|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Situata nė Kosovė e qetė, por e nderė

 
 

 

20 mars 2004 / TN

"Zėri i Amerikės" 19 mars 2004

Nė Kosovė po mbėrrijnė pėrforcime pėr paqeruajtėsit e NATO-s , ndėrkohė qė aleanca ėshtė zotuar tė vėrė nė kontroll dhunėn qė shpėrtheu mes shqiptarėve dhe serbėve nė kėtė vend tė administruar nga Kombet e Bashkuara.

Mė shumė se 2 mijė ushtarė amerikanė, britanikė, francezė, gjermanė, italianė dhe finlandezė, u dėrguan pėr tė ndihmuar 17 mijė trupat e alenacės qė ndodhen nė Kosovė.

Ushtarėt britanikė po vendosen nė pikat strategjike pėr tė ndihmuar nė vendosjen e rendit, pas shpėrthimiet tė dhunės etnike qė la tė paktėn 31 njerėz tė vrarė dhe 500 tė tjerė tė plagosur, duke pėrfshirė edhe 61 paqeruajtės.

Komandanti i NATO-s pėr Evropėn Juglindore, admirali Gregori Johnson, i pėrshkroi pėrleshjet e pėrgjakshme jo shumė tė ndryshme nga spastrimi etnik dhe tha se ato duhet tė marrin fund sa mė parė.

Nė Kosovė, trupat e NATO-s evakuuan njė familje serbe nga shtėpia e tyre, e cila u plaēkit dhe iu vu zjarri nga turmat shqiptare. Nacionalistėt serbė u hakmorrėn duke djegur xhami. Serbėt e shpėrngulur janė strehuar nė bazat ushtarake tė NATO-s pėrreth Kosovės.

Ndėrkaq, nė qytetin e ndarė tė Mitrovicės, ku filloi dhuna tė mėrkurėn, forcat e NATO-s hapėn zjarr dhe vranė sot njė snajper, qė kishte hapur zjarr nga njė ndėrtesė. Agjencia e lajmeve Tanjug, citoi burime serbe, qė kishin thėnė se snajperi ishte shqiptar.

Ndėrkaq, Kryeministri i Sėrbisė, Vojsllav Koshtunica, udhėhoqi njė marshim tė rreth 10 mijė vetėve nė Beograd si protestė kundėr dhunės.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.