|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Donniana e kėpucėve shqiptare

 
 

 

20 mars 2004 / TN

Rita Loloēi

Federated Department Store INC. ėshtė rrjeti mė i madh i supermarketeve tė veshjeve dhe kėpucėve tė modės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Kompania kontrollon sot 450 supermarkete  nė 34 shtete tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės si dhe nė Porto Riko.

Ajo vepron nėpėrmjet markave shumė tė njohura si: Bloomingdale’s, The Bon Marchč, Burdines, Goldsmith’s, Lazarus, Macy’s dhe Rich’s–Macy’s. Ajo shet gjithashtu edhe nė internet nėpėrmjet markave Macy’s.com dhe Bloomingdale’s. Prodhimet e kompanisė Donianna nėn markėn Made In Albania janė tė destinuara pėr rrjetin e supermarketeve nė qytetin e New York-ut.

Filozofitė kryesore tė saj janė pėrfshirja e bashkėsisė, angazhimi social dhe veshjet e ndryshme pėr ēdo klient. Ajo ėshtė e angazhuar pėr tė gjetur prodhues cilėsorė dhe veēanėrisht punon pėr tė nxitur zhvillimin e kompanive nėn pronėsinė e grave. Fabrikat e zotėruara nga gratė nė shumė vende tė botės kanė furnizuar gjatė vitit tė kaluar Federated me produkte tė ndryshme veshjeje dhe kėpucėsh me vlerė tė pėrgjithshme prej 343 milionė dollarėsh amerikanė. Stafi ekzekutiv i kompanisė pėrbėhet nė 67 pėr qind nga gra dhe nė masėn 24 pėr qind nga minoritete tė rracave tė ndryshme.

Federated Department Store INC. realizoi shitje tė pėrgjithshme nė masėn 15 miliardė dollarė gjatė vitit 2003 dhe rreth 800 milionė dollarė fitim neto.

Doniana, kompaninė mė tė mirė pėr 2003

Presidentja e kompanisė Donianna, znj. Donika Mici u shpall “The Most Innovative Entrepreneur of the Year”, (Sipėrmarrėsja mė e Suksesshme e Vitit), pėr vitin 2002 nga Komisioni Ekonomik i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr Europėn, (UNECE). Ēmimet u shpėrndanė nė shtator tė vitit tė kaluar. UNECE ėshtė njė agjenci e Kombeve tė Bashkuara qė punon pėr rritjen e bashkėpunimit ekonomik mes vendeve anėtare. Nė faqen web tė organizatės jepet edhe njė pėrshkrim i shkurtėr i kompanisė Donianna dhe eksperiencės sė zonjės Mici. Sipėrmarrėsja mė e Suksesshme e Vitit, ėshtė njė nga gjashtė ēmimet qė jepen nga UNECE pėr gratė biznesmene dhe pėr rolin e tyre tė rritjen ekonomike dhe reduktimin e varfėrisė.

Profili zyrtar i Donianna.sh.p.k

E nisur si njė biznes i vogėl italo-shqiptar nė vitin 1992, Donianna zotėron sot dy fabrika me gjithsej 1168 punėtorė. Ajo ka njė kapacitet prodhimi prej 10 mijė palėsh nė ditė nga tė cilat, rreth 4000 palė janė produkt final ndėrsa pjesa tjetėr pėrbėhet nga mall i pėrpunuar pjesshėm nė Shqipėri (95 pėr qind) dhe i rieksportuar nė Itali.

Ajo zotėron kapital me vlerė 2.7 milionė euro nė pajisje dhe 1.6 milionė euro prona tė palėvizshme. Gjatė vitit 2003, tė dyja fabrikat, Donianna dhe Roximpex, patėn shitje totale me vlerė 7 milionė euro.

“Gjatė vitit 2003, ne kryem investime tė pėrgjithshme prej 3 milionė eurosh pėr tė ndėrtuar kapanone tė reja, pėr tė blerė pajisje tė reja industriale dhe pėr tė plotėsuar kuadrin teknik, me qėllim qė tė arrinim tė realizonim produktin final”, - thotė Donika Mici, presidente e kompanisė. “Ne duhej tė investonim shumė qė tė arrinim tė realizonim produkte duke respektuar standartet e Bashkimit Europian”.

Gjatė vitit 2003 janė ndėrtuar kapanone me sipėrfaqe tė pėrgjithshme prej 6 mijė metrash katrore si dhe u rinovua teknologjia e pėrdorur. Pas kėsaj mbėrritėn ekspertėt e kompanisė amerikane “Federated Dept. Store Inc.” (www.fds.com), tė cilėt kryen tė gjitha inspektimet para se tė jepnin miratimin pėr fillimin e importeve. Kėpucėt pėr sezonin dimėror 2004-2005 me destinacion SHBA-nė kanė filluar sakaq tė prodhohen nė Tiranė.

Klienti dhe partneri mė i rėndėsishėm i Donianna sh.p.k ėshtė kompania e mirėnjohur italiane Adelchi.

Qė nga viti 1998 deri nė vitin 2003, Donianna sh.p.k arriti tė realizonte 95 pėr qind tė produktit nė Shqipėri. Kėto ishin produkte qė komercializoheshin nė Europėn Perėndimore dhe Amerikė nėn markat “Timberland”, “Clarks” etj, nėpėrmjet Italisė. Vetėm gjatė kėtij viti ėshtė arritur qė nė Tiranė tė realizohet produkti final, i cili eksportohet si produkt shqiptar dhe komercializohet nė SHBA nga “Federated Inc” nėn markėn “Alfani”.

Donianna parashikon tė investojė 2.3 milionė euro tė tjera gjatė kėtij viti pėr ndėrtimin e njė fabrike tė re si dhe tė rrisė numrin e punėtorėve me 450 vetė. Por projekti i saj mė i rėndėsishėm ėshtė krijimi i njė kompanie tė re tė quajtur “AlbImportExport Shoes”. Kjo do tė jetė kompania qė do tė realizojė shitblerjen e lėndės sė parė dhe tė produktit final drejtpėrsėdrejti. Nėn bashkėpronėsi mes kompanive “Donianna” dhe “Adelchi”, kompania e re synon ta ngrejė kėtė sipėrmarrje nga njė kompani nė Grup Tregėtaro-Prodhues.

Keshtu, pėr herė tė pare qė nga viti 1990, industria e lehtė ka tashmė njė kompani qė do tė eksportojė produkte tė markės “Made in Albania”.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.