|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

RTK-JA, PREFERON MILTANTIZMIN KOMUNIST

 
 

 
20 mars 2004 / TN

Valmir KOSOVA

 

Bilanci tragjik i dhunės qytetare nė Kosovė, qė u pėrshkallėzua me datėn 17 dhe 18 mars 2004, nga Radiotelevizioni ? Publik? i Kosovės (RTK), u pėrcoll me filmin komunist ? Nusja dhe shtetrrethimi?, prodhim i Kinostudios ?Shqipėria e re? nė kohėn e diktatorit komunist Enver Hoxha.
 
Dhuna nė Kosovė shqetsoi botėn dhe tė gjithė mendjet e demokracisė qytetare, Kėshillin e Sigurimit dhe tė gjitha shtetet aleate dhe mike tė shqiptarėve dhe sidomos Amerikėn. Por RTK-ja, mė 19 mars pas orės 18.00 emitoi filmin komunist ?
 
Nusja dhe shtetrrethimi?, ku partizėnet me yllin pesėcepėsh ngadhnjyen nga forcat gjermane, thuaja se edhe tani KFOR-i nė Kosovė ka rolin e kohės sė triumfit komunist. Trupat paqėruajtse nė Kosovė nuk duhet luftuar, nuk duhet lėnduar e aq mė pak nuk duhet vrarė siē na porositė filmi i emituar nga RTK-ja ? publike?.
 
Filmi komunist i emituar nga RTK-ja ėshtė dhunė publike, ėshtė njė thirrje pėr dhunė publike, ėshtė thirrje kundėr demokracisė sė brisht kosovare. Filmi komunist dhe ylli pesėcepėsh janė simbol i gjakut dhe dhunės qytetare, dhe RTK bilancin tragjik e pėrcolli pikėrisht me njė militantizėm komunist nė
tė cilin u vranė ushtarėt gjerman, ngadhnjyen komunistėt dhe grupet militante tė cilat ia dhan malit.
 
Mesazhi i filmit porosit pėr njė vazhdimėsi tė dhunės kundėr trupave ndėrkombėtare nė Kosovė dhe emitimi i atij filmi ende pa u pastruar gjaku nėpėr rrugėt e Kosovės shpjegon qart se dikush nė RTK e pėlqen dhunėn qė ndodhi nė Kosovė, dėshiron konflikt tė permasave tragjike me ushtrinė ndėrkombtare, bashkėsinė ndėrkombėtare dhe me aleatėt e Kosovės.
 
Emitimi i njė filmi komunist nė rrethanat e tanishme flet qart se Shėrbimi Informativ Serb i ka futur rrėnjet thell edhe nė RTK, dhe nėpėr shumė institucione tė tjera informative nė Kosovės. RTK nuk ka gjetur njė emision qė ulė gjakrat, qė fton paqe dhe qetsi, por ajo gjeti njė filėm ku ka krisma, ku derdhet gjak dhe ku vriten ushtarėt dhe ku ngadhnjejn komunistėt mbi ato forca demokratike qė kanė pėrfshirė planetin.
 
Me kėtė filėm ajo fton pėr t’u ndezur gjakrat dhe ftoi grupet militante pėr tė vazhduar dhunėn nė Kosovė, kundėr vet shqiptarėve, kundėr Institucioneve Shtetrore tė Kosovės dhe mė nė fund edhe kundėr Bashkėsisė Ndėrkombėtare.

Emitimi i njė filmi me pėrmbajtje dhe tematik krimi njė ditė pas bilancit tragjik qė ndodhi nė Kosovė dhe i emituar nga RTK qė ēirret 100% i Kosovės shpjegon se kjo politikė ėshtė 100% kundėr Kosovės dhe pavarsisė sė saj sepse filmi ?Nusja dhe shtetrrethimi? ėshtė filėm qė i ka humbur aktualiteti edhe nė vendin ku ėshtė prodhuar.
 
Tani ēfarė do tė deklaroj stafi drejtues i RTK-sė nė krye me komunistėtė e linjės projugosllave tė cilėt sikur nga qielli u instaluan nė kėtė medium tė rėndsishėm informativ.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.