|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Myftiu i Kosovė mr. Naim Tėrnava u prit nė selinė e UNMIK nga kryeadministratori i Kosovės Hari Holker

 
 

 
Prishtinė, 20 mars 2004 / TN / BIK - Sot nė mesditė myftiu i Kosovė mr. Naim Tėrnava u prit nė selinė e UNMIK nga kryeadministratori i Kosovės Hari Holker. Kryeadministartori pasi ka falėnderuar myftiun pėr kontributin dhe angazhimin e tij dhe tė Bashkėsisė Islame pėr qetėsimin e situatės ėshtė shprehuar: "E kam tė qartė qė ju keni bėrė gjithė atė qė ka qenė nė kompetencė si lider fetar pėr qetsimin e masės dhe stabilitetin e Kosovės- une pėr njė punė tė tillė ju pėrgėzoi” .
 
Jam i kėnaqur qė gjendja ėshtė mė stabile por na duhat angazhimi i tė gjithėve pėr kthimin e gjendjes nė normalitet.
 
“Me kėtė rast edhe njė herė u bėj apel ēdo lideri tė Kosovės qoftė fetar qoftė politik qė tė jap kontributin e tij pėr ndalejn e dhunės” Ndėrsa myftiu mr. Nim Tėrnava tha se eskalimi i situatės ėshtė i disfavorshmė pėr Kosovėn, mirėpo ne si Bashkėsi dhe unė si myfti do tė bėjė ēdo qė qė eshtė e mundur qė tė qetsohet situata
 
Djegia e 16 kisha nė Kosovė dhe dy xhamive nė serbi ėshtė e paparnueshme, “Feja jonė urdhėron qė tė respektohen objektet fetare tė cilės do fe qofshin ato, mirėpo mendoj qė tash e tutje edhe misioi i juaj do tė bėj mė shumė qė tė mos bllokohen rrugėt nga ana e serbėve dhe njėherit tė shuhen strukturat paralele nė Kosovė”.
 
Kontributi ynė pėr stbilizimin e gjendjes nė Kosvė nuk do tė mungojė as nė tė ardhme tha ndėr tė tjerat myftiu Tėrnava, ndėrsa Hollkeri u angazhua qė tė mos politizohet fatkeqėsia e dikujt.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.