|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim ndaj shkrimit tė Adem Demaēit - Analiza tė ftohta mbi tema tė nxehta 

 
 

ANALIZA TĖ NXEHTA TĖ NJĖ KOKE TĖ NDEZUR

 
 

 

20 mars 2004 / TN

- Shoku Demaēi, askush nuk po e fajson popullin ! Populli nuk ėshtė Demaēi me sejmentė e tij !

Shkruan : Sefedin K
RASNIQI

Shoku i FQK-sė, Adem Demaēi,  formula e  vurjes nė njė thes tė institucioneve tė Kosovės tė dalura nga vota e popullit, tė UNMIK-t dhe KFOR-it  me regjimin e Beligradit pėr « erupcionin e pakontrolluar » tė popullit tė Kosovės dhe shkatėrrimet qė janė shkaktuar pėr dy ditė nė Kosovė, janė shumė tė vogla nė krahasim me vrasjen e dhjetėra shqiptarėve dhe qindėra tė plagosurve tė tjerė. Fajtorėt dihen. Ata janė organizatorėt e kėtij « erupcioni tė pakontrolluar » dhe ėshtė krejt normale tė dihet sesa afėr tyre je, ti shoku Demaēi me sejmenėt tu. Kot e ke marrė mundin tė na bindėsh se gjithēka ishte organizim spontan i popullit, i cili u shndėrrua nė « erupcion tė pakontrolluar ». E quaj « erupcion », me gjuhėn tėnde,  por do tė duhej tė quhet me gjuhėn e vėrtetė – termet demonstrata shkatėrruese, tė kontrolluara nga « 50 mijė agjentėt serbė nė Kosovė », siē e ke pėr merak tė thuash.

Shoku Demaēi i FQK-sė, qytetarėt e Kosovės e kanė dhėnė provėn moti : si nė pėrkrahjen qė tė kanė dhėnė ty, kur je burgosur nga policia serbe, si nė vitin 68 kur  kanė marrė pjesė nė demonstratat e fuqishme, si nė vitin 1981 kur ato i pėrseritėn duke u sakrifikuar dhe derdhur gjakun e tyre pėr tė drejta kombėtare, si nė vitet  ’90-ta,  etj. Por, shoku Demaēi, atėherė, nė Kosovė,  kemi pasur njė strukturė tė organizuar represive tė forcave serbe qė rrahnin e vrisnin pamshirshėm shqiptarėt e pafajshėm.  Tash forcat serbe  me ndihmen e KFOR-it janė jasht Kosovės. 

E sa i pėrket mashtrimit tė popullit, askush nuk e ka mashrtuar sa ti shoku Demaēi me vizitat tua nė Serbi te « vėllezėrit serbė ». Askush nuk i ka mashtruar  shqiptarėt sikur ti, kur nė ty shihnin veprimtarin e paepur tė ēeshtjes kombėtare, e ti shkoje, menjeherė pas luftės, nė Beligrad  pėr tė marrė dorė, nga « demokratet serbė » tė bėhesh kryetar i Kosovės. Askush nuk i ka mashtruar shqiptarėt e Kosovės, sikur ti me takimet tua me zyrtarėt serbė, me deklaratat tua kur kėrkoje  nė mediat e shkruara dhe elektronike tė Serbisė qė « Rugova mos tė bėhet kryetar i Kosovės, sepse ai tashmė nuk lėshon pé, pasi nuk ka ēka tė humb ». 

Shoku Demaēi i FQK-sė, me paragrafin e dytė, tė shkrimit tėnd, duhet tė pajtohem pjesėrisht, por kurrė me atė pjesė ku shkruan dhe kritikon nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Rambujesė, sepse ajo marrėveshje mundėsoi ndaljen e luftės, hapi rrugėn pėr intervenim tė NATO-s nė Kosovė dhe shpėtoi mijėra shqiptarė tė Kosovės nga bajonetat serbe. Marrėveshja e Rambujesė i ndihmoi edhe UĒK-sė tė konsilidohet, sepse ajo ishte asfiksuar nga operacionet e forcave serbe dhe shumica e ushtarėve me gjithė komandantėt e tyre u duken nė plazhat e Durrėsit. Ēdo kritikė e jotja pėr kėtė marrėveshje vetėm e ēvlerėson figurėn tėnde tė dikurshme tė veprimtarit tė ēeshtjes kombėtare dhe vėrteton se ti je bėrė zėdhėnės i UĒK-sė me zor.

Hartimi i Kornizės Kushtetuese dhe aprovimi i saj u bė nga ekspertėt ndėrkombėtarė dhe vendorė dhe ajo ishte e vlerėshme vetėm pėr njė kohė, derisa tė konsilidohen institucionet e Kosovės.  Ngathtėsia e institucioneve tė Kosovės pėr ta realizuar dhe tejkaluar me qėllim transfomimi tė saj nė Kushtetutė tė Kosovės lė pėr tė deshiruar. Vetėm kėtu ke tė drejtė. Por, kėtė gjė  e kanė thėnė qindėra dhe mijėra shqiptarė tė Kosovės para teje. Kėtė e kanė thėnė edhe institucionet e Kosovės. Pse i pėrvetson gjėrat ?

Shoku Demaēi i FQK-sė, kur e ke ditur se regjimi i Beogradit nuk ka ndryshuar, ēka ėshtė fort e vėrtetė, pse nuk formove njė parti mė heret pėr tė dalur  nė ballė tė kombit, por tash e pesė vjet mrizoni herė nė zyrat e RTK-sė duke pasur njė  pagė mujore astronomike, herė nė zyrat e OJQ-ve nga ku mundohesh ta kamuflosh vepriminė e vėrtetė tė aktivitetit tėnd ilegal !? Ti me ndėrtimin e njė shtėpie nė lagjen e serbėve nė Prizren, me pėrkdheljen qė u bėje romėve tė Kosovės,  kot u mundove t’ua hedhėsh ndėrkombėtarėve se po lufton pėr tė drejtat pakicave.

Ndėrkombėtarėt tė njohin mirė, sepse u ka treguar zonja Albriht, ish-sekretare e shtetit tė SHB-ve, kur ia ke mbyllur telefonin nga mendjemadhėsia duke menduar qė ke krijuar njė ushtri e cila vėrtetė do ta ēlironte Kosovėn. Ndėrkombėtarėt tė njohin mirė, sidomos amerikanėt, tė cilėt, me mish e me shpirt, gjatė luftės, u munduan kot tė tė bėjnė kryeministėr tė Kosovės, por,  ti vure kusht qė « pa ikjen e Dr. Rugoves nga skena politike nuk  do ta pranoje kėtė post ». Ti kėrkoje,  si gjithnjė tė pamundurėn, ti ke kėrkuar si gjithnjė fajtorė aty ku s’ka.

Shoku Demaēi i FQK-sė, edhe nė paragrafin e katėrt tė shkrimit tėnd nė shumė vende them qė ke tė drejtė, por jo edhe aty ku UNMIK-ut i drejtohesh me lajka, sepse duket ashiqare pse e bėnė kėtė. Shoku Demaēi, ti duke qenė shumė afėr strukturave tė organizatorėve tė demonstratave tė dhunshme, tė 17 dhe 18 marsit 2004, ku e gjetėn vdekjen me dhjetėra shqiptarė e mėse 600 u plagosen, ti je shumė i vetėdishėm qė kėtė gjė e di policia e UNMIK-u dhe KFOR-i.  Madje, njė mendje mė thotė, se ti je vetė nė krye tė Shtabit tė demonstratave shkatėrruese me sejmentė tu.

Por, pas kėsja tragjedie  kombėtare, qė i pėrngjanė mbytjes sė shqiptarėve nė Karaburun, nė vend qė tė lavdėrohesh pėr « suksesin » e « erupcionit tė pakontrolluar tė mllefit…», ke vendosur qė me mjshtri ta kamuflosh krimin, duke bėrtitur « mos ma prekni popullin », sepse gjaku nuk ėshtė ujė. Plagosja e njė tė riu nė Ēagllavicė dhe mbytja e tre fėmijėve shqiptarė nė veri tė Mitrovicės, kanė qenė vetėm pretekst i vazhdimit tė demonstratave tė « Shoqatave tė dalura nga lufta » tė nisura me 16 mars 2004, qė kishin pėr qėllim jo « mbrojtjen e ēlirimtarėve », por degradimin dhe ēvlerėsimin e demonstratave paqėsore tė lajmėruara nga LDK kundėr aktit kriminal tė gjuajtjes sė shtėpisė me gurė tė Presidentit tė Kosovės. Ti nuk  e ke denuar kėtė akt kriminal shoku Demaēi!? Veē ndonjėrit, nuk e kanė dėnuar as sejmentė tu.

Shoku Demaēi i FQK-sė, nė paragrafin e pestė te shkrimit tėnd me titull „ANALIZA TĖ FTOHTA MBI TEMA TĖ NXEHTA“ , ti akuzon ushtarėt e KFOR-it gjithė duke  i  quajturit me retorikė « miq », dhe thua se « popullata i ka pritur me besim tė madh », por ti nuk harron pėr t’i gjykuar krejt panevojė. KFOR-i e ka stigmatizuar pozitivisht historinė e shqiptarėve me hyrjen triumfale nė Kosovė duke shpetuar qenjen shqiptare nė ato troje, bėrthamen e saj. KFOR-i na e ktheu dinjitetin njerėzor. Them dinjitetin njerėzor, sepse era shqiptarė nuk na vinte.

Shpresoj qė “erupcionistėt” tu nuk e kanė djegur atė autoblindėn e KFOR-it, tė cilės nė hyrje tė Prishtinės, tė mbijetuarit ia puthnin xhamat dhe gomat duke ia larė me lot gėzimi.  Kjo skenė u bė sigėl kryesor, pėr sė paku tre vite dhe shfaqej mu nė mes tė lajmeve tė ores 19:30 tė RTK-sė tėnde, nga e cila ike pėr „t’u marrė me gjėra mė kreative“! Ja se „ē’lezet“ na solli kreativiteti yt: 31 shqiptarė tė vrarė e mėse 600 tjerė tė plagosur, 16 kisha tė djegura dhe humbje tjera tė konsiderueshme mareriale.

Plasja mė vjen nga konsatimet tua kuturu, ku denon „aktin i shkatėrrimit tė ndėrtesave fetare nga rrebelimi i drejtė qytetarėve „. E drejta ose  ėshtė e drejtė dhe nuk bėnė gafe si kėto, ose ėshtė rrebelim « eruptiv » qė del nga kontrolli dhe bjen nė  duar tė atyre « 50 mijė agjentėve serbė nė Kosovė », qė ti shoku Demaēi shpesh i ke pėrmendur me pasion. 


“Pas erupcionit tė pakontrolluar“, ti kėrkon humbėsit dhe fitimtarėt.  Humbėsit dihen, ata janė shqiptarėt, me dhjetėra tė vrarė e me qindėra tė plagosur.  Fituesi mė i madh ėshtė Beligradi dhe „50 mijė agjentėt e Serbisė qė operojnė lirshėm nėpėr Kosovė“. UNMIK-u ėshtė nė mes, pak i merzitur, pak i koritur, shumė i deshtuar.

Ndaljen e shpejt tė kėtij « erupcioni », me tė drejtė e ke paraparė, sepse atė e ke nėn komandė ti dhe organizatorėt qė e kanė gjuajtur me gurė shtėpinė e Presidentit tė Kosovės. 

Nė pėrfundim mė duhet ta pranoj, qė gabimisht paskam menduar, se pas tėrė kėsaj tragjedie kombėtare do tė shkosh nė pushim mjekėsor, sikur qė bėre kur tė humbi zėri, njė ditė para vrasjes nė Tiranė tė kolonel Ahmet Krasniqit, pėr tė cilin kurrė nuk  ke dhėnė asnjė spjegim. Kėtė gjest  ia ke borxh familjes sė tė ndjerit, institucioneve tė Kosovės, por edhe UĒK-sė dhe tėrė popullit Kosovės. Nėse nuk e bėnė pėr sė gjalli, do ta marrėsh me veti,  ngarkesė nė qafė edhe nė varr.

 

 

ADEM DEMAĒI: ANALIZA TĖ FTOHTA MBI TEMA TĖ NXEHTA  

ZOTĖRINJ MOS FAJSONI QYTETARĖT!

Zotėrinj tė institucioneve formale tė Kosovės, zotėrinj tė UNMIK-t, zotėrinj tė rgjimit tė Beogradit, pėr erupcionin e pakontrolluar tė mllefit e tė dėshpėrimit qytetar tė Kosovės, ju jeni fajtorė e askush tjetėr. Mos u mundoni t’i mjegulloni e t’i fshihni gjynahet tuaja. Mos u mundoni t’i gjeni kriminelėt e fajtorėt, pėr vdekjen e dhjetėra qytetarėve tė pafajshėm, jashtė radhėve tuaja. Mos u mundoni t’i lani duart nga gjaku i qindra tė plagosurve kosovarė me fraza bajate e demagogjike. Mos u mundoni zotėrinj qė, me qytetarėt e Kosovės edhe mė tutje tė silleni si me dofarė kalamajsh, sepse ditėn e djeshme ata dhanė provėn e gjallė, tė lame me gjak, se, tashmė, janė tė pjekur dhe se nuk do t’i mashtroni mė kurrė me dallavere e fjalė boshe.

Ju, zotėrinjtė e institucioneve formale tė Kosovės, jeni fajtorėt kryesorė pėr krejt vuajtjet, mjerimin e zhgėnjimin e qytetarėve tė Kosovės. Jeni fajtorė se, disa prej jush, nga interesa personale e mendjelehtėsia, keni nėnshkruar Marrėveshjen e Rambuje-Parisit me ēka keni hequr dorė nga kryengritja ēlirimtare; keni shkelur vullnetin pėr pavarėsi tė qytetarėve tė shprehur me anėn e Referendumit tė shtatorit 1991; me dredhi e me mjete tė palejueshme keni fshehur, para qytetarėve zemėrbardhė tė Kosovės, tė vėrtetėn se Rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė sanksionon sovranitetin e atėherė Jugosllavisė e tash tė Unionit Mali i Zi-Serbi mbi Kosovėn; jeni fajtorė zotėrinj se keni marrė pjesė nė hartimin e Kornizės Kalimtare Kushtetuese tė Kosovės e cila tė gjitha pushtetet thelbėsore ia rezervon tė Dėrguarit special tė OKB-sė, kurse kosovarėve ju lehet vetėm pushteti i kontrolluar lokal; jeni fajtorė zotėrinj sepse, ndonėse e keni ditur fare mirė se pushteti juaj i vėrtetė ka pėr tė qenė krejt formal dhe fort i kufizuar, ju, megjiatė, keni pranuar qė, para qytetarėve naivė, tė luani rolin sikur jeni pushteti vetė. Nuk do tė kishte hapėsirė pėr t’i rreshtuar tė gjitha veprimet tuaja qė ilustrojnė kėtė tė vėrtetė pėr ju dhe pėr sjelljet tuaja. Por, qytetarėt i mbajnė nė mend tė gjitha kėto prandaj edhe pezmi e revolta e tyre erdhi e u rrit deri nė “erupcionin vulkanik” qytetar.

Ju, zotėrinjtė e regjimit tė Beogradit, jeni fajtorė qė, pėr interesat tuaja momentale politike, po manipuloni nė mėnyrė tė vrazhdė me qytetarėt serbė tė Kosovės duke rrezikuar interesat e tyre afatgjatė nė Kosovė dhe duke rrezikuar edhe njė herė, fort seriozisht, paqen nė kėto hapėsiara; jeni fajtorė, zotėrinj kuazidemokratė tė Beogradit qė, duke vazhduar me pėrpikmėri politikėn hegjemoniste tė Millosheviqit, po i fryni zjarrit tė urrejtjes, tė mosbesimit dhe tė konflikteve midis shqiptarėve dhe tė pakicave tjera tė Kosovės, nė njėrėn anė, e tė pakicės serbe nė anėn tjetėr; jeni fajtorė, zotėrinjtė e Beogradit, sepse keni aktivizuar pėrsėri tė gjithė mekanizmat e agjenturave terroriste serbe nė Kosovė dhe, me vrasjet e shpėrthimet tuaja tė shpeshta, po mbillni tmerr e pasiguri gjithandej Kosovės; jeni fajtorė, zotėrinj tė Beogradit, sepse urrejtja e tėrbuar tek pakica serbe kundėr shqiptarėve dhe tė tjerėve nė Kosovė, tė cilėn e nxitėt dhe po e nxitni me tė gjitha mjetet e shumta qė keni nė dispozicion, mė nė fund, arriti qė tė bėnte qė tė shpėrthente erupcioni i pakontrolluar i qytetarėve kundėr rrezikut tė riokupimit ose tė copėtimit tė Kosovės. Do tė duhej hapėsirė fort e madhe pėr tė ilustruar, pėr tė numėruar e pėrshkruar tė gjitha veprimet tuaja, nė kėtė frymė e nė kėtė drejtim, zotėrinj kuazidemokratė tė Beogradit.

Ju, zotėrinj tė UNMIK-ut, miqėt tanė nga tė katėr anėt e botės, nė krejt kėtė punė, mė sė paku jeni fajtorė, sepse ju keni ardhur dhe kėtė e keni thėnė hapur, pėr tė implementuar Rezolutėn 1244 tė KS si organ ekzekutiv i OKB-sė. Mirėpo, as ju, zotėrinj tė nderuar, nuk jeni pa “gjynahe”. Nė rolin tuaj, kinse ndėrmjetėsues nė Kosovė, si shumė ashiqare po merrni anėn e serbėve dhe madje edhe po identifikoheni me regjimin e Beogradit, i cili as s’ka qenė, as s’ėshtė demokrat. Ju, zotėrinjė, jo vetėm qė po i toleroni, por edhe po i pėrkrahni privilegjet e beneficionet e shumta nė favor tė pakicės serbe dhe tė shtetit serb. Ju, zotėrinj tė UNMIK-ut, terė kohėn, qė nga 1999-ta, toleruat ndarjen e Mitrovicės, toleruat pushtetin paralel, duke deklaruar gjithė kohėn se nuk duhet tė tolerohen kėto gjėra.

Ju keni folur dhe po flisni sikur tė ishit nė njėfarė opozite e jo si forcė qė keni pushtetin e plotė nė Kosovė. Si mund tė shpjegohet, bie fjala, qė toleranca ndaj pakicės srbe tė shkojė deri nė atė shkallė, sa qė tri ditė tė zgjasė bllokada e rrugės mė tė rėndėsishme nė Kosovė? Plagosja e atij djalit tė ri ishte njė krim i pafalshėm, por megjithatė, nuk mund tė tolerohet bllokada e krejt njė shoqėrie aq lehtė. Ku ishin kėtu forcat e UNMIK-ut, ku ishin forcat e KFOR-it qė tė normalizonin gjendjen dhe tė vazhdonin hetimet e nevjshme nė rastin pėrkatės? Ose si ėshtė e mundur qė toleranca e UNMIK-ut tė jetė aq e madhe saqė ēetnikėt e vendosur nė veri tė Kosovės tė marrin guximin qė edhe qent t’i ndėrsejnė kundėr fėmijve shqiptarė. Si ėshtė e mundur qė tė insistohet nė kthimin e serbėve tė ikur nga Kosova, kurse tė mos insistohet, tė paktėn nė tė njėjtėn mėnyrė edhe pėr kthimin e shqiptarėve tė dėbuar nga shtėpitė e trojet e tyre nga Mitrovica e veriut? Tė mos pėrmenden edhe shumė e shumė raste tė kėsaj natyre qė ndodhėn e po ndodhin gati pėrditė nė pjesėn veriore tė Kosovės e tė Mitrovicės.

Me sjlljet dhe me praktikėn tuaj, ju, zotėrinjtė e shumtė tė UNMIK-ut, po i kompromitoni nė masė tė tepruar sa s’bėn parimet elementare tė demokracisė dhe tė humanizmit. Dhe kėtė, nė tė gjitha fushat ku ju keni pasur ēasje e, ju keni pasur e keni ēasje nė tė gjitha fushat mė tė rėndėsishme tė jetės nė Kosovė. E keqja mė e madhe ėshtė se popullata e Kosovės e cila i ka pritur forcat e UNMIK-t e tė NATO-s me shpresa tė mėdha dhe me besim tė madh, kurse tash, pas pesė vjetėsh po zhgėnjehet me mosefikasitetin total tė kėtyre miqėve tanė.

Pa tjetėr duhet tė theksojmė me forcė se veprimet kriminale tė disa individėve qė lėshohen kundėr ndėrtesave fetare dhe kundėr shtėpive shėndetėsore e administrative, ose kundėr vendbanimeve tė popullatės serbe i qesin hije tė keqe dhe tė turpshme kėtij rrebelimi tė drejtė qytetar.

Nė fund, tė themi se ky erupcion i pakontrolluar do tė ndalet shumė shpejt, por kjo duhet tė jetė njė rast i mirė qė faktorėt ndėrkombėtarė dhe ata tė regjimit tė Beogradit, ta rishikojnė edhe njė herė pozicionimin e tyre lidhur me Kosovėn duke pasur parasysh tė drejtėn pėr vetvendosje tė qytetarėve tė Kosovės, nė mėnyrė qė tė gjithė sa janė nė Kosovė dhe rreth Kosovės tė fitojnė dhe askush tė mos humbė.

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.