|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 

                E premte, 19 mars 2004


 
    

   Pėrmbajtja:

 • Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė dėnoi aktet e dhunės nė Kosovė

 • Presidenti Rugova u bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės tė ndalin protestat

 • Admirali Xhonson tha se nė veprimet e grupeve protestuese nuk kishte asgjė trimėrore dhe as patriotike

 • Xhek Strou ka dėnuar dhunėn nė Kosovė

 • Ministri i jashtėm irlandez ka kėrkuar nga drejtuesit e Kosovės t'i japin fund konfliktit ndėretnik

 • Erhard Busek ka dėnuar shpėrthimin e dhunės nė Kosovė

 • Mitrovicė: Apel qytetarėve qė tė jenė shumė tė matur nė veprimet e tyre

 • Situatė mė e qetė nė Kosovė

 • Policia njofton se janė arrestuar 17 pjesėmarrės tė protestės nė Gjilan

 • Italia ėshtė e shqetėsuar me situatėn nė Kosovė; 130 parashutistė janė nisur si ndihmė KFOR-it

 • Nė Kosovė edhe gjatė ditės se djeshme pati tė plagosur dhe u dogjėn disa shtėpi e objekte fetare ortodokse

 • Kampi amerikan "Bondstill" dėnon dhunėn dhe aktet e dhunshme nė Kosovė

 • NATO-ja paralajmėron dėrgimin e 1000 trupave shtesė nė Kosovė pėr shkak tė trazirave tė fundit

 • Franca dėrgon 400 ushtarė shtesė nė Kosovė

 • Novicki: Jo tė gjithė shqiptarėt nė Kosovė dėshirojnė tė ardhme tė mbarė

 • Rexhepi takohet me udhėheqėsit komunalė nė Mitrovicė

 • Tri shoqatat e dala nga lufta kėrkuan qė tė ndėrpriten tė gjitha protestat sot pasdite

 • F. Spahija: Ekstremistėt serbė gjithmonė janė tė gatshėm tė provokojnė dhe ata kanė pėrparėsi ndaj situatės nė Mitrovicė

 • Del Ponte thotė se KFOR-i dhe forcat e tjera duhet tė marrin masa qė situata tė mos pėrshkallėzohet

 • Del Ponte thotė se ajo ka prova tė mjaftueshme pėr ta gjetur fajtor Millosheviqin

 • Demonstruesit serbė sulmuan Ambasadėn e Shqipėrisė nė Beograd

 • Ēoviq deklaroi se serbėt do tė jenė tė gatshėm tė mbrohen ndaj sulmeve eventuale

 • Tė hėnėn diplomatėt e BE-sė diskutojnė pėr Kosovėn

 • Gjermania dėrgon nė Kosovė edhe 600 ushtarė

 • Ministria e Mbrojtjes e Britanisė ka dėrguar grupin prej 750 ushtarėsh nė Kosovė

 • Nė shumicėn e shkollave procesi mėsimor zhvillohet normalisht, pėrveē nė disa komuna

 • SHBA-tė punojnė me NATO-n pėr t'i dhėnė fund dhunės nė Kosovė

 • K.Stivens: U bėjmė thirrje qytetarėve tė Kosovės tė bashkėpunojnė me UNMIK-un, KFOR-in dhe SHPK-nė
  D.Server: Serbia nuk dėshiron t'i zgjidhė problemet, por i krijon ato vetė

 • Deklaratė e Kuvendit tė Shqipėrisė lidhur me ngjarjet e ditėve tė fundit nė Kosovė

 • Qeveria shqiptare bėn thirrje pėr uljen e tensioneve nė Kosovė

 • Edhe nata e mbrėmshe ka qenė e tensionuar nė Kosovė

 • Pauell paparalajmėrim nė Bagdad, vdes njė gazetar nga plagėt e marra

 • Njė marins amerikan ka vdekur nga plagėt e marra nė Irak

 • Nė njė aksident trafiku nė Finlandė, kanė humbur jetėn 24 persona, kryesisht tineixherė

 • Trupat pakistaneze mund tė kenė rrethuar zėvėndėsin e Osama bin Ladenit

 • Presidentja tajvaneze ėshtė qėlluar me armė zjarri

 • Mbreti i Jordanit i ka bėrė njė vizitė tė befasishme kryeministerit izraelit

 
  
Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė dėnoi aktet e dhunės nė Kosovė
 
Nju Jork, 19 mars 2004 - Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė u mblodh nė njė sesion urgjent pasi dhuna nė Kosovė dhe nė Sėrbi shkaktoi 31 tė vrarė dhe mė shumė se 500 tė plagosur.

Tė 15 vendet anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit dėnuan pėrleshjet dhe u bėnė thirrje udhėheqėsve kosovarė qė tė sigurojnė zbatimin e shtetit juridik. Ata i cilėsuan sulmet kundėr personelit tė OKB-sė nė Kosovė si "sulm kundėr komunitetit ndėrkombėtar".

Sekretari i Pėrgjithsėm i OKB-sė Kofi Annan i cilėsoi shkatėrrimet dhe djegiet e kishave dhe tė xhamive si akte "tė turpshme dhe tė pafalshme".

Ministri i Jashtėm i Serbisė dhe Malit tė Zi Goran Svilanoviq t ha para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė se se dy ditėt e fundit tė dhunės janė provė e fushatės sė spastrimit etnik nga ekstremistėt shqiptarė nė Kosovė.

Nė njė fjalim emocional para Kėshillit tė Sigurimit, Svilanoviq fajėsoi NNAT0-n dhe forcat e Kombeve tė Bashkuara qė nuk arritėn tė ndalin atė qė ai e cilėsoi si dhunėn mė tė ashpėr etnike nė Kosovė qė pas pėrfundimit tė luftės afro 5 vjet mė parė.

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Kofi Annan u bėri thirje tė dyja palėve tė mos kalojnė nė akte tė dhunshme. Por ai e vuri theksin mbi shumicėn shqiptare nė Kosovė.

"Mė lejoni qė nė veēanti t'u kujtoj udhėheqėsve tė komunitetit shqiptar nė Kosovė se, si grupi mė i madh etnik, ata kanė pėrgjegjėsinė tė mbrojnė dhe tė forcojnė tė drejtat e popullsisė nė Kosovė, dhe veēanėrisht tė pakicave tė saj."
 
Zoti Annan i pėrshkroi sulmet kundėr kishave dhe varrezave nė Kosovė si dhe sulmet hakmarrėse ndaj xhamive nė zona tė ndryshme nė Serbi dhe Mal tė Zi si akte tė turpshme.

Nė takim foli edhe ministri i jashtėm gjerman Joshka Fisher, i cili u bėri thirje tė dyja palėve tė tregojnė guxim politik dhe tė ndalin dhunėn. Nuk do tė ketė falje pėr autorėt e kėtyre akteve. Ka ardhur koha qė politikanėt shqiptarė dhe serbė nė Kosovė tė dalin para popullit tė Kosovės dhe tė mbrojnė vlerat demokratike kundėr anarkisė dhe dhunės, tha ai.

Kėshilli i Sigurimit nėpėrmjet njė deklarate e cilėsoi dhunėn nė Kosovė si tė papranueshme dhe kėrkon qė autorėt e kėtyre akteve tė nxirren para drejtėsisė. Kėshilli dėnon gjithashtu sulmet ndaj personelit tė NAT0-s dhe OKB-sė.

Deklarata pėrkon me njoftimet nga Mitrovica se personeli i Kombeve tė Bashkuara ėshtė evakuuar nga ky qytet.
 
 
Presidenti Rugova u bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės tė ndalin protestat
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova mbrėmė nė njė takim me gazetarėt iu drejtua qytetarėve tė Kosovės dhe u bėri thirrje qė menjėherė t'i ndalin veprimet e dhunshme ndaj policisė sė UNMIK-ut dhe KFOR-it. Kėto protesta, ku ėshtė pėrdorur dhuna, e prishin imazhin e progresit tė Kosovės dhe janė kundėr procesit pozitiv tė lirisė e pavarėsisė.

Presidenti Rugova mė tej tha se pakėnaqėsitė e ndryshme dhe raportet me UNMIK-un e bashkėsinė ndėrkombėtare qė ėshtė e pranishme, pasi tė qetėsohet gjendja, do t'i shqyrtojmė tė gjitha kėto pakėnaqėsi, duke i zgjidhur brenda institucioneve tė Kosovės sė bashku me UNMIK-un dhe me KFOR-in. Presidenti i Kosovės ka shprehur indinjatėn e tij lidhur me sulmet qė janė bėrė ndaj trupave tė KFOR-it dhe policisė sė UNMIK-ut.
 
Ata qė e dinė njė pjesė tė historisė shqiptare, u ėshtė drejtuar Presidenti Rugova, gazetarėve, se sa i pėrket historisė sė Shqipėrisė nė vitin 1913 kur Evropa ka dėrguar nė Shqipėri Princ Vidin, qė ka qenė njėlloj protektorati, "armiqtė e shqiptarėve i kanė shtyrė njerėzit qė ta pėrzėnė Prind Vidin nga Shipipėria, prandaj nė kėtė situatė qė ėshtė krijuar nė Kosovė, ne duhet tė mendojmė seriozisht".

"Prandaj, edhe njėherė u drejtohem tė gjithė qytetarėve tė Kosovės se ne tė gjitha problemet do t'i shtrojmė dhe do t'i zgjidhim, mirėpo pa institucione ne nuk mund tė zgjidhim asgjė, edhe pėr faktin se gjatė dhjetė vjetėve tė dominimit tė pushtetit tė huaj, kemi pasur sukses, pastaj lufta dhe ndėrhyrja e NATO-s dhe 5 vjetėt nė liri, qė bėmė njė progres tė madh", tha z.Rugova.

Prandaj, deklaroi presidenti Rugova, nuk duhet tė "dehemi", tė kėnaqemi nga progresi, por duhet tė punojmė dhe tė veprojmė brenda institucioneve dhe rendit demokratik. Ky vit ėshtė i rėndėsishėm pasi mbahen zgjedhjet dhe pas zgjedhjeve bėhen institucionet e tjera, por ne duhet gjithsesi tė punojmė qė tė mbahen kėto zgjedhje dhe tė vazhdojė jeta demokratike.

Njėra nga pyetjet qė u shtrua gjatė konferencės sė presidentit Rugova, ishte se ēfarė po bėjnė institucionet e Kosovės pėr zhbllokimin e dy nga rrugėve mė kryesore tė cilat po vazhdojnė tė mbahen tė bllokuara nga minoriteti serb.

Presidenti Rugova u pėrgjigj se institucionet e Kosovės po punojnė me UNMIK-un dhe kėto rrugė duhet tė zhbllokohen. Unė kam kėrkuar dhe kėrkoj qė tė zhbllokohen nga forcat e KFOR-it, tė policisė sė UNMIK-ut dhe asaj tė Kosovės. "Prandaj, nuk do tė tolerojmė kėto veprime tė dhunshme, dhe duhet tė mėsohemi tė logjikojmė si shtet. Edhe ata tė cilėt i bllokojnė kėto rrugė do tė kenė pasoja qė do tė pėrballen me ligjin.

Pyetja tjetėr ishte lidhur me zbehjen e imazhit tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve gjatė kėsaj periudhe tė krizės qė po kalon Kosova.
 
Presidenti Rugova u pėrgjigj se "nuk ėshtė zbehur imazhi i liderėve tė institucioneve tė Kosovės, por kėto lloj zhurmash qė po bėhen, qe njė periudhė tė gjatė, kėto na kanė sjellė nė kėtė gjendje ku jemi, derisa kanė gjuajtur edhe nė shtėpinė time dhe tani i gjuajnė shtėpitė e tė gjithėve, prandaj ne do t'i ndalim kėto grupe ekstreme, tė cilat janė kundėr demokracisė, kundėr lirisė, pavarėsisė dhe prosperitetit tė Kosovės".
 
 
Admirali Xhonson tha se nė veprimet e grupeve protestuese nuk kishte asgjė trimėrore dhe as patriotike
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Komandanti i krahut jugor tė NATO-s Gregori Xhonson, sapo kishte qnėdroi dje pasdite nė Kosovė dhe bėri tė ditur se kishte dhėnė urdhėr qė nė Kosovė tė dislokohen rreth 1000 trupa nga forcat strategjike rezervė e NATO-s. Ai mori pjesė nė njė takim me krerėt e bashkėsisė ndėrkombėtare, tė komandantit tė KFOR-it, tė institucioneve dhe partive politike tė Kosovės, si dhe me shefat Kuintit diplomatik nė Prishtinė.

Nė deklaratėn e pėrbashkėt nga ky takim, tė cilėn e ka lexuar nė emėr tė pjesėmarrėsve, shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri, thuhet se "nuk ka arsyetim pėr dhunėn dhe ajo duhet ndėrprerė menjėherė.
 
Ata qė janė tė angazhuar nė kėtė dhunė po e tradhtojnė gjithė popullin e Kosovės". Nė deklaratė thuhet se progresi i arritur gjatė viteve tė fundit ėshtė rrezikuar dhe se ėshtė rrezikuar edhe prospekti pėr njė tė ardhme mė tė mirė, ndėrkaq tash ėshtė koha pėr qetėsi, tha z. Holkeri.

Ndėrkaq komandanti i Krahut Jugor tė NATO-s, admirali Gregori Xhonson konfirmoi se nė Kosovė ka filluar ardhja e trupave nga forcat sttrategjike rezervė tė NATO-s me qėllim tė rivendosjes sė rendit. Ai shtoi se tri kompani nga forcat strategjike rezervė tė NAT0-s kanė arritur dhe po arrijnė sot nė Kosovė, ndėrkaq mė shumė trupa do tė vijnė nė ditėt e ardhshme, tha admirali Xhonson, duke e vlerėsuar situatėn shumė tė rrezikshme.

Admirali Xhonson tha se forcat paqeruajtėse po punojnė kėtu tash e pesė vjet me radhė dhe shtoi se ėshtė prekur shumė nga fakti se miqtė mė tė mirė qė shqiptarėt e Kosovės kanė pasur ndonjėherė - ushtarėt e NATO-s, tė UNMIK-u dhe bashkėsia ndėrkombėtare, po sulmohen. Kjo tha ai, duhet tė ndėrpritet menjėherė.

Admirali Xhonson tha se nė veprimet e grupeve protestuese nuk kishte asgjė trimėrore dhe as patriotike. Thjesht ishte njė krim dhe shkurtimi i trupave tė NATO-s tha ai nuk kanė ndikuar nė situatėn e krijuar nė Kosovė. Kjo ēfarė ka ndodhur ēon njė kthim prapa, tha admirali Xhonson, duke u bėrė thirrje tė gjithėve qė tė punojnė sė bashku pėr zgjidhjen e situatės.
 
 
Xhek Strou ka dėnuar dhunėn nė Kosovė
 
Londėr, 19 mars 2004 - Ministri i jashtėm britanik, Xhek Strou ka dėnuar dhunėn nė Kosovė, por ka pėrsėritur faktin se ndėrhyrja nė ish-Jugosllavi ka qenė e domosdoshme dhe se zgjidhja e problemeve merr kohė.

"Ka ndarje tė thella etnike, ndarje tė cilat vazhdojnė prej shekujsh nė tė gjithė Ballkanin dhe shumė nga kėto mosmarrėvshje historike i shohim edhe nė ndarjet ekzistuese ndėrmjet komuniteteve nė Kosovė. Ndėrtimi i vendeve nuk ėshė njė ēėshtje e lehtė", ka thėnė Strou.
 
Ai ka nėnvizuar se ēfarė do tė kishte ndodhur nėse ne do tė lejonim qė nė oborrin tonė tė ndodhte pastrimi etnik e gjenocidi brutal dhe kasaphanja pa u ndėshkuar. Nuk ka pasur alternativė tjetėr veēse tė ndėrhynim nė Kosovė. Ka qenė e drejtė ndėrhyrja dhe ne do tė qėndrojmė atje,tha Strou, duke mbrojtur politikėn e ndjekur nga bashkėsia ndėrkombėtare nė Kosovė.
 
 
Ministri i jashtėm irlandez ka kėrkuar nga drejtuesit e Kosovės t'i japin fund konfliktit ndėretnik
 
Bruksel, 19 mars 2004 - Ministri i jashtėm irlandez, Brajen Koen si kryesues i radhe sė BE-sė ka kėrkuar nga drejtuesit vendor tė Kosovės qė tė ndikojnė pėr t'i dhėnė fund konfliktit ndėretnik nė vend. Sipas tij pėrparėsia kryesore ėshtė rivendosja e qetėsisė. Ai ka shtuar se pėrgjėsit pėr kėto akte duhet tė nxirren para drejtėsisė.
 
 
Erhard Busek ka dėnuar shpėrthimin e dhunės nė Kosovė
 
Bruksel, 19 mars 2004 - Koordinatori i posaēėm i Paktit tė Stabilitetit Erhard Busek ka dėnuar shpėrthimin e dhunės nė Kosovė.
 
Ai ka thėnė se autorėt e kėtyre akteve duhet ta dinė se rrethi i tyre i pashpresė po reflekton negativisht mbi Kosovėn dhe ėshtė njė kthim pas nė zhvillimet politike nė Kosovė.
 
Busek gjithashtu ka dėnuar edhe dhunėn nė Serbi dhe Mal tė Zi e cila rezultoi me djegien e disa objekteve tė fesė islame.
 
 
Mitrovicė: Apel qytetarėve qė tė jenė shumė tė matur nė veprimet e tyre
 
Mitrovicė, 19 mars 2004 - Bordi i Drejtorėve tė administratės sė Kuvendit tė Komunės, drejtuar nga kryeshefi Mustafė Pllana, ka mbajtur sot njė mbledhje tė jashtėzakonshme, nė tė cilėn ka diskutuar pėr gjendjen e krijuar nė komunė dhe ka pėrcaktuar masat nga fushėveprimi i vet pėr stabilizimin sa mė tė shpejtė tė kėsaj gjendje.

Bordi i Drejtorėve vlerėsoi se situata nė komunė ėshtė shumė e rėndė, prandaj u ka bėrė apel qytetarėve qė tė jenė shumė tė matur nė veprimet e tyre, tė jenė gjakftohtė dhe tė bėjnė gjithēka qė ėshtė e mundur qė ėshtė e mundur pėr tė dhėnė kontribut nė qetėsimin e gjendjes dhe normalizimin e jetės nė komunė.

Kryeshefi i Ekzekutivit, Mustafė Pllana ka caktuar obligime dhe pėrgjegjėsi tė veēantė pėr tė gjithė drejtorėt e drejtorive tė Administratės Komunale, duke kėrkuar nga ata qė tė kenė njė bashkėpunim sa mė tė ngushtė me instiucionet publike, sikur janė ato tė shndetėsisė, zjarrėfiksat etj, si dhe t'i mobilizojnė tė gjithė segmentet e duhura pėr ofrimin e shėrbimeve tė nevojshme pėr qytetarėt, nė mėnyrė qė jeta tė mos paralizohet.
 
 
Situatė mė e qetė nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Duket se nė tė gjitha qytetet e Kosovės situata sot paraqitet mė e qetė, pėrveē ndonjė incidenti tė izoluar, si ai qė ka ndodhur sot nė lagjen e Boshnjakėve nė veri tė Mitrovicės ku ėshtė plagosur njė shqiptar.

Ndryshe protesta janė mbajtur vetėm nė Pejė, ku ėshtė protestuar nė mėnyrė tė qetė dhe pa incidente dhe nė Prizren ku kanė nė sheshin Shadėrvan kanė protestuar disa qindra tė rinj. Nga liceu ortodoks nė Prizren sot ėshtė nxjerrė njė kufomė e karbinizuar dhe ėshtė dėrguar nė morgun e Rahovecit.
 
Ndėrkaq, siē mėsohet jozyrtarisht, dje ėshtė vrarė Gazmend Shala nga fshati Zoqishtė i Rahovecit.
 
 
Policia njofton se janė arrestuar 17 pjesėmarrės tė protestės nė Gjilan
 
Gjilan, 19 mars 2004 - Komiteti pėr Siguri dhe Emergjencė i komunės sė Gjilanit, nė takimin e sotėm ku mori pjesė edhe KFOR-i, SHPK-ja, TMK-ja, pėrgjegjėsit e UNMIK-ut pėr rajon dhe komunė si dhe pėrfaqėsues tė organizatave tjera ndėrkombėtare nė Kosovė, vlerėsoi se nata e mbrėmshme ka qenė relativisht e qetė.

Drejtoria pėr siguri civile dhe emergjencė ėshtė njoftuar se mbrėmė nė Cėrnicė ka ndodhur njė shpėrthim ku janė lėnduar 4 serbė dhe, siē tha Hazir Mustafa, pas marrjes sė ndihmės sė parė nė spitalin e Gjilanit, ata janė lėshuar nė shtėpitė e tyre.

Nga informacionet e mėvonshme ėshtė marrė vesh se nė mesin e tė lėnduarve nuk ka qenė asnjė fėmijė, siē ėshtė ishte raportuar nė disa media, por qė tė gjithė kanė qenė mbi 22 vjeē e mė tepėr.
Duke i komentuar zhvillimet e fundit nė Kosovė, tė cilat kanė tėrhequr vėmendjen edhe tė mediave ndėrkombėtare, koloneli Xhonson nga kampi "Montith" nė Gjilan tha se kjo qė ka ndodhur nė dy ditėt e fundit, nuk ėshtė e mirė pėr Kosovėn.

Koloneli i SHPK-sė, Reshat Maliqi ka raportuar se mbrėmė gjatė natės ka ndodhur njė sulm me granatė dore ndaj patrullės sė policisė nė fshatin Boston tė Artanės, por nuk ka patur tė lėnduar.
Vetėm dje nė drejtim tė policėve tė SHPK-sė janė hudhur njė kamion gurė e drunj nga protestuesit, me ē`rast janė lėnduar 15 pjesėtarė, por tė gjithė ata kanė thėnė se janė tė aftė tė vazhdojnė punėn, pos njė police, e cila ndodhet e shtrirė nė spital, tha Maliqi.

Policia e Gjilanit, tashmė ka filluar tė ndėrmarrė masa ndaj njė numri tė protestuesve dhe dje ka arrestuar 17 persona dhe ndaj tyre ka bėrė fletėparaqitje pėr prishje tė rendit dhe tė qetėsisė. Pėr mosrrespektim tė ores policore, ndėrkaq natėn e mbrėmshme janė mbajtur nė stacionin e policisė 24 qytetarė, ka thenė komandanti i stacionit tė policisė nė Gjilan, Izet Azizi.

Kryetari i komunės Lutfi Haziri tha se nuk mund tė marrė mbi vete protesta tė kėtilla dhe nuk dėshiron tė identifikohet me ata persona, tė cilėt gjatė dy ditėve tė kaluara kanė ushtruar dhunė dhe kanė hudhur gurė kundėr strukturave ndėrkombėtare dhe policėve tė SHPK-sė.

Edhe koloneli i TMK-sė, Shaban Musliu ka shprehur shqetėsimin e tij pėr gjithė atė ēka ka ndodhur nė dy ditėt e fundit.
 
 
Italia ėshtė e shqetėsuar me situatėn nė Kosovė; 130 parashutistė janė nisur si ndihmė KFOR-it
 
Romė, 19 mars 2004 - Ministri italian i Punėve tė Jashtme Franko Fratini ka deklaruar se Italia ėshtė e shqetėsuar me situatėn nė Kosovė dhe do tė shtojė pėrpjekjet pėr gjetjen e zgjidhjeve.

Ndėrkaq, ministri italian i Mbrojtjes Antonio Martino ka thėnė se Italia duhet tė shtojė praninė nė Kosovė, duke transferuar disa forca tė saj nga Bosnja dhe Italia nė Kosovė.

Sot nga qyteti italian Piza janė nisur pėr nė Kosovė 130 parashutistė italianė, si pėrforcim pėr forcat paqeruajtėse nė Kosovė.

Ndryshe Italia ka 2400 ushtarė nė Kosovė.
   
  
Nė Kosovė edhe gjatė ditės se djeshme pati tė plagosur dhe u dogjėn disa shtėpi e objekte fetare ortodokse
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Numri i tė vrarėve nė trazirat e dy ditėve tė fundit sipas zėdhėnėses sė UNMIK-ut Izabela Karlovic ka arritur nė 31. Dje janė plagosur 127 vetė. Pėrveē nė Mitrovicė edhe nė Gjilan e Ferizaj ėshtė vendosur ora policore prej orės 21.00 deri nė orėn gjashtė tė mėngjesit.

Protestuesit nė Skėnderaj i kanė vėnė zjarrin njė manastiri ortodoks nė Skėnderaj ku edhe nė kėtė qytezė u organizuan protesta. Edhe nė Podujevė ka pasur protesta. Po kėshtu nė Viti i ėshtė vėnė zjarri katėr shtėpive tė minoritetit serb. Edhe nė Prishtinė vazhduan problemet.
 
Nė periferi tė Prishtinės nė Ēagllavicė ka pasur tre tė plagosur me plumba plastikė. Nė Prizren, janė plagosur shtatė anėtarė tė SHPK-sė janė plagosur, ndėrkaq nė Gjilan dy pjesėtarė tė kėtij shėrbimi. Vetėm gjatė ditės sė djeshme janė plagosur 14 protestues.

Rrugėt qė lidhin Prishtinė e Ēagllavicėn dhe Graēanicėn dhe nė fakt qė lidhin Prishtinėn me Shkupin janė ende tė bllokuara.

Zėdhėnėsi i SHPK-sė Refki Morina konfirmon se ėshtė pėrforcuar kufiri me Kosovėn nga ana e Serbisė dhe Malit tė Zi,por edhe nga ana e Maqedonisė pas zhvillimeve tė fundit nė Kosovė.
 
 
Kampi amerikan "Bondstill" dėnon dhunėn dhe aktet e dhunshme nė Kosovė
 
Ferizaj, 19 mars 2004 - Nė reagimin e Kampit amerikan "Bondstill" dėnohet dhuna dhe aktet e dhunshme nė Kosovė dhe thuhet se sė bashku duhet tė punohet pėr tė rivendosur paqen dhe pėr t'iu kthyer punės qė Kosova tė shkojė drejtė sė ardhmes.
 
Nė kėtė reagim theksohet gjithashtu se veprimet e ushtarėve tė Brigadės sė Lindjes nė Kosovė janė bazuar gjithmonė nė shpirtin e paanashmėrisė dhe se do tė veprohet dhe do tė reagohet ndaj ēdo grupi, i cili do tė veprojė nė atė mėnyrė qė ėshtė vepruar dje.
 
 
NATO-ja paralajmėron dėrgimin e 1000 trupave shtesė nė Kosovė pėr shkak tė trazirave tė fundit
 
Bruksel, 19 mars 2004 - NATO-ja ka paralajmėruar pėr dėrgimin e 350 trupave shtesė nė Kosovė pėr shkak tė trazirave qė po ndodhin kėtu. Njė njėsi me 150 amerikanė tashmė ėshtė nė rrugė drejt Kosovės. Po ashtu nė Kosovė do tė vijnė edhe ushtarėt britanik dhe italianė.
 
Njėherėsh edhe Parlamenti i Austrisė ka miratur rritjen e numrit tė ushtarėve austriak nė misionet paqeruajtėse nė Kosovė dhe Bosnje. Ministri i Mbrotjes sė Austrisė ka deklaruar se ky hap dėshmon se pėrparėsi nė misionet e ardhshme ndėrkobėtare do tė ketė Evropa Juglindore.

Britania e Madhe ka thėnė se do tė dėrgojė edhe 750 trupa tė tjera nė Kosovė.
 
 
Franca dėrgon 400 ushtarė shtesė nė Kosovė
 
Paris, 19 mars 2004 - Edhe Franca dėrgon trupa shtesė nė Kosovė dhe tashmė njė kontigjent ushtarėsh francezė janė nisur nga Tuluzi pėr nė Prishtinė, deklaroi ministrja franceze e Mbrojtjes Mishel Alio-Mari.
 
Mė herėt AFP njoftonte se Franca do tė dėrgojė nė Kosovė 400 ushtarė shtesė, ku nė kuadėr tė forcave paqeruajtėse tashmė ndodhet njė kontigjent paqeruajtėsish francezė prej 2500 njerėzish.
 
 
Novicki: Jo tė gjithė shqiptarėt nė Kosovė dėshirojnė tė ardhme tė mbarė
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Obudspersoni i Kosovės Marek Antoni Novicki ka lėshuar njė deklaratė dreejtuar shqiptarėve tė Kosovės, nė tė cilėn, siē thotė, "apelon te pjesa shqiptare e popullit nė Kosovė, jo vetėm si Ombudsperson nė Kosovė, por edhe si njė njeri qė ka jetuar dhe punuar nė mesin e kosovarėve katėr vitet e fundit".

"Gjatė kėtyre viteve, jam pėrpjekur t'ju ndihmoj duke ngritur problemet dhe ēėshtjet tuaja me pėrgjegjėsit e UNMIK-ut dhe strukturave administrative vendore. Jam pėrpjekur tė jem avokat i popullit dhe nė tė njejtėn kohė mik i tė gjithė kosovarėve", thotė Novicki.

"I kam bėrė tė gjitha kėto sepse kam supozuar qė ju, populli i Kosovės, keni zgjedhur rrugėn qė shpie drejt njė tė ardhme tė mbarė pėr ju dhe familjet tuaja, njė tė ardhme nė tė cilėn do tė jetonit nė njė shoqėri qė ėshtė e mbėshtetur nė mendjegjerėsi, tolerancė dhe mbrojtjen e tė drejtave tė tjerėve", thotė ai. Por sipas tij, "pėrkundėr kėsaj, zhvillimet e kohės sė fundit dhanė njė mendim qė jo tė gjithė pjesėtarėt e bashkėsisė shqiptare nė Kosovė e dėshirojnė kėtė tė ardhme tė mbarė".

"Nė vend tė saj, pamjet e tashme tė dhunės sė tmerrshme dhe krimeve tė urryera kundėr pjesėtarėve tė bashkėsisė serbe dhe forcave ndėrkombėtare tė sigurisė krijojnė bindjen brenda dhe jashtė Kosovės qė ekziston njė qėllim pėr ta pastruar kėtė vend nga prezenca e tė gjithė serbėve, qė ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me idenė e bashkėjetesės multietnike nė Kosovė", thekson Novicki nė deklaratėn e tij, duke kėrkuar nga kosovarėt ta rishqyrtojnė qėndrimin e tyre, "me shpresė qė edhe nėse nuk pajtoheni tė dėgjoni tė tjerėt, sė paku do tė merrni nė konsiderim brengat dhe vėrejtjet serioz tė Ombudspersonit", thotė Marek Antoni Nowicki.
 
 
Rexhepi takohet me udhėheqėsit komunalė nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 19 mars 2004 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi po e viziton sot qytetin e Mitrovicės pėr t'u njohur pėr sė afėrmi me gjendjen atje.
 
Mes tė tjerash kryeministri Rexhepi u takua edhe me pėrfaqėsuesit e komunės sė Mitrovicės, tė cilėve u ka kėrkuar qė tė bėjnė ēmos qė tė vijė deri tė qetėsimi i situatės. Ndėrkohė trupat paqėruajtse tė KFOR-it kanė marrė njė aksion tė gjerė nė kėrkim tė armėve nė Mitrovicė.

Rexhepi akuzoi UNMIK-un pėr fillimin e dhunės nė Kosovė dhe degradimin e situatės, pasi, siē tha, nuk veproi me kohė dhe nė mėnyrė efikase.
 
 
Tri shoqatat e dala nga lufta kėrkuan qė tė ndėrpriten tė gjitha protestat sot pasdite
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Tri shoqatat e dala nga lufta e UĒK-sė kėrkuan qė tė ndėrpriten tė gjitha protestat sot mė 19 mars nė orėn 16.00. Nė njė takim me gazetarė, pėrfaqėsuesit e kėtyre shoqatave kanė akuzuar UNMIK-un si gjenerator tė krizave tė cilat, sipas tyre, shkaktuan gjakderdhjen nė Kosovė.
 
Si pasojė e pakėnaqėsive tė akumuluara gjatė pesė vjetėve, nė protesta masa e revoltuar nuk kishte mundėsi tė kontrollohej, tha Afrim Kuleta nga Shoqata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė.

Ndėrkaq, Faik Fazilu, kryetar i Kėshillit organizativ tė protestave bėri thirrje pėr ndėprerjen e protestave pėrkohėshisht nga data 19 marsi, qė edhe njeherė t'i jipet shans institucioneve tė Kosovės dhe ndėrkombėtare qė tė merren seriozsht me kėrkesat e tyre.

Organizatorėt kėrkuan qė tė ndryshohet politika nėnēmuese dhe e gabuar e UNMIK-ut ndaj Kosovės, tė ndryshohet politika e institucioneve tė Kosovės, tė barten tė gjitha kompetencat nga UNMIK-u tek vendorėt, tė lirohen tė gjithė luftėtarėt e UĒK-sė nga burgjet e UNMIK-ut, tė bashkohet qyteti i Mitrovicės, tė kthehen 2500 hektarė dhėnė Maqedonisė, tė deenklavizohet Kosova, tė njihet e drejta pėr vetėvendosje e popullit tė Kosovės etj.
 
 
F. Spahija: Ekstremistėt serbė gjithmonė janė tė gatshėm tė provokojnė dhe ata kanė pėrparėsi ndaj situatės nė Mitrovicė
 
Kelln, 19 mars 2004 - Kryetari i Komunės sė Mitrovicės Faruk Spahija i cili pėr shkaqe objektive gjendet Gjermani, i lutur qė tė shfaq qėndrimin e tij lidhur me ngjarjet e fundit nė Mitrovicė, ka thėnė se Mitrovica ėshtė njė vend vazhdimisht i tensionuar.
 
Ai thotė se pėr faktin se ky qytet ėshtė i ndarė dhe mbahet i bllokuar nga ekstremistėt serbė, me incidentin qė ndodhi nė afėrsi tė Mitrovicės nė fshatin Ēabėr, u krijua njė situatė nė tė cilėn njerėzit e panė tė udhės tė protestojnė, sigurisht shumica prej tyre qėllimirė pėr tė ndikuar nė opinionin kosovar, qė ngjarje tė tilla tė mos ndodhin mė kėso tragjedish me fėmijė, por qė situata rrėmbeu ndoshta edhe aty kėtu veprimi i ndonjė ekstremisti, qė ka nxitur qytetarėt tė dalin nė protesta.
 
Ekstremistėt serbė gjithmonė janė tė gatshėm tė provokojnė dhe ata kanė pėrparėsi ndaj situatės nė Mitrovicė. Kėshtu situata eskaloi dhe bilanci ėshtė tejet tragjik pėr Mitrovicėn.
 
 
Del Ponte thotė se KFOR-i dhe forcat e tjera duhet tė marrin masa qė situata tė mos pėrshkallėzohet
 
Gjenevė, 19 mars 2004 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Karla del Ponte ka reaguar nga Gjeneva, ku ajo ndodhet duke shprehur shqetėsimin pėr gjendjen e krijuar nė Kosovė. "Sigurisht qė jam e shqetėsuar nga ajo qė po ndodhė nė Kosovė sepse ėshtė njė pėrsėritje e asaj se ēfarė kemi parė edhe nė tė shkuarėn", ka deklaruar Del Ponte.
 
Ajo shpreson se KFOR-i dhe forcat e tjera tė mund tė marrin masa qė gjendja tė mos pėrshkallėzohet, qė do tė pėrbėnte njė rrezik vėrtet tė madh. Njėherėsh ka theksuar se ky ėshtė njė sinjal alarmi se konflikti etnik ende vazhdon.
 
 
Del Ponte thotė se ajo ka prova tė mjaftueshme pėr ta gjetur fajtor Millosheviqin
 
Gjenevė, 19 mars 2004 - Kryeprokurorja e gjykatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr krimet e luftės nė ish Jugosllavi, Karla del Ponte, tha se ajo ka prova tė mjaftueshme pėr ta gjetur fajtor ish presidentin jugosllav, Sllobodan Millosheviē, pėr krime lufte.

Zonja Del Ponte tha dje nė Zvicėr se ėshtė shumė vėshtirė tė provohet fajėsia nėn akuzėn pėr gjenocid, tė cilėn ajo e pėrkufizoi si njė synim pėr tė shkatėrruar njė grup ose pjesė tė njė grupi.

Ajo shprehu bindjen se ka prova tė mjaftueshme pėr tė provuar gjetjen fajtor tė tė pandehurit, megjithėse ekipit tė saj i mungojnė, siē u shpreh ajo, prova tė pakundėrshtueshme ndaj Millosheviqit.
Millosheviqi pėrballet me 60 akuza pėr krime lufte pėr rolin e tij nė konfliktet nė Kroaci, Bosnje-Hercegovinė dhe nė Kosovė gjatė viteve 90-tė.
 
 
Demonstruesit serbė sulmuan Ambasadėn e Shqipėrisė nė Beograd
 
Beograd, 19 mars 2004 - Nė Beograd, Novi Sad, Kragujevc, Nish, Jagodinė dhe disa qytete tė tjera tė Serbisė edhe dje kanė vazhduar demonstratat pėr shkak tė gjendjes nė Kosovė. Gjatė protestave nė Beograd janė sulmuar edhe disa ambasada tė huaja ndėr tė cilat e ajo e Shqipėrisė, Gjermanisė dhe Kroacisė.
 
 
Ēoviq deklaroi se serbėt do tė jenė tė gatshėm tė mbrohen ndaj sulmeve eventuale
 
Mitrovicė, 19 mars 2004 - Nė pjesėn veriore tė Mitrovicės ka qėndruar dje edhe kryetari i "Qendrės koordinuese serbe" Nebojsha Ēoviq, i cili sipas burimeve serbe tė informacionit po merret me organizimin e "rojeve tė urės" nė fshatrat serbe.
 
Njoftohet se Ēoviq ėshtė takuar dje edhe mė kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkeri me tė cilin kanė rėnė dakord pėr njė komunikim tė shpeshtuar nė ēdo orė. Mirėpo, menjėherė pas takimit Ēoviq deklaroi se serbėt do tė jenė tė gatshėm tė mbrohen ndaj sulmeve eventuale siē kanė bėrė edhe mė parė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
 
Sipas tij UNMIK-u dhe KFOR-i nuk mund tė vendosin rendin dhe paqen nė Mitrovicė, duke shtuar se ka dėshtuar koncepti i njė Kosove multietnike. Ēoviq theksoi se ushtria dhe policia serbe janė nė gjendje qė sė bashku me forcat ndėrkombėtare tė sigurojnė serbėt e Kosovės.
 
 
Tė hėnėn diplomatėt e BE-sė diskutojnė pėr Kosovėn
 
Bruksel, 19 mars 2004 - Shefat e diplomacive tė Bashkimit Evropian do tė takohen nė hėnėn nė Bruksel pėr tė miratuar konkluzionet pėr Ballkanin Perėndimor. Nė kėto konkluzione vend qendror do tė ketė situata mė e re nė Kosovė pas valės sė dhunės qė ndodhi ditėve tė fundit, ka bėrė tė ditur Kristina Galak, zėdhėnėse e pėrfaqėsuesit tė lartė pėr politikė tė jashtme dhe siguri tė BE, Havier Solana.
 
 
Gjermania dėrgon nė Kosovė edhe 600 ushtarė
 
Berlin, 19 mars 2004 - Me kėrkesė tė NATO-s Gjermania do tė dėrgojė nė Kosovė edhe 600 ushtarė pėr tė ndihmuar nė qetėsimin e situatės, ka bėrė tė ditur sot nė Berlin ministri gjerman i Mbrojtjes, Peter Shtruk.

Kontigjenti i parė i trupave gjermane prej 350 ushtarėve do tė niset tė shtunėn pėr nė Kosovė.
 
 
Ministria e Mbrojtjes e Britanisė ka dėrguar grupin prej 750 ushtarėsh nė Kosovė
 
Londėr, 19 mars 2004 - Ministria e Mbrojtjes e Britanisė ka dėrguar grupin e parė prej 750 ushtarėsh tė trupave britanike plotėsuese nė Kosovė me detryra paqeruajtėse dhe kėta ushtarė kanė arritur nė vend, njofton BBSCWorld.
 
Kėrkesa e NATO-s pėr dėrgimin e trupave shtesė ėshtė bėrė pas shpėrthimit tė dhunės nė Kosovė, ku u vranė 31 njerėz. Pėrleshjet ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve filluan nė Mitrovicėn e ndarė. Ministri britanik i Mbrojtjes, Gjef Hjun, ka thėnė se kėto trupa dėrgohen vetėm "pėr njė periudhė tė shkurtėr".
 
 
Nė shumicėn e shkollave procesi mėsimor zhvillohet normalisht, pėrveē nė disa komuna
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Sipas Ministrisė sė Arsimit nė shumicėn e shkollave tė Kosovės procesi mėsimor ėshtė duke u zhvilluar normalisht, pėrveē nė disa komuna ku pėrkohėsisht ėshtė pezulluar pėr shkak tė gjendjes sė tensionuar. Procesi mėsimor ėshtė pezulluar nė komunėn e Mitrovicės, tė Ferizajit, tė Gjilanit, tė Vitisė dhe Dardanės.

Ndėrkaq nė shkollat e larta dhe nė Universitetin e Prishtinės mėsimi po zhvillohet normalisht, ndonėse me njė numėr mė tė vogėl studentėsh.
 
 
SHBA-tė punojnė me NATO-n pėr t'i dhėnė fund dhunės nė Kosovė
 
Uashington, 19 mars 2004 - Sekretari pėr media i Shtėpisė sė Bardhė, Skot Mekllellen, gjatė shoqėrimit tė presidentit Bush nė njė vizitė njėditėshe nė Kentaki ka folur nė njė takim tė djeshėm me pėrfaqėsues tė mediave pėr aksionet e ndėrmarra nga qeveria amerikane lidhur me dhunėn e shpėrthyer nė Kosovė, njofton Shtėpia e Bardhė.

"Ne po punojmė me NATO-n pėr tė transferuar atje trupa shtesė si masė paraprake. Njė kompani amerikane prej 350 ushtarėsh tashmė ėshtė nė rrugė, si pjesė e njė force tė NATO-s prej 350 trupash.
 
Ne vazhdojmė t'u bėjmė thirrje tė gjitha grupeve t'i japin fund dhunės dhe tė pėrmbahen nga dhuna", ka thėnė Mekllellen. Sipas njoftimeve tė mediave, dhuna nė Kosovė ka shpėrthyer mė 17 mars kur shqiptarėt u pėrleshen me serbėt pėr shkak tė pėrmbytjes sė dyshimtė tė dy fėmijėve shqiptarė.
 
 
K.Stivens: U bėjmė thirrje qytetarėve tė Kosovės tė bashkėpunojnė me UNMIK-un, KFOR-in dhe SHPK-nė

 
Uashington, 19 mars 2004 - Komisioni i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė zhvilloi dje njė seancė dėshmish lidhur me gjendjen nė Serbi pas zgjedhjeve tė dhjetorit.
 
Nė diskutim dėshmuan, zėvendėsndihmėse Sekretare e Shtetit pėr Evropėn dhe Euroazinė Kethlin Stivens, e cila tha se Uashingtoni ėshtė i vendosur tė bashkėpunojė me Kombet e Bashkuara, pėr realizimin e njė tė ardhmeje tė sigurtė dhe demokratike pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Zonja Stivens tha se ndihmat amerikane pėr Serbinė do tė varen nga bashkėpunimi i Beogradit me gjykatėn e Hagės.

Lidhur me Kosovėn, zonja Stivens tha se Shtetet e Bashkuara po i pėrqėndrojnė pėrpjekjet nė pėrmbushjen e 8 standarteve tė caktuara nga OKB-ja, si tepėr tė rėndėsishme pėr zhvillimin demokratik tė Kosovės.

"Nėse kur tė bėhet rishikimi i standarteve nė mes tė vitit 2005, ato do tė vlerėsohen si pozitive, atėhere bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė jetė e pėrgatitur tė fillojė procesin pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Nėse arritjet vlerėsohen si negative,- tha zonja Stevens,- atėhere do tė caktohet njė afat tjetėr pėr rishikimin e tyre."

"Ne u bėjmė thirrje tė gjithė qytetarėve tė Kosovės tė bashkėpunojnė plotėsisht me UNMIK-un, KFOR-in dhe Shėrbimin Policor tė Kosovės, nė mėnyrė qė personat qė kanė kryer krime tė nxirren para drejtėsisė dhe qė tė gjithė banorėt e Kosovės tė gėzojnė tė drejtėn pėr tė jetuar nė njė vend tė sigurtė", - tha zonja Stevens.
 
 
D.Server: Serbia nuk dėshiron t'i zgjidhė problemet, por i krijon ato vetė
 
Uashington, 19 mars 2004 - Daniel Server, drejtor i Iniciativės Ballkanike nė Insitutin e Paqes tha se pas zgjedhjeve tė dhjetorit, Serbia ka hyrė nė njė rrugė tė papėlqyeshme, e cila nuk i shėrben interesave tė saj. Ėshtė nė interesin e Serbisė, tha zoti Server, qė tė mbajė pėrgjegjėsi pėr krimet e kryera nė tė kaluarėn.

"Njė Serbi, e cila nuk pranon tė bashkėpunojė me Hagėn, nuk mundet tė hyjė nė NAT0 dhe nė Bashkimin Evropian. Njė Serbi, e cila nuk pranon autoritetin e OKB-sė nė rajonet e banuara nga serbėt e Kosovės, siē e kėrkon rezolurta 1244, njė Serbi e cila i kufizon serbėt e Kosovės tė marrin pjesė nė procesin pėr pėrmbushjen e standarteve do tė thotė se nuk dėshiron t'i zgjidhė problemet, por i krijon ato vetė",- tha zoti Server.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara kanė ndjekur njė politikė tė butė me Serbinė, por kjo politikė, tha ai, ka dėshtuar. Uashingtoni, tha zoti Server, duhet ta gjykojė Serbinė jo nga qėllimet, apo premtimet, por nga veprimet e saj.

Daniel Server kėto komente i bėri dje nė njė seancė dėshmish nė Ushington.
 
 
Deklaratė e Kuvendit tė Shqipėrisė lidhur me ngjarjet e ditėve tė fundit nė Kosovė
 
Tiranė, 19 mars 2004 - Kuvendi i Shqipėrisė Kuvendi nė senacėn e djeshme ka miratuar njė deklaratė pėr ngjarjet nė Kosovė, nė tė cilėn thuhet.

Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė ndjek me vėmendje tė plotė dhe shqetėsim tė thellė ngjarjet e dhunshme tė ditėve tė fundit nė Kosovė, tė cilat ēuan nė humbjen e jetės sė dhjetra qytetarėve, nė lėndimin e qindra tė tjerėve dhe djegie e dėme tė tjera materiale tė cilat janė pasuri e Kosovės.
 
Kuvendi vlerėson se kjo situatė duhet tė kapėrcehet sa mė parė, nė emėr tė paqes, stabilitetit dhe bashkėpunimit, nė emėr tė interesave tė sotme dhe tė sė ardhmes evroatlantike tė Kosovės dhe tė rajonit tonė.

Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė ka besim se tė gjihtė qytetarėt e Kosovės do tė tregojnė durimin, gjakftohtėsinė vetpėrmbajtje dhe respektim tė tė gjitha institucioneve tė saj. Gjithashtu ai ka besim se Kuvendi, Presidenti dhe Qeveria e Kosovės, nė bashkėpunim tė ngushtė mė UNMIK-un dhe KFORI-in, do tė gjejnė shumė shpejt dhe do tė vėnė para ligjit provokatorėt, organizatorėt dhe shkaktarėt e gjakderdhjes e tė shkatėrrimeve, kudo qofshin kėta, brenda ose jashtė Kosovės, pėr ta kthyer sa mė parė nė normalitet jetėn nė vend dhe vazhdimin e proceseve evropianizuese dhe integruese nė Kosovė.
 
Nė kėtė kuadėr, Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė vlerėson interesimin dhe kontributin konkret qė po japin edhe zyrtarė tė lartė tė strukturave qendrore evropiane dhe evroatlantike.

Njeherėsh Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė shpreh besimin se edhe partitė politike kosovare dhe faktorėt e tjerė shoqėrore, me ndikim nė jetėn e qytetarėve tė Kosovės, do tė dėshmojnė pjekurinė e tyre dhe ndjenjėn e lartė tė pėrgjegjėsisė, pėr pėrballimin me menēuri dhe gjakftohtėsi tė situatės sė rėndė, pėr rikthimin e tė gjithėve nė punėn e pėrbashkėt pėr demokratizim tė mėtejshėm dhe zhvillim tė gjithanshėm tė Kosovės shumėetnike.

Kuvendi i Republikės sė Shqipėerisė shpreh bindjen se edhe tė gjithė faktorėt politikė e shoqėrorė, i gjithė opinioni publik i vendit tonė, do tė mbajnė tė njėjtin qėndrim, nė interes tė njė Kosove evro-atlantike, nė interes tė paqes dhe tė stabilitetit nė rajon.
 
 
Qeveria shqiptare bėn thirrje pėr uljen e tensioneve nė Kosovė
 
Tiranė, 19 mars 2004 - Nė mbledhjen e Qeverisė shqiptare kryeministri Fatos Nano tha se veprimet nė Kosovė bien ndesh me ecurinė pozitive dhe progresin e arritur nė drejtim tė bashkėjetesės nė paqe e demokraci.
 
Ato janė veprime qė pengojnė e vonojnė procesin e pakthyeshėm tė pėrmbushjes sė standarteve pėr pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar dhe janė shans mė shumė pėr tė rizgjuar nacionalizmat ekstreme tė cilat veēanėrisht shqiptarėt, tha ai, i kanė paguar shtrenjtė.

Kryeministri Nano u shpreh dhe njė herė kundėr qėndrimeve zyrtare tė Beogradit pėr ndarje tė Kosovės: "Ne ridėnojmė me forcė ēdo shfaqje apo nxitje qendrimesh qė rinxjerrin dhe riaktivizojnė skenarėt anakronikė tė ndarjes midis komuniteteve apo njerėzve pėrmes parcelizimeve tė Kosovės apo mė gjėrė nė kantone, krahas dėnimit tė artikulimit tė pretencave tė paragjykuara qė kėrkojnė tė ekstremizojnė me ēdo kusht shqiptarėt si elementė tėrroristė a separatistė".
 
 
Edhe nata e mbrėmshe ka qenė e tensionuar nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 mars 2004 - Edhe nata e mbrėmshme nė Prishtinė dhe nė disa qendra tė Kosovės, ishte mjaft e tensionuar.

Burimet e policisė kanė njoftuar se protestuesit nė Prishtinė, janė pėrleshur me policinė ndėrsa ėshtė raportuar edhe pėr tė lėnduar.

Ata kanė arritur qė t'ia vėnė zjarrin njė kishe orthodokse serbe nė lagjen "Taslixhe", tė Prishtinės, ndėrsa policia e ndihmuar nga njėsitė e KFOR-it, ka arritur qė t'i shpėrndajė protestuesit pas pėrdorimt tė forcės. Ajo ka pėrdorur gazin lotėsjellės pėr shpėrndarjen e protestuesve.

Ėshtė njoftuar se ka patur edhe demolime tė disa dyqaneve pėrreth, ndėrsa gjatė natės janė dėgjuar tė shtėna armėsh.

Herė pas here mbi kryeqendrėn e Kosovės kanė fluturuar helikopterė tė KFOR-it, kurse patrollimi i tyre mbi qiellin e Prishtinės ka zgjatur deri pas mesnatės.

Informacionet qė vijnė nga terreni kanė bėrė tė ditur se njė situatė e nderė ka mbretėrurar edhe nė disa qytete tė tjera tė Kosovės.
 
Nė disa fshatėra tė Ferizajt, rreth ores 22:00 (me orėn lokale) tė natės sė kaluar, janė djegur edhe tri kisha orthodokse serbe ndėrsa policia ka shpėrndarė protestuesit duke ndėrhyrė me gaz lotėsjellės.
Burimet e policisė njoftojnė pėr tė lėnduar.

Pėr shkak tė gjendjes sė rėndė nė disa qendra tė Kosovės ėshtė shpallur ndalim qarkullimi.
Sipas tė dhėnave tė policisė deri me tash numri i tė vrarėve ka arritur nė rreth 31 persona, ndėrsa numri i tė lėnduarve ka kaluar shifrėn prej 500 personave.

Burimet zyrtare tė policisė sė UNMIK-ut kanė bėrė tė ditur se nė mesin e tė lėnduarve janė edhe rreth 60 policė dhe 11 ushtarė tė KFOR-it.
 
 
Pauell paparalajmėrim nė Bagdad, vdes njė gazetar nga plagėt e marra
 
Bagdad, 19 mars 2004 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka mbėrritur nė njė vizitė tė paralajmėruar nė kryeqytetin irakian, Bagdad, njofton BBCWorld. Ai ateroi nė Bagdad nė prag tė pėrvjetorit tė parė tė fillimit tė luftės pėr rrėzimin e Sadam Hyseinit. Me afrimin e kėtij pėrvjetori ka pasur njė pėrshkallėzim tė dhunės.

Gjithashtu bėhet e ditur se njė gazetar irakian, me emrin Ali al-Katib, qė punonte pėr televizioonin satelitor tė Dubait dhe pėr tė cilin qe njoftuar se ishte plagosur, ka vdekur sot (e premte) nė mengjes nė spital.
 
 
Njė marins amerikan ka vdekur nga plagėt e marra nė Irak
 
Bagdad, 19 mars 2004 - Njė marins amerikan ka vdekur nga plagėt e marra nė njė sulm me mortaja dy ditė mė parė nė Irak, ka thėnė sot (e premte) zėdhėnėsi ushtarak amerikan, njofton Rojter. Vdekja e tij ngre nė 392 numrin e ushtarėve tė vrarė nė aksione qė kur ka filluar intervenimi amerikan nė Irak para njė viti.
 
 
Nė njė aksident trafiku nė Finlandė, kanė humbur jetėn 24 persona, kryesisht tineixherė
 
Helsinki, 19 mars 2004 - Njėzet e katėr persona, kryesisht tinejxherė, kanė humbur jetėn, kur njė kamion i rėndė ka rrėshqitur nė rrugėn me akull nė njė vend malor nė pjesėn qendrore tė Finlandės dhe pastaj ėshtė pėrplasur nė njė autobus, kanė bėrė tė ditur ekipet e shpėtimit, njofton Rojter. Nė kėtė aksident janė lėnduar edhe 15 tė rinj.
 
Nė autobus ishin 40 udhėtarė. Shoferi i autobusit ka shpėtuar i gjallė, por i lėnduar rėndė. Pėr kėtė fatkeqėsi trafiku, mė tė madhen qė ka ndodhr ndonjėherė nė Finlandė, qeveria finlandeze ka shpallur ditė zie dhe ka urdhėruar uljen e flamujve nė gjysmėshtizė.
 
 
Trupat pakistaneze mund tė kenė rrethuar zėvėndėsin e Osama bin Ladenit
 
Islamabad, 19 mars 2004 - Zyrtarė tė lartė pakistanezė thonė se trupat e ushtrisė mund tė kenė rrethuar njė anėtar tė lartė tė rrjetit terrorist Al-Kaida nė njė zonė tė largėt nė kufi me Afganistanin.

Zyrtarėt thanė se trupat, tė mbėshtetur nga helikopterė dhe artileri e rėndė, mund tė kenė rrethuar zėvėndėsin e Osama bin Ladenit, Ayman al-Zavahiri.

Nė njė intervistė tė transmetuar dje nga rrjeti televiziv CNN, presidenti pakistanez Pervez Musharaf tha se rezistenca e fortė qė po bėhet nga njerėzit qė po luftojnė me trupat qeveritare tregon se njė person i shumė-kėrkuar duhet tė jetė midis ektremistėve.
 
Ky operacion pėrkon me njė operacion tė forcave tė udhėhequra nga Shtetet e Bashkuara nė Afganistan, pėr tė kapur pėrkrahėsit e ish regjimit taleban dhe luftėtarė tė Al-Kaidės.
 
 
Presidentja tajvaneze ėshtė qėlluar me armė zjarri
 
Taipeh, 19 mars 2004 - Presidentja tajvaneze, Ēen Shuibian, ėshtė qėlluar sot (e premte) me armė zjarri nė stomak gjatė njė fushate pėr zgjedhjet presidenciale, qė mbahen tė shtunėn, por nuk ėshtė nė gjendje kritike, njofton Rojter. Ēen nuk barte jelek pėr mbrojtje nga plumbat dhe ėshtė dėrguar shpejt nė spital nė qytetin jugor Tainan. Nsdėrkaq, nėnpresidentja Anet Lu, 59 vjeē, ėshtė qėlluar po kėshtu me armė zjarri nė gjurin e djathtė, por gjendja e saj nuk ėshtė serioze.
 
 
Mbreti i Jordanit i ka bėrė njė vizitė tė befasishme kryeministerit izraelit
 
Jerusalem, 19 mars 2004 - Mbreti Abdullah i Jordanit i ka bėrė njė vizitė tė befasishme kryeministerit izraelit, Ariel Sharon, nė ranēin e tij pėr tė diskutuar rrethojat dhe planet pėr mosangazhim me palestinezėt, ka bėrė tė ditur sot (e premte), ka bėrė tė ditur njė burim i lartė polirtik, njofton Rojter. Monarku jordanez ka fluturuar tė enjten nė Izrael me helikopter dhe ka kaluar disa orė nė bisedime me Sharonin dhe pastaj ėshtė kthyer nė shtėpi.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

tml>