|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Kush e rrėzon Fatos Nanon

 
 

 

22 mars 2004 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

Dje opozita e bashkuar rreth Partisė Demokratike ka ripėrsėritur tubimin madhėshtor pėrgjatė bulevardit "Dėshmorėt e Kombit" duke i mėshuar idesė sė saj konstante pėr largimin e kryeministrit Fatos Nano por edhe duke dhėnė njė mesazh paqtues pėr zhvillimet dramatike nė Kosovė. Si edhe herė tė tjera edhe pėr kėtė manifestim qytetėrues u rideklaruan keqkuptimet se lėvizjet nė Tiranė krijojnė acarime nė Prishtinė dhe anasjelltas, madje sekretari pėr Marrėdhėniet Ndėrkombėtare zoti Maqo Lakrori e konsideroi si tė pavend kėtė protestė duke nėnkuptuar shtetin kufitar.

Megjithatė duhet pohuar se nė kėto dy kryeqendra ka problematika tė ndara dhe jo shumė tė lidhura me njera - tjetrėn; Kosova ka si detyrim bazė plotėsimin e standardeve tė njė shoqėrie multietnike qė e ēojnė gradualisht sa drejt pavarėsisė dhe integrimit europian, ndėrsa Shqipėria ka nė pikėpyetje ndėrtimin e insitucioneve, kapėrcimin e tabusė sė zgjedhjeve tė ndershme dhe demokratike dhe qė vazhdon tė endet nė njė tranzicion tė vėshtirė qė e mban nė top-rekordin e vendeve mė tė varfra.

Por ndėrsa duket mė e lehtė detyra e shoqėrisė kosovare pėr tė qenė njė vend normal nė familjen euroatlantike, detyrimet e Tiranės zyrtare duken edhe mė tė vėshtira; pas trembėdhjetė - katėrmbėdhjetė vjetėsh Shqipėria nuk ka tė konsoliduar pushtetin bazė tė tė gjitha pushteteve, atė legjislativ ku veēanėrisht kohėve tė fundit ka dhėnė shumė prova tė njė institucioni tė rremė, me doza tė shumta paaftėsie, inefiēence dhe qė falė njė statusi qė ndryshon legjislaturė pėr legjislaturė ėshtė edhe njė barrė e madhe pėr ekonominė shqiptare.

Nė tė njėjtėn gjendje, nė mos edhe nė situata mė tė mjerueshme janė edhe tė gjitha pushtetet e tjera qė duke buruar nga njė trupė false ēfarėdolloj hibridi mund tė krijojnė, por nuk mund tė kuptohen si gjymtyrė tė njė shteti tė sė drejtės. Megjithatė me njė lėvizje qytetare nuk mund tė ndryshosh tė gjitha pushtetet, por me "Nano ik" nė mėnyrė paqėsore, me protesta jo vetėm nė Tiranė, por edhe nė tė gjitha qytetet shqiptare, sė paku krijohet njė mundėsi demokratike pėr ndryshimin e shkallėshkallshėm tė tyre.

Po pse pikėrisht qeveria dhe pse Fatos Nano?

Pavarėsisht se opozita nė tėrėsi dhe Partia Demokratike nė veēanti ruan vlerėsimet e saj pėr kryeministrin e Qeverisė sė Pajtimit Kombėtar, Bashkim Fino, pėr kryeministrin post-Nano, zotin Pandeli Majko, pėr kryeministrin e radhės socialist, zotin Ilir Meta, tė tre kėta kryeqeveritarė nuk kanė arritur tė shėnojnė tregues aq tė ulėt dhe situatė konfliktuale sa drejtuesi aktual i qeverisė shqiptare dhe kreu tradicional i Partisė Socialiste, Fatos Nano.

Duke pėrjashtuar votimin fals qė ėshtė bėrė nė kongresin e fillimdhjetorit qė e rimbajti nė krye tė formacionit politik socialist, kriza e Fatos Nanos ka ardhur e fortė dhe pakompromis nga radhėt e veta: atė e bllokonte dhe e mbante tė izoluar Kėshilli i Pėrgjithshėm Drejtues dhe kryesia socialiste, njė numėr i konsiderueshėm deputetėsh brenda mazhorancės sė majtė; tė gjithė kėta kundėrshtarė nuk mund tė kthehen aq lehtė pro tij falė pragmatizmit nė marrjen e njė posti apo njė privilegji tė caktuar.

Por mė e vendosur nė largimin dhe zėvendėsimin e menjėherėshėm tė kryemisnitrit ėshtė tashmė opozita dhe Partia Demokratike qė ka mundur tė bėjė pėr vete edhe njė shumicė tė heshtur jo vetėm nė qytetet, por edhe nė njė shkallė mė tė gjerė. Pa u ngutur pėr tė pasur metingje dhe tubime paqėsore (qė edhe ato mund tė pėrdoren nėse vazhdon tė mos veprojė logjika politike e konfrontimit me popullsinė), Nanon mund ta rrėzojė aktualisht edhe njė protestė e organizuar arsimtarėsh tė nėpėrkėmbur prej tij, edhe njė organizatė pensionistėsh qė janė nė limitet e pamatshėm tė varfėrisė dhe ēfarėdolloj komuniteti tjetėr qė e konsideron qeverinė si "mish tė huaj".

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.