|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Dy lajme nga Mitrovica

 
 

 
Mitrovicė: Nesėr bėhet varrimi i katėr viktimave nga trazirat e javės sė kaluar
 
Mitrovicė, 22 mars 2004 / TN / Hysni. Syla - Tė martėn, mė 23.03.2004, do tė bėhet varrimi i katėr viktimave nga komuna e jonė,  qė u vranė nė trazirat e javės sė kaluar.
 
Sikur jeni njoftuar edhe mė parė, nė trazirat nė qytetin e Mitrovicės, u vranė nga ekstremistėt serbė, Ferit Gitaku (1980), Fatmir Abdullahu (1966), Isak Ibrahimi (1965) dhe Ajvaz Shatrolli (1942).
 
Varrimi i tė ndjerėve, do tė bėhet nė orėn 14,00, nė varrezat e dėshmorėve nė Shipol.
 
Prej orės 13 e 30 minuta deri nė orėn 14,00, qytetarėt mund tė bėjnė homazhe para arkivoleve qė do tė vendosen  nė vendin e varrimit.
 
 
 
Pllana dhe gjenerali Michel kanė apeluar tek qytetarėt e komunės e mė gjerė, qė tė tregojnė vetėdije tė lartė dhe pjekuri edhe me rastin e varrimit tė katėr viktimave
 
Mitrovicė, 22 mars 2004 / TN / Hysni. Syla - Kryeshefi i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, Mustafė Pllana, ka patur njė takim nė orėt e mbrėmjes tė sė hėnės, me komandantin e BSHVL-sė, gjeneralin Xavier Michel.
 
Nė takim u bisedua pėr gjendjen e sigurisė nė komunė pas trazirave tė javės sė kaluar, pėr tė cilėn u tha se ėshtė nė pėrmisim e sipėr.
 
Bashkėbiseduesit kanė vlerėsuar se varrimi i tre fėmijve tė Ēabrės, qė tragjikisht u mbytėn javėn e kaluar nė Ibėr, ka qenė mirė i organizuar dhe ėshtė bėrė nė mėnyrė dinjitoze dhe pa asnjė eksces, pėr ēka ata kanė falėnderuar pjesėmarrėsit dhe organizatorėt, por edhe pjestarėt e organeve tė rendit, ata tė KFOR-it dhe tė gjithė ata qė nė ndonjė mėnyrė kanė kontribuar pėr kėtė.
 
Pllana dhe gjenerali Michel kanė apeluar tek qytetarėt e komunės e mė gjerė, qė tė tregojnė vetėdije tė lartė dhe pjekuri edhe me rastin e varrimit tė katėr viktimave qė humbėn jetėn nė trazirat e fundit, nė mėnyrė qė edhe varrimi  tė bėhet nė mėnyrė dinjitoze.
 
Kryeshefi i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės e ka njoftuar komandantin e BSHVL-sė pėr  ndjekjet dhe kėrcnimet e ekstremistėve serbė qė po bėjnė ndaj familjeve shqiptare nė lagjet veriore, duke i dhėnė atij edhe njė listė me emra konkret tė familjeve qė gjatė ditės janė dėbuar dhunshėm nga banesat e tyre, apo ju ėshtė uzurpuar banesa.
 
Komandanti i BSHVL-sė, gjenerali Xavier Michel, i ka premtuar kryeshefit Pllana se ushtarėt e tij do tė dalin nė vendin e ngjarjes dhe do t’i verifikojnė inormatat qė iu ofruan dhe se do tė marrė masa pėrkatėse, pėr ēka do tė informojė udhėheqėjen komunale.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.