|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Surroi: Ngjarjet e fundit mund tė ēojnė nė ndarjen e Kosovės

 
 

 

20 mars 2004 / TN

Intervistoi Elez Biberaj / "Zėri i Amerikės", mė 19 mars 2004

Trazirat e kėtyre ditėve nė Kosovė ishin tė pritshme pėr njė pjesė tė analistėve dhe tė papritura pėr njė pjesė tjetėr. Por si i shohin vetė analistėt nga Kosova kėto zhvillime? Botuesi i gazetės Koha Ditore, Veron Surroi dha njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės lidhur me gjendjen e krijuar.

Zėri i Amerikės: Zoti Surroi duket se gjendja sot nė Kosovė ka qėnė disi mė e qetė. A mund tė thuhet se kriza po kapėrcehet, apo kjo ėshtė njė qetėsi e rreme dhe ende ekziston rreziku qė gjendja tė dalė jashtė kontrollit?

Veton Surroi: Unė mendoj se ėshtė inkurajuese kjo qė po ndodh sot, por do tė thoja qė intensiteti qė pamė kėto dy ditėt e kaluara, ishte i atillė, qė duhet qė tė gjithė faktorėt relevantė, qoftė tė sigurisė, qoftė tė politikės, tė kenė kujdesin maksimal dhe tė japin pėrkushtimin e tyre maksimal.

Zėri i Amerikės: Zoti Surroi, disa vėzhgues, simdomos vėzhgues nga jashtė, thonė se trazirat e kėtyre ditėve ishin tė organizuara, se ato pėrfaqėsojnė njė pėrpjekje pėr tė spastruar pjesėn e Kosovės nė jug tė Mitrovicės nga banorėt serbė dhe pėr spastrimin e shqiptarėve nga zona veriore e saj qė do tė ēonte drejt njė zgjidhjeje pėrfundimtare tė ndarjes sė Kosovės. Si i shikoni ju kėto zhvillime dhe si i komentoni kėto opinione?

Veton Surroi: Mendoj se reagimi i parė ka qenė spontan. Gjegjėsisht qytetarėt kanė reaguar spontanisht me atė qė kanė parė, si njė incident shumė i rėndė me vrasjen e tre fėmijėve nė Ēabėr. Mirėpo pastaj ėshtė derdhur mllefi nė njė formė revolte dhe kemi arritur po ashtu nė fazėn e tretė dhe kjo ėshtė drejtimi i revoltės, drejtimi i mllefit tė qytetarėve nga qarqe tė caktuara pėr qėllime tė vetat politike.

Kėto kryesisht janė drejtuar nė fazėn e vet tė fundit drejt minoritetit serb nė Kosovėn qendrore dhe drejt objekteve tė tyre religjioze, si kishave. Kemi patur djegie tė shtėpive dhe tė kishave. Efekti i kėtij vandalizmi tė thellė njerėzor, antikulturor, anticivilizues, do tė thoja, ėshtė efekti i spastrimit etnik dhe kemi tani nė Kosovė njė situatė jashtėzakonisht tė vėshtirė, e cila ēon drejt copėtimit tė Kosovės, drejt ndarjes sė Kosovės, gjegjėsisht ēon drejtpėrsėdrejti nė drejtim tė opsionit qė kanė prezantuar liderėt konservatorė serbė prej kohėsh.

Zėri i Amerikės: Zoti Surroi, po flitet shumė pėr “paaftėsinė” e udhėheqėsve shqiptarė pėr ta kontrolluar gjendjen. Si e cilėsoni ju rolin qė kanė luajtur udhėheqėsit shqiptarė deri tani dhe pse mendoni se ata nuk kishin ndikimin e duhur mbi popullsinė pėr tė ulur tensionet?

Veton Surroi: Arsyet janė tė ndėrthurta. Ajo qė ėshtė e qartė ėshtė se ditėt e para tė revoltės, as autoritetet politike tė Kosovės e as UNMIK-u nuk kishin kapacitet tė mjaftueshėm, nuk kishin autoritet pėr tė ndaluar kėto zhvillime dhe kjo flet bukur qartė pėr zvetėnimin e institucioneve tė Kosovės, si edhe ato tė UNMIK-ut. Ne kemi kėtu nė fakt, njė koalicion tė ēuditshėm mes UNMIK-ut dhe institucioneve kosovare.

Ato nuk e lėnė njėra-tjetrėn tė bėjnė punė siē duhet dhe e vėnė njėra-tjetrėn nė njė pozitė tė tillė qė asnjėra nė fakt, tė mos ketė ndikimin e vet pėrfundimtar. Doja tė theksoja kėtu nė kėtė analizė pozicionin e kryeministrit Rexhepi, i cili ndonėse nuk ka nė realitet shumė kompetenca, megjithatė tregoi sė bashku me disa prej ministrave tė qeverisė sė tij, zotin Ēeku, zotin Brajshori, zotin Krasniqi dhe tė tjerė, vullnetin e tyre tė mirė pėr tė dalė, pėr tė biseduar drejtpėrsėdrejti me demonstruesit pėr t’i ndalur kėto demonstrata. Zoti Rexhepi ka mbajtur njė ritėm tė angazhimit, i cili mė shumė se me kompetenca kishte tė bėnte me njė vullnet tė tij personal, njė sinqeritet tė tij prej qytetari tė Mitrovicės pėr tė ndalur kėto veprime.

Zėri i Amerikės: Zoti Surroi, sa tė dėmshme kanė qenė kėto trazira pėr Kosovėn, duke marrė parasysh dėnimin pothuajse nė pėrgjithėsi nga komuniteti ndėrkombėtar i ngjarjeve tė fundit?

Veton Surroi: Pasojat e kėtyre ngjarjeve do tė jenė aq tė dėmshme sa do tė kemi aq shumė kohė t’i analizojmė. Kemi tė bėjmė jo vetėm me prishjen e rendit, e bashkėpunimit me bashkėsinė ndėrkombėtare, kemi tė bėjmė me njė kthesė mbrapa nė drejtim tė marrėdhėnieve ndėretnike dhe pėrpjekjes pėr integrimin e minoritetit serb. Kemi tė bėjmė me zhbėrjen e njė procesi tė ngritjes sė institucioneve tė Kosovės. Pra pasojat janė nga ēdo anė qė t’i shohėsh janė negative.

Natyrisht kemi tė bėjmė me njė imazh krejtėsisht tė ri, tė cilin kurrė nuk e kemi pasur nė Kosovė e ky ėshtė dėmtimi i objekteve religjioze. Shqiptarėt e Kosovsės janė tė njohur si popull i cili i ka ruajtur monumentet religjioze dhe kulturore edhe nė kohė edhe mė tė vėshtira siē janė kėto tė tanishmet. Kėshtu qė pėr herė tė parė paraqitemi edhe si shkatėrrues tė objekteve kulturore dhe religjioze. Kėto janė gabime tė pafalshme tė atyre grupeve qė i kryen. Por unė mendoj se edhe nga situatat shumė tė vėshtira duhet tė dilet, duhet tė dilet me njė kocept tė ri, duhet tė dilet me njė konsensus tė ri tė kosovarėve, me njė politikė e cila nė mėnyrė drastike do tė jetė shumė mė e avancuar sesa ē’ėshtė tani.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.