|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Vėshtrim kritik mbi librin “E drejta e Kosovės nė tranzicion”

 
 

 

19 mars 2004 / TN

Prof. dr. Arsim Bajrami librin e tij tė fundit “E drejta e Kosovės nė tranzicion – E drejta kushtetuese – libri II”, e ka pėrgatitur shpejt e shpejt, ka cituar sa pėr sy e faqe, dhe ka shėnuar nė bibliografi se ka pėrdorur shumė literaturė, me siguri pėr t’u dukur tip intelektuali qė lexon dhe punon shumė. Arsim Bajrami nuk din tė citojė. Apo, mbase din tė citojė, por nuk citon. Pra, edhe mė keq. Ai mashtron, bėn plagjiaturė...

Shkruan: Shkėlzen GASHI / Marrė nga Tjetėrqysh ( Faqe e studentėve tė UP-sė)

Dr. Arsim Bajrami, profesor nė Fakultetin juridik tė UP-sė, librin e tij tė fundit “E drejta e Kosovės nė tranzicion – E drejta kushtetuese – libri II” - libėr jashtėzakonisht “voluminoz”- e ka shkruar shkel e shko. Ky libėr nuk paraqet kurrfarė risie. Libri ka shtatė kapituj, dhe ka pėrafėrsisht 500 faqe, ku mbi 200 faqe janė me dokumente ndėrkombėtare pėr Kosovėn (Marrėveshja e Kumanovės, Marrėveshja e Rambouillet, Rezoluta 1244, Korniza Kushtetuese, Marrėveshja Haekkerup-Ēoviq, rregullore tė UNMIK-ut...), ndėrsa, pjesa tjetėr mė shumė ėshtė pėrmbledhje e librave dhe punimeve tė mėhershme tė tij, sesa qė ka diēka tė re nė tė.

Libri ėshtė pėrplot gabime gjuhėsore (mesatarisht ēdo faqe ka dhjetė gabime gjuhėsore, dhe nga kjo del se, ky libėr universitar ka pėrafėrsisht 2500 gabime gjuhėsore, duke pėrjashtuar gabimet e “Shtojcės” e cila pėrmban dokumentet e lartpėrmendura). Ky libėr ka aq shumė gabime gjuhėsore (edhe titulli i librit ėshtė me gabim gjuhėsor: “E drejta e Kosovės nė tranzicion” nė vend tė “E drejta e Kosovės nė transicion”), sa vihet nė dyshim, fatkeqėsisht, edhe sinqeriteti i “lekturės profesionale” tė lektorit tė kėtij libri, Jonuz Fetahut, mbase, edhe pa “fajin” e tij. Kjo bėn qė si me “magji lekturale” tė mbijnė ė-jat nė fund tė fjalėve (p.sh. bėnė, ishė, aqė, ishinė... tė gjitha kėto tė pėrdorura vetėm nė gjysmėn e faqes 230). Ky keqpėrdorim i ė-jave tė bėn tė ēuditesh se si emri i autorit nė ballinėn e librit tė tij ėshtė shkruar Arsim, e jo Arsimė. Pra, thėnė ndryshe, profesor Bajrami e ka masakruar gjuhėn. Pėr mė tepėr, profesor Bajrami, krejt nė fund tė parathėnies sė librit thotė: “Falėnderime tė veēanta ndaj edhe zotėriut Jonuz Fetahut pėr lekturėn profesionale tė librit.”.

Libri “E drejta e Kosovės nė tranzicion – E drejta kushtetuese – libri II”, po ashtu pėrmban edhe gabime teknike, logjike... Bile-bile, shihet qartė se profesor Bajrami nuk din as tė citojė. Apo, mbase din tė citojė por, nuk citon, dhe idetė e huaja i pėrvetėson si tė tijat. Nė bibliografi shėnon se ka shfrytėzuar shumė literaturė, ndėrsa shihet fare mirė se nuk ėshtė shfrytėzuar literaturė aq sa ėshtė pėrmendur nė bibliografi. Apo, mbase ėshtė shfrytėzuar literatura qė pėrmendet nė bibliografi, por nuk ėshtė cituar. Pra, edhe mė keq. Qė do tė thotė se profesor Bajrami nuk ėshtė i ēiltėr. Ai nuk tregon qartė se ēka mendojnė tė tjerėt pėr njė problem tė caktuar, e ēka mendon ai vetė.

Ka raste kur ai pėr njė problem tė caktuar, qė e ka trajtuar edhe nė librin paraprak, idetė, tė cilat i ka elaboruar nė atė libėr si tė vetat, tani i parafrazon si ide tė James Fishkin-it. Ja njė shembull: pėrderisa nė faqen 193-94 tė librit, ideja pėr nėntė atributet e demokracisė, ėshtė ide e ekspertit nė fjalė, ajo, te libri i mėhershėm ‘’Teoria dhe praktika parlamentare’’, nė faqen 31, ‘’ēuditėrisht’’ shndėrrohet nė ide tė autorit tė kėtij libri. Nė kėtė libėr, pėr fat tė keq, ka shumė fjali tė pakuptimta e jologjike: “Fillet e tranzicionit demokratik nė fillim tė vitit 1990, nė kohėn e shpėrbėrjes sė Federatės Jugosllave, kur shqiptarėt e Kosovės, krahas deklarimit tė pavarėsisė, braktisėn sistemin monist jugosllav dhe bėnė hapat e parė drejtė pluralizmit politik dhe organizimit demokratik.”(faqe 190).

Pėr dy kapitujt e parė, profesor Bajrami shėnon nė bibliografi se ka pėrdorur 39 burime. Ndėrsa i citon vetėm 13 prej tyre (ky “fenomen” e pėrcjell profesor Bajramin nė tė gjithė kapitujt tjerė). Po nė kėta kapituj, ai citon disa burime qė nuk i shėnon fare nė bibliografi. Pra, vėrehet qartė se profesor Bajrami e ka pėrgatitur librin shpejt e shpejt, ka cituar sa pėr sy e faqe, dhe ka shėnuar nė bibliografi se ka pėrdorur shumė literaturė, me siguri pėr t’u dukur tip intelektuali qė lexon dhe punon shumė. Nė kapitullin e dytė, prof.dr. Arsim Bajrami kur flet pėr pozitėn e Kosovės nė bazė tė Kushtetutės sė vitit 1974, tėrė ajo qė thotė nė faqe 49-67 ėshtė pothuajse ad litteram ajo qė thotė nė faqe 9-42 tė librit “Aktet burimore kushtetuese dhe politike tė shtetėsisė sė Kosovės”. Dhe krejt kjo nuk citohet, pėveē pesė paragrafėve tė cituar. E paragrafet tjera?!

Ndėrsa, nė kapitujt tre, katėr dhe pesė, profesori flet pėr fazat e administrimit ndėrkombėtar nė Kosovė. Mirėpo, nė kėta kapituj mė shumė ka deskripcion sesa qė ka origjinalitet dhe qasje kritike. Pėrjashtim bėn evidentimi i tė metave tė Rezolutės 1244 dhe Kornizės Kushtetuese.

Kurse kapitulli i gjashtė fillon me elaborimin e transicionit demokratik nė Kosovė dhe nė disa vende tjera tė Evropės Juglindore. Vazhdon pastaj me nėnkapitullin “demokracia parlamentare”, nė tė cilin nuk thotė asgjė mė shumė, pėrveē asaj qė ka thėnė nė librin paraprak tė tij “Teoria dhe praktika parlamentare”. Dhe pėr kėtė nėnkapitull nė bibliografi autori shėnon se ka shfrytėzuar 153 burime. Si ėshtė e mundshme qė tė shfrytėzohen 153 burime pėr kėtė nėnkapitull, kur shumica e asaj qė thuhet, nė kėtė nėnkapitull, ėshtė marrė prej librit tė tij, “Teoria dhe praktika parlamentare”, ku pėr kėtė libėr ka shfrytėzuar gjithsejt 58 burime?! Kjo ėshtė nonsens.

Nė kapitullin e shtatė dhe tė fundit tė kėtij libri, “Faza e tretė e administrimit ndėrkombėtar – zgjidhja pėrfundimtare e statusit juridiko-politik tė Kosovės”, autori thotė: “Kosova plotėson tė gjitha kushtet ndėrkombėtare pėr tė funksionuar si shtet i mvetėsishėm, sa i pėrket territorit, popullsisė dhe tė poseduarit e qeverisė efektive.”(faqe 248). Por, sipas Konventės sė Montevideos tė vitit 1933 pėr tė Drejtat dhe Detyrat e Shteteve, shteti pėr tė qenė subjekt nė tė drejtėn ndėrkombėtare duhet t'i plotėsojė kėto kushte: popullsinė e pėrhershme; territorin e caktuar; qeverinė pėrkatėsisht pushtetin sovran; dhe aftėsinė pėr tė hyrė nė marrėdhėnie me shtetet e tjera. Kosova i plotėson dy kushtet e para tė Konventės sė Montevideos. Pra, Kosova e ka popullsinė e pėrhershme dhe territorin e caktuar.

Mirėpo, Kosova nuk e plotėson kushtin e tretė pėr tė qenė shtet, tė poseduarit e qeverisė efektive, sepse, siē e thotė edhe Juraj Andrassy “shteti ėshtė organizata mė e lartė e rendit juridik qė vepron nė njė hapėsirė tė caktuar, e njėkohėsisht nuk i nėnshtrohet asnjė organizate tjetėr”, qė do tė thotė se Kosova nuk i plotėson tė gjitha kushtet ndėrkombėtare pėr tė funksionuar si shtet i mvetėsishėm, ngase institucionet e saj nuk janė organizata mė e lartė e rendit juridik nė Kosovė e qė nuk i nėnshtrohen asnjė organizate tjetėr.

Madje-madje, Kosova nuk e plotėson as kushtin e katėrt, aftėsinė pėr tė hyrė nė marrėdhėnie me shtetet e tjera. E ky kusht sipas disa autorėve tė sė drejtės ndėrkombėtare ėshtė krucial, sepse aftėsia pėr tė hyrė nė marrėdhėnie me shtetet e tjera e dallon shtetin nga bashkėsitė e tjera siē janė anėtarėt e federatės ose vendet nėn protektorat. Zaten, kėtė gabim, profesor Bajrami e ka bėrė edhe nė librin e tij “Aktet burimore kushtetuese dhe politike tė shtetėsisė sė Kosovės” tė botuar nė vitin 1996. (Arsim Bajrami “Aktet burimore kushtetuese dhe politike tė shtetėsisė sė Kosovės”, Shoqata e pavarur e Juristėve tė Kosovės, Prishtinė, faqe 45-48).

Nė fund fare, po e them edhe kėtė: po qe se botues i kėtij libri do tė ishte autori apo ndonjė biznismen, s’besoj dot se do tė kisha reaguar. Pra, ajo qė mė sėkėlldis ėshtė se botues i kėtij libri ėshtė Universiteti i Prishtinės. Kėshtu qė, nuk mundem pa reaguar. Nė tė kundėrtėn, do tė isha njė ‘pėrbindėsh moral’ i pakundshoq.

http://www.tjeterqysh.com/skandaloze.html


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.