|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Policia njofton se janė arrestuar 17 pjesėmarrės tė protestės nė Gjilan

 
 

 
Gjilan, 19 mars 2004 / TN / Ilmi MUSLIU - Komiteti pėr Siguri dhe Emergjencė i komunės sė Gjilanit, nė takimin e paraditės, ku mori pjesė edhe KFOR-i, SHPK-ja, TMK-ja, pėrgjegjėsit e UNMIK-ut pėr rajon dhe komunė si dhe pėrfaqėsues tė organizatave tjera ndėrkombėtare nė Kosovė, vlerėsoi se nata e mbrėmshme ka qenė relativisht e qetė.
 
Drejtoria pėr siguri civile dhe emergjencė ėshtė njoftuar se mbrėmė nė Cėrnicė ka ndodhur njė shpėrthim ku janė lėnduar 4 serbė dhe siē tha Hazir Mustafa, pas marrjes sė ndihmės sė parė nė spitalin e Gjilanit, ata janė lėshuar nė shtėpitė e tyre.
 
Nga infromacionet e mėvonshme ėshtė marrė vesh se nė mesin e tė lėnduarve nuk ka qenė asnjė fėmijė, siē ėshtė ishte raportuar nė disa media, por qė tė gjithė kanė qenė mbi 22 vjeē e mė tepėr.
 
Duke i komentuar zhvillimet e fundit nė Kosovė, tė cilat kanė tėrhequr vėmendjen edhe tė mediave ndėrkombėtare, koloneli Jonson nga kampi “Montith” nė Gjilan tha se kjo qė ka ndodhur nė dy ditėt e fundit, nuk ėshtė e mirė pėr Kosovėn.
 
Koloneli i SHPK-sė, Reshat Maliqi ka raportuar se mbrėmė gjatė natės ka ndodhur njė sulm me granatė dore ndaj patrullės sė policisė nė fshatin Boston tė Artanės, por nuk ka patur tė lėnduar. Sipas tij, pjesėtarėt e SHPK-sė po dėshmohen tė vendosur pėr tė rikthyer rendin dhe qetėsinė, pavarėsisht se atyre u mungojnė tė gjitha pajimet mbrojtėse pėr intervenim nė rrethana tė kėtilla.
 
Vetėm dje nė drejtim tė policėve tė SHPK-sė janė hudhur njė kamion gurė e drunj nga protestuesit, me ē` rast janė lėnduar 15 pjesėtarė, por tė gjithė ata kanė thėnė se janė tė aftė tė vazhdojnė punėn, pos njė police, e cila ndodhet e shtrirė nė spital, tha Maliqi.
 
Policia e Gjilanit, tashmė ka filluar tė ndėrmarrė masa ndaj njė numri tė protestuesve dhe dje ka arrestuar 17 persona dhe ndaj tyre ka bėrė fletėparaqitje pėr prishje tė rendit dhe tė qetėsisė. Pėr mosrrespektim tė ores policore, ndėrkaq natėn e mbrėmshme janė mbajtur nė stacionin e policisė 24 qytetarė, ka thenė komandanti i stacionit tė policisė nė Gjilan, Izet Azizi.
 
“Nėse pėrsėriten protestat edhe sot, reagimet e policisė do tė jenė mė tė shpejta dhe mė tė ashpra se deri tani” ka thenė ai.
 
Komiteti tha se duhet gjetur mėnyrėn pėr t`i larguar nga rruga njerėzit qė po protestojnė dhe nė mesin e tė cilėve gjenden edhe persona tė panjohur.
 
Ismail Kurteshi ishte i mendimit se, meqė organizimin e protestave nuk e ka marrė pėrsipėr askush deri tani, ndoshta do tė duhej qė kėtė rol ta marrė kryetari i komunės dhe liderėt e tri subjekteve mė tė mėdha politike nė Gjilan, tė cilėt duhet t`i drejtohen masės, e cila do tė lejohej tė grumbullohej para teatrit nė njė protestė tė qetė dhe pas njė ore tė kėrkojnė shpėrndarjen dhe ndėrprerjen e mėtutjeshme tė protestave.
 
Kryetari Haziri tha se nuk mund tė marrė mbi vete protesta tė kėtilla dhe nuk dėshiron tė identifikohet me ata persona, tė cilėt gjatė dy ditėve tė kaluara kanė ushtruar dhunė dhe kanė hudhur gurė kundėr strukturave ndėrkombėtare dhe policėve tė SHPK-sė.
 
Edhe koloneli i TMK-sė, Shaban Musliu ka shprehur shqetėsimin e tij pėr gjithė atė ēka ka ndodhur nė dy ditėt e fundit. Nuk mund tė kuptoj se kjo dhunė po derdhet mbi uniformat, qė kėtu janė pėr tė krijuar rendin, ose mbi qytetarėt dhe pasurinė e tyre. Ne jemi tė gatshėm qė bashkarisht me institucionet tona dhe ndėrkombėtare tė ndihmojmė nė qetėsimin e situatės, tha Musliu.
 
Komandanti i gardės sė TMK, Afrim Mehmeti tha se pjesėtarėt e Zonsė sė 6-tė janė angazhuar nė ruajtjen e kishės ortodokse, sipas marrėveshjes me KFOR-in dhe SHPK-nė.
 
Nė bazė tė vendimit tė kėtij Komiteti, sot nuk po mbahet mėsimi nė shkollat e mesme, ndėrsa nesėr nuk do tė mbahet as dita e tregut, ka thenė kryeshefi ekzekutiv, Enver Muja.
 
Ndėrsa Fadil Gashi ka kėrkuar qė grupi pėr arsim tė bashkėpunojė mė shumė me shkollat, sepse ėshtė fat i keq qė nė ballė tė protestave kanė qenė edhe njė numėr i filloristėve. Edhe Gashi tha se nė mesin e pjesėmarrėsve tė protestave ka njerėz tė panjohur dhe tė dyshimtė.
 
Nė 72 orėt e fundit, Kosova pėrbėhet prej dy botėrave dhe ne jemi pėrqėndruar vetėm nė njėrėn prej saj, ka thenė kėshilltari rajonal i UNMIK-ut, Marsel Qintelan. Sipas informacioneve qė kam marrė sot, njė numėr i serbėve nga Kosova kanė filluar pėrmes pikave 3 dhe 5 tė kufirit tė futen nė Serbi dhe unė dyshoj se ata do tė kthehen pėrsėri.
 
“Kemi shpenzuar shumė energji nė tri-katėr vitet e fundit qė Gjilani tė jetė qytet multietnik dhe tė gjitha kėto tė arritura janė shkatėrruar pėr 24 orė”, ka thenė Qintelan.
 
Komiteti pėr Siguri dhe Emergjencė ka kėrkuar qė tė ketė njė mbikėqyrje mė tė madhe tė strukturave tė sigurisė nė fshatrat serbe, nė vendbanimet e pėrziera si dhe nė lagjet ku jetojnė romėt nė qytet, ka theksuar Lutfi Haziri.
 
KFOR-i i jep pėrgjegjėsi TMK-sė pėr mbrojtjen e kishės ortodokse dhe tė shtėpive serbe nė kėtė pjesė, qė mund tė jenė cak i sulmit, tha kolonlei Jonson, i cili e vlerėson kėtė si njė mundėsi pėr TMK-nė pėr tė dėshmuar tolerancėn ndėretnike.
 
Komiteti do tė takohet edhe nė mbrėmje pėr tė vlerėsuar gjendjen.
 
Pėrndryshe, sot ėshtė vėrejtur njė numėr mė i madh i KFOR-it dhe policisė nė qytet dhe deri nė orėt e pasditės nuk ka patur protesta, me gjithė lėvizjet e shtuara tė njerėzve qė kanė mundur tė vėrehen gjatė ditės.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.