|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

STOP DHUNĖS NĖ KOSOVĖ!

 
 

 
22 mars 2004 / TN

Ilir P
URELLKU
 
Deklaratė e Unionit tė Studentėve Shqiptarė 'Illyria' nė Hamburg drejtuar popullit tė Kosovės, rinisė kosovare, partive politike, shoqatave dhe mediave.

Tė nderuar qytetarė tė Kosovės,
tė dashur motra e vėllezėr,

situata jashtėzakonisht e rėndė e krijuar nė Kosovė dhe aktet e dhunės qė po i pėrcjellim ditėve tė fundit janė shumė shqetėsuese dhe trishtuese.
 
Vrasjet e plagosjet, djegjet, shkatėrrimet e objekteve tė kultit, konfrontimi me forcat ndėrkombėtare, janė ngjarje komplet tė papėrgjegjshme dhe tė papranueshme.

Duam tė ngushėllojmė tė gjithė tė afėrmit e viktimave dhe duam tė theksojmė se ėshtė dėshira jonė qė kėto tė jenė viktimat e fundit.

Humbėsi mė i madh i kėsaj vale dhune ėshtė populli i Kosovės. Ngjarje si ato tė ditėve tė fundit jo vetėm rrisin pasigurinė dhe pėrbėjnė hap prapa pėr Kosovėn por edhe e dėmtojnė tepėr imazhin ndėrkombėtar tė saj dhe shqiptarėve tė Kosovės. Ato janė pengesė serioze nė rrugėn drejt
pavarėsisė aq tė dėshiruar. Kushdo qė kryen veprime tė tilla direkt ose indirekt, me dashje a pa dashje i ndihmon synimeve tė mbrapshta tė politikės antikosovare.

Prandaj i bėjmė thirrje popullit tė Kosovės dhe sidomos rinisė kosovare qė
 
- tė mos dėmtojė fizikisht dhe materialisht anėtarėt e minoritetit serb nė Kosovė;
- tė mos marrė pjesė nė demonstrata e manifestime me akte tė dhunshme;
- tė mos konfrontohet me forcat e policisė kosovare dhe asaj ndėrkombėtare;
- tė mos manipulohet nga ekstremistė dritėshkurtėr qė nuk punojnė pėr njė tė ardhme pozitive nė Kosovė.

I bėjmė thirrje partive politike shqiptare, shoqatave tė ndryshme dhe mediave shqiptare qė

- tė mos i fryjnė zjarrit e tė kontribojnė me sa munden pėr qetėsimin e situatės;
- deri nė qetėsimin e situatės tė mos bėjnė asnjė deklaratė qė acaron situatėn as kundra minoritetit serb dhe as kundra ndėrkombėtarėve nė Kosovė;
- tė reflektojnė mbi atė qė ndodhi me qėllim tė korrigjimit tė pjesės eventuale tė fajit mbi kėto ngjarje tė papėrgjegjshme.

Ne si studentė shqiptarė nė perėndim kemi mbėshtetur gjithmonė ēėshtjen e Kosovės dhe do vazhdojmė ta mbėshtesim. Kushti themelor qė bashkėsia ndėrkombėtare ka ndaj Kosovės ėshtė respektimi i minoriteteve, veēanėrisht i atij serb. Ēdo dhunė ndaj minoritetit serb dhe ēdo konfrontim me ndėrkombėtarėt e rėndon shumė tė ardhmen e Kosovės.

Shpresojmė qė situata e tanishme tė qetėsohet sa mė parė dhe njerėzit t'i kthehen normalitetit. Vazhdimi i kėsaj situate ose, akoma mė keq, pėrshkallėzimi i saj mund tė jetė fatal.

Unioni i Studentėve Shqiptarė nė Hamburg.

Nė emėr tė kryesisė sė unionit,
Kryetari,

Ilir Purellku
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

  

>