|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Kthesa qė vjen prej 20 marsit

 
 

 
17 mars 2004 / TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Pas protestės mė tė fundit mbarėpopullore me shumė mesazhe dhe sidomos me kumtin qė rotacioni i pushtetit tė kryhet nė mėnyrė tė padhunshme dhe paqėsore, 20 marsi ėshtė gjithashtu njė provė tjetėr e madhe qė mund tė sjellė rrjedhoja shumė pozitive.
 
Pa qenė mjeti mė i fundit demokratik, por nga mė tė rėndėsishmit, opozita e bashkuar dhe e ridimensionuar e ka thuajse tė garantuar pjesėmarrjen e ndjeshme tė anėtarėve dhe simpatizantėve tė saj (ēka ėshtė e vetėkuptueshme), tė asaj pjese tė elektoratit qė ėshtė profiluar si indiferent, por edhe tė njė pjese tė socialistėve qė, pėr shkak tė njė qeverisjeje tė majtė, janė shqiptarisht tė diskriminuar pėr elementėt mė jetėsorė, pėr problemet e mėdha qė kanė nė mbijetesėn e tyre, pėr shkallėn e lartė tė korruptimit tė administratės shtetėrore, pėr mbajtjen larg e mė larg nga aspiratat e lėvizjes si qytetarė europianė, qė janė tė fyer nė dinjitet dhe nė krenari sepse e shohin vendin e tyre nė njollat e zeza tė krimit tė organizuar dhe tė fenomeneve mė diskredituese nė shkallė rajonale.
 
Pa hyrė nė hak tė organizatorėvve tė kėsaj proteste tė madhe paqėsore, tė cilėt kanė menduar qė tė ketė njė qėndresė tė pathyeshme ndaj strukturave shtetėrore, lėvizja "Nano Ik" ėshtė tashmė njė element i brendshėm i shumė qyteteve dhe zonave shqiptare (ėshtė menduar qė edhe nė kėto vende tė ketė gjithashtu protesta paqėsore nė strukturat pėrfaqėsuese tė shtetit).
 
Kjo pakėnaqėsi tejpopullore qė mund tė degjenerojė edhe nė urrejtje, i ka tė shumta argumentat dhe arsyet pse duhet tė protestojė dhe pse nuk duhet tė qeveriset prej njė grupi pushtetarėsh qė pak lidhje kanė me tė majtėn dhe qė i ka tė gjithė treguesit nė nivelet e disa vjetėve mė parė.
 
Pushteti Ekzekutiv dhe sidomos qeveria e zotit Nano ėshtė njė aktor i rėndėsishėm edhe pėr marrėveshjen e Asociim -Stabilizimit (qė nuk po nėnshkruhet asnjėherė dhe qė kryeministri e pėrcakton nė limite cinike pas pesėmbėdhjetė vjetėsh), dikasteret e qeverisė nė vend tė njė ekipi unik pėr tė zbatuar detyrat respektive janė shndėrruar nė  njė garė pėr disponim tenderash dhe fitime marramendėse.
 
Pėr shkak tė kėsaj mazhorance numėrore kanė ndier njė bllokim tė jashtėzakonshėm njė sėrė biznesesh dhe janė monopolizuar shumė syresh; tė gjithė e kanė kuptuar se kanė mbetur nė vend reformat legjislative dhe ekzekutive, nuk ka asnjė hap pozitiv nė efikasitetin e administratės sė lartė, ka hapa prapa nė reformėn arsimore dhe nuk po bėhet asnjė nė reformėn shėndetėsore; pra, parė nė tėrėsi mosqeverisja, papėrgjegjshmėria dhe kriminalizimi i shumė segmenteve tė shtetit vazhdon ta rendisė Shqipėrinė nė vendet mė tė varfėra, me hapa minimalė para/prapa dhe me kėshilla ndėrkombėtarėsh tė tipit tė predikimeve fetare.
 
20 marsi nuk ėshtė e vetmja ditė e protestės paqėsore, para dhe pas saj ka tė tjera data edhe mė tė rėndėsishme, por tubimi paqėsor dhe masiv i qytetarėve shqiptarė, rreshtimi pro opozitės jo thjesht pėr ta rikthyer atė nė pushtet, por pėr ta vėnė nė provė pėr tė marrė pėrsipėr sfidat e njė zinxhiri krizash tė viteve tė fundit, kjo ėshtė njė detyrė mėse qytetare.
 
Njė biznesmen qė pėrballet pėrditė me taksat shumė tė larta dhe me njė sėrė nėpunėsish qė duan ta vjelin nė ēdo hap, ka vendin e tij nė protestė; njė pedagog dhe arsimtar qė trajtohet si njė qytetar i rėndomtė, ka njė mundėsi pėr tė shprehur pakėnaqėsinė e tij; nė 20 mars tė gjithė shqiptarėt, pa pėrkatėsi politike, fetare etj., kanė njė datė pėr t'i thėnė politikisht "Mjaft" njė qeverisjeje tė korruptuar, njė mazhorance false dhe tė gjitha pushteteve irreale qė burojnė prej saj.
 
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.