|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Letėr e hapur shokut Xhavit Haliti-Zeka

 
 

 
22 mars 2004 / TN
 
PO NDĖRLIDHEM ME PYETJEN E NJĖRIT NGA DIASPORA: VĖRTET, KĖ E „PĖRFAQĖSON“ NĖ PARLAMENT SHOKU XHAVIT HALITI-ZEKA !?!
 
Shkruan: Kadri MANI, prof
 
 „Tėrė udhėheqja kaloi ne kuadėr te Kryesisė se KP te Degės j.v. Me kėtė filluan te duken edhe fėrkimet e para, sepse dy anėtarėt e sektorit (Xhavit Haliti dhe Azem Syla) kishin krijuar lidhje me disa forēa brenda vendit, te cilat pretendonin te dilnin ne udhėheqje, edhe pse ne asnjė sferė nuk kishin aftėsi profesionale, njohuri e nuk zotėronin as artin e luftės dhe te ushtrisė. Kėta te dy se bashku me disa brenda vendit, krijuan klanin qė bėri grusht politik.“
 
 (Mr. Muhamet Kelmendi: ”PSE NUK U NDĖRTUA FRONTI PĖR ĒLIRIMIN E KOSOVĖS?“, Botoi Shtėpia Botuese - „ILIRIA“-Tiranė, 1999)
 
 
Mė 17.3.2004, tė mėrkurėn nė mbrėmje pas Ditarit, tė ftuar nga RTK-ja nė njė tryezė, nė lidhje me eskalimin e situatės nė Kosovė, merrnin pjesė treshja partiake: Nekibe Kelmendi-LDK, Bajram Kosumi-AAK dhe Xhavit Haliti-Zeka, PDK.
 
Fillimisht tė paranishmit nė Klubin “Besa“, te zotni Adil Ismailit nga Tetova, nė Neuhausen Am Rheinfall, pandehnin se treshja ishte “unike”, derisa shoku Xhavit Haliti-Zeka-(dikush tha se ky qenka krejt- zekan!), nuk i bėri tri skandale:
 
1.Nė pyetjen e njėrit nga Diaspora, se kė e pėrfaqėson ai, Xhaviti nuk tha se e pėrfaqėson PDK-nė, por tha se e pėrfaqėsoka tėrė Kosovėn!!!
 
2.E pėrmendi “Shkollėn e Kumrovcit”, pėr t`i hedhur romuze LDK-sė, se na paskėshin njėfarė shkollimi titoist!!!
 
3.Akuza e tij e turpit kundėr kryetarit Dr.Ibrahim  Rugovės, pėrse nuk po shkon qe 8-vjet nė Tiranė, te vėllezėrit!!!
 
Kėtu mė bėri borxh t`i kthehem kėtij, derisa po merresha me pozat pispillosėse tė ish-shokut tim tė burgut, Bajram Kosumit: flokėt e lyera me gėll, balluket me fitila, sikur njė i ri lazdran, dhe me poza duke qitur me duar andej-kėtej!!!
 
Nė lidhje me pikėn e parė, Xhaviti ėshtė dashtė tė thotė se pėrfaqėson PDK-nė, madje edhe atė me njė dridhje e ndjenjė faji, sepse ajo “D” e shpifur-“demokratike”, e dini si ju rri?-tamam sikur shala gomarit!! Dhe qė Xhaviti nuk e pėrfaqėson as familjen e vet, kėtė e dinė edhe harabelėt e gabelėt!! Por, pasi po do tė mėsojė ende, po e njoftoj se Xhaviti nuk mė pėrfaqėson mua as rrethin tim familiar as shoqėror, nuk i pėrfaėqson as nxėnėsit e mi e as prindėrit e tyre.
 
Socializmi liberal i Titos dhe komunizmi ortodoks i Enverit
 
Nė lidhje me pikėn e dytė, pėr romuzet e Shkollės sė Kumrovcit, po e bėj me dije se ajo shkollė ka qenė pakrahasimisht mė e mirė se ēdo shkollė enveriste-staliniste.
 
Nė lidhje me pikėn e tretė, Xhaviti le tė shkojė vetė te vėllezėrit e vet, ose le tė shojnė bashkė me Adem Demaēin, sepse duke i pasur vėllezėr: Fatos Nanon, Skėnder Gjinushin, Neriatan Cekėn, Sabit Brokajn, Sabri Godon, Hysni Milloshin…ata kanė vėllezėr: Millosheviēin, Koshtunicėn, Sheshelin, Arkanin, Karaxhiēin, Mlladiēin…
 
Banda e batakēinjeve tė xhavit halitėve e tė azem syliēėve, tė apakėnaqur pėr mossuksesin e atakut brutal kundėr Presidencės, pėr akt terrorist tė II-tė tė mundshėm parapėlqen qė ai sukses tė arrihet nė Tiarnėn tiaranike, ku mund tė vritet apo tė helmohet Dr.Rugova, sikur qė i vranė apo i zhdukėn disa tė tjerė: Ahmet Krasniqin Ali Ukėn, Azem Hajdarin, Remzi Hoxhėn…nė zhdukjen e kėtij tė fundit pėrmendet tė ketė marrė pjesė aktive edhe ish-shoku im E. Xh., shok i tashėm i Xhavit Halitit-Zeka!?!
 
Kėshtu, sepse titoistėt e reformuar janė 100 herė mė tė mirė nga enveristėt e pareformueshėm, tė cilėt aktualisht po kėrkojnė edhe njėfarė “Unioni” me kriminelėt e Tiranės, tė cilėt ėshtė dashtė tė arrijnė nė Hagė pėrpara Millosheivēit, sepse varrezat masive nė Shqipėri janė ca mė tė vjetra nga varrezat masive nė Bosnjė e nė Kosovė, apojo!?
 
Xhaviti paska pas ardhur nė shtėpinė tonė pėr t`i lidhur plagėt nga rrahja e demonstruesve nė Prishtinė, tė cilėt e kishin hetuar spiunin nė mesin e tyre!? Edhe mua m`i pati dhėnė 100 franga pėr revistėn “Arbėria”-1995, tė cilėn po kėta tipa ma bllokuna shitjen nė Disporė, pėr shkak se atje dyshohej Ibrahim Kelmendi pėr atentatin nė Shtutgard, nė vėllezėti Gėrvalla dhe nė Kadri Zekėn.
  
Mė vonė lexuam se Xhaviti paska qenė major i SHIK-ut, dhe nė Kosovė ka zhvilluar luftė ideologjike e pėrēarėse-vėllavrasėse.
 
Kėtė e vėrteton katercipėrisht ftesa dhe pritja e kriminelit Faton Nano nė Kosovė: tė gjithė ata qė e kanė ftuar dhe qė e kanė pritur me-Mirėseerdhe!!-janė kundėr ēdo lirie e ēdo pavarėsie, nė krahasim me liridashėsit e parullės: Nano ik.
 
Karkalecėt: shkėlzen maliqėt, veton surrojėt e baton haxhijėt me kompani, do tė biejnė kryengul nė - hi!
 
Edhe trazirat e tashme kanė lidhje me atė vizitė kombndjellėse: sikur edhe ēdo herė kur Kosova ishte nė prag tė ndonjė kthese, nė Tiranėn tiranike kėrciste e pėrlciste skandali, sikur rrufeja nga qielli i pastėr!! Tirana titanike kaherė ia ka falur dreqit Kosovėn dhe Ēamėrinė bashkė!!
 
Andaj, unionistėt me Shqipėrinė, fare lehtė mund tė jenė unionistė me Serbinė sipas Kushtetutės tė 1974, vetėm po tė udhėheqnin ata me sivėllezėrit e tyre serbė, se sa po ta shpallte Dr. Ibrahim Rugova pavarėsinė e Kosovės!! 
 
Edhe nė vitet `95 nė Tiranė, Xhavit Haliti nė grupet tona ishte i futur nga SHIK-u!
 
Rrinte me neve, si njė heshtak i pėrmbajtur, i shkujdesur, ama me veshtėt antenė se ēka po flisnim ne pėr luftėn e ardhme nė Kosovė dhe pėr indiferencėn e “Shtetit” as nėnė as njerkė!!
 
Tė vetmet shenja kundėrshtuese ndaj meje i shprehte me fjalėt e veta budallaqe:”Nuk e di se kush po tė shtin!?”-(kundėr nesh, nėnkuptohej, e qė tiranasit shprehen:”me tė futura”!). Pokėshtu mė kishte thėnė edhe shoku Bajram Ajeti. E unė iu thoja: Pse manjetofon jam unė qė tė incizojė dikush nė trurin tim!?
 
E tash qė ne e morėm vesh se kush iu shtinte juve, ju, skllotė e kotė, a zbuluat gjė qė pėr mua nga atėherė e sot!? Cili nga ne kemi qenė tė pavarur sikur zogu nė degė, e cili kemi qenė tė varur sikur do gjela nėpėr ēengela!?!
 
Aty kah fundi i viti 1996, unė me gruan time tė devotshme, zonjėn Sukrije Bunjaku-Mani, po plevitoseshim pėrpara Ambasadės Gjermane nė Tiranė: po kalonte muaji duke pritur nė shirat e vjeshtės. Nuk na ndihmonin as ēadrat: pranė njė gardhi tė gjelbėr, shtyheshim nė rreshtat e gjatė para prapa, dhe ose ēadrat ose gjethet na pikonin qafės tatpjetė, dhe vetėm sa s`po plandoseshim pėrtokė.
 
Nje ditė atypari po kalonte Xhavit Haliti, i cili kur na pa, u afruar dhe na  tha:”Edhe ambasadat e huaja po marrin ryshfete, shikoni e merrni vesh sa po kėrkojnė, dhe ejani te “Ēaplini” ua jap tė hollat. Nuk caktuam termin, por ne ashtu pa termin shkuam tri ditė rresht, me tekst tė parapėrgatitur: Do ta pyetja Xhavitin se tė kuajt janė ato para?- dhe po tė thonte tė tijat, do ta pyetja pėr afatin e kthimit. Ama nė momentin qė do tė thonte se ato para janė tė LPK-sė, do t`i shkrehesha:”Dhėntė zoti e blefshi qefiene e arkivole pėr tė mė tė dashurit tuaj!”
 
Xhavitin nuk e takuam, por e zbuluam dy spiunė: Namik Vehbi Fadile Hoti bisedonte intimisht me Riza Lahin, gazetar, poet dhe pilot. Ata flisnin gojė mė gojė e evesh mė vesh, dhe njėri dilte nja 3-5 minuta pėrpara e tjetri pas. Kjo skenė u pėrsėrit dy ditė, tė tretėn e ditės, na pa Riza Lahi dhe erdhi te ne nė kėndin tjetėr tė restoranit:
 
”Pėr kokėn e atyre fØėmijėve unė rastėsisht sot e takova Namikun, se nuk flas me tė, pėr kokėn e fėmijėve, po ju betohem…”!!!
 
“Ani, ore shoku Riza, ani, po nė demokraci jemi, dhe tė lirė tė flasim me kėdo, apojo!?”
E dyshova Riza Lahin se ka mundėsi t`ia bart Namikut postėn nėpėr Shkodėr pėr Mal tė Zi!?
Drenica e Vlora janė motėrzuar, apo Drenica ėshtė vlorizuar!?
 
KĖNDO SERBISHT I THANĖ ELIZA HOXHĖS NĖ VLORĖN E ISMAIL QEMALIT
 
A e keni humbur ndonjėherė kontrollin nė skenė?
Dhe nėse po, pėrse?
Kontrollin nuk e kam humbur tėrėsisht, por jam ndjerė keq. Kam qenė nė Vlorė dhe njė person mė kėrkoi tė kėndoj kėngė serbe, jam stepur...
Nė kėtė rast jam ndjerė keq.
(Eliza Hoxha te gazeta „Anza”, 6-12 shkurt 2004, f. 2)
 
Prapanikėve iu ka ngelur nė kokat e veta tė mykura „Vlora historike” dhe “Drenica e kuqe”!!
Ish-Vlora heroike e kohės sė Ismail Qemalit dhe ish-Drenica e Kuqe e Shaban Polluzhės, qė nga viti i mbrapshtė 1997, i kanė zbehur dhe i kanė nxirė bigrafitė e veta, aq sa nuk mund tė parashihet kthimi i lavdisė sė tyre as pėr 50 vjetėt e ardhme!?
 
Prandaj edhe ne atje do tė shkojmė me kėnaqėsi, pasi ato ata shajnė veteveten e tyre pėr faqet e galme e tė nxira tė historisė vetanake.
 
Antiinstitucionalistėt nė Parlament!!
 
Parlamenti ynė i ri, kush tė ka qitur me krye nė hi!? O vajhalli e vaj medet: Hyda, Dukolli, Bajrami-(arsimi), Bajrami-(Kosumi), Zeka…- nė Parlament!?! Po a iu njohim ne se ju jeni antiinstitucinalistė-(fare tė pistė!), pra: ku mje nis ku je tuj shkue!?
Ore, po e shihni ju veten ne pasqyrė!? Ēfarė jeni bėrė - mėnxyrė!! Tė mjeku po duhet tė shkojmė pėr pika tė syeve, se nuk mund t`iu shohim mė,- ikni! Shkoni e kėrkoni azil tok me Mira Millosheviqin:
 
Arkivore: Gazeta „Blic“ pėr keqpėrdorimet e familjes Milosheviq
Urdhėrpagesat devizore tė Mira Markoviqit
 
A PO E MERR VOTUESI SERB BARRĖN E FAJIT KOLEKTIV PĖR KRIME KUNDĖR NJERĖZIMIT…!?
 
Dhe ne e kemi pėr detyrė tė distancohemi e tė diferencohemi nga ju, qė tė mos dalim fajtorė kolektivė sikur serbėt.
Keni mbjellur tė keqen dhe erėn, korreni  tash turpin dhe furtunėn!!

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.