|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė 13 vjetėt e fundit nga UP janė "nxjerrė" 201 doktorė shkence dhe 414 magjistra

 
 

Akuzat pėr plagjiat e godasin Universitetin e Prishtinės

 
 

 

19 mars 2004 / TN

"Mė problematikėt janė doktorėt dhe magjistrat e pas vitit 1991, kur nuk ka pasur kontroll tė jashtėm, kurse gjėrat kanė degjeneruar totalisht pas luftės", tha Enver Hasani, duke shtuar se fitimi i ndershėm i titujve pas vitit 1999 ėshtė pėrjashtim i rrallė

Gjergj Filipaj / Botuar nė: KOHA ditore dhe Tjetėrqysh (faqe e studentėve tė UP)

Prishtinė, mars 2004 - Plagjiatura dhe vjedhja e mendimeve origjinale shkencore e kanė mbėrthyer Universitetin e Prishtinės, nė tė cilin institucion prej vitit 1990 e deri nė fund tė vitit 2003 janė prodhuar jo mė pak se 201 doktorė shkence dhe 414 magjistra, pa ndonjė kontroll mbi mėnyrėn e dhėnies sė titujve shkencorė.

Mesatarisht pėr njė vit UP ka nxjerrė 15 doktorė dhe 31 magjistra. Nė vitin 1990 nė krejt UP-nė kanė doktoruar vetėm 2 kandidatė kurse 13 vjet mė pas nė UP kanė doktoruar 40 kandidatė.

Fakulteti Juridik bashkė me atė Ekonomik janė ndėr fakultetet mė tė prekura nga fenomeni i akuzave pėr plagjiate dhe mospėrdorim tė drejtė tė citateve nė shkrimin e doktoraturave, sidomos nė periudhėn e pasluftės, kur edhe ėshtė dhėnė numri mė i lartė i doktoraturave.

"Doktorėt e pas vitit 1999 janė mė problematikėt", thotė ligjeruesi Enver Hasani

Profesori i sė drejtės ndėrkombėtare Hasani, pranon se fenomeni i plagjiaturave ėshtė tej mase i pėrhapur nė Universitetin e Prishtinės.

"Ka pasur dhe ka mjaft plagjiate, por tani besoj se ka marrė pėrmasa dramatike, pas luftės", tha ai, duke shtuar se pas luftės, ndryshe nga para saj, pėr tė kamufluar plagjiatin kandidatėt kanė pėrfshirė nėpėr komisione edhe disa tė huaj.

Ai tha se gjatė bisedave me kolegė ka konstatuar njė gjendje tė mjerė nė Fakultetin Juridik dhe atė Ekonomik. "Mė problematikėt janė doktorėt dhe magjistrat e pas vitit 1991, kur nuk ka pasur kontroll tė jashtėm, kurse gjėrat kanė degjeneruar totalisht pas luftės", tha ai, duke shtuar se fitimi i ndershėm i titujve pas vitit 1999 ėshtė pėrjashtim i rrallė.

"Tė huajt qė janė nė komisione as qė e imagjinojnė se titujt akademikė nė UP mirren nė mėnyrė tė pandershme dhe nuk e dinė se janė futur nė makinacionet administrative tė vendorėve, tė cilat kanė shėrbyer si paravan pėr mbulesė tė plagjiaturave dhe mėnyrave tė tjera tė fitimeve tė pandershme tė titujve shkencorė", tha Hasani, profesor i sė drejtės ndėrkombėtare.

Edhe pas njė viti Fakulteti Juridik nuk krijon komision pėr shqyrtimin e akuzave pėr plagjiat

Nė kėtė fakultet qė njė vit vazhdon tė jetė nė qendėr tė vėmendjes magjistrimi i mr.Naser R. Ademit, dekanit aktual tė Fakultetit Juridik nė Universitetin e Tetovės. Rasti i tė cilit ėshtė duke u diskutuar nga Kėshilli Mėsimor-Shkencor i Fakultetit Juridik nė Prishtinė qė nga maji i vitit 2003. Ankesat nė magjistraturėn e Ademit kanė mberritur deri tek Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT).

"Kemi informacione se njė pjesė e punimit tė magjistraturės sė Naser Ademit ėshtė botuar pas disa kohe si punim autorial i njėrit nga tre anėtarėt e komisionit tė mbrojtjes sė punimit tė magjistraturės tė kandidatit Ademi", thuhet nė letrėn e dėrguar nga MASHT Universitetit tė Prishtinės ku kėrkohen qė tė sqarohen akuzat e bėra.

Nė vitin 2000 Ademi ka magjistruar me temėn "Vepra penale e mjekimit tė pandėrgjegjshėm tė tė sėmuarit", ndėrsa dy vjet mė vonė prof.dr.Fadil Batalli e ka botuar monografinė e tij "Probleme deontologjike te shkeljet mjekėsore". Kėto dy botime kanė afro 18 faqe identike, pėr tė cilat Batalli thotė se pjesėt e njėjta janė vepėr e tij, kurse Naser Ademi mbrohet duke thėnė se punimi ėshtė punė origjinale e shkruar nga ai. Batalli ka qenė anėtar i komisionit para tė cilit ka magjistruar Ademi.

Kapitujt "Marrėdhėniet mjek-mjek punonjės tjerė shėndetėsorė", "Koncepti etiko-juridik i ekspertit", "Koncepti etiko-juridik i gabimit dhe fatėkeqėsisė mjekėsore", "Aspekti etiko-juridik i fshetėsisė mjekėsore", janė disa nga pjesėt qė janė identike fjalė pėr fjalė nė tė dy botimet.

Nė magjistraturėn e tij Naser Ademi nė faqen 110 ku ndodhet literatura e pėrdorur e ka shėnuar librin "Mjekėsia ligjore" tė autorit Batalli, ndėrkohė qė nė asnjė vend nuk ka shėnuar se cilėn pjesė e ka cituar, gjė qė ėshtė qartėsuar nė pėrdorimin e librave tjerė, ku veēmas emrit tė autorit janė shėnuar edhe faqet tė cilat janė cituar.

"Ai nuk mė ka cituar mua edhepse ka pėrdorur veprėn time", thotė profesor Batalli

"Unė ia kam dhėnė shėnimet e mia nė dorėshkrim tė monografisė qė e kam botuar dhe kam menduar se mė ka cituar dhe ėshtė kryer puna, atėherė i pata bėrė disa pyetje lidhur me veprėn e tij por nuk ia kam parė magjistraturėn", tha profesor Batalli duke shtuar se "ai nuk mė ka cituar mua edhepse ka pėrdorur veprėn time". Batalli tregon se ai ka vetėm pjesė tė monografisė por jo edhe rastet e studimit.

Poashtu ai pohoi se ka reaguar duke bėrė njė ankesė me shkrim, tė cilėn e ka parė "Koha Ditore", ku janė tė shėnuara vėrejtjet lidhur me shėnimet se ku janė marrė tė dhėnat. "Kur ma ka sjellė dorėshkrimin, ia kam dhėnė vėrejtjet", thotė Fadil Batalli, duke shtuar se monografinė e ka shkruar duke e zgjerurar njė kapitull tė librit "Mjekėsia ligjore" tė botuar nė vitin 1987.

Ndėrsa mr.Naser Ademi, dekan i Fakultetit Juridik nė Tetovė, tregon se "unė po tė tregoj se Fadil Batalli nuk ka temė, ai ka botuar njė tekst pas 1 a 2 viti pasiqė qė unė e kam mbrojtur temėn time tė magjistraturės" dhe shtoi se "unė para tij e kam bėrė, sigurisht qė ai e ka marrė prej meje se unė jam autori i parė". Ademi tha se profesor Batalli kur ka qenė anėtar i komisionit nuk ka reaguar fare, kurse tani e bėn kėtė. "E kam cituar nga libri dhe jo nga monografia", tha Ademi.

Ndėrsa njė ligjerues i Fakultetit Juridik thotė se askush nuk guxon ta akuzojė Naser Ademin pėr plagjiat ngase "ai i ka ata tė UĒK qė i rrijnė afėr, ėshtė shumė rrezik kjo punė, asnjėri nga profesorėt nuk ka pranuar qė tė reagoj atėherė, as dekani, askush nuk ka guxuar tė flasė pėr rastin e tij nė kėshill", thotė ai duke sqaruar rrthanat nė tė cilat ka magjistruar Ademi.

Ky profesor nuk pranon tė flasė me emėr ngase frikėsohet nga pasojat qė mund ti ketė nga ana e Naser Ademit. Ai pohon se nė vijė zyrtare ėshtė munduar tė zbulojė diēka. "Pėr shkak tė frikės ėshtė bėrė kjo, kėtu ėshtė problemi se ia ka punuar Fadil Batalli veprėn atij dhe unė e kam pa njeriun duke e shtypur dhe kur e kam pyetur, ai person mė ka thėnė se ėshtė duke shtypur punimin seminarik tė profesor Fadil Batallit qė ka pėr ta lexuar nė njė simpozium", sqaroi ky ligjerues, duke shtuar se "se ky material ėshtė dorėzuar si punim magjistrature nė Fakultetin Juridik". Sipas kėtij profesori "vetė Fadili ka thėnė se ky ma ka marrė mua, ai i ka premtuar Fadilit se do ta kompensojė".

Ai tha se nė magjistraturėn e Ademit ka hasur nė pjesė identike me monografinė e prof.dr.Fadil Batallit. "Naser Ademi po pėriqet qė tė doktorojė nė Tiranė me njė vepėr tė pėrkthyer tė Vlado Kambovskit", tha ai. Ndėrsa prof.dr.Beqir Sadikaj, dekan i Fakultetit Juridik nė Prishtinė, thotė se e ka marrė njė shkresė nė tė cilėn insistohet qė tė zbardhet ēeshtja se a ka qenė e rregullt magjistratura e Naser Ademit. "Kėtu nuk ka ēeshtje procedurale, por nga ana tjetėr ėshtė ajo se a ka kopjuar kandidati nė shkrimin e magjistraturės", tregon Sadikaj, duke shtuar se procedura ende ka mbetur e hapur. Dekani Sadikaj that se se duhet tė krijohet komisioni, gjė qė sipas tij ende nuk ka ndodhur, edhe pse kjo ēeshtje ėshtė duke u zvarritur qė nga viti 2003.

Akuzat pėr plagjiaturė shkėmbehen edhe nė Fakultetin Ekonomik

Akuza dhe kundėr akuza pėr vjedhje tė mendimeve dhe gjetjeve intelektuale nė veprat e doktoravė tė Universitetit tė Prishtinė janė duke u bėrė edhe nė Fakultetin Ekonomik. Prof.dr.Mejdi Bekteshi pohon se ligjeruesi prof.dr.Musa Limani ėshtė njė ndėr disa qė veprat i kanė plotė me plagjiate. "Librat flasin vetė", thotė Bekteshi duke treguar librin "Makroekonomia aplikative", tė botuar nė vitin 2003 nga Limani, ku sipas tij, nė faqet 51-52 ka pjesė nga faqet 94-95-96 nga libri "Ekonomska politika", tė njė grupi tė autorėve kroatė. "Ka plotė pjesė tjera tė pacituara nė librin 'Makroekonomia aplikative'", pohon Bekteshi. Sipas tij Limani kėtė libėr e ka nė bibliografi por askund nuk ka fusnota se cilat pjesė janė mendime tė tija dhe cilat janė citate.

Bekteshi thotė se Limani e ka ftuar nė njė debat publik nė KTV pėr tė sqaruar kėtė ēesthje, por ky i fundit ka refuzuar. Ndėrsa prof.dr.Musa Limani ligjerues nė Fakultetin Ekonomik i kthen fjalėt e kolegut prof.dr.Mejdi Bekteshi duke thėnė se vetė Bekteshi ėshtė plagjiator. "Unė si mentor pasi e kam lexuar punimin i kam bėrė vėrejtjet qė kanė pasur tė bėjnė me atė se nuk ka ditur tė citoj pastaj ka edhe plotė plagjiat tė literaturės profesionale, thuajse i ka ba tė gjitha vetė", tha Limani duke theksuar se mė pas Bekteshi ka vajtur nė Rektorat ku pastaj ėshtė shkelur procedura standarde e doktorimit. "Ai ka doktoruar pa mentor, dhe kėtė e ka bėrė pėrmes rektoratit, ēka ėshtė shkelje e mbrojtjes sė doktoraturės", tha Musa Limani.

Nė Rektorat pohojnė se plagjiatura ėshtė shkelje e rėndė

Destan Halimi, sekretar i Universitetit tė Prishtinės pranon se nė Rektorat ka mbėrritur njė letėr ankese pėr magjistraturėn e NAser Ademit, e cila ėshtė dėrguar nga Ministria e Arsimit. "Letra, siē shkruan nė tė, ka ardhur nga Fakulteti Juridik, ku nė rradhė tė parė janė bėrė akuzat", tha Halimi. Ai thotė se nėse konstatohet plagjiatura, atėherė kjo ėshtė shkelje e rėndė. "Nėse njė profesor e ka tė kopjuar faqe pėr faqe krejt ose njė pjesė, atėherė kjo duhet hulumtuar", tha Destan Halimi.

Kėrkesa, sipas tij, duhet tė bėhet nė fakultetin pėrkatės, pastaj duheh hetuar provat mbi pjesėn e diskutueshme. "Fakulteti ėshtė i obliguar tė nisė ēeshtjen", kėmbėngul ai. Fenomeni i kopjimit, moscitimit tė duhur dhe i plagjiaturės sanksionohet nė nenin 61 tė Statutit tė Pėrkoshėm tė Universitetit tė Prishtinės. "Titujt akademik do tė jepen sipas dispozitave tė kėtij statuti kurse akademikėt mund tė privohen nga ata tituj nėse bordi me rekomandimin e senatit dhe pasi ta ketė dėgjuar individin konsideron se ka arsye tė forta pėr njė veprim tė tillė", thuhet nė kėtė nen.

Statuti i Pėrkohshėm i UP-sė si shkelje tė rėndė nėnkupton mashtrimin ose hilenė nė vlerėsimin e provimit ose gradės duke pėrfshirė plagjiatin, shkeljen e sė drejtės sė autorit ose diēka tjetėr joetike gjatė pėrgatitjes sė disertacionit ose ndonjė punimi tjetėr. Gjatė vitit 2003 nė lėminė e historisė pranė Universitetit tė Prishtinės kanė magjistruar edhe dy ministra tė Qeverisė sė Kosovės. Et'hem Ēeku (AAK) ministėr i Ambientit dhe planifikimit Hapėsinor ka magjistruar me temėn "Mendimi politik i lėvizjes ilegale nė Kosovė 1945-1981, kurse Jakup Krasniqi (PDK) ka magjistruar me temėn "Lėvizja politike dhe qėndresa e armatosur nė Kosovė (1991-1999).

 
Faqe e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės
http://www.tjeterqysh.com/skandaloze.html


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.