|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 20 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova, Kryeministri Rexhepi dhe Kryeparlamentari Daci kanė miratuar mbrėmė njė deklaratė tė pėrbashkėt

 • Presidenti Rugova ka anuluar vizitėn e paraparė nė SHBA pėr shkak tė zhvillimeve tė fundit nė Kosovė

 • Nesėr bėhet varrimi i dy fėmijėve tė Ēabrės tė mbytur nė lumin Ibėr

 • Nga ushtarėt e KFOR-it ėshtė arrestuar kryetari i KMLDNJ-sė pėr Mitrovicė Halit Barani

 • LDK nė Mitrovicė ėshtė kundėr ēdo forme tė dhunės

 • Nė Viti vazhdon ndalim qarkullim i qytetarėve

 • Sot janė hapur dy akset rrugore nga Prishtina pėr nė Gjilan dhe nė Shkup

 • Shkrimtari Kadare kritikoi ashpėr shqiptarėt e Kosovės pėr aktet e dhunės

 • Nė Kosovė mbėrrijnė forca shtesė tė NATO-s

 • Mbrėmė u dogj njė shtėpi nė fshatin Brainė

 • Snajperistėt serbė nė veri tė Mitrovicės kanė plagosur njė shqiptar dhe njė boshnjak

 • Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks dėnon ashpėr sulmet ndaj KFOR-it dhe institucioneve ndėrkombėtare nė Kosovė

 • LDK nė Nju Jork: Konfrontimi me forcat e KFOR-it dhe tė policisė ėshtė rrezik pėr tė ardhmen e Kosovės

 • Gjenerali Mishel ka thėnė se situata nė Mitrovicė ėshtė buzė shpėrthimit

 • Ushtarėt francez qėlluan pėr vdekje njė demonstrues shqiptar nė Mitrovicė

 • Fisher dhe Anan u kanė bėrė thirrje shqiptarėve dhe serbėve tė Kosovės tė ndalin menjėherė dhunėn

 • "Hjuman Raits Uoē" u ka bėrė thirrje paqeruajtėsve tė mbrojnė pakicat nė Kosovė

 • Riēard Hollbruk thotė se trazirat e fundit nė Kosovė pėrfaqėsojnė dėshtim pėr politikėn ndėrkombėtare ndaj Kosovės

 • UNMIK-u thotė se numri i tė vrarėve nė protesta nuk ėshtė 31, por 28 veta

 • Rupert Nojdek konsideron se Kosova duhet tė bėhet shtet i pavarur

 • Shefi i NATO-s ka refuzuar kėrkesėn e bashkėsisė Serbi- Mali i Zi pėr dėrgimin e ushtarėve serbė nė Kosovė

 • V. Petriē: Pas dhunės sė fundit nė Kosovė duhet tė qartėsohet statusi i Kosovės

 • Koshtunica u ka thėnė protestuesve serbė se Serbia nuk do ta japė Kosovėn

 • Nė Zrenjanin protestuesit dėmtojnė shtėpitė dhe dyqanet e shqiptarėve

 • Pakistani ka arrestuar mbi 100 tė dyshimtė nė sulmet pesėditėshe kundėr militantėve tė Al Kaidės

 • Persona tė armatosur kanė vrarė njė polic irakian nė Kirkuk

 • Presidenti Bush u bėri thirrje aleatėve qė tė bashkohen pėr tė luftuar terrorizmin

 
  
Presidenti Rugova, Kryeministri Rexhepi dhe Kryeparlamentari Daci kanė miratuar mbrėmė njė deklaratė tė pėrbashkėt
 
Prishtinė, 20 mars 2004 - Tre udhėheqėsit e institucioneve mė tė larta tė Kosovės: Presidenti Ibrahim Rugova, Kryeministri Bajram Rexhepi dhe Kryeparlamentari Nexhat Daci kanė miratuar mbrėmė njė deklaratė tė pėrbashkėt, me tė cilėn kanė vlerėsuar se situata e sigurisė nė Kosovė po pėrmirėsohet.
 
Ata njėkohėsisht kanė kėrkuar qė tė shtohen pėrpjekjet pėr tė kthyer gjendjen nė suazat e normalitetit nė Kosovė. Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt tė cilėn e lexoi Presidenti Rugova thuhet se sulmet ndaj pjesėtarėve tė pranisė ndėrkombėtare janė nė kundėrshtim me interesat e Kosovės, sikurse edhe akte tė tjera tė dhunės dhe tė rrėnimeve, qė kanė ndodhur ditėt e fundit nė Kosovė.

"E pėrsėrisim se sulmet ndaj pranisė ndėrkombėtare civile dhe ushtarake janė krejtėsisht tė papranueshme dhe nė kundėrshtim tė drejtpėrdrejtė me interesat jetike tė Kosovės. Me kėtė rast edhe njėherė theksojmė se shkatėrrimet e objekteve fetare dhe kulturore, pasurisė publike dhe tė shtėpive janė tė papranueshme pėr popullin e Kosovės dhe tė dėnueshme", thuhet nė deklaratė.

Ndėrkaq, kryeparlamentari Nexhat Daci tha se nuk do tė ketė gjendje tė jashtėzakonshme, qė tė shpallet nga dikush pėr shumė arsye. "Nuk mundet njė vend qė nuk i kontrollon vetė kufijtė, qė nuk e ka ushtrinė e vet tė shpallė gjendjen e jashtėzakonshme, por kėtė e kishim nė shqyrtim", ka thėnė Daci. Ai shtoi se admirali Xhonson e bėri tė qartė para gazetarėve qė ngritet shkalla e masave tė ndėrmarra dhe ishim nė pajtueshmėri tė plotė.
 
 
Presidenti Rugova ka anuluar vizitėn e paraparė nė SHBA pėr shkak tė zhvillimeve tė fundit nė Kosovė
 
Prishtinė, 20 mars 2004 - Pėr shkak tė zhvillimeve tė jashtėzakonshme tė kėtyre ditėve nė Kosovė, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ka anuluar njė vizitė tė paraparė pėr javėn e ardhshme nė SHBA.

Presidenti Rugova ka pasur njė ftesė nga guvernatori i Pensilvanisė pėr tė vizituar kėtė shtet, ndėrsa qėndrimi i tij nė SHBA pėrfshinte edhe takime tė nivelit shumė tė lartė nė Uashington D.C. dhe takime tė rėndėsishme nė Nju Jork, njofton Zyra e Presidentit tė Kosovės.
 
 
Nesėr bėhet varrimi i dy fėmijėve tė Ēabrės tė mbytur nė lumin Ibėr
 
Ēabėr, 20 mars 2004 - Nesėr, mė 21 mars, nė orėn 13.00, nė fshatin Ēabėr tė Zubin Potokut do tė zhvillohet ceremonia e varrimit tė dy fėmijėve qė u mbytėn mė 17 mars nė lumin Ibėr. Pra nesėr do tė bėhet varrimi i Avni Veselit (11) dhe i Egzon Deliut (12).
 
Ndėrkaq, fėmija tjetėr Florent Veseli (8), tė cilin po atė ditė poashtu e kanė rrėmbyer valėt e lumit Ibėr, ende konsiderohet i zhdukur. Sipas njoftimeve nga fshati Ēabėr, edhe sot kanė vazhduar kėrkimet pėr gjetjen e tij pėrgjatė lumit Ibėr.
 
 
Nga ushtarėt e KFOR-it ėshtė arrestuar kryetari i KMLDNJ-sė pėr Mitrovicė Halit Barani
 
Mitrovicė, 20 mars 2004 - Sot rreth ores 10. 30 nė afėrsi tė Qendrės sė Kulturės nė Mitrovicė, nga ushtarėt e KFOR-it francez ėshtė arrestuar kryetari i KMLDNJ-sė pėr Mitroicė Halit Barani, bėhet e ditur nga dėshmitarėt nė zonėn e sigurisė.
 
Burime ndėrkombėtare anonime bėjnė tė ditur se KFOR, UNMIK dhe CIVPOL dyshojnė se z.Hali Barani ka qenė i involvuar nė trazirat qė ndodhon ditėt e kaluara nė Mitrovicė. Ky dyshim ėshtė i bazuar nė atė se z. Barani tėrė kohėn ka qenė nė vendin e ngjarjes, duke harruar se ky ai si zakonisht mbante shenime elektronike pėr KMLDNJ-nė.

Ky ėshtė edhe njė tentim i fajsimit tė personave tė pafajshėm pėr qėllim tė konfiskimit tė filmimeve tė tij tė bėra kėto ditė, nga ana e ndėrkombėtarėve me qėllim tė mbulimit tė punės sė dobėt tė bėrė nga vetė ata, thuhet nė njė njoftim tė OJQ "ART&MEDIA" nė Mitrovicė.
 
 
LDK nė Mitrovicė ėshtė kundėr ēdo forme tė dhunės
 
Mitrovicė, 20 mars 2004 - Dega e LDK-sė nė Mitrovicė vlerėson se gjendja nė Mitrovicė ishte shumė e rėndė me tendenca tė pėrshakllėzimit tė dhunės dhe si e tillė ėshtė e papranushme.

LDK nė Mitrovicė u shpreh ngushėllime familjeve tė tė vrarėve, dhe tė lendurve u uron shėrim tė shpejtė.

LDK-ja dega nė Mitrovicė ėshtė kundėr ēdo forme tė dhunės, kundėr shkatėrrimit tė institucioneve tė dala nga zgjedhjet dhe ėshtė kundėr shkatėrrimit tė pasurisė tė qytetarve.

LDK nė Mitrovicė pėrkrah punėn e institucioneve ndėrkombėtare: KFOR-it, UNMIK-ut dhe OSBEBsė.

LDK nė Mitrovicė kėrkon qė SHPK-ja tė funksionojė nė kuadėr tė kapaciteteve dhe autorizimeve tė saja. Po ashtu kėrkon qė roli dhe angazhimi i TMK-sė tė rritet e tė jetė nė funksion tė popullit dhe qetsisė, lirisė dhe demokracisė.
 
 
Nė Viti vazhdon ndalim qarkullim i qytetarėve
 
Viti, 20 mars 2004 - Edhe sot tė gjitha hyrje-daljet e qytetit tė Vitisė janė tė bllokuara. Tė gjitha hyrjet nė qytet i kontrollon KFOR-i nė bashkėpunim me pjesėtarėt e TMK-sė, ndėrkaq nė qytet vėrehet njė numėr i shtuar i pjesėtarėve tė SHPK-sė tė cilėt po patrullojnė.
 
Situata nė pėrgjithėsi gjatė ditės sė djeshme dhe sot, ėshtė e qetė dhe nuk ėshtė raportuar pėr ndonjė incident. Megjithatė, ky bllokim i qytetit tė Vitisė, do tė vazhdojė deri tė hėnėn, nė ndėrkohė qė ora policore nė kėtė komunė ėshtė aplikuar nga ora 21 e deri nė orėn 6 tė mėngjesit.

Ndėrkohė tė gjiha shėrbimet funksionojnė, ndėrkaq gjendja nė fshatrat e komunės sė Vitisė ėshtė e qetė.
 
 
Sot janė hapur dy akset rrugore nga Prishtina pėr nė Gjilan dhe nė Shkup
 
Prishtinė, 20 mars 2004 - Qė nga orėt e sotme tė mėngjesit dy akset rrugore nga Prishtinė pėr njė Gjilan dhe nė Shkup janė hapur pėr trafik. Qarkullimi i njerėzve dhe i automjeteve po bėhet me njė kontroll tė rreptė tė forcave tė KFOR-it, tė cilat kontrollojnė njerėzit dhe makinat.
 
Mirėpo, pėr shkak tė kontrollit tė hollėsishėm nga ana e KFOR-it qarkullimi ėshtė shumė i ngadalshėm, madje nga dy anėt pritet rreth njė orė. Lejohen tė lėvizin nga dhjetė vetura nė dy drejtimet.

Tė pėrkujtojmė se pėr disa ditė me radhė kėto dy akse rrugore kanė qenė tė bllokuara nga serbėt lokalė dhe ishin arenė e pėrplasjeve tė fuqishme mes serbėve dhe shqiptarėve me disa viktima dhe shumė tė plagosur.
 
 
Shkrimtari Kadare kritikoi ashpėr shqiptarėt e Kosovės pėr aktet e dhunės
 
Tiranė, 20 mars 2004 - Shkrimtari Ismail Kadare nuk i ka kursyer termat dhe kritikėn e ashpėr ndaj shqiptarėve tė Kosovės pėr aktet e dhunės qė shpėrthyen atje tre ditė mė parė. Pėr tė ajo qė ka ndodhur ėshtė diēka shumė e rėndė dhe ai pranon se nuk ka arsye pėrse t'i kursejė fjalėt.

Nė njė intervistė telefonike tė dhėnė pėr televizionin Klan, zoti Kadare shprehet se pas ēlirimit tė Kosovės gjėra tė tilla nuk duhet tė ndodhnin pasi i kanė sjellė njė dėm tė madh ēėshtjes shqiptare nė Ballkan:

"Mendoj se ėshtė goditur mė rėndė fitorja mė e madhe qė ka arritur populli shqiptar, afrimi me perėndimin, krijimi i aleancave me botėn perėndimore, pėr fat tė keq kjo ėshtė shkelur me kėmbė kėto dy tre ditė, domethėnė Shqipėria dhe Kosova bashkė me shqiptarėt ka rrezik tė kthehen prapė nė izolim si mė parė dhe kjo ka qenė ėndrra e Serbisė dhe ėndrra e Enver Hoxhės. Pra me kėtė qė u bė nė mėnyrė tė verbėr u godit liria e Kosovės, e ardhmja e saj, u goditėn aleatėt tanė nė mėnyrė tė pabesė", tha ai.

Shkrimtari i njohur thotė se i kupton problemet qė kanė shqiptarėt dhe pakėnaqėsitė e tyre dhe se ata kanė tė drejtė nė shumė gjėra, nė radhė tė parė trajtim tė barabartė mė tė gjithė tė tjerėt, apo tė pushojnė provokimet e shėmtuara nga Beogradi, por tė gjithė kėto saktėson zoti Kadare nuk mund tė justifikojnė atė qė ata tė binin nė kėtė kurth dhe tė luanin praktikisht lojėn e serbėve.

Zoti Kadare thotė se e vetmja gjė qė duhet tė bėjnė tani shqiptarėt ėshtė qė ata tė riparojnė dėmin e madh duke kuptuar se kanė bėrė gabim kur sulmuan shtėpitė serbe, kur dogjėn kishat serbe duke menduar se kėshtu po i sillnin ndonjė tė mirė kauzės shqiptare:

"Duhet ta kuptojnė kėtė gjė. Duhet ta kuptojnė kur sulmuan pallatet e tyre, kur sulmuan bashkėsinė ndėrkombėtare, kur sulmuan aleancėn atlantike, kur dogjėn flamurin e aleancės. Tė gjitha kėto ata duhet ti kptojnė thellė se kanė bėrė njė gjė tė palejueshme, dhe tė pandreqshme gati I vetmi riparim qė mund tė bėjnė ėshtė tė vėnė mėsim se kokat e nxehta nuk duhet kurrė tė vėnė zemėrimin e vet pėrpara interesave tė kombit, pėrpara interesave tė lirisė".

Shqiptarėt ka vazhduar zoti Kadare nė intervistėn e tij pėr televizionin Klan, duhet tė distancohen nga tė gjitha ato pjesė tė errta tė Kosovės qė janė pėrzier nė kėtė histori. Sipas tij nė kėtoi ngjartje janė pėrfshirė njerėz naivė por edhe njerėz tė fajshėm, shėrbimet e fshehta tė huaja apo dhe aventurierė shqiptarė e ndoshta dhe nostalgjikė tė komunizmit.
 
Shqiptarėt vazhdoi zoti Kadare duhet tė ndahen nga kjo e keqe nė mėnyrė qė mė pas tė rivendosin njė fytyrė tjetėr, qė tė tregojnė se janė njė popull i qytetėruar gjė qė kėto ditė siē u shpreh ai nuk e treguan aspak, njofton Z.A.
 
 
Nė Kosovė mbėrrijnė forca shtesė tė NATO-s
 
Prishtinė, 20 mars 2004 - Nė Kosovė po mbėrrijnė pėrforcime pėr paqeruajtėsit e NATO-s dhe aleanca ėshtė zotuar tė vėrė nė kontroll dhunėn qė shpėrtheu mes shqiptarėve dhe serbėve.

Mė shumė se 2 mijė ushtarė amerikanė, britanikė, francezė, gjermanė, italianė dhe finlandezė, u dėrguan pėr tė ndihmuar 17 mijė trupat e alenacės qė ndodhen nė Kosovė.

Ushtarėt britanikė po vendosen nė pikat strategjike pėr tė ndihmuar nė vendosjen e rendit, pas shpėrthimiet tė dhunės etnike qė la tė paktėn 31 njerėz tė vrarė dhe 500 tė tjerė tė plagosur, duke pėrfshirė edhe 61 paqeruajtės.

Komandanti i NATO-s pėr Evropėn Juglindore, admirali Gregori Xhonson, i pėrshkroi pėrleshjet e pėrgjakshme jo shumė tė ndryshme nga spastrimi etnik dhe tha se ato duhet tė marrin fund sa mė parė.
 
 
Mbrėmė u dogj njė shtėpi nė fshatin Brainė
 
Podujevė, 20 mars 2004 - Mbrėmė rreth orės 19.00 nė fshatin Brainė tė Podujevės ka ndodhur njė incident, nė tė cilin persona tė panjohur ia kanė dhėnė flakėn shtėpisė sė Mehmet Salihut. Banorėt nga frika kanė braktisur fshatin, ndonėse atje kishin shkuar menjeherė pjesėtarėt e SHPK-sė dhe zjarrfikėsit.
 
Fshatarėt pėr kėtė sulm kanė akuzuar bandat serbe, ngase fshati ndodhet afėr kufirit me Serbinė.
 
 
Snajperistėt serbė nė veri tė Mitrovicės kanė plagosur njė shqiptar dhe njė boshnjak
 
Mitrovicė, 20 mars 2004 - Disa shpėrthime kanė ndodhur dje pasdite nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Njoftohet se dy persona janė plagosur me tė shtėna snajperiste nė "Lagjen e Boshnjakėve" nė veri tė Mtirovicės, e cila ėshtė e banuar kryesisht me shqiptarė dhe boshnjak, kanė bėrė tė ditur disa zyrtarė lokalė nga vendi i ngjarjes.
 
Bėhet e ditur se nga snajperistėt janė plagosur Nermin Maliqi, 40 vjeēar i pėrkatėsisė boshnjake dhe Bedri Sahiti i pėrkatėsisė shqiptare.

Zyrtarėt e KFOR-it kanė konfirmuar se forcat e tyre kanė vrarė parmbrėmė njė snajperist nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Trupat franceze tė KFOR-it kanė bėrė bastisje nė kėrkim tė armėve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
 
Po ashtu bėhet e ditur se ushtarėt e KFOR-it i janė pėrgjigjur dje pasdite zjarrit tė demonstruesve shqiptarė, tė cilėt kanė zėnė pritė mbi njė pallat nė Mitrovicė.

Pėr shkak tė gjendjes sė rėndė qė ende po vazhdon tė mbretėrojė nė pjesėn veriore tė kėtij qyteti, personeli i UNMIK-ut ėshtė mbyllur brenda bazės ushtarake tė KFOR-it afėr Vushtrrisė.
 
 
Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks dėnon ashpėr sulmet ndaj KFOR-it dhe institucioneve ndėrkombėtare nė Kosovė
 
Bruksel, 20 mars 2004 - Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks dėnon ashpėr politikėn luftėnxitėse tė Beogradit nė Kosvovė, duke e akuzuar me fakte tė njohura ekstremizmin e Koshtunicės dhe Qeverinė e Serbisė, qė nė bashkėpunim tė ngushtė me grupet kriminele serbe nė Mitrovicė, Graēanicė e gjetiu i mbytėn nė lumin Ibėr tre fėmijėt shqiptarė dhe i vranė me dhjeta qytetarė shqiptarė e tė tjerė.

Duke u bazuar nė deklaratat e shpeshta luftėnxitėse tė Koshtunicės, Ēoviqit dhe liderėve tė manipuluar serbė tė Kosovės, ky destabilizim i Kosovės ėshtė bėrė me paraljmėrime direkte nė masmediat e Beogradit. Fatkeqėsisht, disa institucione ndėrkobėtare, janė duke i mbyllur sytė dhe nuk e kanė dėnuar me kohė kėtė politikė tė rrezikshme destabilizuese jo vetėm pėr Kosovėn, por pėr tėrė Evropėn Juglindore.

Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks, kėrkon nga UNMIK-u qė tė arrestohen grupet kriminele serbe nė Mitrovicė e gjetiu, qė tė cbllokohen rrugėt e Kosovės, pėr qarkullim tė lirė dhe jetė normale tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks, shpreh mbėshtetjen e madhe tė mėrgimtarėve tanė pėr Presidentin, Parlamentin dhe Qeverinė e Kosovės dhe kėrkojnė prej tyre qė nė bashkėpunim me
UNMIK-un, KFOR-in dhe SHPK-nė, tė vendosin qetėsinė dhe rendin nė Kosovė.

Kryesia e Degės sė LDK-sė pėr Beneluks, dėnon ashpėr sulmet ndaj KFOR-it dhe Institucioneve Ndėrkombėtare nė Kosovė dhe i fton tė gjithė qytetarėt tanė qė mbrojnė kishat, xhamiat, manastiret, sepse ato janė Shtėpi tė Zotit, janė shtėpitė tona qė i kemi mbrojtur me shekuj, - thuhet nė njė deklaratė tė kėsaj dege tė LDK-sė.
 
 
LDK nė Nju Jork: Konfrontimi me forcat e KFOR-it dhe tė policisė ėshtė rrezik pėr tė ardhmen e Kosovės
 
Nju Jork, 20 mars 2004 - Ēmimi, tė cilin po e paguan Kosova nga zhvillimet e fundit nė Kosovė, tė cilat u kurorėzuan me mbi 30 tė vdekur e mbi 600 tė plagosur, si dhe me dėme tė mėdha materiale e pronėsore, ėshtė njė ēmim tragjik pėr Kosovėn dhe pėr pėrpjekjet e saj nė ndėrtimin e demokracisė e tė pavarėsisė.
 
Apelojmė te qytetarėt e Kosovės, - thuhet nė njė deklaratė tė Degės sė LDK-sė nė Nju Jork me rrethe, duke shtuar se po rrezikohet e tashmja dhe e ardhmja e Kosovės dhe duke apeluar pėr gjakftohtėsi dhe tė pėrfillen kėrkesat e institucioneve tė Kosovės.

"E kuptojmė thellėsisht shqetėsimin dhe revoltėn e qytetatėve tė Kosovės pas ngjarjes tragjike tė fėmijėve nė lumin Ibėr nė Mitrovicė dhe solidarizohemi me dhembjen e tyre.
 
Poashtu e kuptojmė pakėnaqėsinė e tyre tė thellė me bllokimin e rrugėve nga bandat e ekstemistėve serb dhe inskenimet e tyre tė ndyta, por, nė tė njėjtėn kohė, kėrkojmė qė pakėnaqėsitė e dhe protestat e qytetarėve me zhvillimet e kohėve tė fundit nė Kosovė tė shqiptohen me rrugė paqėsore dhe pėrmes institucioneve legjitime tė Kosovės", thuhet mė tutje nė kėtė deklaratė dhe theksohet se "manifestimet e dhunshme, mbi tė gjitha konfrontimi me forcat e KFOR-it dhe tė policisė sė UNMIK-ut e tė SHPK-sė si dhe aktet e djegieve e tė shkatėrrimit tė shtėpive e tė pronave sjellin para rrezikut tė ardhmen e Kosovės".

"Kėto ditė, kur Kosova ėshtė duke kaluar nėpėr ethet e rėnda tė njė gjendjeje tė jashtėzakonshme, mbi tė gjitha duhet tė mbretėrojė arsyeja dhe veprimet e matura, vetėpėrmbajtja nga aktet dhe manifestimet e dhunės. Sepse veprimet e dhunshme krijojnė imazhin pėr Kosovėn si pėr njė vend tė dhunės, imazh ky pėr tė cilin mbi tė gjitha janė tė interesuar armiqtė e popullit shqiptarė", thuhet nė deklaratė.

Nė fund tė kėsaj deklarate, Dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr Nju Jork me rrethe, edhe njėherė i bėb apel qytetarėve tanė qė tė udhėhiqen nga udhėzimet e lėshuara nga institucionet legjitime tė Kosovės, nė krye mer Presidentin Ibrahim Rugova dhe qė nė bashkėpunim me organet e rendit e tė sigurisė, me ato vendore dhe ndėrkombėtare, t'i kontribuojnė normalizimit tė situatės e tė gjendjes sė sigurisė nė Kosovė dhe qė kėrkesat e tyre t'i shqiptojnė me anė tė rrugėve institucionale.
 
 
Gjenerali Mishel ka thėnė se situata nė Mitrovicė ėshtė buzė shpėrthimit
 
Mitrovicė, 20 mars 2004 - Nė drejtim tė Mitrovicės mbrėmė kanė shkuar njė numėr i konsiderueshėm tankesh. Komandanti i Brigadės Shumkombėshe Verilindje, gjenerali Ksavier Mishel ka thėnė se situata nė Mitrovicė ėshtė buzė shpėrthimit.
 
"Situata ka qenė shumė shumė e vėshtirė dhe tash jemi nė njė pikė ku ēdo gjė mund tė jetė shpėrthyese, sa herė qė dikush i drejtohet lumit Ibėr", tha gjenerali Mishel. Ai pėrgėnjeshtėroi njoftimet pėr njė ushtar tė vrarė tė KFOR-it. "Asnjė ushtar i KFOR-it nuk ka vdekur", tha Mishel.
 
 
Ushtarėt francez qėlluan pėr vdekje njė demonstrues shqiptar nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 20 mars 2004 - Ushtarėt italian tė forcave speciale kanė nisur dje kontrcollin e dy urave mes lumit Ibėr nė Mitrovicė. Ura e kontrolluar nga ushtarėt italian tė forcave tė KFOR-it ėshtė larg nga zona ku dje ushtarėt francez qėlluan pėr vdekje njė demonstrues shqiptar, i cili sipas agjencive tė lajmeve, kishte hapur zjarr nė ushtarėt nga njė pallat.
 
 
Fisher dhe Anan u kanė bėrė thirrje shqiptarėve dhe serbėve tė Kosovės tė ndalin menjėherė dhunėn
 
Berlin -Nju-Jork, 20 mars 2004 - Ministri i Jashtėm gjerman Joshka Fisher, duke shfaqur qėndrimin e tij rreth zhvillimeve tė fundit tragjike nė Kosovė u ka bėrė thirrje shqiptarėve dhe serbėve tė Kosovės, qė tė ndalin menjėherė dhunėn.
 
"Trupat e KFOR-it dhe policia do tė kenė mbėshtetjen tonė tė plotė nė ndėrmarrjen e ēdo hapi tė nevojshėm pėr ndaljen e dhunės", ka thėnė ministri gjerman, Joshka Fisher nė takimin qė pati me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan.
 
Kėsaj thirrjeje tė ministrit tė jashtėm gjerman iu bashkangjit shprehimisht me deklaratėn e tij edhe Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė.

Edhe sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan, i dėnoi pėrleshjet midis grupeve tė popullėsisė nė Kosovė. "Sulmimi i qėllimshėm i objekteve tė kultit si kishat, varrezat dhe manastiret ėshtė turpėrues dhe i pafalshėm", ka thėnė Anan.
 
 
"Hjuman Raits Uoē" u ka bėrė thirrje paqeruajtėsve tė mbrojnė pakicat nė Kosovė
 
Uashington, 20 mars 2004 - Organizata pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut "Hjuman Raits Uoē" u ka bėrė thirrje paqeruajtėsve tė NATO-s dhe policisė sė Kombeve tė Bashkuara qė tė pėrqėndrohen nė mbrojtjen e pakicave nė Kosovė.
 
 
Riēard Hollbruk thotė se trazirat e fundit nė Kosovė pėrfaqėsojnė dėshtim pėr politikėn ndėrkombėtare ndaj Kosovės
 
Uashington, 20 mars 2004 - Ish i dėrguari i Shteteve tė Bashkuara nė Ballkan, Riēard Hollbruk, thotė se trazirat e fundit nė Kosovė pėrfaqėsojnė dėshtim pėr politikėn ndėrkombėtare ndaj Kosovės. "Ngjarjet nė Kosovė ishin tė pashmangshme.
 
Kur isha atje nė tetor i paralajmėrova njerėzit, pėrfshirė edhe personelin amerikan dhe atė tė OKB-sė se nėse nuk merrnin masa tė shpejta pėr tė filluar zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit pėrfundimtar situata do tė keqėsohej.
 
Mė vjen keq tė them se administrata e presidentit Bush nuk ra dakord me kėtė vlerėsim dhe pėr mendimin tim ndoqi njė drejtim krejt tė ndryshėm. Departamenti i Shtetit ishte i mendimit se koha do t'i bėnte gjėrat mė tė lehta.
 
Unė nuk jam dakord me kėtė pikėpamje. Ajo qė po ndodh sot nė Kosovė ėshtė rezultati i dėshtimit tė politikės sė komunitetit ndėrkombėtar pėrfshirė Shtetet e Bashkuara dhe OKB-nė pėr tė filluar zgjidhjen e statusit pėrfundimtar". Ish-ambasadori Hollbruk i bėri kėto komente mbrėm derisa po merrte pjesė nė nė veprimtari tė organizuar nga Shoqata Aziatike.
 
Po ashtu ai tha se planet e Shteteve tė Bashkuara pėr tė tėrhequr 12 mijė trupat amerikan nga Bosnja janė tė parakohėshme.
 
 
UNMIK-u thotė se numri i tė vrarėve nė protesta nuk ėshtė 31, por 28 veta
 
Prishtinė, 20 mars 2004 - Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Derek Ēapell dje pėr tė parėn herė ka bėrė njė prezentim tė pasojave tė protestave tė fundit nė Kosovė shprehur nė shifra. Ai ka nėnvizuar se numri i tė vrarėve nė kėto protesta nuk ėshtė 31 siē ėshtė publikuar mė parė, por 28 veta.
 
Ai ka pohuar se janė shkatėrruar 16 kisha serbe, duke pėrfshirė kėtu edhe manastire. Janė shkatėrruar 110 shtėpi serbe. Zėdhėnėsi Ēapell tha se deri mė tash janė evidencuar 600 tė plagosur, prej tė cilėve 22 janė tė plagosur rėndė. Tė lėnduar janė edhe 100 policė, njėri prej tė cilėve ėshtė qėlluar me armė zjarri nė kėmbė tri netė mė parė, mirėpo gjendja e tij ėshtė stabile.
 
 
Rupert Nojdek konsideron se Kosova duhet tė bėhet shtet i pavarur
 
Bon, 20 mars 2004 - Kryetari i Shoqatės humanitare "Capanamur" Rupert Nojdek konsideron se Kosova duhet tė bėhet shtet i pavarur dhe nėpėrmjet marrėveshjes sė asociim-stabilizimit tė lidhet me Bashkimin Evropian.
 
Ai tha se konfliktet e fundit kanė dėshmuar se gjendja e tanishme nuk mund tė mbahet. Duhet thėnė shumė qartė se policėt serbė mė nuk mund tė kthehen kurrė nė Kosovė, ka thėnė kryetari i kėsaj shoqate humanitare Robert Nojdek.
 
 
Shefi i NATO-s ka refuzuar kėrkesėn e bashkėsisė Serbi- Mali i Zi pėr dėrgimin e ushtarėve serbė nė Kosovė
 
Bruksel, 20 mars 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Jap de Hoop Shefer e ka refuzuar kėrkesėn e bashkėsisė Serbi e Mali i Zi pėr dėrgimin e ushtarėve serbė nė Kosovė. Gjatė ditės se djeshme shefi i NATO-s Shefer lidhur me ecurinė e ngjarjeve nė Kosovė ka deklaruar:

"Kemi parė shumė dhunė nė Kosovė dhe kjo ėshtė arsyeja pėr kėrkesėn time, kėrkesė qė i drejtohet drejtuesve tė gjitha bashkėsive etnike, qė i drejtohet udhėheqėsve tė shqiptarėve qė tė bindin popullin e tyre tė qėndrojė i qetė pasi nuk dėshiron tė shohė se si digjen shtėpitė e kishat ashtu siē nuk dua tė shoh si digjen xhamitė nė Beograd", theksoi Shefer. Mė tej ai ka shtuar:

"KFOR-i po bėn ēfarė ėshtė e mundur pėr tė krijuar siguri dhe stabilitet nė Kosovė dhe mendoj se pėrgjegjėsia kryesore, ndonėse tė gjitha grupet etnike kanė pėrgjegjėsi, bie mbi shumicėn shqiptare nė Kosovė".
 
 
V. Petriē: Pas dhunės sė fundit nė Kosovė duhet tė qartėsohet statusi i Kosovės
 
Vjenė, 20 mars 2004 - Pas dhunės sė fundit nė Kosovė duhet tė ndėrmerren hapa vendimtarė dhe tė qartėsohet statusi i Kosovės. Kjo ėshtė detyrė e Kombeve tė Bashkuara dhe bashkėsisė ndėrkombėtare, ka thėnė ish-pėrfaqėsuesi i lartė i OKB-sė nė Bosnje Volfgang Petriē.
 
Sipas tij, gjendja nė Kosovė ėshtė bėrė mė e ndjeshme pas formimit tė qeverisė sė re nė Beograd, e cila mund tė funksionojė vetėm me mbėshtetjen e partisė sė Millosheviqit.
 
 
Koshtunica u ka thėnė protestuesve serbė se Serbia nuk do ta japė Kosovėn
 
Beograd, 20 mars 2004 - Nė Beograd u mbajt dje njė protestė tė cilėn e organizoi qeveria e Serbisė. Nė kėtė protestė ku morėn pjesė rreth 10 mijė beogradas, foli edhe kryeministri serb Vojisllav Koshtunica, i cili nė fjalimin e tij tha se "Serbia nuk do ta japė Kosovėn sepse serbėt pa Kosovėn nuk janė askush dhe asgjė. Ne nuk do tė ekzistonim sikur tė mos e kishim ruajtur Kosovėn", u ka thėnė protestuesve Koshtunica.
 
 
Nė Zrenjanin protestuesit dėmtojnė shtėpitė dhe dyqanet e shqiptarėve
 
Zrenjanin, 20 mars 2004 - Nė Zrenjanin njoftohet pėr protesta tė nxėnėsve dhe studentėve serbė si dhe pėr dėmtimin e shtėpive dhe tė dyqaneve tė shqiptarėve, qė jetojnė nė kėtė qytet. Edhe nė Mal tė Zi u mbajtėn protesta kundėr trazirave tė fundit nė Kosovė.
 
 
Pakistani ka arrestuar mbi 100 tė dyshimtė nė sulmet pesėditėshe kundėr militantėve tė Al Kaidės
 
Vana, Pakistan, 20 mars 2004 - Pakistani ka arrestuar mbi 100 tė dyshimtė nė sulmet pesėditėshe kundėr militantėve, tė cilėt besohet tė jenė kurthuar nė malet pėrgjatė kufirit sė bashku me numrin 2 tė Al Kaidės, Ajman al Zavahri, ka deklaruar sot (e shtunė) njė komandant ushtarak, njofton AP.
 
Ndėr tė arrestuar ka tė jashtėm dhe pjesėtarė tė fisit lokal pashtun, tė cilėt i kishin strehuar militantėt, ka shtuar ai. Rreth 400 deri nė 500 militantė besohet tė jenė fortifikuar dhe ende vazhdojnė tė luftojnė me mortaja, me AK-47, raketa dhe granata dore.
 
 
Persona tė armatosur kanė vrarė njė polic irakian nė Kirkuk
 
Kirkuk, Irak, 20 mars 2004 - Persona tė armatosur kanė vrarė sot (e shtunė) njė polic irakian nė perendim tė qytetit verior Kirkuk, vetėm disa orė pasi trupat amerikane kanė arrestuar njė oficer policie tė dyshimtė pėr organizimin e sulmeve kundėramerikane, ka thėnė policia irakiane, njofton AFP.
 
Muhamed Omer Abdullah, 42-vjeēar, ėshtė vrarė kur tre persona kanė hapur zjarr me pushkomitraloz nė njė pikė kontrolli nė rrugė jashtė Kirkukut, ka thėnė policia.
 
 
Presidenti Bush u bėri thirrje aleatėve qė tė bashkohen pėr tė luftuar terrorizmin
 
Uashington, 20 mars 2004 - Presidenti Bush u bėri thirrje aleatėve qė tė lėnė mėnjanė mosmarrėveshjet lidhur me luftėn nė Irak dhe tė bashkohen pėr tė luftuar terrorizmin. Zoti Bush tha se "ėshtė detyrė e ēdo qeveria tė luftojė dhe tė shkatėrrojė kėtė kėrcėnim pėr popujt tanė".

Ai tha se ēdo shenjė dobėsie ose sprapsjeje i jep vlerė dhunės terroriste dhe nxit akte tė mėtejshme dhune nė tė gjitha vendet. Presidenti Bush e mbajti kėtė fjalim me rastin e njė vjtorit tė pushtimit tė Irakut nga koalicioni i udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.