|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

LDK-ja dega nė Mitrovicė ėshtė kundėr ēdo forme tė dhunės

 
 

 

Mitrovicė, 20 mars 2004 / TN - Lidhja Demokratike e Kosovės Dega nė Mitrovicė vlerson se gjendja nė Mitrovicė ishte shumė e rėndė me tendenca tė eskalimit tė dhunės dhe shkatrrimit, dhe si e tillė ėshtė e papranushme dhe e padėshirushme.

Lidhja Demokratike e Kosovės dega nė Mitrovicė shprehė ngushllime familjeve tė tė vrarėve, dhe tė lėndurėve iu dėshiron shėrim tė shpejtė .

LDK-ja dega nė Mitrovicė ėshtė kundėr ēdo forme tė dhunės, ėshtė kundėr shkatrrimit tė institucioneve tė dala nga zgjedhjet dhe ėshtė kundėr  shkatrrimit tė pasurisė tė qytetarėve .

Lidhja Demokratike e Kosovės Dega nė Mitrovicė pėrkrahė punėn e institucioneve ndėrkombėtare : KFOR-it, UNMIK-ut  dhe OSCE –sė .

LDK-ja dega nė Mityrovicė kėrkon qė SHPK-ja tė funksionoi nė kuadėr tė kapaciteteve dhe autorizimeve tė saja. Po ashtu kėrkojmė qė roli dhe angazhimi i TMK-sė tė rritet e tė jetė nė funksion tė popullit dhe qetsisė, lirisė dhe demokracisė.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.