|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Seancė dėshmish nė Kongres mbi gjendjen nė Serbi dhe Mal tė Zi

 
 

 

18 mars 2004 / Laura Konda "Zėri i Amerikės"

Komisioni i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė zhvilloi dje njė seancė dėshmish lidhur me gjendjen nė Serbi pas zgjedhjeve tė dhjetorit. Nė diskutim dėshmuan zonja , Zėvendės-ndihmėse Sekretare e Shtetit pėr Evropėn dhe Euroazinė Kathleen Stevens e cila tha se Washingtoni ėshtė i vendosur tė bashkėpunojė me Kombet e Bashkuara, pėr realizimin e njė tė ardhmeje tė sigurtė dhe demokratike pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Zėvendės-ndihmėssekretarja Stevens tha se ndihmat amerikane pėr Serbinė do tė varen nga bashkėpunimi i Beogradit me gjykatėn e Hagės.

Zonja Stevens tha se si anėtare e OKB-sė, Serbia ka detyrimin tė bashkėpunojė plotėsisht me Gjykatėn e Hagės. Bashkėpunim, tha ajo do tė thotė tė bėhen pėrpjekje tė plota pėr t’i gjetur, arrestuar dhe transferuar personat e akuzuar pėr krime lufte.

Lidhur me Kosovėn, zonja Stevens tha se Shtetet e Bashkuara po i pėrqėndrojnė pėrpjekjet nė pėrmbushjen e 8 standarteve tė caktuara nga OKB-ja, si tepėr tė rėndėsishme pėr zhvillimin demokratik tė Kosovės.

"Nė se kur tė bėhet rishikimi i standarteve nė mes tė vitit 2005, ato do tė vlerėsohen si pozitive, atėhere bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė jetė e pėrgatitur tė fillojė procesin pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Nė se arritjet vlerėsohen si negative,- tha zonja Stevens,- atėhere do tė caktohet njė afat tjetėr pėr rishikimin e tyre."

"Ne u bėjmė thirrje tė gjithė qytetarėve tė Kosovės tė bashkėpunojnė plotėsisht me UNMIK-un, K-FOR-in dhe Shėrbimin policor tė Kosovės, nė mėnyrė qė personat qė kanė kryer krime tė nxirren para drejtėsisė dhe qė tė gjithė banorėt e Kosovės tė gėzojnė tė drejtėn pėr tė jetuar nė njė vend tė sigurtė", - tha zonja Stevens.

Svetovar Stijanoviē, president i Qendrės serbo-amerikane nė Serbi, tha se formula e Perėndimit ”standartet para statusit” eshte shumė abstrakte pėr publikun, si dhe pėr tė eliminuar rrezikun e madh pėr jetėn e popullsisė jo-shqiptare. Zoti Stijanoviē tha se Kosova duhet tė shpallet krahinė autonome, nėn protektoratin e Serbisė, me njė qeveri tė decentralizuar, e cila tė sigurojė mbrojtjen e tė gjithė banorėve, insitucioneve dhe objekteve tė saj kulturore e fetare.

Daniel Serwer, drejtor i Iniciativės Ballkanike nė Insitutin e Paqes tha se pas zgjedhjeve tė dhjetorit, Serbia ka hyrė nė njė rrugė tė papėlqyeshme, e cila nuk i shėrben interesave tė saj. Ėshtė nė interesin e Serbisė, tha zoti Serwer, qė tė mbajė pėrgjegjėsi pėr krimet e kryera nė tė kaluarėn.

"Njė Serbi, e cila nuk pranon tė bashkėpunojė me Hagėn, nuk mundet tė hyjė nė NATo dhe nė Bashkimin Evropian. Njė Serbi, e cila nuk pranon autoritetin e OKB-sė nė rajonet e banuara nga serbėt e Kosovės, siē e kėrkon rezolurta 1244, njė Serbi e cila i kufizon serbėt e Kosovės tė marrin pjesė nė procesin pėr pėrmbushjen e standarteve do tė thotė se nuk dėshiron t’i zgjidhė problemet, por i krijon ato vetė",- tha zoti Serwer.

Zoti Serwer tha se Shtetet e Bashkuara kanė ndjekur njė politikė tė butė me Serbinė, por kjo politikė, tha ai, ka dėshtuar. Uashingtoni tha zoti Serwer, duhet ta gjykojė Serbinė jo nga qėllimet, apo premtimet, por nga veprimet e saj.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.