė qytetarėt qė t’i mbrojnė “Shtėpit e Zotit”, tė cilat i kemi mbrojtur me shekuj. Njė gjė duhet tė bėhet e ēartė: Kosova ėshtė ēliruar nga NATO e UCK-ja e ka ndihmuar atė.
 
Nė kohėn kur Kosova po hynė nė njė fazė tė rėndėsishme tė zgjidhjės sė statusit tė saj pėrfundimtar ndodhin ngjarje tė tilla shumė tė shėmtuara, qė nuk u pėrkasin shqiptarėve, tė cilat do tė kenė pasoja tė mėdha politike pėr tė ardhmen e Kosovės si dhe do tė zbehė shumė imazhin e saj dhe shqiptarėve nė botė.
 
Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Austri, kėrkon nga UNMIK-u qė tė shpėrbėj strukturat paralele nė Kosovė, tė bėjė arrestimin e tė gjithė  kriminelve serbė nė Mitrovicė, cbllokimin e tė gjithave  rrugėve tė Kosovės si dhe vendosjen e sigurisė nė Kosovė.
 
LDK nė Austri pėrkrahė dhe mbėshtetė institucionet legjitime nė Kosovė nė krye me Presidentin Ibrahim Rugova dhe iu bėn apelė qytetarėve tė Kosovės qė t’i ndėgjojn ato dhe tė bashkėpunojn me KFOR-in, UNMIK-un dhe SHPK-nė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.