|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Apel i Myftiut tė Kosovės mr. Naim Tėrnava i lexuar nė xhamitė e Kosovės nė hytben e namazit tė xhumasė

 
 

 

Prishtinė 19 mars 2004 / TN / BIK

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, e vetėdijshme pėr situatėn e nderė dhe tė tendosur qė po mbretėron kėto ditė anekėnd Kosovės, me pasojat mbi 31 tė vrarė e disa qindra tė tjerė tė plagosur, apelon te popullata e gjerė qė tė pėrmbahet nga ēdo akt i dhunės qė do ta destabilizonte edhe mė situatėn nė rajon.

Nisur nga kėto fakte dhe me qėllim tė ruajtjes sė qetėsisė e tė paqes, me qėllim tė mosderdhjes sė gjakut edhe mė tej, sepse edhe ashtu ky popull ka derdhur mjaft gjak, ftojmė qytetarėt tanė pėr gjakftohtėsi dhe tė angazhohen tej mundėsive tė tyre pėr tė kontribuar nė stabilizimin e gjendjes.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės kėrkon nga organet kompetente tė rendit, nė veēanti nga policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i, qė tė jenė nė nivel tė detyrės, tė kryejnė misionin e tyre–t’u ofrojnė qytetarėve siguri dhe qetėsi nė tėrė vendin dhe tė apelojmė tek ata qė tė gjithė qytetarėt t’i trajtojnė nė mėnyrė tė njėjtė dhe tė barabartė. Kėrkojmė, gjithashtu, nga Policia e UNMIK-ut, KFOR-i dhe SHPK-ja qė sa mė parė tė ndėrmarrin masat e duhura pėr lirimin dhe zhbllokimin e menjėhershėm tė tė gjitha rrugėve tė Kosovės

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės kėrkon nga institucionet tona mė tė larta: nga Presidenti, nga Qeveria dhe nga Kuvendi qė nė kėto momente tė vėshtira e tė rėnda tė jenė maksimalisht vigjilente.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės apelon tek tė gjithė qytetarėt qė tė mos konfrontohen mė KFOR-in dhe policinė e UNMIK-ut, nė mėnyrė qė nga aleatėt tanė tė mos krijojmė armiq, sepse konfrontimi me Bashkėsinė Ndėrkombatėre, do tė thoshte destabilizim i vazhdueshėm i gjendjes, dhe largim nga synimet e objektivat tanė.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės po ashtu dėnon djegien e xhamive nėpėr disa qytete tė Serbisė, ashu siē dėnon ashpėr edhe djegien e kishave, tė objekteve tė tjera fetare dhe pronave private nė Kosovė.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės u shpreh ngushėllimet mė tė thella familjeve tė viktimave tė pafajshme pėr humbjen e mė tė dashurve tė tyre, duke e lutur Allahun e Plotfuqishėm qė ata t’i ketė mėshiruar me Mėshirėn e Tij, kurse tė plagosurve dhe tė lėnduarve u dėshirojmė shėrim sa mė tė shpejtė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.