|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Disa fakte skandaloze lidhur me doktoraturėn e Prof. Assoc. Dr. Mehmet Maxhuni Dr. Sci. Med

 
 

 

19 mars 2004 / TN

Albert KRAS / Marrė nga Tjetėrqysh ( Faqe e studentėve tė UP-sė)

Kush ka patur rastin tė shoh nėnshkrimet, vulat, faksimillet apo mbishkrimet pėr kirurgun e QKUK-sė, Mehmet Maxhuni, do tė shoh se ai ka para dhe pas emrit tė tij njė titull tė gjatė shkencor qė pėr njerėzit qė e dinė historinė e kėtij titulli, kjo jo qė nuk zgjon ndonjė respekt pėr ndonjė punė tė madhe shkencore, gjė qė faktikisht nuk ka ekzistuar, por ėshtė njė tregues sa tragjik aq edhe komik pėr ata qė sot rrahin gjoksin pėr tituj shkencor ndėrsa kokėn e kanė bosh.

Absurdi qėndron nė atė se nė periudhėn para luftės nė Kosovė, Z. Mehmet Maxhuni ka doktoruar nė temėn “Pėrparėsitė dhe tė metat e kolecistektomisė laparoskopike (heqja e idhzės me laparokop) ndaj asaj tė hapur”. Pra kjo ka ndodhur nė kohėn kur ai jo qė nuk kishte kryer vetė asnjė lloj operacioni laparoskopik por nė atė kohė kjo lloj kirurgjie nuk ėshtė aplikuar nė asnjė rast nė Kosovė, pra nuk ka ekzistuar nė Kosovė.

Pėr ta ‘maskuar' tė vėrtetėn nė vitin 1998 (nėse nuk gaboj), Prof. Assoc. Dr. Mehmet Maxhuni Dr. Sc.Med, ka qėndruar pėr rreth njė muaj nė Tiranė. Tirana kishte disa vite qė e pėrdorte kėtė metodė por ajo qė ėshtė e ēuditshme nė kėtė rast ėshtė pėrgjigjja e pyetjes se ēfarė mund tė bėhet pėr njė muaj?

Kuptohet vetėm shėtitje, takime dhe mundėsia pėr tė parė ndonjė rast tė kolecistektomisė laparoskopike nė spitalin e kirurgjisė (spitali nr.2), klinika 3, nė Tiranė.

1. Pėr njerėzit si Z. Maxhuni, qė deri atėherė nuk kishin parė laparoskop me sy, njė muaj nuk mjafton as pėr tė mėsuar pėr ta mbajtur kamerėn e jo mė pėr tė kryer ndonjė operacion laparoskopik.

2. Siē del edhe nga regjistrat e operacioneve nė Tiranė pėr kohėn kur Z. Maxhuni ka qėndruar atje, nuk ka asnjė operacion laparoskopik tė kryer nga Z. Maxhuni.

3. Nė Kosovė laparoskopia u fut pas luftės nga arabėt pas njė trajnimi tė gjatė qė ata u bėnė mjekėve nė QKUK. As sot nė QKUK nuk i lejohet tė bėjė operacion laparoskopik personit qė ka mė pak se njė muaj qė e ka parė me sy kėtė aparat.

4. Kur mėsuan nė Tiranė pėr titujt e lartė shkencor qė Prof. Assoc. Dr. Mehmet Maxhuni Dr. Sc.Med kishte marrė mė vonė, kirurgėt nė Tiranė u shqyen sė qeshuri dhe kjo njė kohė tė gjatė ka qenė temė e preferuar humori nėpėr kafenetė e spitalit.

Kjo sot ėshtė temė humori edhe mes mjekėve nė QKUK.

5. Laparoskopia nė Tiranė ka hyrė rreth 10 vjet mė parė, pra shumė mė herėt se nė Prishtinė por ende edhe sot nė Tiranė askush nuk ka doktoruar nė kėtė fushė.

6. Kirurgu i Tiranės, Arben Beqiri, i cili njihet si njė laparoskopist shumė i zoti dhe qė nė kėto rreth 10 vjet ka kryer me qindra operacione laparoskopike dhe tek i cili pati shkuar pėr njė muaj pėr ta mėsuar laparoskopinė Z. Maxhuni, nuk ka as edhe titullin ‘doktor shkence' ndėrsa nxėnėsi i tij Maxhuni, qė nuk kishte kryer as edhe njė operacion laparoskopik, ėshtė Prof. Assoc. Dr. Mehmet Maxhuni Dr. Sc.Med.

EDHE SIKUR Z. Maxhuni tė kishte kryer nga njė operacion nė ditė gjatė qėndrimit njėmujor nė Tiranė, 20 operacione, janė tė papėrfillshme pėr tė doktoruar, megjithėse e vėrteta ėshtė se ai nuk kishte bėrė asnjė operacion tė tillė.

7. Cila ishte pėrbėrja e komisionit nė Kosovė ku doktoroi Dr. Maxhuni kur ata nuk kishin parė laparoskop me sy.

8. Pas doktorimit paradoksal Z. Maxhuni vazhdoi tė njejtėn rrugė tė lavdishme tė ngritjes sė dyshimtė akademike dhe sot ėshtė Prof. Assoc. Dr. Mehmet Maxhuni Dr. Sc.Med.

Nuk e di a duhet tė krenohemi apo tė turpėrohemi qė kemi njerėz tė tillė?

http://www.tjeterqysh.com/skandaloze.html

  


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.