|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

"Dopjo - gjashta" e korrupsionit

 
 

 

22 mars 2004 / TN

Nga  Artur ROSHI

Pasi hodhi bombėn  tymuese se "njė pronė ka mė shumė se njė pronar", kryeministri Nano del me gėrshėrė nė dorė dhe pret shiritin e pėrurimit tė tri agjensive tė biznesit, duke deklaruar se qeveria e tij ėshtė e angazhuar drejt politikave institucionale dhe ligjore pėr partneritet me biznesin dhe nxitje tė sipėrmarrjes sė lirė, qė do tė ndihmonte nė kapėrcimin e problemeve sociale, siē janė punėsimi  dhe ulja e nivelit tė varfėrisė.

Merreni  me mend se ēfarė "partneriteti"  mund tė krijohet me biznesin, kur shoqėrisė shqiptare i ka mbetur nė derė "dopjo - gjashta  e korrupsionit, jo vetėm e gjykatave, siē mundohet tė justifikohen krerėt e Ekzekutivit, por e tė gjithė strukturave dhe zyrtarėve tė lartė tė veshur me pushtet, qė kanė bėrė lesh e li problemin e pronės. Njė Ministėr pa Portofol, tip "scorpions", tha se ministrat do tė dalin nė terren pėr t'u njohur mė nga afėr me problemet e pronave tė popullit dhe pėr t'i zgjidhur ato. Vendimet e gjykatave mbajnė erė korrupsion, ndaj ne do u kėrkojmė qė dora - dorės tė nxjerrin nė pah gjithė vendimet e padrejta pėr pronat, madje do u qepemi mbrapa edhe dėshmitarėve tė rremė, ėshtė shprehur ministri entusiazt.

Njerėzit e qeverisė nė terren do tė shikojnė se ēfarė ėshtė  bėrė me kullotat nė majat e maleve, me kasollet prej kashte tė barinjve tė ish - kooperativave  kodrinore - malore, me koēekėt e misrave, taracat, depot e herbicideve, e deri tek mullinjtė me erė apo me ujė. (Me  bregdetin nuk do tė merret njeri se i kanė nxjerrė "ēertifikatė virgjėrie" paēka nė KRRTRSH sapo u ka dhėnė toka pronarėve tė paligjshėm nė Ksamil, Golem dhe zona tė tjera turistike).

Qeveria premtoi se gjatė eksplorimit tė terrenit, nė rast se konstatohen raste kur pronat janė fituar mbi bazėn e dėshmive tė rreme, do tė ndėrhyhet menjėherė pėr t'ua marrė atyre qė i kanė dhe pėr t'ua dhėnė pronarėve tė ligjshėm. "Haxhiqamilizėm" mė autentik se ky zor se mund tė gjesh! Ministri  i gjorė i Shtetit nuk e di se vetėm nė njė sistem totalitar qeveria mund t'ia marrė pronėn njėrit dhe t'ia japė tjetrit kur t'i teket, pa pyetur pėr pushtetin gjyqėsor.

Po tė analizosh vetėm kėtė deklarim, ēdokush nga shqiptarėt dhe nga ndėrkombėtarėt e ka tė qartė se sa bajate dhe demagogjike tingėllojnė mburrjet e kreut tė qeverisė pėr anėtarėsim me tė drejta tė plota nė BE deri nė vitin 2015, pėr nxitjen e investimeve tė huaja dhe biznesit vendas, pėr pėrmirėsimin e realitetit social shqiptar, e tė tjera broēkulla qė Nano i hedh nė treg edhe kur figuron jashtėzakonisht esėll. Si ka mundėsi qė njė sistem i centralizuar dhe monopolist, kokė e kėmbė revolucionar dhe i korruptuar, tė shndėrrohet nė njė demokraci pluraliste pėr tė mbėshtetur sistemin e tregut tė lirė?!

Deri sot nuk njihet ndonjė recetė e tillė nė asnjė vend qė ka kaluar tranzicionin postkomunist. Shqipėria po pėrjeton njė kontradiktė fatale midis qėllimit politik tė demokracisė dhe qėllimit ekonomik tė tregut tė lirė. Qeveria Nano ka inspiruar vetėm njė ekonomi politike. Asaj i mungojnė institucionet e afta pėr tė mbajtur nė kėmbė ndėrlikimet financiare dhe konkurrenciale tė tregut tė lirė si dhe pėr tė garantuar njė disiplinė sociale. Ajo nuk i ka kėmbėt tė ngulitura nė tokė, pasi ka grabitur pronėn e ligjshme. Si e tillė vetėm mund tė shkaktojė mungesa ekonomike, varfėri, tranzira masive dhe politikisht destabilizuese.

Akoma nuk ėshtė ngulitur etika e duhur afariste si dhe kriteret pėr institucionalizimin e ndryshimeve socioekonomike. Dhe tė mendosh se nė kėtė situatė janė nė fokusin e bisedimeve 25 nene tė projekt- marrėveshjes sė Stabilizim - Asociimit midis Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian, ndėrkohė qė ėshtė diskutuar pėr adopimin  nė realitetin shqiptar tė 11 mijė ligjeve evropiane. Por, pėr sa kohė qė nuk do tė jetė vendosur njė strukturė ligjore, procese tė qėndrueshme kushtetuese dhe demokratike, ndjekja e qėllimeve tė demokracisė dhe tregut tė lirė do tė jetė njė utopi.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.